Audiohobby.pl

Jakich daców używacie?

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
05-12-2017, 18:18
Wedle tego testu ponizej, jesli komus podeszlo brzmienie DACa Korga to powinien tez sprobowac taniego HRT Microstreamer, bo ponoc wypada rownie dobrze, a ma nawet lepsza dynamike i timing:

https://www.whathifi.com/korg/ds-dac-100/review

Tym testem można sobie tyłek podetrzeć, nie mają pojęcia o możliwościach tego daca i walą farmazonami o brzmieniu, zresztą zostało to zbluzgane przez wielu wyczynowych audiofili w wielu miejscach internetu....na Amazonie, na Head-fi itp. To nie jest jakiś tam sobie byle grajek....

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
05-12-2017, 18:19
Również kupowałem na allegro za 499PLN.

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
05-12-2017, 18:25

Cały urok tego DACa polega na native DSD i wtedy najlepiej brzmi.
Z USB w tym DACu jest kłopot jeśli PC ma tylko USB 3.0 - nie zawsze to wtedy działa. Ja ze swoim NUC musiałem się nagimnastykować.


U mnie subiektywnie najlepiej chodzi na wejściu usb-c z przejściówką.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-12-2017, 18:56

Cały urok tego DACa polega na native DSD i wtedy najlepiej brzmi.


Kompletnie nie wierzę w żadne DSD. Kolejną modę i newsy o przewadze jakościowej tak jak to było z "gęstymi formatami". Sorry ale ja się kolejny raz na to zwyczajnie nie nabiorę.
Oczywiście wszystko przy założeniu, że mówimy o tym samym przygotowaniu muzyki a nie o specjalnej realizacji mającej za zadanie pokazać przewagę jakości jednego formatu nad drugim.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2017, 19:05 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-12-2017, 19:00
Wedle tego testu ponizej, jesli komus podeszlo brzmienie DACa Korga to powinien tez sprobowac taniego HRT Microstreamer, bo ponoc wypada rownie dobrze, a ma nawet lepsza dynamike i timing:

https://www.whathifi.com/korg/ds-dac-100/review

Tym testem można sobie tyłek podetrzeć, nie mają pojęcia o możliwościach tego daca i walą farmazonami o brzmieniu, zresztą zostało to zbluzgane przez wielu wyczynowych audiofili w wielu miejscach internetu....na Amazonie, na Head-fi itp. To nie jest jakiś tam sobie byle grajek....

Wybacz Zyziu ale ja doskonale pamiętam super odtwarzacze polecane przez Ciebie (zbiorowe zamówienia), które potem zalegały "półki aukcyjne allegro". Doceniam Twój entuzjazm ale pozostanę sceptyczny.

mirhon

  • 438 / 5752
  • Zaawansowany użytkownik
05-12-2017, 19:06
Ten korg w moim staxowym setupie zagrał lepiej (wariant pcm to dsd) od posiadanego myteka i chorda Hugo.
Dla mnie to była spora niespodzianka.

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
05-12-2017, 19:10
Akurat z DSD słychać różnicę. Mam większe problemy z rozróżnieniem dobrego mp3 od FLAC niż DSD vs bez upsamplingu. Ta słyszalna gładkość robiona jest technicznie z "niczego" jeśli mowa o konwertowaniu w locie zwykłego 44.1kHz ale naprawdę da się to wyłapać bez większego trudu. Moim zdaniem brzmi lepiej, używam konwersji do DSD odkąd mam elektrostaty.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-12-2017, 19:15
Tak czy inaczej muszę gdzieś przydybać tego Korga.
Wspomniany wyżej rDac, tak popularny, dźwiękowo był dla mnie co najwyżej średniakiem więc wierzę, że Korg może być lepszy.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-12-2017, 19:24
dobrego mp3 od FLAC

Paweł. Jako wieloletni audiofil napiszę, że nie widzę większych szans w odróżnieniu dobrego mp3 od Flac ze wskazaniem, która próbka jest z kompresją a która bez.
Być może da się usłyszeć różnicę lecz wskazanie, że coś jest lepsze dźwiękowo a coś gorsze okazuje się problemem.

Wiele lat temu na AH opisywałem odsłuch systemu z pierwszej piątki jakościowej "ever".
Odtwarzane na nim były właśnie pliki mp3 z taniego DVD Panasonica.

Część osób odebrało ten wpis (i również ten) prawdopodobnie jako brednie. Ja (plus kilka innych osób) jednak wiem czego słuchałem i jak to brzmiało.

Przy okazji. Wiele osób twierdzi, że DSD ma spore problemy z jakością. Na AS opisał to dokładnie z technicznego punktu widzenia zdaje się Misiomor
« Ostatnia zmiana: 05-12-2017, 19:27 wysłana przez Gustaw »

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
05-12-2017, 21:20
Ok wgrałem soft Korga na Maca i powiem szczerze... Mac okazał się bezlitosny, porównań dokonałem tylko na DT770 PRO 250 om, plus Espressivo. Z dziurek Korga, Maca i lampiaka. Porównując Korka i Maca z dziurek to sam nie wiem, lepszy bas, ciekawa przestrzeń na Macu. Korg cieplejszy, gęsty. Ale mac wcale nie był jakiś szpiczasty przy Korgu, był homogeniczny, szczegółowy. Jakoś nie widzę motywacji, aby w podróż do Macbooka brać Korga. Natomiast Korg z Espressivo to już inna bajka, dźwięk pełniejszy, miękki, duży.. z aurą. To bardzo fajne połączenie, naturalny i niemęczący przekaz. Mac trochę słabiej, ale żadnej przepaści i wdeptywania w ziemie nie było :) W sumie zwykłemu Kowalskiemu, nie wmawiałbym, że jak wyda 2 tysiaki na lampkę plus DAC, przeniesie się w inny wymiar muzyki... wleci w nadprzestrzeń... nie wleci :) Dla mnie nawet do Maca taka lapmka plus DAC ma sens i pewnie dla niejednego Kolegi z forum też a do większości kompów na Windowsie to już jak najbardziej :)))
Co istotne Mac grał cały czas ze swojej dziurki a Korg nie. Muszę dokupić drugi kabelek i wpiąć Maca, Korga i powtórzyć testy, no i cały czas nie podpiąłem wyższej klasy klocków do porównania z Korgiem i MacBookiem.

Wgranie softu i komunikacja z Maciem bez najmniejszego problemu, MacBook z najnowszej lini 2017 z samymi USB 3,0. Jednocześnie można uruchomić iTunes na dziurkę Maca i Audiogate na Korga, nić nie tnie i nie muli w takiej sytuacji.

nsk

  • 549 / 4834
  • Ekspert
05-12-2017, 22:15
zyzio znowu hajpuje, może kiedyś sprzedam na allegro jako białego kruka jak wycofają z produkcji :D. za taką kasę korg jest dobry, ale nazywanie go wybitnym urządzeniem to gruba przesada. jasne, w dzisiejszych czasach, gdzie przenośne popierdółki sprzedaje się za tysiące to nawet bardzo dobrze wypada. rdac zawsze był przereklamowany, jedyne co dobre tam było kiedyś to usb, teraz to już przestarzały sprzęt.

korg po konwersji łyka sygnał dsd, a to że sama kostka jest następcą lampucery to dwa różne światy. sygnał przechodzi inną drogę. potwierdzam to co było napisane wcześniej, ten dac jest warty tylko przy korzystaniu z konwersji.

Gustaw, bo tutaj nie ma co wierzyć pismakom tylko trzeba obadać temat. DSD nie jest lepsze tylko inne, a nie wiem jak ktoś miałby niby udowodnić lepszość skoro sygnał inaczej przechodzi. Rezultaty da się uzyskać bardzo dobre czy to z DSD czy PCM, ale DAC musi być dostosowany pod format. Jeszcze dochodzą takie sprawy jak zasilanie, układ wyjściowy itd. Także nie, korg nie pobije wszystkich dac-ów pcm.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-12-2017, 22:28

Gustaw, bo tutaj nie ma co wierzyć pismakom tylko trzeba obadać temat. DSD nie jest lepsze tylko inne, a nie wiem jak ktoś miałby niby udowodnić lepszość skoro sygnał inaczej przechodzi. Rezultaty da się uzyskać bardzo dobre czy to z DSD czy PCM, ale DAC musi być dostosowany pod format. Jeszcze dochodzą takie sprawy jak zasilanie, układ wyjściowy itd. Także nie, korg nie pobije wszystkich dac-ów pcm.

Czytałem gdzieś opracowanie Johna Siu w sprawie DSD. Jest to główny konstruktor DACów Benchmarka.
Konkluzja była taka, że z technicznego punktu widzenia nie widzi przewagi DSD ale dodali tą możliwość do swoich DACów jako odpowiedź na potrzebę rynku. Nie zmienia to oczywiście faktu, że temat trzeba obadać własno-usznie.

Kilka osób twierdzi, że jest lepiej i tego słuchały. Ja nie słuchałem i teoretyzuję bo nie słuchałem. Wniosek - muszę przestać teoretyzować tylko zwyczajnie posłuchać :)

« Ostatnia zmiana: 05-12-2017, 22:37 wysłana przez Gustaw »

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
05-12-2017, 22:54
Tak na kilka utworów włączyłem jeszcze do Espressivo E z tego samego kabelka przepinając przemiennie MacBooka  i Korga. W takiej konfiguracji również bardziej mi odpowiadał Korg.

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
05-12-2017, 23:01
Kilka osób twierdzi, że jest lepiej i tego słuchały. 

Na pewno jest inaczej, mi taka prezentacja bardziej przypadła do gustu, choć np. atak mikrodetali jest bardziej zdecydowany często na PCM niż na DSD. Ogólnie dźwięk w DSD z Korga w stosunku do PCM jest bardziej miękki i gęsty. Mi się tego fajnie słucha, muzyka "płynie"

nsk

  • 549 / 4834
  • Ekspert
05-12-2017, 23:03
Oni nic tam nie muszą dodawać, bo Sabre natywnie łyka DSD, łaski nie robili :). Natomiast delikwentom, którzy po odsłuchaniu dsd na losowym sprzęcie i potem twierdzą, że coś jest sporo lepsze od drugiego to można podziękować. Nie wydaje mi się, żeby była jakaś różnica w samych plikach, ale nie mam odpowiedniej wiedzy na ten temat. Czy czasem pliki DSD nie powstają na podstawie plików PCM? Jak to wygląda w studiu?