Audiohobby.pl

Czyszczenie głowic ,wałków , rolki dociskowej Magnetofon Technics RS-TR 555

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
14-09-2019, 19:19
Witam,temat wrzuciłem orientacyjnie i z ciekawości , jak to u was koledzy jest z tym czyszczeniem głowic , wałków czy rolek dociskowych? Wiadomo po np. jak u mnie kilku dniach grania kaseciakiem, jakość odtwarzania się pogarsza co świadczy że : głowice są zabrudzone oraz wałki i rolki dociskowe. Ja zawsze czyszczę izopropanolem, można dostać w zestawach do czyszczenia głowic magnetofonowych,tylko niektórzy myślą że jak przeczyszczą głowicę to już ok i finał . U mnie tak nie jest , zaczynam od patyczki z wacikami , dobre oświetlenie  ;) izopropanol oraz wiadomo magnetofon przygotowany do "operacji ". Zaczynam od oględzin i do pracy , na pierwszy ogień : rolki dociskowe delikatnie patyczkiem zwilżonym z izopropanolu okręcam rolki ( magnetofon oczywiście wyłączony ) po wyczyszczeniu -umyciu rolek biorę drugi patyczek i wycieram delikatnie spokojnie na sucho. Następnie podobnie z metalowymi wałkami, tylko tu mała różnica - magnetofon włączam co jakiś czas na krótko aby wałki się obróciły :) na sam koniec zabieram się za głowice, powoli i delikatnie bez pośpiechu bo to najgorsza rzecz w tym fachu , zamaczam patyczek i delikatnie przecieram głowice w kierunku przesuwu taśmy nie jak większość stosuje że czyszczą w każdym kierunku :) nastepnie po umyciu głowic suchy patyczek i wycieram czyste jak diament głowice . Dlaczego aby wszystko było suche i czyste ? wilgoć która pozostanie na głowicach wiadomo zniknie , ale jak włoży się kasetę to będzie dźwięk zniekształcony do ich wyschnięcia , a mokre rolki dociskowe mogą wciągnąć taśmę . Jak to jest u was ? Podobnie? Pozdrawiam. :)
Sprzęt Technics - Fan Rocka

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
16-09-2019, 09:28
witam


niegdy nie czysc  rolek docikowych   alkoholem
ja nie jestm chemikiem ale   wiem ze   alkohol + gum =  twarda guma
a tego nie chcemy


lepiej myj zwykla woda z mydlem
..


reszta  podobnie czyszcze ale  nie jestem pedantem   w tej dziedzinie
uzywam sprzetu jak diabli !!     czyli myk myk  i dalej gra

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
16-09-2019, 10:28
To mnie zaskoczyłeś  :o zawsze rolki dociskowe myłem płynem do mycia głowic i ok , poważnie myć wodą z mydłem ? tego   ;D jeszcze  nie wiedziałem poważnie ???????
Sprzęt Technics - Fan Rocka

Marek-41

  • 391 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
16-09-2019, 11:32
Gumowych rolek nie myjemy agresywnymi środkami.Do takich należą rozpuszczalniki,spirytus i nawet mydło.Jedyny bezpieczny środek do tego celu,to płyn do mycia gumy.Można go zdobyć w serwisie drukarek.Używa się go tam do mycia gumowych wałków,które są delikatniejsze od naszych w magnetofonach.
Marek-41

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
16-09-2019, 12:04
Tak tylko takie np.mydło nie usunie wszystkiego z gumy , może jedynie jak coś się przyklei , jeżeli chodzi o spirytus to mam zapytanie czy może być salicylowy ?  :o lub np . denaturat ? w sprzęcie Kasprzaka zgadza się rolki padały ale też nie znaczy że od złych płynów tylko ze starości , oraz jak się ten płyn nazywa do mycia gumy w drukarkach ?
W 100% z jakiego materiału są te rolki wykonane nie wiadomo,guma gumie nie równa ,teoretycznie guma jako polimer nie jest wrażliwa na alkohole więc samo mycie nie powinno mieć wpływu. Jeżeli zawiera plastyfikatory to jest szansa że zostaną wymyte i guma będzie miała inne właściwości .
« Ostatnia zmiana: 16-09-2019, 12:42 wysłana przez rockboys »
Sprzęt Technics - Fan Rocka

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
16-09-2019, 13:06
witam


niegdy nie czysc  rolek docikowych   alkoholem
ja nie jestm chemikiem ale   wiem ze   alkohol + gum =  twarda guma
a tego nie chcemy


lepiej myj zwykla woda z mydlem
..


reszta  podobnie czyszcze ale  nie jestem pedantem   w tej dziedzinie
uzywam sprzetu jak diabli !!     czyli myk myk  i dalej gra

to co mam zrobić jak już umyłem rolki izopropanolem ? myć jeszcze raz na nowo wodą z mydłem ? jak już to jakim mydłem :) jasny  gwint   :D
Sprzęt Technics - Fan Rocka

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
16-09-2019, 14:50
nie panikowac  nic sie nie stalo
mydlo  to taki przyklad  jest bierne  nie zachodzi zadna reakcja chemiczna
a myje

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
16-09-2019, 15:23
Ok ale zdania są mocno podzielone, każdy opisuje swoje przypadki , ale to dobrze , może jednak zrobię tak : jednak izopropanol delikatnie pałeczka kosmetyczną , następnie porządnie ciepła woda z mydłem , i szlif na koniec izopropanolem  :) ?
« Ostatnia zmiana: 16-09-2019, 15:49 wysłana przez rockboys »
Sprzęt Technics - Fan Rocka

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
16-09-2019, 16:45
Tylko tak mi zamieszaliście  :D bo nie wiem czy ma sens czyszczenie ponowne rolek dociskowych jak je wczoraj wyczysciłem :) jeżeli chodzi o to mycie wodą , to jak też zanurzyć patyczek kosmetyczny ? czy delikatna szmatka ? to tak na przyszłośc , rolki gdy czysciłem praktycznie były gdy pocierałem patyczkiem kosmetycznym czyste w miare bo nie było brudu na patyczkach , jedynie wałki metalowe i głowice oj  tak "brązowe "
Sprzęt Technics - Fan Rocka

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
16-09-2019, 16:56
stan obecny - rolki dociskowe
Sprzęt Technics - Fan Rocka

Marek-41

  • 391 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
16-09-2019, 19:16
Najmniej jest agresywny spirytus spożywczy.Płyn do wałków drukarek , nie tylko pięknie myje gumę ,ale również ją konserwuje.Mydło wcale nie jest neutralne.Zależy jakie ma PH.Na dowód zobaczcie co mydło robi z dozownikami mydła ,nawet tymi z nierdzewnej stali.
Marek-41

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
16-09-2019, 20:15
nic nie boj
sa niektrzy ktorzy tylko wsio czyszcza  spironie  i jest  ok
wydaje si zeby nie przesadzic sam nie wiem


ja tak ale nie robie


mydlo mam zwykle  domowe jak zona kupi    zadnego  specjalnego przepisu
jedynie na koncu uzywam tego
http://www.good-old-hifi.de/shop/spezial-gummireiniger/


konserwant   e he he he he

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
17-09-2019, 02:39
Najmniej jest agresywny spirytus spożywczy.Płyn do wałków drukarek , nie tylko pięknie myje gumę ,ale również ją konserwuje.Mydło wcale nie jest neutralne.Zależy jakie ma PH.Na dowód zobaczcie co mydło robi z dozownikami mydła ,nawet tymi z nierdzewnej stali.

Siema , bo ja  zaraz  do pracy , ale  spac przez was nie moge  , gdzie  kupic  ten spirytus spożywczy
Sprzęt Technics - Fan Rocka

rockboys

  • 141 / 1667
  • Aktywny użytkownik
17-09-2019, 02:39
nic nie boj
sa niektrzy ktorzy tylko wsio czyszcza  spironie  i jest  ok
wydaje si zeby nie przesadzic sam nie wiem


ja tak ale nie robie


mydlo mam zwykle  domowe jak zona kupi    zadnego  specjalnego przepisu
jedynie na koncu uzywam tego
http://www.good-old-hifi.de/shop/spezial-gummireiniger/


konserwant   e he he he he

Hejka  śpiochy , to nie samym mydłem ........
Sprzęt Technics - Fan Rocka

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
17-09-2019, 08:22
wez to i mozesz nawet rozcinczone spozyc :-)