Audiohobby.pl

Muzykalne głośniki

4m

  • Gość
03-09-2016, 17:44
For-em chciał sie popisać, ze jest audiofilem umuzykalnionym. Wyszło mu jak w dyskusjach politycznych. Że nie zna podziału strojeń i nie sprawdził jakich instrumentów dotyczą.
W dodatku zdradził się ze słucha w małym pokoju z małych głośników, czyli tak jak przeważająca większosc ludzi. 

Kłamiesz w żywe oczy. Założymy się o 10 000 zł, że nie słucham w małym pokoiku na małych głosnikach? :) Wpadasz Ty, kasa i lan, Gucio, ktoś jeszcze jako świadkowie i jury zakładu. Pasuje Ci tejtero czy tylko w oczernianiu i kłamstwach czujesz się mocny? :)))

No, dawaj, to konkretna propozycja :)

4m

  • Gość
03-09-2016, 17:48
No co jest tejtero? :) To uczciwy zakład :)))

tetejro

  • 2745 / 2988
  • Ekspert
03-09-2016, 17:54
Są zasadniczo dwie opcje internetowy fantasto. Albo słuchsz w małym pokoju  i z małych głosników, tak jak sobie niechcacy pierdnąłeś między kolejnymi akapitami, w których ujawniłes ze nie masz pojęcia o instrumentach :-)

Albo druga opcja -  że słuchasz z duuużego głośnika w duuużym pomieszczeniu, ale jestes głuchym lub pięciołytowym audiofilem czeskich rekordów ;-)

Możemy rozpocząć nawet obstawianie, która opcja jest prawdziwa, ale musiałbym przedtem zgłupieć tak  jak Ty, żeby dojrzeć do takiej licytacji :-)

Spokojnie forem, wierzę że masz wszystko duże -  i grabki, i wiaderka, i babki z piasku też stawiasz duże :-) Powstrzymaj się z pokazywaniem, pan doktor zaraz odnowi  ci receptę  :-)
« Ostatnia zmiana: 03-09-2016, 17:55 wysłana przez tetejro »

4m

  • Gość
03-09-2016, 17:58
Jest prosty sposób na udowodnienie kto z nas jest kłamcą i fantastą - przyjmujesz zakład czy tchórzysz? :) Jeżeli kłamię to będziesz 10 000 zł do przodu. Kwotę zakładu oczywiście możemy zwiększyć, do 100 000 nawet, żaden problem :)))

tetejro

  • 2745 / 2988
  • Ekspert
03-09-2016, 17:58
A jak 40Hz to wiekszosc kolumn przenosi, chyba ze jakies naprawde mikrusy.

Deklarowany przez producenta dół pasma zawsze mnożę przez współczynnik k=1,5 :) Wtedy wiem kiedy otrzymam uczciwe 50 Hz :))) I to w zupełności mi wystarcza.

Deklarowane 40 Hz to 60 Hz po uwzględnieniu współczynnika k. A dla mnie kolumna uczciwie grająca od 60 Hz nie jest wynikiem rewelacyjnym, jeżeli patrzymy na zakres pasma, szczególnie gdy niżej jest niagara.


A nie prosciej poznać norme producenta, z jakim spadkiem podaje pasmo przenoszenia, zamiast pierdolic takie głupoty? :-)
« Ostatnia zmiana: 03-09-2016, 18:11 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2988
  • Ekspert
03-09-2016, 18:01
Jest prosty sposób na udowodnienie kto z nas jest kłamcą i fantastą - przyjmujesz zakład czy tchórzysz? :) Jeżeli kłamię to będziesz 10 000 zł do przodu. Kwotę zakładu oczywiście możemy zwiększyć, do 100 000 nawet, żaden problem :)))

Ty jestes debilem sierotko. Nie rozumiesz nawet znaczenia słowa "kłamca" którym sie posługujesz przy kazedej okazji, bo dostałbyś za nie wielokrotnie w tę swoją durną gębę :-)

Fantastą jesteś na pewno w dodatku ignorantem. Co ci już udowodniłem :-)

4m

  • Gość
03-09-2016, 18:02
Hehe hehe :) Wiedziałem, że tak będzie :)))

Ale kasy szkoda, mogło być tak pięknie :]

tetejro

  • 2745 / 2988
  • Ekspert
03-09-2016, 18:03
heheheh - wiedziałem że mam do czynienia z impotentem o małym fiutku :-)

Faktycznie. Oszczędziłem, bo jakby sie okazało ze słuchasz na Altusach 140 w swojej kawalerce, to warunek zakładu nie zostałby spełniony :-) :-) :-)


Ps. dam ci satysfakcję. Pokaż ile zaoszczędziłem :-)

i cisza zapadła :-)
Pierdnął, rzygnał i poszedł, bo co się będzie z nieaudiofilskim motłochem zadawał :-) :-) :-)
« Ostatnia zmiana: 03-09-2016, 18:26 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
03-09-2016, 20:06
A jak 40Hz to wiekszosc kolumn przenosi, chyba ze jakies naprawde mikrusy.

Deklarowany przez producenta dół pasma zawsze mnożę przez współczynnik k=1,5 :) Wtedy wiem kiedy otrzymam uczciwe 50 Hz :))) I to w zupełności mi wystarcza.

Deklarowane 40 Hz to 60 Hz po uwzględnieniu współczynnika k. A dla mnie kolumna uczciwie grająca od 60 Hz nie jest wynikiem rewelacyjnym, jeżeli patrzymy na zakres pasma, szczególnie gdy niżej jest niagara.

BArdzo roztropnie ale troche hardcorowo zwykle zamiast 45 pisza 38 i tego typu nieprawidlowosci, pewnie CBOS im te dane techniczne PiSze ;-), impedancje najbezpieczniej podzielic przez 2 i to jest niestety czesty przypadek ze deklarowane 8 okazuje sie 4-ką:-) ale sa tez znane w przyrodzie wypadki gdzie producent deklaruje prawdę :-)


lancaster

  • Gość
03-09-2016, 20:09
tetejro, producenci sa tajemniczy a jak producent ma" norme " +/-100dB to nawet woofer 10 cali ma szanse na 15KHz a od dolu wynik jednocyfrowy:-)
za to impedancja to impedancja i nie ma wybacz - cyferka a mimo to jest podawane magiczne 8ohm bo ....no sam nie wiem, moze maja rozładowane baterie w miernikach a do tych baterii norme +/- 3V przy nominalnych 4,5 :-)
« Ostatnia zmiana: 03-09-2016, 20:11 wysłana przez lancaster »

tetejro

  • 2745 / 2988
  • Ekspert
03-09-2016, 20:16
W przypadku impedancji też jest norma. Ludzie często nie rozmumieją, że impedancja, to nie impedancja znamionowa, więc po co jeszcze im mącic w głowach? ;-) Teraz to przewaznie wszystkie zestawy głośnikowe  mają 6 om, bo tak bezpiecznie wygląda w oczach klientów posiadających amplitunery  kina domowego

Kolumna może miec rezystancję minimalną na przykład - 5,9om na głośniku, impedancję minimalną  - na przykład przy 200 Hz  - 6,6 om i wtedy ma impedancję znamionową 8om
Producent podaje tylko tę ostatnią wartość, bo ładnie wygląda, a może też ją lekko naciagnąć względem normy DIN  stosując jakieś swoje "normy zakładowe".
« Ostatnia zmiana: 03-09-2016, 20:19 wysłana przez tetejro »

Haka

  • 2996 / 5184
  • Ekspert
03-09-2016, 20:23
Cytuj
Wpadasz Ty, kasa i lan, Gucio, ktoś jeszcze jako świadkowie i jury zakładu.

4m, ja przyjadę!
Nawet sam.

Bo ja pana, proszę pana, bardzo chcę poznać w realu ;)








meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
03-09-2016, 20:57
melo zanim odniose se do Twojego wpisu przeprosiny ludzi ktorych poobrażałes, robienie sobie z Ciebie jaj juz mi sie znudzilo.

"nie wycisniesz z siebie choc kawalka honoru? :]"
A kto sie czuje obrazony?

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
03-09-2016, 21:09
Melo wygląda na natchniętego komunałami z audiofilskiej prasy. Tam sprzedaja ludziom komunały żeby sprzedać urządzenia, melo sprzedaje nam tylko komunały :-)

idealnie wyrównane czasowo zestawy na zwrotnicach pierwszego rzedu??? Takie zwrotnice przede wszzystkim sa rzadko spotykane i w ogóle trudno jest osiągnąć spadki I rzedu na spl - bo I rzed elektrycznie to nie jest I rząd akustycznie. A gdy sie juz osiągnie te spadki 1 rzedu akustycznego to i tak gra to do dupy. Bo sam napisał ze wyrównanie jest w jakimś jednym punkcie - co to jest punkt to proponuję siegnąć do matematyki, łatwiej wtedy zrozumiec ze nie słucha się muzyki w punkcie.
To co sie dzieje takim zwrotnicom poza tym "punktem" to fale na spl jak do surfingu

Wyrównywanie pochylaniem ścianek - owszem ale nie po to żeby specjalnie zastosowac filtr II rzędu, w którym sie faza ma nie składać elektrycznie. Wyrównanie mozna tak samo przeprowadzic na zwrotnicach asymetrycznych i bez pochylania, a każdy przypadek dla pary konkretnych głosników to konkretne i indywidualne zagadnienie, a nie szablon wyczytany z literatury i podkładany pod rzeczywistość.

Rząd elektryczny filtru  dobiera się ze wzgłedu na wybrany głośnik, a nie ze względu na funkcję celu spl. To wychodzi samo jakiego filtru trzeba użyć żeby otrzymać odpowiednie połaczenie pasm przy założonych głośnikach i założonej geometrii w przestrzeni.  Czasem wytarczy jedna cewka, czasem cewka z układem rlc będzie już bardzo efektywnie filtrowała,  a czasem dwie cewki i dwa kondensatory mogą być niewystarczające.

Znowu masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Sa  na rynku zestawy ze zwrotnicami 1 rzedu, ktore osiagaja ksztalt pily na impulsie ( to swiadczy do zgraniu czasowym i fazowym ). Jest ich niewiele, bo wiekszosc konstruktorow decyduje sie na zestawy oferujace mniejsze znieksztalcenia, a te daja nam glosniki filtrowane ostrzej. Jakbys zrobil choc jedna taka konstrukcje i pomierzyl, to bys wiedzial jaki ma sweet spot i nie ogranicza sie do wielkosci glowki od szpilki. Niestety Arwas nie masz na tym polu doswiadczenia, tylko wyczytales jakas teorie.
Poza  tym mnie interesuje bardziej transfer function niz zbocze akustyczne.

Wyrownanie czasowe zwrotnica pasywna? To chyba sam taka wymysliles. Wyrownanie fazowe to nie to samo co wyrownanie czasowe. Gdyby sie to dalo wykonac zwrotnica pasywna, to by sie nie pochylalo scianek ani nie stosowano stopniowanych scianek frontowych. Wyrownanie czasowe mozna zastosowac nie tylko do 1 czy drugiego rzedu. Po prostu taki sposob wyrownania glosnikow daje nam duzo wiecej mozliwosci.

Rzad elektryczny dobiera sie jeszcze przed wyborem glosnikow. Madry konstruktor majac w planach jakis zestaw, juz przed zakupem wybiera takie glosniki, ktore beda sie nadawac do jego wizji calosci konstrukcji. Dlatego taki gosc jak Vandersteern aby osiagnac swoj cel budowy glosnikow z filtrami pierwszego rzedu, stosuje modowane glosniki lub specjalnie wykonane na jego potrzeby. Co innego jak mamy jakies glosniki i cos z tego chcemy zrobic. Wtedy dopiero po pomiarach dokonuje sie oceny, z jakimi filtrami beda sie prawidlowo zgrywac.

lancaster

  • Gość
03-09-2016, 21:21
melo wex stad wy....aj bo nie tylko w  audio niewiele rozumiesz

mialem nie uzywac brzydkich wyrazow wiec wykropkowalem, sens bez zmian.
« Ostatnia zmiana: 03-09-2016, 21:35 wysłana przez lancaster »