Audiohobby.pl

Magnetofon

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
13-02-2022, 09:33
Czasem jak magnetofonów na wystawkach nie ma to się bierze  co jest ......

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
13-02-2022, 11:10
Czasem jak magnetofonów na wystawkach nie ma to się bierze  co jest ......
Teraz będziesz mógł od poniedziałku do piątku śmigać inny samochodem:)))

Krzysztof_M

  • 1537 / 5432
  • Ekspert
13-02-2022, 15:08
A gdzieś na Śląsku chodzicie na wystawki? Chętnie bym się wybrał :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
13-02-2022, 17:28
We Wrocławiu jest takie coś, nie wiem czy są tam magnetofony itp bo nie interesowałem się takowym sprzętem.
https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/inne/26610-targowisko-na-mlynie
Nie znam  teraz innych miejsc we wrocławiu w tym wzgledzie.

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
15-02-2022, 09:01
Ło matko.... wymieniłem tylko pasek na minimalnie ciaśniejszy i nierównomiernośc podskoczyła że się nie da słuchac......ale cyrk..

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
15-02-2022, 12:53
To łatwiej wymienić pasek w  spodniach jednak:)))

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
15-02-2022, 19:25
Ło matko.... wymieniłem tylko pasek na minimalnie ciaśniejszy i nierównomiernośc podskoczyła że się nie da słuchac......ale cyrk..
Nic nowego, zawsze tak było ;)
Dlatego zawsze pisałem, pomiary, pomiary i jeszcze raz pomiary. Żeby mechanizm doszedł do porządnych wyników potrzeba czasu i dobrych części (lub dobrej jakości zamienników a takowych ... brak). A nie wszystko stare da się uratować.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2022, 19:27 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 554 / 950
  • Ekspert
15-02-2022, 20:45
Nic nowego, zawsze tak było ;)
Dlatego zawsze pisałem, pomiary, pomiary i jeszcze raz pomiary. Żeby mechanizm doszedł do porządnych wyników potrzeba czasu i dobrych części (lub dobrej jakości zamienników a takowych ... brak). A nie wszystko stare da się uratować.
Fajnie gdyby powstał temat o modelach magnetofonów, do których są nadal dostępne oryginalne części zamienne. To byłaby też wskazówka dla osób, które zastanawiają się nad kupnem jakiegoś modelu, aby wrócić do kaset i nie mieliby problemów z serwisem. Przykładowo kupując Technics RS-B40 czy 50 mamy dostępne na rynku oryginalne paski i rolki. Pewnie nie będzie ich za dużo, ale zawsze.

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
15-02-2022, 21:00
Temat taki nie miał by racji bytu. Ponieważ w 99% magnetofonów części pozyskuje się tylko z dawców. A paski czy inne elementy "gumiaste" łatwo odnaleźć na portalach aukcyjnych. Przed zakupem warto popytać na forum, zawsze znajdzie się ktoś kto ukierunkuje msze poszukiwania. To tak na szybko ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 554 / 950
  • Ekspert
15-02-2022, 21:20
Tak to prawda, ale mimo to są magnetofony do których mamy nadal dostępne firmowe części zamienne. Kupując na Allegro nawet nie wiadomo jakiej jakości i produkcji są rolki i paski, to jak loteria. Kupując produkt oryginalny jak w przypadku wspomnianych magnetofonów kupujemy po symbolu (rolka to RXPN0001, a pasek QDB0333) i wiemy, że dostajemy markowy produkt wysokiej jakości i nawet kraj produkcji jest na etykiecie. Nie trzeba też nic bardzo dokładnie mierzyć, to bardzo pomocne dla początkującego.

Wiele osób zna również różne ciekawostki, które markowe i oryginalne zamienniki można stosować w innych magnetofonach. Przykładowo rolka RXPN0001 pasuje jako zamiennik do rolek magnetofonów Yamaha serii KX jak 130, 230, 430, 530, sama guma jest o milimetr cieńsza, ale z plastikiem na szerokość do wózka pasuje idealnie, ma też naturalnie tą samą średnicę i otwór na sztyft w środku. Testowałem i potwierdzam, że działa super i mamy kolejne model z dostępnymi markowymi zamiennikami.

Myślę, że w takim temacie mogłyby się znaleźć tylko podstawowe części, jak rolki, paski i powiedzmy silniki. To w większości przypadków wystarczy.

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
15-02-2022, 21:30
Do Yamahy jeśli o to chodzi np KX 300 jest rolka 13x8x2 czyli najbardziej popularna rolka na świecie i pasuje do pierdyliard modeli magnetofonów.
Można se je kupić na wage w chinach i miec na zapas.
A propo tzw oryginałów rolek z tamtych lat..... nie były w hibernacji i ich wiek to już 30-35 lat a guma sie starzeje tak czy siak.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2022, 21:32 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
15-02-2022, 21:34
Są rolki na Polskim portalu aukcyjnym do Technics-ów, które owszem pasują tu i ówdzie. To nic nowego i każdy kto czyta forum wie że pasują do TCM-200, RS-M, Sankyo itp. Rolka 0001 ogarnia większość mechanik z ośką na 2mm. W tematach o danym magnetofonie jest przeważnie podane co i jak. Wymiary pasków rolek idlerów itp. A nie sądzę by początkujący użytkownik wymieniał rolki lub idlery...

A propo tzw oryginałów rolek z tamtych lat..... nie były w hibernacji i ich wiek to już 30-35 lat a guma sie starzeje tak czy siak.
Tutaj niestety ale rolki są prima sort, testowałem, sprawdzałem i są bardzo dobrej jakości. Może jakaś ostatnia produkcja.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2022, 21:36 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
15-02-2022, 21:37
Początkujacy jak chce poznać magnetofon, to trza se kupić taką tanioche 1dno kieszeniową, rozebrać go w puder i złożyć złoma do testowania.
I przede wszystkim nie szlifować rolek osi capstana na płasko jak to zrobił Reduktor Szumu w filmiku z kopiarką Aiwy, bo rolki mają przekrój baryłkowy !

RetroTape

  • 554 / 950
  • Ekspert
15-02-2022, 21:47
Do Yamahy jeśli o to chodzi np KX 300 jest rolka 13x8x2 czyli najbardziej popularna rolka na świecie i pasuje do pierdyliard modeli magnetofonów.
Można se je kupić na wage w chinach i miec na zapas.
A propo tzw oryginałów rolek z tamtych lat..... nie były w hibernacji i ich wiek to już 30-35 lat a guma sie starzeje tak czy siak.
Ja mówię o częściach firmowych, doskonałej jakości a nie chińskich zamiennikach. Jako użytkownik magnetofonu wolę mieć jedną oryginalną rolkę produkcji Panasonic z aktualniej produkcji niż kilkadziesiąt chińskich, które nie przechodzą żadnej kontroli jakości i nigdy nie wiadomo jak się zachowają.

A nie sądzę by początkujący użytkownik wymieniał rolki lub idlery...
Idlery to może nie, bo to wymaga rozmontowania całego mechanizmu, ale rolki jak najbardziej początkujący użytkownik może, a często nawet musi wymienić. Przeważnie jest to dość prosta sprawa.