Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

cadam

  • 4401 / 5898
  • Ekspert
03-06-2009, 19:21

  • Gość
03-06-2009, 19:30
Skleptonsil to nie Tonsil tylko hurtownia Wieszczeciński z Wrześni. Na Allegro także sprzedaje nadal Jarsaf i Tonsil2009. Jest jeszcze Akustyka z Bedzina i Etom z Warszawy. Ale oni nie robią wyprzedaży a poza tym mam niedobre doświadczenia z kupowania od pośredników. Łatwo było kupić odpadki z produkcji.
Najbardziej jednak żałuję że nie zdążyłem zrobić kopii strony z pomiarami głośników i całym archiwum.

No cóż... będę musiał zacząć kupować profesjonalne Beymy do line array... Przecież nie kolorowe STXy albo gówniane Scan Speaki dwa razy gorsze i dwa razy droższe :)

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
03-06-2009, 19:41
>>Qubricposzukaj po archiwach, coś na pewno będzie, nawet google jest pomocne ze swoim cache

  • Gość
04-06-2009, 21:49
Archiwum nie zachowuje linków. Ale mniejsza o to.

Popatrzcie na ten głośnik. Nowy ARN-180 spółki TVM czyli Tesla Valašské Meziříčí
http://reproduktory.tvm-valmez.cz/hlubokotonovy-reproduktor-arn-180-0000-p-207.html

Warto także zobaczyć jak wygląda produkcja w TVM i poczyta jej historię. Sądze że nie było przypadkowe wprowadzenie nowego głośnika przypominającego nie tylko wyglądem ale także parametrami Tonsila GDN17-100 w momencie kiedy zapowiedziana była już likwidacja firmy. Tym niemniej głośnik wydaje się wyjątkowo dobry jak na cenę nie przekraczającą 70 złotych. Jeśli tylko pozbyli się typowego papierowego brzmienia starszych modeli.

janko

  • 186 / 5502
  • Aktywny użytkownik
04-06-2009, 22:01
no paramatry wyglądają nadzwyczaj dobrze.. aż mnie nie dziwi brak parametru Xmax;)

  • Gość
04-06-2009, 22:13
Co prawda moim ostatnim pomysłem który przez najbliższy czas pozostanie niezrealizowany ze względów tyle finansowych co lokalowych jest kolumienka 2,5-drożna na takich oto Beymach 6P200nd i TPL-150
http://profesional.beyma.com/ingles/pdf/6P200Nd.pdf
http://profesional.beyma.com/ingles/pdf/TPL150.pdf
ceny w przybliżeniu to 425PLN i 1600PLN. Na kolumnę wyjdzie około 2400PLN za głośniki. Oczywiście trzeba jeszcze zbadać pomysł w symulacjach. Na razie założyłem że na jednego 6P objętość wyniesie około 13-15 litrów i strojenie 45hz z dużym spadkiem ciśnienia – dlatego potrzebny jest drugi głośnik by go uzupełnić na basie. Dodatkowo przydałby się jakiś układ rezonansowy w zwrotnicy żeby nieco spłaszczyć zbyt wysoką efektywność na tonach średnich w sumie i tak bez problemu byłoby te 90db. Pomoże w tym niskie cięcie i możliwość takiego łączenia TPL.
Byłby to prawdziwy hi-end z rodowodem estradowym w najdroższym wydaniu, a nie jakieś audiofilskie popierdułki od skandynawów ;) Więc jeśli komuś nie odpowiadają tanie pomysły to tutaj ma równie niekonwencjonalny lecz hi-endowy :)

  • Gość
04-06-2009, 22:17
>janko, 2009-06-04 22:01:15
no paramatry wyglądają nadzwyczaj dobrze.. aż mnie nie dziwi brak parametru Xmax;)<

Łooooslepłeś???:)

szczelina 6, cewka 16 - Xmax: 5mm

janko

  • 186 / 5502
  • Aktywny użytkownik
04-06-2009, 22:58
>Qubric_
"Łooooslepłeś???:)"

nooo.. nie mogę zaprzeczyć:)

Może być niezły głośnik!:D

  • Gość
05-06-2009, 11:00
A żebys się nie zdziwił niedowiarku. To jest solidna firma nie taka chińska klejonka jak STX :)

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
05-06-2009, 11:10
TVM miał wczesniej z twej serii również 8 calowy model, ale teraz zniknął ze strony.

  • Gość
05-06-2009, 11:54
Miał nawet ten model z membrana z włokna szklanego. Dawał go do testowania chętnym DIYowcom.
Moim zdaniem przekombinowali z tym koszem. To zwykły blaszak i srednio nadaje się do robienia takich kształów. Powinien byc okragły na osiem wkrętów albo w ogóle inny odlewany. Sam głośnik wygląda nieźle. Dość cięzki układ grgający więc pewnie sztywna membrana niepowlekana. Może to nawet zagrać - kto wie?

  • Gość
05-06-2009, 12:06
I jeszcze chwila rozrywki przy wieszczeniach na temat Tonsilu:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=147&w=37519188&a=37519188
"
Tonsil i Silesia Spółka bez żadnej odpowiedzialnoś
Autor: pan.nikt 26.02.06, 08:59 Dodaj do ulubionych zarchiwizowany

Oj coś czarno widzę. Tonsil i Silesia Spółka bez żadnej odpowiedzialności Milion w środę, milion w sobotę

Firma Towarzystwo Finansowe Silesia powstała w roku 2000. W ciągu kilku lat przez Silesię przepuszczono około 500 milionów złotych, które - teoretycznie - miały zostać przeznaczone na ratowanie polskiego hutnictwa. Skoro towarzystwem zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to można się domyślać, że nie wszystkie pieniądze poszły na hutnictwo. Od roku 2000 TF Silesia otrzymało wsparcie z budżetu państwa w postaci akcji wielu polskich firm, były to m.in. akcje Zakładów Metali Lekkich Kęty, Kutnowskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa., Zakładów Piwowarskich "Żywiec", Zakładu Przemysłu Bawełnianego "Bielba", Przedsiębiorstwa farmaceutycznego "Jelfa", banku PeKaO., Zakładów Azotowych Anwil, Zakładów Lentex, Zakładów Samochodowych "Jelcz", Fiat Auto Poland, Telekomunikacji Polskiej, KGHM Polska Miedź.

O nieprawidłowościach w działalności TF Silesia wiadomo było już od dawna. Sprawą zainteresowało się nawet Ministerstwo Gospodarki, które w roku 2003 chciało aby w Silesii została przeprowadzona kontrola jej finansów. Takiej kontroli sprzeciwiał się jednak Andrzej Szarawarski, który był wtedy wiceministrem skarbu państwa odpowiedzialnym za hutnictwo. Oficjalnie Szarawarski przekonywał, że koszty takiej kontroli będą zbyt wysokie, a po za tym żadna kontrola w Silesii nie jest potrzebna. Toteż kontroli wtedy nie przeprowadzono. Trochę to dziwne, że tak eksponowana osoba jak wiceminister skarbu państwa - jednego z najważniejszych resortów - nie chce, żeby zostały wyjaśnione krążące pogłoski o nieprawidłowościach w firmie będącej własnością
skarbu państwa, która zarządza setkami milionów złotych i zajmuje się tak ważnym przemysłem jak hutnictwo. Czyżby Szarawarski coś (lub kogoś) chciał ukryć?

Kilka tygodni temu wymieniono zarząd TF Silesia. Na czele tej firmy stanęły osoby powszechnie kojarzone jako "ludzie Szarawarskiego". Teraz Silesia zajmuje się prywatyzacją Huty Częstochowa. Przygotowywany jest nowy proces prywatyzacji tej huty, ponieważ poprzedni został unieważniony ze względu na poważne nieprawidłowości. Unieważniony przetarg na częstochowską hutę wygrał koncern LNM, ten sam, który w czasach kiedy Andrzej Szarawarski był wiceministrem skarbu odpowiedzialnym za hutnictwo, kupił Polskie Huty Stali. Czy teraz nowy zarząd Silesii, tak będzie prowadził prywatyzację Huty Częstochowa, żeby i tym razem wygrał LNM?

www.kurier.wzz.org.pl/kz/kz207/1.shtml

www.kurier.wzz.org.pl/kz/kz160/1.shtml

www.trybuna.com.pl/n_show.php?code=2005041102

www.google.pl/search?q=Towarzystwo+Finansowe+Silesia&num=50
"

  • Gość
05-06-2009, 23:04
A co sadzicie o zbudowaniu Forumowej koumny w postaci małej podstawkowej 2-droznej na ARN 180-0000-8 z Monacocem DT300. Czesi na swojej stronie http://www.audioweb.cz/ proponują takie rozwiązanie.

Podział około 2000Hz Obudowa 13,5 litra strojona na 47Hz? Nie trzeba nawet robić podfrezowań pod niskotonowy. Wersja rozbudowana do 2,5 drożnej podłogowej także wyjątkowo małej...

Głośnik TVM jest w tej chwili niedostępny z powodu bardzo dużego zainteresowania. TVM wyprzedał cała produkcję i kolejne dostępne powinny być pod koniec miesiąca.
Firma Prolech http://www.prolech.com.pl/ ma je w katalogu ale też są niedostepne.

Lancaster kiedyś pytał o te głosniki miał je zamiar chyba odsłuchiwać?

bawolek

  • 152 / 5787
  • Aktywny użytkownik
06-06-2009, 02:08
no Qubricu nie powiem te tesle parametrycznie wygladaja bardzo ciekawie..zgadzam sie  zwykle kosze blaszaki to okragle powinny być ... no ale trudno ;p

co do forumowej kolumny ... albo cos  20-22cm plus dobry tweeterek z bardzo niskim cieciem albo jakies "nowe 3 way"  ....(bardzo podoba mi sie pomysl misiomora....ale moze ktos ma pomysl na co by mozna  bylo podmienic l26 na dole ? ) ;p

jak  cos pokroju tych tesli to stawialbym na  2.5way ....klasycznych 2way jest na peczki w kazdym przedziale cenowym :P na kazdych znanych 18cm wooferkach ..... to bylo by takie "pospolite" nie sądzicie ?  ...wiec jezeli 2 way to niech to bedzie cos nowszego kotrowersyjnego w stylu tego projektu na  daytonach  (rs225 +rs28a)....co dalem linka kilka stron wczesniej a Ty chciales tam wsadzic Tonsila 20... (dalej uwazam ze nie ma sensu tam pchac monotonnego tonsila ;p ) ....


pozdrawiam

  • Gość
06-06-2009, 08:51
Dlatego proponowałem Tesle w 2.5-drożnej kolumnie. Wersja 2-drożna byłaby dla fanów kina domowego chcących wyposażyć się w mniejsze kolumienki.

Tonsil ni ejest nudny zwłaszcza w wydaniu które proponowałem. Do 20cm średnicy głosnika wysoko odciętą kopułkę, a więc rzadko spotykane rozwiązanie, w którym duży papierowy Tonsil przetwarza większość tonów średnich. Albo bardziej uspokojony Tonsil z membraną polipropylenową plus estradowy superwysokotonowiec z wielką kwadratową tubą, odciętego tak nisko żeby dawała wyraźne oznaki swojego charakteru - jeszcze rzadziej spotykane rozwiązanie.

Pomysł Misiomora z 3 drożną kolumna taki jak pokazany na Audiostereo? Z aktywnym subbasem? Dobry ale skomplikowany. Kiedyś miałem zamiar aktywizować basowca w Tonsilach Focus do kina domowego. Wszystko w zasadzie jest pod ręka bo dostępne były wzmacniacze Tonsila do subwooferów przypominających mocą i wielkością sekcję subniskotonową Focusów 240 SE.



PS. A tak w ogóle zerknijcie na głośniki Beymy które przytoczyłem wyżej oraz na stronę Monacor gdzie znajduje się 6 calowy głośnik serii Raptor. A dokładniej spójrzcie na kształt żeber ich koszy. Są dokładnie takie same jak w Tonsilu GDN 17/100... Czyżby efekt jakiejś "współpracy" chińsko-niemiecko-czesko-polskiej??? Możnaby kupić aluminiowe kosze i kompletne układy drgające Tesli i zrobić takiego ARN 180 / GDN 17 na solidnym koszu i z napędem na magnesach neodymowych... Nikt takiego nie ma ! :)





PSS. Jakim rozmieszczeniom materiału tłumiącego odpowiadają współczynniki Ql ? Typowo przyjmuje się Ql =7 a dla obudów małych Ql =10. Ale można też 3... Jak się to ma do ilości i rozmieszczenia materiału stratnego w obudowie?