Audiohobby.pl

Magnetofon

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
05-09-2021, 22:06
eee na tej zasadzie to i np polecam
&t=5s

no ale to nie ten temat na takie prezentacje....

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
07-09-2021, 08:02
Ja mam takie pytanie- śmieszne :)   Bo głupich pytań nie ma- a że ja głupek to inna sprawa.  Poza tym na kilku lekcjach w szkole nie byłem.
   Mamy dajmy na to jakiś wypasiony magnetofon a nie mamy już do niego głowicy i mieć nie będziemy.  Chyńczyki nie potrafią zrobić a NOS już dawno się wyczerpał.
  I mamy jakąś zajebistą głowicę w szufladzie- ale od cholera wie czego- też wypasionego.
Pomijam problem mocowania, rozmiarów itd...   zakładamy że obejdzie się to metodami ślusarskimi :)
  Czy można dokonać przeszczepu takiej głowicy?  Czy da się to odregulować.
Jakie jest ryzyko odrzutu ?

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
07-09-2021, 08:07
Teoretycznie tak, praktycznie róźnie bywa.
Ja do Naka CR1 wsadziłem głowice od Kenwooda 880 amorficzną, służy głównie do odtwarzania, delikatnie podbija górę, ale akurat tutaj to nie przeszkadza.
Gorzej jak chcesz mieć full compatibility.
Na schematach widać źe głowica to L a dalej jest C, ciężki temat.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
07-09-2021, 09:19
Dzięki :)

Właściwie idzie mi o samo odtwarzanie bo pewien pomysł mi się zrodził pomiędzy klepami, zacznę go rozważać na poważnie.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
07-09-2021, 11:13
Dzięki :)

Właściwie idzie mi o samo odtwarzanie bo pewien pomysł mi się zrodził pomiędzy klepami, zacznę go rozważać na poważnie.
Ja nie kumam twojego języka, może pisz drukowanymi literami?

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-09-2021, 13:13
Ja mam takie pytanie- śmieszne :)   Bo głupich pytań nie ma- a że ja głupek to inna sprawa.  Poza tym na kilku lekcjach w szkole nie byłem.
   Mamy dajmy na to jakiś wypasiony magnetofon a nie mamy już do niego głowicy i mieć nie będziemy.  Chyńczyki nie potrafią zrobić a NOS już dawno się wyczerpał.
  I mamy jakąś zajebistą głowicę w szufladzie- ale od cholera wie czego- też wypasionego.
Pomijam problem mocowania, rozmiarów itd...   zakładamy że obejdzie się to metodami ślusarskimi :)
  Czy można dokonać przeszczepu takiej głowicy?  Czy da się to odregulować.
Jakie jest ryzyko odrzutu ?

 Jak ustawisz azymut i skos  nowej głowicy nie mając testowych do tego kaset?
Prawdopodobinie regulacja wzmacniacza zapisu, odczytu -masz oprzyrządowanie do tego?
Można metodą chałupniczą, ustawieni głowicy mając z jakiego wzorcowego magnetofonu nagranie ,regulacja pewno jakimiś potencjometrami od  zapisu i odczytu na płycie magnetofonu. Ja bym się jednak nie podejmował takich eksperymentów zwłaszcza metodą chałupniczą. Ja ma dawcę taki sam  2 magnetofon i jak w pierwszym wyszlifuje głowicę to tylko zamieniam cały mechanizm z  dawcy do 1 magnetofonu. Też bywało się na wagarach w latach szkolnych(lekcja muzyki) bo nas katowano Chopinem itp zamiast puścić z gramofonu lub magnetofonu Led Zeppelin, Nazaterh itp to bym nie  chodził na wagary z tego przedmiotu i tak miałem dostateczny na koniec roku za ładne prowadzenie muzycznego zeszytu.Teraz tutaj na tym forum nadrabiam braki nie tylko muzyczne:)))

Savage

  • 889 / 5894
  • Ekspert
07-09-2021, 14:29
AUDIOTONE- widzę na straży Magnetofon'u, tak trzymać ;)
Pozdrowionka Wojtku!

chorazy3

  • 1483 / 1596
  • Ekspert
07-09-2021, 14:52
Do tego potrzebny jest też przyrząd/szablon do ustawiania glowicy, jak np. M-300 lub kaseta testowa 1 kHz do ustawienia wysokości głowicy.
Także bez odpowiedniego sprzętu będzie trudno.
Paweł

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-09-2021, 18:29
Do tego potrzebny jest też przyrząd/szablon do ustawiania glowicy, jak np. M-300 lub kaseta testowa 1 kHz do ustawienia wysokości głowicy.
Także bez odpowiedniego sprzętu będzie trudno.
W internecie znalazłem jak się ustawia głowicę z tym szablonem-super sprawa.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
07-09-2021, 19:18
W bardzo sporej ilości magnetofonów 2 głowicowych głowica jest z jednej strony śrubkę przykręcona na sztywno, a regulacja tylko drugą.
Warto przy takiej operacji mieć kasetę  do spoglądania jak idzie taśma w stosunku do widełek obydwu głowic.
W przypadku rażącej niedokładności - taśma zagina brzeg, można to skorygować na stałej śrubce podkładką tak jak np robi to Nak.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
07-09-2021, 19:46
Dzięki :)

Właściwie idzie mi o samo odtwarzanie bo pewien pomysł mi się zrodził pomiędzy klepami, zacznę go rozważać na poważnie.
Ja nie kumam twojego języka, może pisz drukowanymi literami?

Ściemniasz :)
Tutaj wszędzie drukowane litery a dużymi nie wypada.  Tekst dalej i tak byłby niezrozumiały.
Niech będzie tłumaczenie:
  Zrodził się w mojej głowie pomysł który przemyślę, czy warto realizować.
 :)
Tłumaczenie nie jest doskonałe.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
07-09-2021, 19:58
AUDIOTONE- widzę na straży Magnetofon'u, tak trzymać ;)
Pozdrowionka Wojtku!
Dzięki Wojtku, pozdrawiam także serdecznie ;)


Do tego potrzebny jest też przyrząd/szablon do ustawiania glowicy, jak np. M-300 lub kaseta testowa 1 kHz do ustawienia wysokości głowicy.
Także bez odpowiedniego sprzętu będzie trudno.
W internecie znalazłem jak się ustawia głowicę z tym szablonem-super sprawa.

Takie plastikowe pseudo-szablony są bez użyteczne.
Więcej o szablonach i dlaczego muszą być dokładne znajdziemy tutaj : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13574.0


Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-09-2021, 20:26
Takie plastikowe pseudo-szablony są bez użyteczne.
Dlaczego , za bardzo się wyginają, nierówne,czy może jeszcze innego-?
Szkoda   że nikt  w kraju nie robi takich szablonów, czy taka produkcja byłaby opłacalna ipt....

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
07-09-2021, 20:56
Takie plastikowe pseudo-szablony są bez użyteczne.
Dlaczego , za bardzo się wyginają, nierówne,czy może jeszcze innego-?
Szkoda   że nikt  w kraju nie robi takich szablonów, czy taka produkcja byłaby opłacalna ipt....
W podanym linku jest wszystko opisane. Dlatego go załączyłem do swojej wypowiedzi. Na forum w dziale serwisowym jest zawarta spora wiedza z dokładnymi opisami trzeba tylko poszukać i poczytać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
07-09-2021, 21:13
Najlepszym szablonem jaki przerabiałem do ustawiania jakiejś części względem innej bądź kilku innych :
   Z miejsca uprzedzę że nie chodziło o magnetofon a o urządzenie o precyzji zdecydowanie większej :)

Najlepszym szablonem jest stary aparat lustrzany- jedno obiektywowy- ze zdjętym pryzmatem.  Można jakiś dostosować do tego celu bądź jeżeli ktoś posiada w kolekcji jaką Exaktę to ma problem z głowy.  Jeszcze lepiej do większych obiektów typu magnetofon, nadawałaby się jakaś lustrzanka średniego formatu.
  Idea kalibracji polega na ustawieniu obiektu kalibrowanego w ściśle określonej pozycji X.   Nasza głowa już w tym jak to zrealizować- ważne żeby można było to ustawienie odtworzyć.   Aparat ustawiamy w ściśle określonej pozycji Y- uwaga ta sama w kwestii ustawienia.

Kalibracja magnetofonu mogłaby wyglądać w skrócie tak:  W osi obiektywu widoczna oś kapstanu.
Pod niewielkim kątem widać w nieostrości naszą wzorcową głowicę (starą przed wyrzuceniem).
Na matówce po wyostrzeniu zaznaczamy pozycję osi.  Ostrzymy na głowicę- jej lico czy też krawędzie które nie były wytarte i również znaczymy pozycję.
  Dalej już można się domyślić :)   Wbrew pozorom jest łatwe w realizacji.
Mogą być potrzebne ew. pierścienie pośrednie.  Jeszcze lepszy jest teleobiektyw z pierścieniami dlatego że da duży obraz.
Odpadają wszelkiego rodzaju problemy z szablonem, który przy małych rozmiarach elementów które kalibrujemy można sobie wsadzić w....
Mamy czystą-optyczną regulację z wielką precyzją przy starannym podejściu do zadania.

ed:  w sumie mamy XXI wiek ?   Równie dobrze można użyć jakiejś kamery cyfrowej czy innej CCD czy CMOS i rysować sobie po monitorze.  To dopiero skala :)   Matówka może się schować
« Ostatnia zmiana: 07-09-2021, 21:18 wysłana przez pień »