Audiohobby.pl

Oversized 2-way:)

tetejro

  • 2745 / 2947
  • Ekspert
08-06-2017, 20:46
dlatego nie pisze o typowym tłuczku estradowym - to był tylko przykład na to ze chodzi o głośniki o niskim Qts które w optymalnej obudowie czyli bez spadku spl - w małej obudowie - nie osiągają niskiego basu.

Dla mnie wzorem takich głosników jest Monacor SPH-170C i SPH-225C ... plus moze jeszcze jeden 8" monacora - własnie estradowy z ich zestawów line-array, którego nazwy nie pamietam.

tetejro

  • 2745 / 2947
  • Ekspert
11-06-2017, 13:28
jezeli nie podkresliłem tego, to dodam - nie wiem czy dołożenie cewki o wysokiej rezystancji spowoduje opisane przeze mnie efekty zwłaszcza czy bedzie odczuwalne brzmieniowo. Ale tak wychodzi ze wzorów i symulacji przeliczajacych na podstawie TS.

lancaster

  • Gość
11-06-2017, 13:52
jak dowalisz cewke z duzym rdc to tak sie stanie, w sensie ze dobroc wzrosnie wiec basu bedzie wiecej, dodatkowo srodka troche mniej przez wieksze rdc wlasnie.
z tym ze fs nie drgnie wiec w zasadzie basu bedzie wiecej ale nizszego niewiele wiecej, dodatkowo straty na rezystancji uwazam sa slabym pomyslem, chyba ze ktos lubi powiedzmy spokojniejszy sposob prezentacji

tetejro

  • 2745 / 2947
  • Ekspert
14-06-2017, 22:47
zmierzałem dokładnie do tego co opisałeś.
Przykładem takiego głosnika powinien być Monacor SPH-170C - głosnik ma dosć niskie Fs jak na swój rozmiar a mimo to niskie Qts i małe VAS co daje mu bardzo wysokie BEP. Czyli optymalna obuodwa wychodzi bardzo mała i wysoko strojona.
Jeżeli ją powiekszymy i dostroimy niżej dostaniemy  spadek spl z siodłem na charakterystyce - czyli takie łagodne opadanie basu a ponizej Fb już ostro w dół.

I cewka fzwrotnicy o wysokim Rdc ma być po to zeby mu troche pogorszyć parametry i zaokrąglić kształt spadku spl. W zamiarze by bas nie brzmial zbyt twardo. Na ile to przyniesie sukces brzmieniowy, to nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 15-06-2017, 17:38 wysłana przez tetejro »

cadam

  • 4401 / 5857
  • Ekspert

jjurek

  • 2056 / 5786
  • Ekspert