Audiohobby.pl

Magnetofon

jmaciek

  • 389 / 4807
  • Zaawansowany użytkownik
07-12-2019, 21:50
Bo nie zawsze można pacjenta uratować - ale kiedy można to jest profesjonalizm, konsekwencja i bezkompromisowość - i nikt mnie nie przekona, że tu będzie inaczej :)
PS. "To mówiłem ja - Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy" ;)

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
07-12-2019, 22:23
Bo nie zawsze można pacjenta uratować - ale kiedy można to jest profesjonalizm, konsekwencja i bezkompromisowość - i nikt mnie nie przekona, że tu będzie inaczej :)
PS. "To mówiłem ja - Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy" ;)

Maćku zgadzam się i podpisuję pod tym obiema rencyma :)

Takich przypadków napraw magnetofonów miałem sporo i czasami dochodziło do "lekkiego przeinwestowania", ale cóż zbyt lubię w tym grzebać.
« Ostatnia zmiana: 07-12-2019, 23:38 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
08-12-2019, 09:56
nie wiem czy to dobry pomysł na rozkładanie się na określony model dokładnie, będzie sporo moderacji, bo każdy będzie zadawał pytanie "tzw przy okazji....."   ale może pójdzie to bez większych wybojów.
hm i nie będzie tematu ogólnego typu jak ten czyli pierdzielenie o dupie maryni i wyświetlaczach w nocy, także NANO szykuj się na extradycje...... heheheh

siwy

  • 658 / 2577
  • Ekspert
08-12-2019, 11:19
nie wiem czy to dobry pomysł na rozkładanie się na określony model dokładnie, będzie sporo moderacji, bo każdy będzie zadawał pytanie "tzw przy okazji....."   ale może pójdzie to bez większych wybojów.
hm i nie będzie tematu ogólnego typu jak ten czyli pierdzielenie o dupie maryni i wyświetlaczach w nocy, także NANO szykuj się na extradycje...... heheheh

Za zostawieniem tematu ogólnego też jestem i nie podejrzewam, by Wojtek chciał go zlikwidować, pogaduchy także są potrzebne. Zresztą po to została stworzona ankieta, aby tam napisać swoje propozycje co do wyglądu tego działu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
08-12-2019, 13:08
Rozmowę o tematach i ich zagospodarowaniu, przeznaczeniu poszczególnych działów itp. proponuję przenieść tutaj:

http://audiohobby.pl/index.php?topic=13198.0

By tutaj dalej gawędzić sobie o magnetofonach.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

VincentVega

  • 180 / 5844
  • Aktywny użytkownik
08-12-2019, 22:22
Panowie, może coś poradzicie. Ostatnio za równowartość powiedzmy jednej nowej tdk SA ze złotej serii wpadł na warsztat 870es w nieznanym stanie. Ogólnie wyglądał na to że stał gdzieś z dekadę na strychu lub w piwnicy... oczywiście pasek mode (długi okazał się jeszcze dobry) oraz lewa rolka do wymiany. Rozebrałem całego, przeczyściłem, przesmarowałem złożyłem i gra i to nawet bardzo dobrze. Jest jednak małe ale. Czasami koło zamachowe wpada w rezonans. Szczególnie na biegu jałowym. Jak rolka dociśnie capstan to cichnie. Mieliście już z takim zjawiskiem do czynienia?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny bo już kilka ładnych razy go rozbierałem i składałem z powrotem. Mogłbym to już chyba z zamkniętymi oczami rozkręcać...

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
08-12-2019, 22:33
Panowie, może coś poradzicie. Ostatnio za równowartość powiedzmy jednej nowej tdk SA ze złotej serii wpadł na warsztat 870es w nieznanym stanie. Ogólnie wyglądał na to że stał gdzieś z dekadę na strychu lub w piwnicy... oczywiście pasek mode (długi okazał się jeszcze dobry) oraz lewa rolka do wymiany. Rozebrałem całego, przeczyściłem, przesmarowałem złożyłem i gra i to nawet bardzo dobrze. Jest jednak małe ale. Czasami koło zamachowe wpada w rezonans. Szczególnie na biegu jałowym. Jak rolka dociśnie capstan to cichnie. Mieliście już z takim zjawiskiem do czynienia?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny bo już kilka ładnych razy go rozbierałem i składałem z powrotem. Mogłbym to już chyba z zamkniętymi oczami rozkręcać...

Miałem niedawno właśnie 870-tkę, podejrzewam że coś jest z luzem na osi capstanu (mocno się rusza oś? ) , jeśli rezonuje koło oczywiście. A może to inna cześć mechanizmu? A podkładki są założone te dwie pomiędzy kołem pasowym a łożyskiem te co zaznaczyłem na wycinku instrukcji?
« Ostatnia zmiana: 20-12-2019, 22:36 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
09-12-2019, 13:21
a ja sobie odpaliłem dzisiaj MDS 4421 i nagrywam kasety do pracy do jamnika i auta...... retro jak dawniej .
Większość normalnych kondziorków wymieniłem rok temu, jeszcze parę zostało, a sprzęcik elegancko gra......
w te Święta szuflada rządzi....

VincentVega

  • 180 / 5844
  • Aktywny użytkownik
09-12-2019, 15:11
Panowie, może coś poradzicie. Ostatnio za równowartość powiedzmy jednej nowej tdk SA ze złotej serii wpadł na warsztat 870es w nieznanym stanie. Ogólnie wyglądał na to że stał gdzieś z dekadę na strychu lub w piwnicy... oczywiście pasek mode (długi okazał się jeszcze dobry) oraz lewa rolka do wymiany. Rozebrałem całego, przeczyściłem, przesmarowałem złożyłem i gra i to nawet bardzo dobrze. Jest jednak małe ale. Czasami koło zamachowe wpada w rezonans. Szczególnie na biegu jałowym. Jak rolka dociśnie capstan to cichnie. Mieliście już z takim zjawiskiem do czynienia?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny bo już kilka ładnych razy go rozbierałem i składałem z powrotem. Mogłbym to już chyba z zamkniętymi oczami rozkręcać...

Miałem niedawno właśnie 870-tkę, podejrzewam że coś jest z luzem na osi capstanu (mocno się rusza oś? ) , jeśli rezonuje koło oczywiście. A może to inna cześć mechanizmu? A podkładki są założone te dwie pomiędzy kołem pasowym a łożyskiem te co zaznaczyłem na wycinku instrukcji?

Dzięki Wojtku za szybką reakcję. Rozebrałem mechanizm i mam tylko po jednej podkładce (foto), także chyba to może być przyczyną rezonansu. Spróbuję dać jakąś zastępczą, żeby zredukować luz. 
Przy okazji też natrafiłem na ciekawy wątek:
https://www.tapeheads.net/showthread.php?t=33805

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
09-12-2019, 15:16
Panowie, może coś poradzicie. Ostatnio za równowartość powiedzmy jednej nowej tdk SA ze złotej serii wpadł na warsztat 870es w nieznanym stanie. Ogólnie wyglądał na to że stał gdzieś z dekadę na strychu lub w piwnicy... oczywiście pasek mode (długi okazał się jeszcze dobry) oraz lewa rolka do wymiany. Rozebrałem całego, przeczyściłem, przesmarowałem złożyłem i gra i to nawet bardzo dobrze. Jest jednak małe ale. Czasami koło zamachowe wpada w rezonans. Szczególnie na biegu jałowym. Jak rolka dociśnie capstan to cichnie. Mieliście już z takim zjawiskiem do czynienia?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny bo już kilka ładnych razy go rozbierałem i składałem z powrotem. Mogłbym to już chyba z zamkniętymi oczami rozkręcać...

Miałem niedawno właśnie 870-tkę, podejrzewam że coś jest z luzem na osi capstanu (mocno się rusza oś? ) , jeśli rezonuje koło oczywiście. A może to inna cześć mechanizmu? A podkładki są założone te dwie pomiędzy kołem pasowym a łożyskiem te co zaznaczyłem na wycinku instrukcji?

Dzięki Wojtku za szybką reakcję. Rozebrałem mechanizm i mam tylko po jednej podkładce (foto), także chyba to może być przyczyną rezonansu. Spróbuję dać jakąś zastępczą, żeby zredukować luz. 
Przy okazji też natrafiłem na ciekawy wątek:
https://www.tapeheads.net/showthread.php?t=33805

Na TH także Alex pisał że luzy osi capstanów w tych mechanizmach (TCM-200D) powinny być znikome(0,2-0,3mm). Sprawdź proszę jak to wygląda u Ciebie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

VincentVega

  • 180 / 5844
  • Aktywny użytkownik
09-12-2019, 15:44
Panowie, może coś poradzicie. Ostatnio za równowartość powiedzmy jednej nowej tdk SA ze złotej serii wpadł na warsztat 870es w nieznanym stanie. Ogólnie wyglądał na to że stał gdzieś z dekadę na strychu lub w piwnicy... oczywiście pasek mode (długi okazał się jeszcze dobry) oraz lewa rolka do wymiany. Rozebrałem całego, przeczyściłem, przesmarowałem złożyłem i gra i to nawet bardzo dobrze. Jest jednak małe ale. Czasami koło zamachowe wpada w rezonans. Szczególnie na biegu jałowym. Jak rolka dociśnie capstan to cichnie. Mieliście już z takim zjawiskiem do czynienia?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny bo już kilka ładnych razy go rozbierałem i składałem z powrotem. Mogłbym to już chyba z zamkniętymi oczami rozkręcać...

Miałem niedawno właśnie 870-tkę, podejrzewam że coś jest z luzem na osi capstanu (mocno się rusza oś? ) , jeśli rezonuje koło oczywiście. A może to inna cześć mechanizmu? A podkładki są założone te dwie pomiędzy kołem pasowym a łożyskiem te co zaznaczyłem na wycinku instrukcji?

Dzięki Wojtku za szybką reakcję. Rozebrałem mechanizm i mam tylko po jednej podkładce (foto), także chyba to może być przyczyną rezonansu. Spróbuję dać jakąś zastępczą, żeby zredukować luz. 
Przy okazji też natrafiłem na ciekawy wątek:
https://www.tapeheads.net/showthread.php?t=33805

Na TH także Alex pisał że luzy osi capstanów w tych mechanizmach (TCM-200D) powinny być znikome(0,2-0,3mm). Sprawdź proszę jak to wygląda u Ciebie.

Był sporo większy ok. 2mm... zniwelowałem - na razie jest cichutko - poczekamy zobaczymy.
Jak na razie dodatkowym plusem tego zabiegu jest brak zjeżdzania z rolki co wrażliwszych taśm. Może uda się odwlec wymianę lewej rolki. Do tej pory najlepiej sobie radził z TDK i starymi Basf - tylko te nie spadały. 

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
09-12-2019, 15:54
Był sporo większy ok. 2mm... zniwelowałem - na razie jest cichutko - poczekamy zobaczymy.
Jak na razie dodatkowym plusem tego zabiegu jest brak zjeżdzania z rolki co wrażliwszych taśm. Może uda się odwlec wymianę lewej rolki. Do tej pory najlepiej sobie radził z TDK i starymi Basf - tylko te nie spadały. 

2mm to sporo za dużo. Mam nadzieję że będzie dobrze.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
09-12-2019, 17:23
Miałem przyjemność z Sony TC-K990ES i TC-K970ES i faktycznie problem zbyt dużego luzu lewego wałka występuje w tych magnetofonach. W TC-K990ES jest gorzej, bo dali tylko po jednej podkładce przed łożyskiem, w 970ES są po dwie na kapstan.
Usiłowałem regulować luz ale paluchami, choć w serwisówce chyba nie ma o tym słowa. Średnio to szło, więc dałem spokój w obawie, by czegoś nie uszkodzić. W&F w 970ES wyszło mi bardzie ładnie bo ok. 0,025% RMS JIS, gdzie Sony podaje do 0,037 więc odpuściłem. A 990ES czeka na rolki, więc jeszcze z nim powalczę. Bo to trzeba bez żenady wkrętakiem jak się okazuje :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
09-12-2019, 21:48
Wiedzieliście o tym że Ken Ishiwata (ten od serii Marantz KI) zmarł w 25 listopada 2019 roku, miał 72 lata.

https://www.whathifi.com/news/ken-ishiwata-legendary-hi-fi-figure-dies-aged-72
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
09-12-2019, 21:56
Nie wiedziałem. Nie tak dawno odszedł z Marantza. Jak widać był poważny powód.