Audiohobby.pl

Wymyślmy nowego Altusa.

lancaster

  • Gość
31-07-2016, 21:49
nie ejstem pewien czy kara katalogowa koresponduje z rzeczywistoscia, jesli tak to 70l i -6dB 40Hz, bas nie bedzie top ale powinien byc spoko.

Nich bedzie ze bas mamy odfajkowany, na gorze atp tez

zostaje najwazniejsze - sredniotonowy

Rozwazalbym 1calowy 8 calowiec, musi byc lepszy od Seasa z trennerow a nie wiem czy na starcie jest. Jakbo midbas racej nie sadze, ale jako sredniak po modach (Seasy w TF tez sa modzone - malowanie) kto wie

i wazniejsze od najwazniejszego : czy ktokolwiek to bedzie robił ?

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
31-07-2016, 21:53
dadaj tak z jeden om na cewkę, obkętosć tak do 80 litrów Qa na 70% i strojenie między 32-34 Hz. powinien dociagnąć do 40 Hz.
Choć pewnie to nie będzie wielkiej różnicy w ilości najniższego basu.
( w bieżacej karcie kat. chyba za wysokie Vas podaja)

lancaster

  • Gość
31-07-2016, 22:01
1om na cewke rzy wartosci ok 4,7 to chyba wlosem z nosa nawinieta.
Mysle ze w takim miejscu trzeba dac porzadna jak da rade to transformatorowa zby byla ponizej 0,5
Niewazne, glosnik i tak przeba zmiarzyc i dopiero wtedy cokolwiek dzialac na gotowo.


to akurat drobiazg, kluczem do sukcesu tego konceptu jest sredniak i tu jest najwiecej roboty.
teoretycznie  mamy mysle wszystko obgadane :-)

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
31-07-2016, 22:12
Nie, no skąd. Przy 4,7mH to 1 om bedzie realną wartością. Mozna dac zresztą 0,5 om standardowo. To już byłaby bardzo duża cewka rdzeniowa drutem 1,4-1,6 przynajmniej.  Cena tej cewki może dojść do ceny głośnika, co by trochę było nieracjonalne.

lancaster

  • Gość
31-07-2016, 22:40
juz mi sie nie chce :

http://polink.com.pl/cennik/

Cewka ind.   4,700mH +/-3%  0,260Ω dr.1,40mm Fe 0,252kg. śr.51 dł.46mm


jest ich kilka z rdc ponizej 0,3 ohm, ceny w granicach 50-70zł szt


Dobrej zabawy. Beze mnie.

lancaster

  • Gość
01-08-2016, 10:29
Info.
Uzgadnialem z firma sprzedaz podzespolow, dwukrotnie byly wysylane bezproblemowo.
Dodam ze kilkukrotnie pytalem czy nie ma problemu i mozemy dzialac, zapewnienie mialem 100%.
Ostatnio przy trzecim zamowieniu czekam ponad 10 dni na realizacje, dzwonie przed chwila z zapytaniem i dostaje info "szef zmienil zdanie, mozna zamawiac tylko gotowe kompletne glosniki" dzwonie do szefa, rozmowa rozlaczona :-)
moze bee mial dalsze info, a moze nie....bez znaczenia w sumie.
Glupia sytuacja a wystarczylo zadzwonic i dac znac ze "jednak nie"

Spoko da rade i ta droga, projekt Kowalski nie padnie przeciez  z tak blachego powodu ;-) ...ale komponenty w Tonsilu wygladaja juz na nieaktualne. Mozna zamawiac dostepne na stronie (czyli nie ma opcji na rozebrane glosniki w czesciach - nie ma oferty na kosze czy uklady magnetyczne).

Charakter informacyjny, bardziej mnie "zgasilo" podejscie do tematu niz sam temat.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
01-08-2016, 11:15
juz mi sie nie chce :

http://polink.com.pl/cennik/

Dobrej zabawy. Beze mnie.

To jest cewka rdzeniowa cena atrakcyjna bo podają ze 55zł.
Ale powietrzna drutem 1,6 o Rdc 0,82 kosztuje 127zł.

Tonsil zwykle stosował cewki drutem 1mm do tych głosników. Ja do obliczeń w win Isd zakładam zwykle Rdc 0,5. Taka cewka rdzeniowa o tej wartości to koszt jakiś 25zł. A jak ktoś chce może przeliczać dla mniejszych rezystancji.
Wtedy będzie miał nieco mniejsza obudowę i wyższe strojenia dla uzyskania równego przebiegu spl.

Altys 300 ma podobno objętosć obudowy około 90 litrów. Wiec 80-70 to i tak mało w porównaniu.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
01-08-2016, 11:23
A mnie zdiwiło ze ci sprzedali części do głosników. Już myslałem ze masz jakieś specjalne wględy. Dowiadywałem się u nich kilkakrotnie na przestrzeni wielu lat i nigy nie chcieli sprzedac części.

Pozostaja ci części z STXa - ale nie wiem czy je sprzedają. Ni ema ich w ofercie sklepu a pamietam ze dawno temu były.
Ale tych ich hińskich membran raczej nie polecam. Chyba będziesz musiał albo się udac do Umifonu (nie wiem jak u niego jest z jakościa, czy sam robi membany, ca sa takie jak tonsilowskie ?). Albo poszukac czegoś od producentów na estradę - na przykład membran od Kurt Muiler Anglia, mają je niektóre warsztaty naprawiające głosniki - na przykład taki warsztat DragonsHead z Warszawy.

lancaster

  • Gość
01-08-2016, 11:24
wszystko zalezy od tego czy podobal Ci sie bas z Altusa czy cos bys poprawil ?
o zrobieniu konstrukcji porownywalnez z T&F Isis pisalem zupelnie serio, Isis nie sa jakims 7 cudem swiata po prostu graja normalna skala co szokuje wielu audiofili :-)
Dynamika i motoryka 4,5/6, scena 5/6, barwy 5/6. Z Tonsili modownych mysle te lvl do zrobienia przy calosciowo przemyslanym projekcie, ale w obecnej sytuacji nie chce mi sie myśleć nad tym :-)

lancaster

  • Gość
01-08-2016, 11:25
tetejro, mnie nigdy nie interesowalo co kto robil, tylko na co sie ze mną umawial i czy dotrzymywał umowy.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
01-08-2016, 11:34
No jak sie umówili to powinni zlecenie zrealizować. A potem ewentualni epowiedzieć ze dalej ni ebedą. Choć to i tak dziwne. Co to im kurna za róznice robi. Przeciez wiadomo ze nie będziesz na tych cześciach robił im konkurencji.

Może jakbys powiedział ze po sklejeniu zlecisz im produkcje to by się ucieszyli. Tylko zeby ci nie powiedzieli, że od 1000 sztuk rocznie :-)
Oni sa impregnowani na rynek. maja od dawna swoje zwyczaje handlowe i sie ich trzymają.


PS. bas z Altusa mi ni eodpowiada, dlatego zproponowałem inny głosnik i inna obudowę niż sa w Altusach 300 (nie wspominajac o starszych jak A 140). Cewka zwrotnicy  myslę to tu najmniejszy problem, po prostu podałem wartosc Rdc przyjmowana do symulacji dla sprawdzenia strojenia obudowy i przebiegu spl. Cewkę zawsze można zmienić na droższą.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
01-08-2016, 11:52
No i jest jeszcze ten cudak na gumie GDN 30/140/G o którym na razie niewiele wiadomo. Jak próbowałem go sprawdzić w Win ISD po tych parametrach, które podali to wychodziło ze nie będzie z niego piramidalnych róznic da GDN 30/120/1 a cena o połoe wyzsza.
Może jak poczekamy na dane głosnika ze strony producenta to sie coś tam wyjaśni ale na razie moim zdaniem rozważanie go do projektu nie warte tej ceny.

Poniżej symulacja GDN 30/120/1 w obudowie 80L strojonej na 34Hz. Cewka w zwrotnicy 0,5om

Widac spadek -3db na 40Hz . -6db przy 34Hz, -10db przy 28Hz
« Ostatnia zmiana: 01-08-2016, 12:06 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
01-08-2016, 12:40
w zyciu nie wpadlbym na to zeby robic konkurencje Tonsilowi, naprawde :-)

lancaster

  • Gość
01-08-2016, 12:41
tetejro, na dstronie tonsiluw  kartach katalogowych zbyt wiele jest podawanych dziwnych rzeczy, maja je podobno aktualizowac, sygnalizowalem temat.
Po prostu nie ma wyjscia jak wziac glosnik i samemu pomierzyc.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
01-08-2016, 12:44
Az tak to mi sie nie chce, bez przesady. Tonsilami nie bawiłem sie od piętnastu lat.
Może wyciagnę stare skrzynki z piwnicy i zamiast na grila wstawie w nie cos podobnego do tego co było wczesniej z tonsila.
Ale... to musi przyjść zapał, czas wolny... albo nabycie przekonania, że to jest najlepsze rozwiązanie :-)