Audiohobby.pl

Wymyślmy nowego Altusa.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
22-05-2016, 11:42
No własnie. Nigdy nie miałem a tak się zawsze ładnie błyszczały te ameliniowe pieszczenie :)

Jak byście zbudowali Nowego Altusa. Albo Altusa DIY. Czyli jakie głosniki Tonsila, jaki wygład, objetość strojenie, zwrotnica itd.

Ktoś w ogóle kiedykolwiek rozwazał taki projekt w ciagu ostatnich 10 lat?

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
22-05-2016, 11:47
Może kilka przemyśleń na zachętę.

Głośnik niskotonowy mógłby byc jakąs zamówioną wersją GDN 30/120/1 na przykład bez powleczenia kolorową emalią, z kapslem kurzowym z normalnego GDNa i może z zawieszeniem gumowym zeby było nowoczesniej?

Sredniotonowy oczywiście któryś z GDMów 18. Był kiedyś 18/100 z nizszym rezonansem niż 18/80. Był tez 18/80/5 z zawieszeniem z tkaniny zamiast pianki, wygładał bardziej estradowo.

Wysokotonowy oczywiście GDWT 9/100F, bo Altus musi być.

lancaster

  • Gość
22-05-2016, 12:41
Pisze to calkowicie prywatnie :-) moim zdaniem spierniczyli ze odeszli od GDWT w nowym Altusie, basowiec tez by sie jakis znalazl, chociaz wg producenta "hula" 0,8T tez do przerobki.najgorzej ze sredniotonowym w kazdym razie te ze starych altusow sa najslabszym elementem konstrucji uwazam.. Nowego(z 380) sreniotonowego nie mialem, gdwt bym przerobil a dokladnie z wyjatkiem kopulki i komory kompresyjnej zrobil od nowa :-)

W sumie to zostawilbym sama bryle, bo uwazam spoko :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
22-05-2016, 19:28
Ech, no akurat ten temat nie miał związku z nowym Altusem 380. Raczej odwoływałem sie do modeli od 120 do 300.

Ale po kolei. GDWT 9/100 F czyli tego robionego na Eminence APT:50 bym jak najbardziej zostawił. Jemu naprawdę nic nie brakuje w zastosowaniach stereo. Można by pomyśleć może nad driwerem od GDWT 19-12/150 tym z większym pierścieniem magnetycznym albo wersja ze zdwojonym pierścieniem.  Ale przypuszczam ze poza większą efektywnością niczego więcej by się z tego driwera z tubka od GDWT 9/100 nie osiągnęło.

Średniotonowy - wersja GDM 18/40/3 miała podobno pierścień faradaya. Wersja 18/80 ta współczesna go nie ma. Ale to chyba żaden problem wyposażyć ją w taki kubek bo jest on np. w głośniku z tym samym magnesem tj. w GDM 16/150.
Był GDM 18/100 czyli to samo co 18/80 ale z dłuższą cewką. Większym wychyleniem liniowym i niższa chyba o 100Hz częstotliwością rezonansową. Przebieg charakterystyki spl tez miał bardziej wyrównany.
Był GDM 18/80/5 z zawieszeniem z tkaniny - ten miał jednak skraj pasma wysokiego mocno poszarpany. powodem być może było to właśnie zawieszenie oraz być może ostra krawędź aluminiowego kosza.
Te elementy trzeba by jednak poprawić. Obrobić rant kosza od strony zawieszenia, dorobić podfrezowania dla wkrętów mocujących i popracować nad zawieszeniem. Są to prace w zasięgu możliwości obecnego Tonsila - żadna rewolucja lecz wykorzystanie starych rozwiązań które były już kiedyś stosowane w Tonsilu.

O niskotonowym już napisałem. GDN 30/120 jest nadal głośnikiem nisko tonowym a nie subbasowym, jest bardzo podobny przebiegiem spl do GDN 30/80 ale ma jednak dłuższa i czterowarstwowa cewkę, większe Bl, większą masą ruchomą i generalnie w mniejszej obudowie odtwarza poprawnie zakres niskiego basu. Nadaje się do 70-80 litrów
Jedyne do popracowania to jest jego wzornictwo. Tonisl robił na zamówienie wersje tego głośnika nie powlekaną tą kolorowo-odpustową emalią. No i przydałoby się mu zawieszenie gumowe budzące trochę większe zaufanie pod względem trwałości.

Jeśli chodzi o wzornictwo nie podoba mi się ani Altus 380 ani Altus 300. A380 jest owszem bardzo dobrze wykończony i przemyślany kształtem. Ale ustawnie głośników i portów całkowicie bezsensowne. Głośniki za mocno z boku, pod spodem w otworach BR nie powtórzona asymetria kolumny. Generalnie bałagan na przedniej ścianie.

W A300 niewiele lepiej. Kolumna podłogowa a porty BR u góry, trochę bez sensu.

W tym względzie wróciłbym jednak do klasyki wzorniczej. obudowa maksymalnie wąska i z klasycznym układem głośników i portów dla kolumn podłogowych.

Do pomyślenia pozostają pierścienie ozdobne. Widziałem jak się produkuje koła rowerowe z profili aluminiowych na giętarce. Można by wykonać takie wąskie pierścienie ozdobne do nabicia ich na rant kosza. Wtedy prze osiem otworów w nich wchodziłyby łby wkrętów mocujących kosz do obudowy. Tak właśnie wykonuje się przecież osłony zawieszenia głośników w rozwiązaniach estradowych, tyle że z preszpanu lub gumy, a nie z aluminium.



No ale to sa jakby porady na poziomie produkcji bo jednak w przypadku takiego DIY ingerencja w obecnie dostępne głosniki mogłaby być zbyt daleko idaca.

lancaster

  • Gość
22-05-2016, 22:15
"Ale po kolei. GDWT 9/100 F czyli tego robionego na Eminence APT:50 bym jak najbardziej zostawił. Jemu naprawdę nic nie brakuje w zastosowaniach stereo."

Powyzej 4-5KHz.potrzebny sredniak a moze lepiej dwa mniejsze symetrycznie bo pociagna wyzej ?

Pierscienie ozdobne musza byc, Altus to wladca pierscieni :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
22-05-2016, 23:19
Teoretycznie rzeczywiśice lepsze byłyby średniotonowe 4-5" bo przy tym rozmiarze nie byłoby problemów z podziałem na ok. 5k Hz.

Ale ów GDWT mozna zmusic do nieco nizszego grania. zwykle zodcieciem na 3-4k Hz nie miał problemów.

natomiast sredniotowe GDM 18 (lub 16) także daja sobie choć nie tak łatwo, rade do 4k Hz. Oczywiście nie będzie w okolicach podziału SPL jak deska. Trzeba sie godzic na kompromisy. Ale te Tonsile nie miały nigdy problemów z nieprzyjemnym brzmieniem czy narzucajacymi sie podbarwieniami. Dawały jakiś swój charakter w tym zakresie jednak nie było tam papierowego zabarwienia czy gry jak przez tubkę.

Wersja GDM 18/100 była pod wzgłedem przebiegu SPL najbardziej wygładzona aż do najwyższych częstotliwości gdzie charakterystyka opadała w miarę równomiernie.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1703644.html

Aluminiowych pierścieni nie potrzebuje, wystarczy mu przeszlifowac kosz.

Pierscień potrzebny jest do GDWT, ale niewyszukany moze być to zwykły płaski krążek.

A sposób rozwiazania pierscienia do GDNa juz opisałem, przy okazji taki pierścień miałby od mała średnicę zewnętrzną i pozwalał na maksymalne zwezenie obudowy - do ok. 34cm szerokości.
« Ostatnia zmiana: 23-05-2016, 09:57 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
23-05-2016, 10:20
Oczywiście jest tez opcja DIY z gatunku altusopodobnych kolumn.

Można zbudować zestaw 3 drożny na głośnikach SB-Acoustics. W ich ofercie jest jeden model 12" - SB34 wersja 8 omów którego parametry przypominają dopakowanego GDNa 30/120. Głośnik ma każdy parametr lepszy przy tym nadaje się od obudowy 60-70 litrów w której osiągnie w miarę liniowo te 40 Hz.
Tylko że kosztuje 1200 złotych. Do tego jakiś ich mid bas za 200 i wysokotonowy za 150-200. Mamy tak lekko licząc 3600-3800 złotych na głośniki do pary kolumn. Może uda się zmieścić w koszcie DIY zbliżonym do ceny obecnych fabrycznych Altusów 380.

Tylko że satysfakcja z realizacji tego pomysłu byłaby jednak myślę znacznie mniejsza. Bo to sztuka całkiem świeża zabić gołą d... jeża.

lancaster

  • Gość
23-05-2016, 11:13
tatejro jak na SBA bedziesz budowal to Ci Wilson Audio wyjdzie :-)

mysle ze lepiej pojsc w nizszy budzet. visaton robi ciekawe glosniki i mysle cos altusowego wyjdzie bez problemu, srednie tony powinno udac sie zrobic lepsze bez wiekszego problemu

z tego np.

http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/breitband/fr65_8.html

whizzer bym zdjal, filtr srodkowoprzepustowy podbije ze 2dB spl i mozna dzialac

albo ten :

http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/breitband/ws13e_8.html

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
23-05-2016, 11:27
tatejro jak na SBA bedziesz budowal to Ci Wilson Audio wyjdzie :-)

http://www.troelsgravesen.dk/SBAcoustics-10.htm

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
23-05-2016, 17:35
Tetejro nic nie zbuduje, po prostu lubi sobie popisac i powymyslac nowe kolumny na Tonsilu :)

simon19

  • 256 / 4857
  • Zaawansowany użytkownik
23-05-2016, 17:42
Przy tym świetnym temacie dotyczącym Altusów inspiracje wziąłbym przedewszystkim  z monitorków JBL  tych z 12" basem albo 10"

Ale ja żadnego 3 way się już nie podejmuje:) wracam do hornów o odgród.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
23-05-2016, 19:20
Tetejro nic nie zbuduje, po prostu lubi sobie popisac i powymyslac nowe kolumny na Tonsilu :)

Oczywiśice ze nie zamierzam budowac sobie Altusów. Dlatego tytuł tematu brzmi "wymyślmy", a nie "zbudujmy". :)
Po pierwsze jest na to dla mnie o dobre 25 lat za póżno. Kiedyś mi sie Altusy podobały. Ale nigdy ich nie miałem i nawet o nich nie myślałem. Ze wzgledów lokalowych w końcu zbudowałem sobie coś innego.

Tym niemniej fajnie byłoby takie nowe wspólcześniejsze Altusy wymyślić. Może jakiś fan marki zechce je zbudować.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
23-05-2016, 19:28
tatejro jak na SBA bedziesz budowal to Ci Wilson Audio wyjdzie :-)

mysle ze lepiej pojsc w nizszy budzet. visaton robi ciekawe glosniki i mysle cos altusowego wyjdzie bez problemu, srednie tony powinno udac sie zrobic lepsze bez wiekszego problemu

z tego np.

http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/breitband/fr65_8.html

whizzer bym zdjal, filtr srodkowoprzepustowy podbije ze 2dB spl i mozna dzialac

albo ten :

http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/breitband/ws13e_8.html

W zasadzie jak Altusy to na Tonsilach być powinny. To SB-A tak na podpuchę zaproponowałem :)

Niejaki Einbacher Audio czy li człowiek z pewnego salonu Audio w Poznaniu (jeśli dobrze pamietam) dawno temu zbudował zestaw opary o tani midbas Visatona
chyba ten http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/ws17e_8.html
jakąs kopułke na prostokatnym koszu - być może Monacora i głosnik basowy który bardzo przypominał GDN 30/120/1 z przemalowana membraną. Sktzynia była duża chyba zamknięta, pięciokatna w przekroju, z pochylonym przodem.

Więc tak też mozna. Ale nie ma za bardzo sensu. Bo na forum Visatona jest na przykład konstrukcja Starlet 10", koszt wyjdzie ten sam a projekt jest już gotowy do zastosowania.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
23-05-2016, 19:32
Przy tym świetnym temacie dotyczącym Altusów inspiracje wziąłbym przedewszystkim  z monitorków JBL  tych z 12" basem albo 10"

Ale ja żadnego 3 way się już nie podejmuje:) wracam do hornów o odgród.

Ja w zasadzie też. Odkad przekonałem się że można osiągnąć to samo prościej bo z 2 way, choć moze raczej w nieco wyższej cenie. Leżą u mnie od lat jakieś głośniki tonsila które miały być kiedyś użyte dfo mojej -kolejnej - konstrukcji 3 way (nie majacej nic wspólnego z Altusami i ich brzmieniem), której pomysł jednak zarzuciłem.

Ale jednak sa fani kolumn 3 drożnych, które mają niewątpliwe zalety i ujawnia je zwłaszcza w zastosowaniach do większych pomieszczeń. Może jakis altusomaniak chciałby taką konstrukcję pociągnąć :)
« Ostatnia zmiana: 23-05-2016, 19:34 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
24-05-2016, 01:41
Tetejro nic nie zbuduje, po prostu lubi sobie popisac i powymyslac nowe kolumny na Tonsilu :)

Oczywiśice ze nie zamierzam budowac sobie Altusów. Dlatego tytuł tematu brzmi "wymyślmy", a nie "zbudujmy". :)
Po pierwsze jest na to dla mnie o dobre 25 lat za póżno. Kiedyś mi sie Altusy podobały. Ale nigdy ich nie miałem i nawet o nich nie myślałem. Ze wzgledów lokalowych w końcu zbudowałem sobie coś innego.

Tym niemniej fajnie byłoby takie nowe wspólcześniejsze Altusy wymyślić. Może jakiś fan marki zechce je zbudować.

Jak sam wiesz, nic sensownego na obecnych glosnikach Tonsila nie wymyslisz. Nie ma w czym wybrac. Basy stare, wymagaja duzej obudowy. Sredniak powiedzmy ok ale rowniez staroc. Z tubek tylko perszingi, ktorych powtarzalnosc jest slaba. Atlus z  gdwk? Czemu nie, ale tu dalej dno i pol metra mulu. Wiec jak juz wybierzesz przetworniki innej marki, to juz to bedzie po prostu jakas kolumna trojdrozna.