Audiohobby.pl

Polowanie na stare "szafy".

konto_usuniete

  • 56 / 5390
  • Użytkownik
22-08-2008, 02:43
Nowy wzmacniacz już jest. Tak, tak - właśnie ten cholerny hybrydowy nagrobek o którym pisałem i 4/12 W w klasie A, z wiadrem 100 szt. kondensatorów po 10.000 uF. Paranoja wzornicza ale już się przyzwyczaiłem :-)

Teraz czas bardzo, .....bardzo powoli zacząć rozglądać się za nowymi-starymi kolumnami.
Dlaczego bardzo powoli ? Mam kolumny z których jestem w miarę zadowolony ale zawsze chcę się czegoś lepszego. Nie mam wypieków na twarzy i drżących
rąk z powodu nagłej potrzeby wymiany kolumn ale dźwięk z moich obecnych kolumn jest dla mnie zbyt ułożony, trochę za mało "radosny". Właśnie testuję kolumny DIY na Seas-ach i jest w nich więcej ekspresji i radości niż z moich Focali.

Odsłuchy u znajomego steruszków Tannoya Super Red Monitor skłoniły mnie do zainteresowania się tego typu "dziwnościami-starożytnościami". ;-)
Pomieszczenie 22m2, niezbyt zagracone i jest miejsce w rogach nawet na Westminstery albo inne Kingdomy. "Współczynnik akceptacji" nie gra specjalnej roli ze względu na tolerancyjną na moje chore hobby "dyrekcję domu", aczkolwiek, oczywiście są pewne granice.

Czego oczekuję ? Większej namacalności instrumentów, naturalności, szybkości basu. To ma grać muzykę, jak to ktoś napisał. Oczekuję nie tyle efekciarstwa co swobody, ekspresji, realizmu przekazu. Dlatego zbieram sobie propozycje kolumn, które powinienem "mieć na celowniku".

Tannoy SRM. Świetne ale niskiego basu to tam raczej się nie uświadczy. Podoba mi się "wystrzał" tych kolumn ale brakuje masy.
Klipsch Heresy - nie słyszałem osobiście ale pojawiały się opinie, że chyba dla mnie za małe
Klipsch Forte - nie słyszałem osobiście ale słyszałem opinię, że to może być to. :-)

No i .......i na co jeszcze polować ? Na jakie modele w sieci zwracać uwagę ? Co Wam się szczególnie podobało ?


A.... jeszcze jedno. Nie uparłem się na "stare szafy". Jeżeli jakaś odgroda DIY zagra lepiej abo jakaś tradycyjna kolumna (w co wątpię) to nie będę sobie wmawiał, że chcę jednak jakiegoś starego Alteca, tylko dlatego, że ma 200 lat :-) Zakładany budżet (wstępnie) nie jest specjalnie duży 5-8 tys. Jak będzie trzeba coś dołożyć to zawszę pozostaję świnka-skarbonka dzieci i zmniejszenie im racji żywnościowych. :D

Jest 2:43 w nocy !!!
Co ja tutaj jeszcze robię !?! Dobranoc :-)




mark11

  • 356 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
22-08-2008, 07:42
>> Gustaw, 2008-08-22 02:43:27
Jak będzie trzeba coś dołożyć to zawszę pozostaję świnka-skarbonka dzieci i zmniejszenie im racji żywnościowych. :D

Nie poznaję kolegi, to jakiś koszmarny plan brr ... jak scenariusz horroru.
A poza tym Gustawie może włączysz w krąg sparawdzanych kolumn i nowsze np. serii Tannoye Dimension. Jakby co, to wiesz gdzie można ich posłuchać :)
Markus

lancaster

  • Gość
22-08-2008, 09:06
Gustaw, nei ma sie co oszukiwac....wpadles w tannoya :)
Jezeli mialbyć coś Ci zproponować to:
http://cls.audiogon.com/cgi-bin/cls.pl?spkrmoni&1224366680
tylko nie wiem czy są odpowiedznio brzydkie, ale  z 2 15-kami basu Ci nei zabraknie :)
http://cls.audiogon.com/cgi-bin/cls.pl?spkrfull&1222741517
http://cls.audiogon.com/cgi-bin/cls.pl?spkrmoni&1223730396
Do tych opcji to juz neistety potrzebowalbys dodatkowego suba....ciezko znalexc cokolwiek szybkiego neistety.
I pamietaj ze Tannoy jest fajny....ale za górami za lasami :)
Co tu duzo mowic porownywalismy kolumny obok siebie i z testowanych hierarchia wyglada:

Rehdeko
Altec 19
Lowther Beauhorn
Tannoy ex equo Klipsch Heresy w tych kolumnach jest coś za cos i są równorzedne brzmieniowo, choć ja osobiscie pod swoje preferencje bralbym Klipscha(wieksza dynamika i swoboda) a z kolei Tannoy ma ladniejszą choc lekko w bezposrednim porownaniu oderwana od reszty gorę pasma i bardzo ładną/czarująca średnicę.
Ale słuchając tych konstrukcji nie myślisz o tym !:)

Ranking wg tego jak dobrze widac instrumenty i jak dobrze oddane jest poczucie zmieniajacej się akustyki sal/studiow nagrań. Po prostu od kolumn w ktorych na dluższa mete nie ma uwag pomimo jak w każdej konstrukcji pewnej specyfiki. Jednym slowem od 95/100muzyki w dól :)
Burczybasówe ze względów wiadomoch nie klasyfikowalem, tam moze być najwyzej ładniej badx mniej ładnie, "bas kontrolowany", "góra rozdzielcza", ba nawet "ekspresja" i wszystko inne oprocz instrumentow/muzyki :)

Trzeba przy tym pamiętac ze zarowno tanny jak klipsch to podstawowe modele i sadzę ze taka La scala Klipscha (klasa A stereophile) czy wiekszy Tannoy mogly przesunac je na miejsce równorzędne z Altec.
...la scale do remontu kupisz w USA za 1400USD !!!!!!! Myśle ze na gotowo z transportem i renowacją jakieś 6-7Kzł.
http://cls.audiogon.com/cgi-bin/cls.pl?spkrfull&1224274870

Albo po prostu Forte(rozwiniecie Heresy o większy bas, dźwiek przy tym nabiera lekko Tannoyowego charakteru)
http://cls.audiogon.com/cgi-bin/cls.pl?spkrfull&1223418368
550USD + transport/oplaty - pewnie 3Kzl i masz super paczki z basem konkretnym.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

karbidoczaszka

  • 153 / 5860
  • Aktywny użytkownik
22-08-2008, 09:22
Dodam od siebie w temacie sprowadzania klipshów do PL. Kupiłem Forte za 500USD na audiogonie (wyglądają jak wczoraj wyjęte z pudełka). Koszty wysyłki to .... 150USD, więc wychodzi znacznie mniej niż przypuszcza lancaster.

"When you hear music,
after it\'s over,
it\'s gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -
"When you hear music,
after it's over,
it's gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -

karbidoczaszka

  • 153 / 5860
  • Aktywny użytkownik
22-08-2008, 09:24
Te 150USD to koszty wysyłki do PL. W stanach byly odebrane osobiscie.

"When you hear music,
after it\'s over,
it\'s gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -
"When you hear music,
after it's over,
it's gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -

Berberys

  • 112 / 5861
  • Aktywny użytkownik
22-08-2008, 09:52
O!
Widzę, że odsłuch Tannoy Red Monitor nie tylko we mnie wzbudził aplauz i chęć wejścia w posiadanie tych, niestety, niezbyt pięknych skrzynek!
Pozdrawiam wielbicieli dobrego dźwięku ze staroci!!!
Gustawie - naprawdę brakowało Ci podczas odsłuchu niskiego dołu?

konto_usuniete

  • 56 / 5390
  • Użytkownik
22-08-2008, 09:58
>> Berberys, 2008-08-22 09:52:19
Gustawie - naprawdę brakowało Ci podczas odsłuchu niskiego dołu?

Być może moje Focale mają tego basu za dużo a nie SRM za mało ale dla mnie pewne wrażenie szczupłości tego zakresu jednak istnieje.



konto_usuniete

  • 56 / 5390
  • Użytkownik
22-08-2008, 10:00
>> karbidoczaszka, 2008-08-22 09:22:55
Koszty wysyłki to .... 150USD, więc wychodzi znacznie mniej niż przypuszcza lancaster.

Wyjątkowo niskie koszty przesyłki. Nawet z małymi rzeczami, do 5kg, nie udało mi się zejść poniżej 150-170 USD.

konto_usuniete

  • 56 / 5390
  • Użytkownik
22-08-2008, 10:03
>> mark11, 2008-08-22 07:42:08
A poza tym Gustawie może włączysz w krąg sparawdzanych kolumn i nowsze np. serii Tannoye Dimension. Jakby co, to wiesz gdzie można ich posłuchać :)

Pamiętam, pamiętam :-) Jesienna objazdówka jest w planach.

karbidoczaszka

  • 153 / 5860
  • Aktywny użytkownik
22-08-2008, 10:07
Takie niskie koszty wyszły w firmie zajmującej sie wysylaniem paczek do europy wschodniej. Balem sie Polameru (pamietacie zdjecia KEF Reference z audiostereo) wiec skorzystalem z DOMA Export. Koszty wyszly troche mniejsze niz sie spodziewalem (celowałem w 200USD). Oczywiście przesyłka drogą morską bo wymiary paczki nie dają innej opcji.

"When you hear music,
after it\'s over,
it\'s gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -
"When you hear music,
after it's over,
it's gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -

szwagiero

  • 2239 / 5866
  • Ekspert
22-08-2008, 10:17
>> Gustaw, 2008-08-22 10:00:15
>Wyjątkowo niskie koszty przesyłki. Nawet z małymi rzeczami, do 5kg, nie udało mi się zejść poniżej 150-170 USD.

Żartujesz sobie?

konto_usuniete

  • 56 / 5390
  • Użytkownik
22-08-2008, 10:28
>> szwagiero, 2008-08-22 10:17:27
>> Gustaw, 2008-08-22 10:00:15
>Wyjątkowo niskie koszty przesyłki. Nawet z małymi rzeczami, do 5kg, nie udało mi się zejść poniżej 150-170 USD.

Zupełnie poważnie. Dostawca wysyła nam towar zwykle UPS-em i niestety to są właśnie takie koszty.

lok

  • 432 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
22-08-2008, 11:51

Lutek

  • 535 / 5831
  • Ekspert
22-08-2008, 12:45
>lancaster, 2008-08-22 09:06:44
" Co tu duzo mowic porownywalismy kolumny obok siebie i z testowanych hierarchia wyglada:

Rehdeko
Altec 19
Lowther Beauhorn
Tannoy ex equo Klipsch Heresy..."

O ile mi wiadomo, to Tannoy nie porownywales z Rehdeko, Altec 19... Wziales wtedy do porownan ode mnie tylko jeden monitor Tannoya  ( mozliwy odsluch tylko jednego kanalu) i to ten w malych obudowach z mniejsza iloscia basu - raczej do mniejszych pomieszczen. No chyba nie porownywales tego malego monitora do olbrzymiego Alteca 19 z 15 calowym basowcem - to byloby kompletne nieporozumienie!!! Porownanie mialoby jakis sens, gdyby to byl jakis 15 calowy Tannoy i to w wielkiej obudowie - no i przede wszystkim mysle, ze z dwiema kolumnami  a nie jedna.

konto_usuniete

  • 56 / 5390
  • Użytkownik
22-08-2008, 12:49
Dzięki Krystian,

Te Alteci 19 są ciekawe. Do wyhaczenia w USA za 1500 USD plus transport.


Te wysokie koszty transportu, które podawałem wcześniej dotyczą transportu lotniczego więc faktycznie za takie skrzynki, statkiem, transport wyjdzie całkiem rozsądnie.