Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
24-11-2016, 00:42
Oczywiscie w symulacji to nawet wychodzi mi z RLC na te 700 Hz. W praktyce nie sądze żeby sie sprawdziło. Miałem kiedyś wiekszego polipropylena z Tonsilu szesnastkę, bardzo podobna konstrukcja, to sie nie dawał tak filtrować. Wstawienie pułapki czy nawet połowy zobla (RC) na wyrównanie impedancji zabierało za duzo ze średnicy i dżwiek tracił życie.
Pogrzebałem dzisiaj w Internecie i dotarłem do podobnych wniosków, ludzi którzy robili kiedyś konstrukcje na tych polipropylenowych trzynastkach.

Wstępnie zdołałem wyrównać pasmo na symulacji w układzie 2,5 droznym dopiero przy konstrukcji typu ze zintegrowanym subwooferem. Akustyka też mi sie skomplikowała - obudowa dwukomorowa jak ze Siest, zeby wygładzić opadanie spl na basie.
Nie mam przekonania, takie komplikacje dobrze wychodzą tylko w komputerze.

lancaster

  • Gość
24-11-2016, 05:55
tetejro, kupa roboty ale skad wiesz jak te glosniki beda wygladac realnie w Twoich obudowach ?
Jak mozesz wklej rysunki ze symulacji wraz ze zwrotnicami (proponuje odpuscic rlc na 500Hz ;-))

Jak bedziesz mierzyl realne glosniki porownamy, z  czystej ciekawosci sprawdzimy jak to wyglada.
az zaczalem byc ciekaw :-)

Gdybys jednak zniechecil sie po wpisie Gustawa a wiem ze potrafi cuda zdzialac akurat w tym temacie - nie musi Ci byc niezrecznie, jest mu nieswojo tylko 5 minut i zaraz wraca do normalnego swojego trybu :-) to daj mi znac na priva glosniki beda czekac w Tonsilu na kolejna sensowna osobe.
Mam nadzieje ze pociagniesz temat, ram czasowych nie zakladamy.

lancaster

  • Gość
24-11-2016, 06:12
tetejro dwukomorowa konstrukcje sobie odpusc, chyba ze obie komory strojone do tej samej f.
Obejrzyj sobie wykresy fazy na dole pasma przy roznych strojeniach obu komor.

rlc ? żadnego rlc ;-)

Jak piszesz ze filtr zabiera życie to tym bardziej chcialbym zebys to robil bo wyglada na to ze wiesz o co chodzi :-)

Glosniki do najnowoczesniejszych nei naleza fakt. Ale powiem tak, gdyby Tonsil wszedl w polipropyleny dzis i bylaby to budzetowa nowosc dla mnie przynajmniej glosnik do wziecia pod rozwage. Glosnik to nie sa zadne czary mary, pomysl i odrobina szczescia albo sporo pracy, prob i dobrze zeby na final ktos na to rzucil uchem.
JAk na swoj budzet i nawet nieco wyzej uwazam OK.

lancaster

  • Gość
24-11-2016, 06:14
PS, wiem ktos powie o dlugosci fal i o tym ze br przeciez promieniuje invert a problemu  z pasmem nie ma, zbudujcie i sprawdxcie sami co sie dzieje z kopem kolumny.

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
24-11-2016, 11:39
Nie wiem jak Wam, ale mniee sie podoba :)

lancaster

  • Gość
24-11-2016, 13:14
Jest OK, sprawnie poszlo Melo, tak to sie robi w Chicago chlopaki :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
24-11-2016, 14:22
załatw mi Accutony za 0,3% ceny to tez bedę zadowolony :-D

Symulacji GDNów nie wkleje bo nie mam jak jej ściągnąć z ekranu program chodzi pod shelem, czy dosem. Zrobiłem ją w programie sprzed szesnastu lat, do którego w tamtych czasach wprowadziłem ręcznie wykresy spl z GDN 13/40/2 i GDWK 10/80/19.
Poza tym niektóre dane były przeliczane przez program. Wynik nie jest wiarygodny i mocno wygładzony.

Miłoby było gdyby moze Pan Dudkiewicz wydobył pomiary na kartach z komory bezechowej spl oraz przebiegi impedancji dla GDN 13/40/2, 13/40/4 i GDWK 10/80/26.

Co do dwóch komór.  Dla tych polipropylenów nie sa wymagane przy optymalnym strojeniu. Czyli powiedzmy gdy obudowa bedzie miała 8-9 litrów na głośnik. Ale pasmo bedzie miało do 60hz. przed spadkiem. Wyciągnięcie basu z tych popierdołek wymaga zwiekszenia objetosci i zaczynaja się wtedy dziac nieprzyjemne rzeczy na basie.
Zanalizowałem konstrukcje Siest - dwukomorowa i Sonaty - jednokomorawa ale z dwoma różnymi głosnikami.

I do tego dopasowywałem strojenie.
Nie wiem czy jest sens wstawiac teraz projekt zwrotnicy który mi wyszedł, bo na pewno nie zostanie taki po pomiarach.

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
24-11-2016, 14:42
załatw mi Accutony za 0,3% ceny to tez bedę zadowolony :-D

Zrob cos najpierw na Tonsilach, a potem sie pomysli nad Accutonem :)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
24-11-2016, 15:16
Odezwał sie twórca natchniony który jędną kolumne na tonsilach stroił przez pięć lat :-D

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
24-11-2016, 15:28
tetejro, kupa roboty ale skad wiesz jak te glosniki beda wygladac realnie w Twoich obudowach ?
Jak mozesz wklej rysunki ze symulacji wraz ze zwrotnicami (proponuje odpuscic rlc na 500Hz ;-))

Jak bedziesz mierzyl realne glosniki porownamy, z  czystej ciekawosci sprawdzimy jak to wyglada.
az zaczalem byc ciekaw :-)


Dla jednego
GDN 13/40/2 - 8om
L1=1,6mH/0,6om
równolegle C1=16,4uF

GDWK 10/80/19
R1=3,9om
C2=4,7uF
równolegle L2=0,27mH/0,46om
C3=10uF

Podział przypada na 2,5k Hz

Obudowa jaką podałem wcześniej. Do wersji GDN 13/40/2 - objetości 9-10 litrów. Przyjmijmy że 9,5. Zależy jaki rodzaj tego GDNa bedzie.
Do GDNa 13/40/4 obudowa 8-8,5 litra. Mozna dać cewke o wiekszej rezystancji nawet powyzej jednego oma - czyli moze być tania cewka powietrzna. Dla tej wersji i GDN 10/80/26 inne beda na pewno wartosci tłumików rezystancyjnych bo głosniki maja nieco wiekszą efektywność. Inne różnice ni ebęda prawdopodobnie duże. Tak prosty układ dostraja się potem w odsłuchach, jak kto lubi.

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
24-11-2016, 16:26
Odezwał sie twórca natchniony który jędną kolumne na tonsilach stroił przez pięć lat :-D

W tym czasie zrobilem wiecej projektow dla klientow, niz Ty w calym swoim zyciu symulacji :) odpaliles juz swoj system pomiarowy na mikrofonie od skajpa zeby pomierzyc Tonsile? :)

lancaster

  • Gość
24-11-2016, 16:49
Panowie, watek naprawdę jest nie o tym

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
24-11-2016, 18:24
Odezwał sie twórca natchniony który jędną kolumne na tonsilach stroił przez pięć lat :-D

W tym czasie zrobilem wiecej projektow dla klientow, niz Ty w calym swoim zyciu symulacji :) odpaliles juz swoj system pomiarowy na mikrofonie od skajpa zeby pomierzyc Tonsile? :)

FANTASTA. Nastepny dla którego lekarstw zabrakło :-D

Mikrofon mam akurat Loudspeakershop. Skajpa nie uzywałem więc nie potrzebowałem do niego mikrofonu, ale to jest jedyne narzedzie jakie opanowałeś podczas robienia "projektów dla klientów" :-D
Chyba ze ten śmieszny programik rysujący wykresy teelek tak precyzyjnie jak WinISD rysuje wykresy br :-)
« Ostatnia zmiana: 24-11-2016, 18:28 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
24-11-2016, 18:29
Wątek ma 38 stron. To pewnie juz parę konstrukcji powstało.
« Ostatnia zmiana: 24-11-2016, 18:35 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
24-11-2016, 18:42
o jak ladnie, az sie odechciewa. Najpierw Gustaw teraz Ty, no no no sami wymagajacy z ogromna wiedza w temacie.

Panowie ja ze swojej strony zalatwlem glosniki jak moglem, z tego co widze Melo skorzystal i powodzenia życze.
Chesz tetejro tylko pogadac tez nie problem tylko sie tu nie licytujcie.

Ze swojej strony postaram sie watek wrzucic w ignorowane zeby nie rpzeszkadzac w tworczosci :-)