Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

  • Gość
31-05-2009, 15:05
Omawiane Tonsile mają Sd około 140 cm2. Mała cewka w głośniku nisko-średniotonowym to raczej wada, a nie zaleta - zresztą GDN17/100 ma dużą cewkę na kaptonie normalny miedziany drut a Mms o 1g większy (około 7-8%).

Zestaw parametrów AKX jest optymalny tylko pytanie do czego optymalny? Może na głośnik średniotonowy?
O tym że AKX-18-130 nie będzie miał basu też już pisałem i zamieszczałem porównania zachowania w dużej obudowie. Po wstawieniu w obudowę 32,5 litra żeby wycisnąć choć zejście do 45 Hz kaszani się odpowiedź impulsowa. Obudowę trzeba tłumić traci się wtedy tak ciężko wyciśniętą resztkę basu a w dodatku wytrzymałość macowa takiego rozwiązania mocno spada (więc chyba tylko w tym celu jest to ich szpanerskie 130W mocy wg AES2 czyli jakieś 60-80W Tonsila)...  Biorąc GDN 16/50/6 - 4om za 78 złotych otrzymujemy o 12Hz niższe F3 w 21,5 litrach przy niewiele gorszym impulsie a i tak znacznie lepszym niż z AKX-18-130 w 32,5 litrach.

Nawet z GDN 13/40/2 8 om w  10 litrach  strojonych na 53 Hz mamy F3 = 55Hz, i przy spadku SPL o –10db tracimy na przenoszeniu zaledwie kilka Hz względem AKX-18-130 ... Ten głośnik jest cokolwiek bezsensowny a na pewno nie za taka cenę gdzie wiekszość kosztów to szpanerski magnes. Tak więc wynikiem „dopracowania” tej koncepcji w zmniejszenie magnesu byłby nadal tak samo bezsensowny głośnik ale za połowę obecnej ceny.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
31-05-2009, 21:14
>> Qubric_, 2009-05-31 15:05

Nie mam przed sobą zestawu parametrów wszystkich GDN-ów, ze strony też co nieco znikło, ale taki np. GDN 17/60 ma Sd=128cm2 i Mms=15g co nie jest dziwne przy średnicy cewki 35mm i kaptonowym karkasie. BTW - jego Fs/Qts wcale nie jest niższe niż dla STX-a.

Strojenie SBB4 - wymaga budy ok. 9dm3, której strojenie do 41Hz jest już dość problematyczne. Można dać większą budę, ale wtedy to już zaczyna być EBS.

No i jak to bywa w takich przypadkach - efektywność jest niższa, na poziomie 0.46% podczas gdy AKX-18 ma 0.63% - co wyrównuje większą kompresję termiczną mniejszej cewki.

Tak więc STX jest dla kogoś, kto chce taniego, wysokoefektywnego wolnostojaka do nie za dużego pomieszczenia i nie lubi furkotania w tunelu BR. Za to Tonsil lepiej się IMHO sprawdzi w satelitach do KD albo w kolumnach ze strojeniem basu w typie EBS o umiarkowanej objętości.

BTW - znalazłem zestaw parametrów GDN 17/100 tutaj:

http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=1062

I kupy się on nie trzyma. Vas=14.5dm3 i Sd=128cm2 oznaczają Cms=0.63mm/N a nie 0.99mm/N jak na stronie. Żeby przy takim (obliczonym z Vas i Sd) Cms utrzymać Fs=44Hz, Mms musiałoby być ponad 20g. Może być też tak że Sd albo Vas są podane źle. Do obliczeń przyjąłem gęstość powietrza rho=1.18kg/m3 oraz prędkość dźwięku c=344.5m/s (razem rho*c^2 = 140000kg/(m*s^2) jak to się przyjmuje w większości kart katalogowych).

janko

  • 186 / 5471
  • Aktywny użytkownik
31-05-2009, 22:02
zestaw paramatrów AKX raczej nazwałbym standardowym, aczkolwiek nie wiem jak gra na średnicy..
Dlaczego nie zastosować dobrego na średnicy srednio-niskotonowca i na dole pomóc mu 12-15 calowym basowcem?
Oba cięte tylko od góry duży może nawet 100-200Hz, śr-niski cięty wyżej i w zamknietej żeby było łatwiej to zgrać na dole..
Poza tym brak ciecia gł. śr-nisko na dole też ułatwi zgranie basu.

Testowałem coś takiego na 25cm w zamknietej ciety tylko od góry (-330Hz), a na dole pomagał mu sub (-85Hz).
Dodatkową zaletą jest możliwość zgrania z pomieszczeniem za pomocą delaya na subie, a bez tego nie ma szans na liniowy nisko siegający bas w pokoju..słowem dobry bas.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
31-05-2009, 22:45
"Tak więc STX jest dla kogoś, kto chce taniego, wysokoefektywnego wolnostojaka do nie za dużego pomieszczenia i nie lubi furkotania w tunelu BR."

O, o! O właśnie taka konstrukcja wydaje mi się optymalna ze wszech miar. Bez silenia się na rekordy zejścia basu, mocy maksymalnej itp. Wysoka efektywność, czysty i melodyjny basik.

Przy całej dyskucji fachowców który głośnik, chciałbym jednak "nagiąć" poszukiwania do niedrogich modeli w ramach koncepcji:

1. Wolnostojącej (tj. pojemnej)
2. Zamkniętej
3. jak objętość będzie za mała, to zrobić kolumnę wysoką na np. 2 metry.

Nie chcę się wpieprzać między wódkę a zakąskę, tj. dyskusje o tym czy GDN ma odpowiedni stosunek Qts do Vas, ale...

wydaje mi sie, że przy naturalnym ograniczeniu zdolności przetwórczych przeciętnego ludzkiego mózgu, nadmierna ilość informacji w określnym zakresie nie pozwala na "szersze" spojrzenie jakim jest EFEKTYWNE WYELIMINOWANIE PRZEZ ZESPÓŁ GŁOŚNIKOWY OKREŚLONEJ POWIERZCHNI POKOJU ODSŁUCHOWEGO.

i przypominam, że potrzebna "objętość" dla OZ jest łatwo osiągalna przez "zabudowanie" przestrzeni POD i NAD "dużej budy z dziurą, na podstawce", w której kierunku znowu i niebezpiecznie zmierza dyskusja ;-)


Lity drut, first watt, full range.

  • Gość
31-05-2009, 23:09
Niewiem Misiomor czy się trzyma kupy czy nie. Dane GDN17/100wprowadzałem do WinISD 050a7i wszystkie cyfry przyjęło z niewielkimi korektami. Dla założonego Cms przelicza dokładnie jak podaje Tonsil. Dla przeliczenia Fs podaje niższe Fs wyższe Mms i większe Vas i mniejsze BL. Może powinienem zmienić kolejność wprowadzania danych?

Poza tym mam ten głośnik i trzyma się kupy i to bardzo. Nie radzę go wstawiać w obudowy większe jak 20 litrów bo bas wyraźnie zaczyna być napompowany ale nadal nie ma tzw. bumsów i brzmi czytelnie. Podczas kiedy GDN 16/50/6 obudowie dla niego optymalnej już nie kontrolował basu i coś tam tylko mruczałoi bumiło (czyli było tak jak powinno być przy zbyt dużym Qtc).
Podejrzenia wzbudzają zawsze głośniki które po wprowadzeniu parametrów się idealnie wpisują w WinISD - właśnie wszystkie STXy bo większość informacji jest policzona a nie zmierzona. Zazwyczaj z danymi nie ma tak łatwo o czym przekonali się wielokrotnie użytkownicy Monacorów.

Ale wracając do tematu ja pisałem o GDN 16/50/6 czyli GTC 16/40/1 który ma lekki układ drgający. Coś około 12g.

Przepraszam ale kto chce mieć z 22 litrowej obudowy do 18-stki pasmo do 60Hz i podłogową obudowę w małym pomieszczeni??? Pewnie że nic tam z AKX-18-130 nie będzie furkotało bo nie ma co furkotać skoro nie produkuje basu (17/100 w 20 litrach tez mi nie furkotał).



Cashlack stajesz się namolny :)))

janko

  • 186 / 5471
  • Aktywny użytkownik
01-06-2009, 00:32
Cashlack ma w jedym na pewno rację.. proponowane przez Was głośniki mają się nijak do wiernego odtwarzania basu.
Wystarczy znać tyle o ile charakterystykę ludzkiego słuchu w tym zakresie, żeby to wiedzieć.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
01-06-2009, 00:39
Otoz to Janko, dopiero 15-18 cali na basie nie klamie ;) a tak poza tym to chyba krystalizuje mi sie we lebie kolumna marzen Cashlack\'a i chyba dla jaj wykonam jej prototyp...

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
01-06-2009, 00:41
>> Qubric_, 2009-05-31 23:09

W obrębie parametrów TS jest sześć "stopni swobody" - przykładowo na podstawie Sd, Mms, Cms, Re, BL i Rms można wyznaczyć wszystkie pozostałe parametry. Wzory są ogólnie znane, chyba nawet kiedyś je podawałem na tym forum.

Jeżeli w danych producenta coś się nie zgadza - wtedy nie wiadomo gdzie jest błąd i czy symulacje dadzą wyniki zbliżone do rzeczywistości.

Natomiast co do GDN 16/50 - ściągnąłem jego kartę katalogową z archiwum i wygląda na to że może i ma on niskie Mms (12g) przy sporym Sd (139cm2) - jednak odbyło się to kosztem niskiego Xmax, na poziomie 2.5mm (wersja 8ohm). Indukcja w szczelinie też nie powala  - 0.9T.

Co do tego pasma do 60Hz - w pomieszczeniu zejdzie znacznie niżej, f3 to nie wszystko.

janko

  • 186 / 5471
  • Aktywny użytkownik
01-06-2009, 02:42
>>meloV8
Ale ciii, bo większość audiofilów o tym nie wie..
Oczywiście oni Tobie powiedzą że to dla miłośników umcy-umcy.. A wiesz dlaczego? Bo nie wiedzą jak je prawidłowo zaaplikować (OB to maksimum na co ich stać).

Duże głośniki są jak ładne kobiety - nie wszyscy są w stanie sprostać ich wymaganiom. Co im pozostaje? prosta konsrukcja dwudrożna...

  • Gość
01-06-2009, 20:41
Misiomor, stawiam na to że w GDN17/100 Mms i Fs są jednak wyższe od podanego. Trzeba jednak brać pod uwagę że w pomiarach zakłada się dość dużą zmienność parametrów głośnika już po wykonaniu testu chyba około +/- 10%. I dotyczy to również STXa który może miś wtedy F3 na poziomie 60 ale i 66Hz, wtedy nie wygląda to ciekawie.

Oczywiście że GDN16/50/6 nie powala parametrami. Ale LPG i Visaton miały w ofertach głosniki zbudowane na takiej samej zasadzie za 3 krotnośc jego ceny. A sama tanioch a STXa realizująca tę zasadę z siłowaniem się na hi-end tez jest od niego droższa, dlatego własnie podałem go do porównania. No i jeszcze wpólny dla nich fakt że powinny pracować jako średniotonowe, którego w przypadku STX 18-130-AKX nikt na razie doświadczalnie nie potwierdził.



PS oczywiście że głośniki większe są lepsze. Dlatego na mały monitor proponuję 8 cali Tonsila ;)

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
02-06-2009, 00:07
>> Qubric_, 2009-06-01 20:41

Są parametry które mają prawo zmieniać się nawet więcej niż o 10% (Cms, Rms przykładowo) a są i takie które nie powinny (B w szczelinie i wynikające z niego BL - tutaj zmiana o 10% oznacza 21% zmianę Qes a więc totalnie inny charakter basu, podobnie Mms - też wchodzi z kwadratem do wzoru na efektywność). Z kolei takie Sd raczej nie będzie się zmieniało chyba że skład gumy się rozjedzie i zawieszenie zrobi się kapciowate.

Co do tego STX-a - jeżeli kiedyś kupię Seasy - tubowego DXT i 27TBFC/G z zamiarem przełozenia napędów i użycia tubowca o większej mocy w wymagającej aplikacji, zostanie mi "odpadowy" płaski gwizdek z napędem od DXT. Może dokupię wtedy STX-y 18-130-AKX (widzę że GDN w tej nazwie uważasz za świętokradztwo) i zobaczę na co je stać.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
02-06-2009, 08:32
Zrobiłem symulacje dla GDN-15-100-8-AKX

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
02-06-2009, 16:50
GDN-18-130-8-AKX

  • Gość
02-06-2009, 21:22
Cadam, widac że to kaszana nie ma sie czym podniecac. Podobne wykresy wychodzą też w WinISD.

Ale praktycznie nigdy nie robi się obudowy dokładnie tak jak wychodzi z symulacji. Z róznych względów.
Dla 15-AKX zmniejsz objetosć do 10-12 litrów i zobacz jak będzie wyglądała odpowiedź impulsowa dla wysokiego i niskiego strojenia BR.

Dodatkowo jeśli masz taką możliwość to sprawdż co się dzieje z wytrzymałoscią mocową - jak duże jest siodło na charakterystyce mocy z tym że do obliczeń przyjmuj jakieś 40-50W bo tyle ma ten głosnik a nie 100W jak się marzy STXowi.
Co za programu używasz? Można go sciągnąć?

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
02-06-2009, 21:26
Program to LoudspeakerLAB 3 jest komercyjny ale można ściągnąć wersję demo http://www.lsp-lab.com/