Audiohobby.pl

Magnetofon

bobaj

  • 91 / 3147
  • Użytkownik
03-04-2016, 17:16
OK, zrobię tak jak piszesz, ale później, wiesz, niedziela, żonka, znajomi, brakuje trochę czasu, pozdrawiam

nano

  • 9079 / 5052
  • Ekspert
03-04-2016, 17:49
wiem wiem
hobby

czyli spokojnie
czekam na odzew

robinson

  • 43 / 5263
  • Użytkownik
03-04-2016, 18:28
Jeżeli ktoś miałby na sprzedaż tc-k950 z drewnianymi bokami to proszę o kontakt. Pzdr

AUDIOTONE

  • 9453 / 5899
  • Ekspert
03-04-2016, 18:55
eMandDe  a nagrywałeś na tej 620 sygnał na przykład 1khz z poziomem 0dB wtedy bym porównał bo może się okazać że to wina czego innego. Jeśli nie głowica i jeśli nie były ruszane żadne potencjometry na płytce to wyjścia są dwa jakieś zimne luty lub uwalony kondensator .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

sk-victor

  • 13 / 5510
  • Nowy użytkownik
04-04-2016, 08:26
Nie tak do końca

Najgorzej, że nagrana kaseta na PIONEER 620 i odtwarzana bezpośrednio podczas nagrywania a także potem nawet jak juz sie ja normalnie odtwarza odtwarzana jest tak że lewy kanał jest ciszej.
Natomiast ta sama kaseta odtwarzana na innym decku gra oki tylko że lewy wyswietlacz pokazuje  minwyzszy sygnał

 I jak kaseta nagrana przez 620 wróci do niego nadal odtwarzana jest tak że lewy kanał jest ciszej -

Nadmieniam, że kaseta nagrywana jest przy wyregulowanym środku akustycznym ale przy ustaweniu SOURCE.
Jak zwolnisz PAUSE i przełączysz na TAPE lewy kanał gra dużo ciszej !

W 90% wina prowadzenia taśmy po wypracowanej głowicy. Lewy skrajny kanał zawsze traci najbardziej - miękka taśma jeszcze jakoś się układa, sztywniejsza nieraz wyskakuje z wypracowanego "korytka" zwłaszcza jeżeli przez złą regulacją głowicy korytko jest jedną stroną głębsze. Wtedy niestety taśma pływa. W tym mechanizmie (Reference Master) jest skomplikowana regulacja wielopłaszczyznowa głowicy natomiast lewa rolka nie ma żadnej regulacji.
Witek

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
04-04-2016, 17:18
eMandDe  a nagrywałeś na tej 620 sygnał na przykład 1khz z poziomem 0dB wtedy bym porównał bo może się okazać że to wina czego innego. Jeśli nie głowica i jeśli nie były ruszane żadne potencjometry na płytce to wyjścia są dwa jakieś zimne luty lub uwalony kondensator .

Nano

Nie nagrywałem jak na razie nic
Odtwarzałem sobie na słuchawkach kasety nagrane na innych deckach.
I wszystko gra. Jest oki. Kanał lewy i prawy gra równo i jest środek akustyczny.

Jeżeli chodzi o nagrywanie tego jak piszesz sygnału 1khz z poziomem 0dB to powiem szczerze że nie umiem tego zrobić.

Napewno sie uśmiejecie ale nie umiem Nie wiem jak to zrobic ?

Jak jest to możliwe to powiedz jak to zrobic nano ?

Dzieki za wszelką pomoc.

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
04-04-2016, 17:26
No tak Sk-Victor.

Zastanawiam sie dlaczego zatem kasety nagrane na innym decku chodza oki.
Przecież tasma idzie po tym samym torze !
I ta nagrana przez 620 tkę i ta która została nagrana na innym decku.

I co ?
Jak nagram kasetę na 620 z ustawionym środkiem akustycznym to ta sama taśma w innym decku gra oki a na 620 czy to przy nagrywaniu czy póxniejszym odtwarzaniu na nim odtwarza lewy kanał wyrażnie ciszej.

Kurcze - to jak czarna magia a w taką nie wierzę.
Coś musi byc z głowicą bo przypominam sobie jak luźno rozmawiałem ze sprzedającym to mówił że jest drugim jego włascicielem, że zostaje przy Techniksie i w toku rozmowy padło też stwierdzenie sprzedającego, że czy wiem ile kosztuje głowica do PIONEER-a - chodziło o to że bardzo dużo w porównaniu do innych np technicsa.
Czy miałoby to oznaczać że coś wiedział i nie chciał mi powiedzieć ?

Ech kurcze.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2016, 17:28 wysłana przez eMandDe »

bobaj

  • 91 / 3147
  • Użytkownik
04-04-2016, 19:26
nano
zrobiłem tak jak sugerowałeś test z lusterkami, najpierw zamontowałem je odwrotnie czyli prawe na miejsce lewego i lewe na miejsce prawego, kaseta C60 czyli po przewinięciu powinno być na liczniku około 30 minut i tak:

przewijanie do przodu - czas 19.21
przewijanie do tyłu - czas 19.19

następnie założyłem lusterka tak jak powinny być założone:

przewijanie do przodu - czas 12.49
przewijanie do tyłu - czas 14.02

a teraz jeszcze coś spaprałem podczas montażu bo nie mogę przewijać do przodu (odtwarzanie działa bez problemu), po około 3 sekundach przewijanie się wyłącza, przy okazji jeszcze raz sprawdziłem przewijanie do tyłu i wyszło mi 8.06,

kurcze robi się ciekawie, ale spoko, nauka wymaga poświęceń ;)
« Ostatnia zmiana: 04-04-2016, 19:40 wysłana przez bobaj »

nano

  • 9079 / 5052
  • Ekspert
04-04-2016, 21:23
bobaj
przeczytalem
i mysle
« Ostatnia zmiana: 05-04-2016, 10:06 wysłana przez nano »

Filwoj

  • 383 / 5614
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2016, 21:36
eMandDe, przy regulacji ustawienia głowicy nie można się kierować wskaźnikami, są za mało dokładne. Bez miernika się nie obejdzie. Podłączasz go odpowiednio do wejść lub wyjść w magnetofonie.
Jeżeli pod lupą głowica jest ok, to najpierw przy pomocy kasety testowej lub ostatecznie nagranej na dobrze wyregulowanym decku z sygnałami 400 Hz i 10 000 Hz ustaw wysokość i skos głowicy i kolejno wzmacniacz odczytu, potem dopiero wskaźniki. Używając nowej, czystej kasety ustaw wzmacniacz zapisu. To tak pokrótce.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2016, 21:49 wysłana przez Filwoj »
Wojtek

sk-victor

  • 13 / 5510
  • Nowy użytkownik
04-04-2016, 22:11
Zastanawiam sie dlaczego zatem kasety nagrane na innym decku chodza oki.
Przecież tasma idzie po tym samym torze !
I ta nagrana przez 620 tkę i ta która została nagrana na innym decku.

Bo na innym decku nagrana jest dobrze !!! I masz tylko błąd w odczycie niewielki a przy odsłuchu na 620 nagrania z niego samego masz błąd w nagrywaniu + błąd w odczycie. Podczas nagrywania i odsłuchu monitorowego tego nie słychać bo taśma ładnie idzie po obu głowicach tak samo. Przeanalizuj to. Niestety takie głowice Pioneer montował . Dopiero w dwucyfrowych modelach były amorficzne. Albo szukać taniego dawcy głowicy albo pokusić się o delikatny szlif głowicy (rozwiązanie drastyczne ale jak dobrze się to zrobi to skuteczne)
« Ostatnia zmiana: 04-04-2016, 22:15 wysłana przez sk-victor »
Witek

nano

  • 9079 / 5052
  • Ekspert
05-04-2016, 10:12
bobaj

a play  ci dziala normalnie  ??? 

jak wiesz raz tylko bylo w miare poprawnie
w dwoch kierunkach przy przewijaniu bylo oki

wiem mialo byc  30    .... ale przynajmniej  jest ta sama suma ...

pozniej to masakra

czujniki  ,chip zliczajacy czas lub lusterka    nie mowiac juz o jakims zimnym lucie na plytce 
och jest problem

mysle ale jakos nic nie moge wymyslec

a jak sie zachowuje deck jak jest bez kasety

chodzi o to ze  w prawo   jak przewijasz 
lewa rolka sie nie bedzie krecic   czy deck  sie zatrzyma ?

to samo test w druga strone  ale  zawsze bez kasety 

--

tu objecane  diashow +   film  z  kenwood kx-950
toche sie z nim mocowalem  :-)

jak widac ktos wylamam wsio srubokretem !!!  musialem prostowac  blachy

kolo przycisku   "dolby nr"      po lewej  widac  jak wylamywany byl mechanizm
ech okropne !!





« Ostatnia zmiana: 05-04-2016, 14:09 wysłana przez nano »

ckloss

  • 47 / 5525
  • Użytkownik
05-04-2016, 13:56
a)licznik czasowy w modelu Sony ktory mam i innym ktory mialem dziala tylko orientacyjnie - tak mniej/wiecej mowila to instrukcja obslugi-dokladnie nie pamietam minelo ponad 22lata..
b)glowica w 620  jak pisze kol ski-victor zapewne ma juz "schodek" i bledy sie sumuja

pzdr.tomek

nano

  • 9079 / 5052
  • Ekspert
05-04-2016, 14:09
tak orientacyjnie

ale spojrz jakie kolega ma roznice 

szok

tam cos jest skopane

ja dzies wlacze pare moich sony  i sprawdze   
odezwe sie
« Ostatnia zmiana: 05-04-2016, 14:14 wysłana przez nano »

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
05-04-2016, 15:58
sk-victor

"Albo szukać taniego dawcy głowicy albo pokusić się o delikatny szlif głowicy (rozwiązanie drastyczne ale jak dobrze się to zrobi to skuteczne)"

Nie będę szukał taniego bo dzisiaj taniego już nie ma, a po wtóre kto mi przełoży głowicę ?
Sam nie potrafie a serwis zarzyczy sobie połowę wartości magnetofonu.
Policzyć cenę zakupu 620-tki plus dawcy plus przełożenie przez serwis to wyjdzie kosmiczna cena.
Nie warta gra świeczki.

He he he.

A co do szlifu to się nie podejmuje ponieważ nie mam doświadczenia. Mogę tylko bardziej popsuć.

Kiedyś wcześniej ktoś o tym pisał, zaś inny bombardował ten pomysł gdyż musi być zachowany odpowiedni kształt. A jaki ? Ja nie wiem.

Dam zatem spokój.

Magnetofon pozostanie tylko do odtwarzania.
A nagrywać będą inne.

Może tez robić za przewijarkę.

Dziękuje sk-victor za pomoc i wszystkim, którzy chcieli pomóc.

Podziękowania dla nano i ckloss.



« Ostatnia zmiana: 05-04-2016, 16:02 wysłana przez eMandDe »