Audiohobby.pl

Wielki test kondensatorów ;-)

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
08-10-2017, 22:25
« Ostatnia zmiana: 12-10-2017, 13:44 wysłana przez Gustaw »

zms

  • 62 / 2807
  • Użytkownik
29-03-2020, 12:22
Panowie - mam pytanie odnośnie kondensatorów elektrolitycznych. Chodzi o tłumaczenie z angielskiego dla słów "etched" i "unetched" i dotyczy kondensatora elektrolitycznego. Tłumacz googla mówi ze to "nierozwinięty" i "trawiony". A jakie są polskie odpowiedniki dla tych słów? Jaka jest różnica pomiędzy tymi kondensatorami?

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
29-03-2020, 13:31
"Etched" odnosi się tu zapewne do procesu wytrawiania okładzin kondensatora. Nie słyszałem, by się tego nie robiło, a przynajmniej nikt się tym nie chwali, ale mogę sobie wyobrazić, że stare kondensatory mają okładziny nie trawione, a tym bardziej kondensatory powietrzne - jeszcze gdzieś takie mam ze starych stacji wojskowych.

Proces trawienia folii w okładzinach zwiększa ich porowatość, a przez to także ich powierzchnię wieleset, a może i wiele tysięcy razy. Tak powstają miniaturowe kondensatory o dużych pojemnościach. Mniej porowate okładziny - większy kondensator dla tej samej pojemności.

W praktyce audiofilskiej kondensatory mające mniej porowate okładziny brzmią lepiej w torze audio, np. Nichicon KZ 1000uF/25V jest zdecydowanie większy od Panasonica FC czy FM dla tej pojemności, jednak zakłada się, że lepiej zabrzmi. Przebieg modułu impedancji w funkcji częstotliwości od kilku Hz do dziesiątek MHz, a szczególnie przebieg ESR i reaktacji, to już próba rozłożenia tego.

Do tego kondensatory z delikatniej trawionymi okładzinami w elektrolitach mają coś na miarę "wygrzewania" i trwa to znaczniej dłużej, do np. 10 godzin pracy na stałym napięciu dla "najspokojniejszych" okładzin. Może z okładzinami coś się dzieje i trzeba je doformować? Ale dlaczego bardziej wytrawione nie potrafią się tak dobrze "wygładzić".

Wszelkie publikacje na ten temat mile widziane.

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
29-03-2020, 13:34
Panowie - mam pytanie odnośnie kondensatorów elektrolitycznych. Chodzi o tłumaczenie z angielskiego dla słów "etched" i "unetched" i dotyczy kondensatora elektrolitycznego. Tłumacz googla mówi ze to "nierozwinięty" i "trawiony". A jakie są polskie odpowiedniki dla tych słów? Jaka jest różnica pomiędzy tymi kondensatorami?
Zdaje sie ze nie pomogę ale w moim Cambridge Dictionary znalazłem  że "etch" to jest m.in technika stosowana w plastyce a polega na wytrawianiu obrazka na metalu,  szkle z użycierm kwasów albo ostrego narzędzia, (coś jak grawerowanie lub nanoszenie wzoru).  "Etched"swoje imię pierścieniem z diamentem". na szybie okna . Na moją filozofię to może oznaczać w kondensatorze warstwę tlenków na folii bo obrazka bym nie oczekiwał:).
« Ostatnia zmiana: 29-03-2020, 13:37 wysłana przez royal »

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
29-03-2020, 13:55
Jak na rysunku - powierzchnia anody (aluminium, tantal) jest trawiona w kąpieli, później jest płukana i następnie nanosi się warstwę tlenku tego samego metalu. Potem dopiero mamy elektrolit.

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
29-03-2020, 13:56
Na pierwszym zdjęciu folia "delikatniej" trawiona

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
29-03-2020, 13:56
Na powiększeniu później pokryta warstwą tlenku.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
29-03-2020, 14:46
Tam się odbywają wszystkie te straszne rzeczy degradujące audio...dlatego między innymi konstrukcje lampowe brzmią lepiej ponieważ możliwa jest ich realizacja bez elektrolitów.

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
29-03-2020, 17:10
Tam się odbywają wszystkie te straszne rzeczy degradujące audio...dlatego między innymi konstrukcje lampowe brzmią lepiej ponieważ możliwa jest ich realizacja bez elektrolitów.

Udało mi się tak stuningować brzmienie że lampowy nie jest lepszy ani gorszy. Brzmi wyraziściej chociaż trzeba się mordować żeby to zauważyc i nazwać .  Ale porównuję to do dwóch bardzo różnych solid state ktore nie maja sprzęgających  elektrolitów - jedynie na wyjsciu głośnikowym . 

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
29-03-2020, 17:24
Każdy ma w zasilaczu elektrolity,a lampowiec nie musi,ponieważ wystarczają pojemności o kilka rzędów wielkości niższe i realizowalne na nieelektrolitach.

escaflowne

  • 190 / 5129
  • Aktywny użytkownik
02-10-2021, 09:29
W lampowcach świetnie sprawdzają się kondensatory MKP DC-link. Są one używane w falownikach np samochodów elektrycznych mają bardzo niski ESR a jednocześnie dobry (jak na foliowce) stosunek pojemności do rozmiarów. 
Mówię oczywiście o zastosowaniu w zasilaniu anodowym.
« Ostatnia zmiana: 02-10-2021, 09:32 wysłana przez escaflowne »
gnuśny kocur

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
04-10-2021, 11:05

Panowie - mam pytanie odnośnie kondensatorów elektrolitycznych. Chodzi o tłumaczenie z angielskiego dla słów "etched" i "unetched" i dotyczy kondensatora elektrolitycznego. Tłumacz googla mówi ze to "nierozwinięty" i "trawiony". A jakie są polskie odpowiedniki dla tych słów? Jaka jest różnica pomiędzy tymi kondensatorami?

Być może chodzi o kondensatory z szorstką i gładką folią okładzin. W kondach Interetechniki marki Audyn Cap i Elko rozróżniano kondensatory rauhe i glatt folie (szorstką i gładką).

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
09-10-2021, 20:48
Jeśli chodzi o kondensatory do zwrotnic polecam PolnikBis. Kupowałem od nich od dawna Tesla Mant MKP. Mant padł ale ten sam producent robi dla PolnikBis pod jego nazwą. To jest praktycznie to samo co Kondensatory Intertechnik Q4. Firma dostarczła kiedys kondensatory Mant do Tonsila

Kondy są w tolerancji J czyli +/-5% ale faktycznie robione sa w tolerancji +/-3% A z kilku zamówionych przeze mnie par mieściło się w tolerancji 1%

https://polnikbis.pl/kondensatory-audio-11?page=2

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
10-10-2021, 09:14
tetejro, to jest polska firma ? w sensie producent ?

Pisza "naszej produkcji"
« Ostatnia zmiana: 10-10-2021, 09:16 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
20-10-2021, 22:15
Nie sądzę. Nie zdradzili kto jest producentem OEM. Wiem że kiedy istniał Mant to mówili ze jeżdżą do Czech po kondensatory MANT. Natomiast teraz dowiedziałem się że Mant upadł, więc Polnik zamówił u tego samego producenta który produkował dla Mant i Q4 kondy pod własną marką.

Mam zarówno stare Miflexy MKT na 250V jak i na 160V, Mam Mant/Tesla MKT 160V i MKP400V , Mam Intertechnik MKP Audyn Cap i Q4 i mam teraz te Polnik MKP i one mają najniższą tolerancję. Praktycznie jak Audyn Cap, które były w wersjach 2%.

A te Polnik są  w klasie J czyli w tolerancji 5% a tak naprawdę rozbieżności w moim zamówieniu nie przekraczały 1%. Więc z ostatniego zakupu byłem bardzo zadowolony.

Natomiast Polnik MKT na 160V mieszczą się co prawda w klasie J ale w drugiej połowie zakresu tolerancji. Podobnie jak Mant MKT czy Iska na 160V i sa pod tym względem gorsze od starych Miflexów MKT w "kostkach" na 250V.
« Ostatnia zmiana: 20-10-2021, 22:28 wysłana przez tetejro »