Audiohobby.pl

Dyski Twarde - Opinie Mistrzów

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
28-09-2019, 17:03
miror tj. raid 0 czy inna konfiguracja w jakims raidzie wyzszym w jednym urządzeniu to nie jest w zaden sposob zabezpieczenie przed utratą danych, sorry ale taka jest prawda

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
28-09-2019, 17:31
@mirhon, nie chcę podważać twoich doświadczeń ani twojej wiedzy. :)
Ja po prosu uważam inaczej. Dla mnie jest to zabezpieczenie. Może dlatego, że nie widzę różnicy, pod względem bezpieczeństwa, między mirroringiem (kopią na bieżąco), a kopia robioną oprogramowaniem do backupu np. o 2 w nocy.
Za to widzę sporą różnicę pod względem wygody jej wykonywania.
Egon@ zapewne ma komputer (a nie serwer), który wyłącza jak idzie spać. I nie ma tu nic do rzeczy, że lubi siedzieć po nocach. ;)
Uszkodzenie kontrolera, czy całej płyty głównej, jak również oprogramowania NAS-a, nie uszkadza danych zapisanych na dyskach.
« Ostatnia zmiana: 28-09-2019, 17:40 wysłana przez Karol »

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
28-09-2019, 17:47
Moje doświadczenie nie ma tu nic do rzeczy.
Nie ma znaczenia czy chodzi o macierz w firmie czy nas w domu.
Po prostu tak sie tego nie robi tzn wszystko w macierzy bez backupu zewnetrznego i wynika to z praktyki.
I niestety mylisz sie jesli myslisz ze dyski nie padaja w nasach tak ze tracisz wszystkie dane.
To ze masz takie a nie inne doswiadczenie o niczym nie swiadczy.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
28-09-2019, 17:50
@mirhon, przeczytaj spokojnie jeszcze raz to, co do tej pory napisałem. :)

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
28-09-2019, 18:08
wiem co masz na mysli. Jak ktos wlacza nasa tylko wtedy gdy kopiuje dane lub sporadycznie siega do danych to ryzyko sie zmniejsza, ale i tak istnieje.
domowe nasy czesto sa non stop wlaczone bo taka jest idea dyskow sieciowych. Trzymanie wszystkch swoich waznych danych w 1 urzadzeniu bez wzgledu na ilosc uzywanych w nim dyskow to proszenie sie o klopoty. Oczywiscie nie oznacza to ze kazdy uzytkownik domowego nasa predzej czy pozniej straci dane.
Autor watku pyta o sposoby zabezpieczenia danych i to o czym pisze jest najlepszym ich zabezpieczeniem.
A tak btw widzialem domowego nasa, ktory mial uszkodzone dyski bo uzytkownik zwalil sobie urzadzenie z połki, kiedy pracowało.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
28-09-2019, 19:02
Ja nie mówię, że nie należy robić kopii zaporowych. Ja tylko twierdzę, że mirroring jest już taką kopią. Z tego co piszesz, wnioskuję, że niepokoi Cię to, że dyski są w jednym pudełku.
OK rozumiem, po części nawet podzielam. Ale w takim razie pójdźmy na całość.
Dysk USB z kopią zapasową trzymajmy w innym budynku, bo w naszym może np. wybuchnąć pożar.
Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi?
Chcę tylko powiedzieć, że zabezpieczenia powinny być adekwatne, do wartości zgromadzonych danych.
jedynym pewnym zabezpieczenie przed utratą danych jest backup na innym urządzeniu (np. dysk usb) i jego kolokacja tj. przeniesienie kopi (trzeciej w inne miejsce np. chmura).

Uważam, że nie ma 100% zabezpieczeń przed utratą danych. Można tylko minimalizować ryzyko ich utraty.
Do takich sposobów należy robienie kopii zapasowych i np. zapis informacji na nadmiarowych dyskach macierzy.
To, gdzie przechowujemy kopie, też oczywiście ma znaczenie. Wszystkie te sposoby można stosować w rożnych  kombinacjach.
Mnie osobiście, nie pomogło nawet to, że dyski w komputerze miałem w mirroringu, a kopie na trzech oddzielnych dyskach.
Istnieją takie dziwne sploty okoliczności. :(

Tak na marginesie RAID 0 (striping) przed niczym nie zabezpiecza.
Pozwala tylko widzieć 2 dyski, jak jeden o podwójnej pojemności oraz przyspiesza dwukrotnie zapis i odczyt danych.
Stosując go trzeba wiedzieć, że ryzyko utraty danych rośnie dwukrotnie.
Wystarczy awaria tylko jednego dysku, żeby stracić wszystkie zapisane dane.
« Ostatnia zmiana: 28-09-2019, 19:46 wysłana przez Karol »

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
28-09-2019, 19:44
oczywiscie co do raid 0 masz racje.
Piszac wczesniej o raid 0, mialem tak na prawde na mysli raid 1 czyli mirroring, moje niedopatrzenie. Raid 0 nie powinno sie uzywac dla waznych danych, a co dla kogo wazne to inna kwesta...
Co do raid 1 czyli wlasnie mirroring to to nie jest kopia (zapasowa) w sensie backup i nie powinno sie tej techniki uzywac do zabezpieczenia przed utratą danych. To ze zwykle domowi uzytkownicy tak robia nie oznacza ze masz racje.
Jednoczesny zapis na 2 dyskach a na tym polega mirroring nie powinien sluzyc do zabezpieczenia danych w przypadku awarii 1 z dyskow. Jesli np. przez pomylke zrobisz cos nieprzemyslanego np. usuniesz lub nadpiszesz dane to zrobisz to na obu dyskach.
Tylko kopia na odzielnym  (tj. nie w tym samym urządzeniu) fizycznie dysku daje gwarancje ze mozesz odtworzyc dane w razie awarii podstawowego urzadzenia np. komputera czy nasa. A jak juz pisalem wczesniej lepiej miec 2 takie kopie.
Ja i podejrzewam ze nie tylko ja przekonali sie o tym sami...
Oczywiscie jak ma sie tyle danych co autor wątku to warto przemyslec co jest naprawde krytyczne i tylko to backupowac.
Przy obecnych cenach dyskow warto po zakupie nasa z mirorem czy innym raidem, dokupic sobie duzy dysk na usb i raz na jakis czas skopiowac swoje strategiczne dane.
w necie masz miliony artykułow tlumaczacych lopatologicznie dlaczego raid ( w tym mirror) to nie backup (czyli kopia zapasowa) np.
http://websecurity.pl/dlaczego-raid-to-nie-backup/
dla mnie eot, jak ktoś chce to niech robi sobie „kopie zapasowe” poprzez mirroring czy inny raid, kto komu zabroni ;-)

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
28-09-2019, 19:47
@mirhon uważam, że co było do wyjaśnienia zostało wyjaśnione.
Również dla mnie, temat został wyczerpany. :)
« Ostatnia zmiana: 28-09-2019, 20:00 wysłana przez Karol »

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
28-09-2019, 20:20
Jednoczesny zapis na 2 dyskach a na tym polega mirroring nie powinien sluzyc do zabezpieczenia danych w przypadku awarii 1 z dyskow. Jesli np. przez pomylke zrobisz cos nieprzemyslanego np. usuniesz lub nadpiszesz dane to zrobisz to na obu dyskach.

Przed przypadkowych usunięciem plików chronią też snapshoty w systemach plików ZFS i BTRFS. Widzę że BTRFS jest dostępny w gotowych NASach, ZFS jest raczej popularniejszy w samodzielnie budowanych NASach. Oczywiście nie uchroni to przed wszystkimi awariami (np. zepsuty system plików, dwa dyski spalone równocześnie), ale w warunkach domowych wydaje się trudno robić wieloterabajtowe backupy do innego komputera. Obsługa snapshotów może też być trudna, może te komercyjne NASy mają to ładnie dostępne w UI.

Tylko kopia na odzielnym  (tj. nie w tym samym urządzeniu) fizycznie dysku daje gwarancje ze mozesz odtworzyc dane w razie awarii podstawowego urzadzenia np. komputera czy nasa.

Tak naprawdę nawet to nie daje 100% gwarancji, np. skrypt backupujący może mieć błąd, docelowy dysk może się zapełnić itp. Dlatego żeby być naprawdę blisko 100% trzeba robić pracę admina na część etatu i np. okresowo sprawdzać czy dane z backupu da się poprawnie odzyskać.

Do najważniejszych danych raczej najrozsądniej przechowywać w Dropboksie/Google Drive itp., 2TB jest za 47zł/mc. Można szyfrować przed wgraniem jeśli się boicie że ktoś przypadkowo otworzy.

Egon@

  • Gość
28-09-2019, 21:14
Ja robię kopie, gdzie mogę. Teraz przypomniała mi się przygoda z przed paru lat.
Niechcący zasiliłem Seagate zupełnie czymś innym, niż powinien być zasilony. Dysk umarł.

Ale... Tak jak poradzili ziomki z netu.
Wypełniłem druczek, na szczęście w piwnicy miałem pudełko, pianki, gwarancję (już nie ważną).
Wszystko elegancko opakowałem i wysłałem do Holandii.

Po miesiącu dostałem nowy dysk :) To było bardzo miłe.

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
28-09-2019, 23:17
Moja idea jest następująca. Wszystkie zdjęcia i pliku muzyczne przerzucone ze wszystkich komputerów w domu w jedno miejsce. Zdefiniowani użytkownicy z różnymi prawami dostępu. Biblioteka plików muzycznych ma być dostępna na każdym komputerze, na różnych systemach operacyjnych. Ma być dostępna również na SmartTV (Plex).
Bezpieczeństwo to raz. Dwa - to odciążenie pamięci dyskowej komputerów. Mile widziana możliwość robienia kopii przez internet.

Mirroring. OK Faktycznie jednak uzupełnienie tej konfiguracji dyskami, które nie pracują w macierzy z dyskiem głównym a są włączne incydentalnie jako backup, jest znacznie pewniejszym rozwiązaniem.

« Ostatnia zmiana: 28-09-2019, 23:28 wysłana przez Gustaw »

Egon@

  • Gość
29-09-2019, 02:10
I dziękuję pawłowi, mirhonowi, Karolowi, gruesome'owi.
Niestety - nie rozszyfrowuję Waszego tajemnego języka - ale część do mnie doszła.
Ja jestem taki prosty chłopo-robotnik.

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
29-09-2019, 10:49
Egon,
To nie wątek "Film" tylko o twardych dyskach. Posty przenoszę we właściwe miejsce.
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13075.msg433551#new
« Ostatnia zmiana: 29-09-2019, 12:46 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
29-09-2019, 18:40
@mirhon, nie chcę podważać twoich doświadczeń ani twojej wiedzy. :)
Ja po prosu uważam inaczej. Dla mnie jest to zabezpieczenie.
Jeżeli dane są tylko odczytywane lub jeden z dysków pada kompletnie to tak. Co najmniej dwa razy spotkałem się z przypadkiem gdy w mirrorze jeden z dysków zaczynał odczytywać bzdury i potem te bzdury zostały ponownie zapisane na obydwu dyskach co czyniło bazę danych na obydwu kompletnie rozsypaną.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Egon@

  • Gość
29-09-2019, 21:04
Egon,
To nie wątek "Film" tylko o twardych dyskach. Posty przenoszę we właściwe miejsce.
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13075.msg433551#new

OK - trochę się rozpędziłem.