Audiohobby.pl

AKAI GX-75mkII

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
09-12-2019, 23:17
Posiadałem kiedyś takową 75-tkę w wersji mkII jak w tytule. Magnetofon miał pewne bolączki, wyglądał strasznie i nie poprawnie kalibrował taśmy. Reszta była do przyjęcia, czyli odtwarzał poprawnie ale bez rewelacji, nagrywał tak samo, nic szczególnego. Po wymianie kondensatorów i kalibracji toru audio 75-tka wróciła do życia.
Kilka zdjęć posiadanego egzemplarza poniżej:
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
10-12-2019, 01:11
Mnie też to czeka w takim jednym 75mkII. Kondensatory zakupione jakiś czas temu, tylko czasu brak.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

sido

  • 54 / 2382
  • Użytkownik
09-01-2020, 21:27
A macie może fotki z tej wymiany kondensatorów? Które to trzeba wymienić? Jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę ale jak ktoś mi pokaże które to dam radę. Moja 75 kaprysi przy kalibracji i podejrzewam właśnie że trzeba powymieniać kondensatory.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
13-01-2020, 10:15
a tu tak  dla zartu  jak chcialem szybkk zajrzec  do srodka  in  nagle to wrrrrrrrr
zaden nie pasowal  he he he he he


skonczylo sie na tym rozwiazaniu

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
13-01-2020, 10:18
tak wygladal idler u mnie
przyznam ze nie lubie tego akai


z  prostego powodu


proporcja   wysokosci do szeroksci mi nie pasuje
« Ostatnia zmiana: 13-01-2020, 10:21 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
07-04-2020, 22:08
Kilka dodatkowych zdjęć jakie znalazłem mojej starej 75-tki, którą teraz dzierży mój brat :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
29-11-2020, 23:23
Jak wspomniałem męczyłem taką 75mkII, która cierpiała na typowe dla tego modelu kłopoty z kalibracją, poza tym była kompletnie rozregulowana, czyli głowice (dlaczego wszyscy jak widzą dziurkę na wkrętak, to muszą w niej go umieścić i pokręcić ?) i elektronika (kręcono dosłownie wszystkim czym się dało).
Za radą Wojtka wymieniłem kondensatory elektrolityczne w generatorze prądu podkładu i kasowania, ale to nie uzdrowiło Akajca. Zamiast żółtych elektrolitów spotykanych w wielu urządzeniach audio Akai, zastosowałem Nichicony i Elny.  Przypadkowo wpadłem na to, że problemom z kalibracją winny jest przełącznik kalibracji, jest to taki miniaturowy ALPS. Po wymyciu wraz z pozostałymi przełącznikami w myjce ultradźwiękowej i kalibracji wszystkiego, co jej wymagało oraz konserwacji mechaniki deck wrócił do sprawności.
Dodatkowo został wymieniony przełącznik CD/DAT Direct, który powodował zanikanie zygnału w jednym kanale, udało mi się dostać taki nowy. Ponizej kilka fotek z prac na 75-tką.

« Ostatnia zmiana: 30-11-2020, 00:48 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
29-11-2020, 23:26
nie cierpie tych plastikowych przelacznikow..potwierdzam czeste z nimi problemy.mozna szukac godzinami cyrkow

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
29-11-2020, 23:27
cd,
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
29-11-2020, 23:29
az mnie serce zabolalo  oj tak tak nienawidze ich...te plastikowe...rozbieralem je kiedys  ojoj oj..nigdy wiecej
« Ostatnia zmiana: 29-11-2020, 23:47 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
30-11-2020, 08:49
U mnie wymiana kondów w generatorach kalibracji pomogła. Wtedy kalibracja wróciła do poprawnej pracy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

karol.kudra

  • 13 / 372
  • Nowy użytkownik
23-03-2023, 22:35
Odświeżam temat bo skoro założony to po co duplikować? Wczoraj nabyłem Akai'a GX-75. W swojej kolekcji mam GX-R35 ale to inna bajka. 75tka rzekomo była uszkodzona, 10 lat podobno przeleżała nieruszana. Kupiłem za moim zdaniem dobre pieniądze z opcją, że pobawię się trochę. Po rozgrzaniu sprzętu deck działa, nagrywa, odtwarza ale ma bolączki, z którymi muszę się uporać. Pewnie wszystkim nie poradzę bo nie mam choćby taśm serwisowych do kalibracji tory taśmy.

Co mu dolega?
1. Problem z kalibracją taśm. Type 1 Maxell UR udało się skalibrować ale na skrajnych wartościach Level i Bias. Z innymi w tym chromowymi ma problem. Level daje radę ale bias nie dociąga.

2. Czasami nie chce wystartować gdy daję play. Buczy, kręci się chwilę i zatrzymuję. Muszę przewinąć taśmę troszkę i wtedy daję play. Działa. Nie słychać zniekształceń dźwięku podczas odtwarzania. Zamówiłem bieżnię idlera i pasek.

W zasadzie to tyle z bolączek. Wymiana kondensatorów mi nie straszna. Jeśli mogę liczyć na Waszą pomoc to będę wdzięczny.

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
23-03-2023, 23:49
Gratuluję nabytku :)
Odnośnie kalibracji, to jak pisałem wyżej, w kilku egzemplarzach, które mialem u siebie problem powodował zawsze mini przełącznik Alpsa do kalibracji (patrz foto, akurat ten jest z wzmacniacza Sony TA-F770ES, ale to jeden czort). Ponieważ mycie  w myjce ultra nie zawsze dawało porządany efekt, trochę poszukałem i gdzieś na ebayu w Holandii udało mi się dostać te przełączniki nowe, w stanie NOS. Przełączniki mi się skończyły, więc w kolejnych egzemplarzach zmuszony byłem do regeneracji tych Alpsów, która do przyjemnych zajęć nie należy, ale jest wykonalna i skuteczna.

Co do problemów ze startem zacznij od wymiany idlera. Jeśli problem nie ustąpi, być może trzeba będzie wyregulować położenie koła funkcyjnego, wszystko masz opisane w serwisówce. Czasami trzeba wymienić potencjometry regulacyjne, które znajdują się na górze mechanizmu, odpowiadające za ww regulację.

Zwróć uwagę, czy obie rolki maja odpowiedni kontakt z wałkami przesuwu taśmy, czasami lewa rolka nie dociska w odpowiednim stopniu do wałka, lub w ogóle nie dochodzi do niego. To też skutek uboczny złej regulacji jak powyżej.

Tyle na poczatek, życzę udanej reanimacji pacjenta i uciechy z jego użytkowania, grube GXy to bardzo wdzięczne magnetofony :)
« Ostatnia zmiana: 23-03-2023, 23:57 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

karol.kudra

  • 13 / 372
  • Nowy użytkownik
24-03-2023, 13:24
Mam pierwsze pytanie ale i link, który może pomoże komuś bo gość fajnie opisał na blogu serwis GX-75: https://serwisvintageaudio.pl/portfolio/akai-gx-95-serwis-dolegliwosci-jego-jak-i-mlodszego-brata-gx-75/

Mam pytanie o serwisówke. Jest ich pełno w necie ale trudno znaleźć kompletną. Chodzi o stronę nr 13 na której są kluczowe dane dot. Wartości napięć dla kaset type II i IV. Ściągnąłem kilka z neta i faktycznie jej brakuje. Dodatkowo istotne jest aby była w kolorze bo są tam jakieś znaczniki namalowane w kolorze zielonym. Może ktoś ma takową nawet odpłatnie?

Destroyer

  • 323 / 1283
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2023, 13:44
Odświeżam temat bo skoro założony to po co duplikować? Wczoraj nabyłem Akai'a GX-75. W swojej kolekcji mam GX-R35 ale to inna bajka. 75tka rzekomo była uszkodzona, 10 lat podobno przeleżała nieruszana. Kupiłem za moim zdaniem dobre pieniądze z opcją, że pobawię się trochę. Po rozgrzaniu sprzętu deck działa, nagrywa, odtwarza ale ma bolączki, z którymi muszę się uporać. Pewnie wszystkim nie poradzę bo nie mam choćby taśm serwisowych do kalibracji tory taśmy.

Co mu dolega?
1. Problem z kalibracją taśm. Type 1 Maxell UR udało się skalibrować ale na skrajnych wartościach Level i Bias. Z innymi w tym chromowymi ma problem. Level daje radę ale bias nie dociąga.

2. Czasami nie chce wystartować gdy daję play. Buczy, kręci się chwilę i zatrzymuję. Muszę przewinąć taśmę troszkę i wtedy daję play. Działa. Nie słychać zniekształceń dźwięku podczas odtwarzania. Zamówiłem bieżnię idlera i pasek.

W zasadzie to tyle z bolączek. Wymiana kondensatorów mi nie straszna. Jeśli mogę liczyć na Waszą pomoc to będę wdzięczny.
Tam jest więcej niż jeden pasek. Ten od otwierania kieszeni pełni więcej niż tylko jedną funkcję. Koniecznie zmyj stare smary z plastikowych zębatek.Bywają mocno zeschnięte i zagęszczone. Niedawno bawiłem się dwoma szt. i usunięcie tych usterek przywróciło decki do życia.
St.