Audiohobby.pl

Jakie kolumny do 2000 PLN

Cypis

  • 2479 / 5004
  • Ekspert
12-01-2016, 18:07
Cześć

W życiu nie przypuszczałem, że wyląduję w tym dziale z takim tematem. Od czego by tu zacząć... Hmm.. Historia będzie przydługawa....

Przygodę audiofilską zaczynałem od wieży Sony z Dolby Pro Logic. Miała swoje kolumny. Od tego czasu miałem mnóstwo innych kolumn ale wyłącznie samodzielnie robionych:

1. Visaton Alto Line II
2. Visaton Solo 100, 20
3. Visaton VIB170AL w dwóch wersjach (w tym FAST)
4. Cyburgs Needle (Visaton FRS8M)
5. Cube Audio F180
6. Altusy 110+
7. STX w tubie i 30cm, który gra do dziś.

Moje ostatnie kolumny grają wystarczająco dobrze ale niestety zaczęło mi brakować przestrzeni. I to nie tej audiofilskiej ale zwyczajnie liczonej w m2. Na dodatek nie dość że mają niski WAF, to jeszcze zaczął spadać HAF. Dlatego pomyślałem, że sprawię sobie nowe kolumny. Oczywiście DIY. Zgrabne, smukłe, z wysokim WAF/HAF. Na tyle małe by nie przypominały pralko-lodówki w pokoju.

By wybrać projekt do samodzielnej budowy trzeba najpierw... uwierzyć, że on dobrze zagra. Jak widać z mojego dotychczasowego doświadczenia, obdarowywałem zaufaniem Visatona. Nie zawiodłem się na ich fabrycznych projektach. Wszystkie grały bardzo dobrze. Wymyśliłem więc, że kolumna "ostateczna" będzie również od Visatona. Wybór padł na VIB130TL. Mała zgrabna, ładna, TL-ka (jeszcze nie maiłem), pozytywne opinie odsłuchowe i chyba w zasięgu finansowym... Zacząłem liczyć i... czar prysnął.

Matematyka pokazuje, że by stać się posiadaczem Visatona VIB130TL trzeba wydać c.a. 1800-2000 złotych. Są to koszty części (głośniki, zwrotnica, okablowanie, port, MDF, fornir, kleje i lakiery, itp.) i jeszcze się urobić po pachy. W zamian otrzymamy niepowtarzalny produkt - z mniej lub bardziej spartolonym wykonaniem - którego nie daje się w całości odsprzedać (jakby "ostateczna" kolumna nie okazała się ostateczną). Nie mając "nazwiska" w światku audio, mógłbym liczyć na odsprzedaż jedynie głośników i to też ze stratą. Mówiąc wprost jakby pomysł okazał się nietrafiony to popłynąłbym na jakieś 1kPLN. Niestety nie stać mnie na taki eksperyment. A za tą kasę fabrycznych kolumn jest do wyboru, do koloru. Równwież fabrycznie nowych.

Nie mam żadnego doświadczenia w temacie kupowania kolumn. Nie orientuję się w rynku, Nie jestem osłuchany z fabrycznymi konstrukcjami. Dotychczasowe doświadczenia w tym względzie są bardziej niż ubogie - B&W602, B&W302, Mission M34, KEF IQ7 plus to co usłyszałem na Audio Show. Mizeria jak widzicie. Możliwości porównań brak. Na dodatek nie ślędzę rynku w tym temacie bo... zawsze robiłem DIY.

Co słucham:
1. W zasadzie wszystko prócz muzyki symfonicznej/poważnej (jedyne odstępstwo to muzyka filmowa)

Czym dysponuję:
1. Gotówka max. 2000zł
2. Pokój "odsłuchowy" 4,5m x 4,8m nieźle wytłumiony
3. Przyzwoity wzmaczniacz

Czego z pewnością nie chcę:
1. Szerokopasmówki grającej solo
2. Wynalazków w stylu OB, woofera w tubie, itp
3. Sprzętu od firmy "kogucik", "garaż pana kazia", itp. no chyba, że będę miał możliwość wcześniejszego obejrzenia i posłuchania.

Czego z pewnością nie zrobię:
1. Nie dozbieram pieniędzy na lepsze kolumny
2. Nie wymienię sprzętu audio (wzmacniacz i przyległości)
3. Nie zaadoptuję większego pomieszczenia, nie przeprowadzę się, nie zmienię pracy, itp.
4. Nie zmienię żony.

Czego oczekuję:
1. Przyjemności ze słuchania (kolumny mają znikać, ma być wzorowa stereofonia)
2. Estetyki wizualnej ale bez ekstrawagancji (kolumna może być z drugiej ręki)
3. Najchętniej 3-drogi
4. Najchętniej podłogówki (monitory mogą być ale i tak nie mam ich na czym postawić więc musiałbym dokupić standy a wtedy praktyczniejsze wydają się podłogówki)
5. W miarę równego pasma ale z drivem (dół ma być rzeczywiście obecny a nie tylko w wyobraźni i zaklinaniu rzeczywistości przez słuchającego)
6. Niewielkich gabarytów (im mniejsza tym lepiej)
7. Może być 2+1

Pytanie jest takie jak w temacie. Wrzućcie proszę jakieś typy, bym miał choć punkt zaczepienia do poszukiwań. Recenzje czy prywatne opinie bardzo wskazane.

Z góry dziękuję.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

fakamada

  • 1066 / 5369
  • Ekspert
12-01-2016, 19:09
Pod względem przestrzeni, barwy i niewymuszonej elegancji zawsze podobały mi się Vandersteen, ale nie wiem czy da się w tej cenie.
« Ostatnia zmiana: 12-01-2016, 19:20 wysłana przez fakamada »

jjurek

  • 2058 / 5796
  • Ekspert
12-01-2016, 20:30
Takie przejdą u żony?
Koszt (przy zamówieniu obudów- gotowców) ok. 1kzł.

Cypis

  • 2479 / 5004
  • Ekspert
12-01-2016, 20:37
Takie przejdą u żony?
Koszt (przy zamówieniu obudów- gotowców) ok. 1kzł.

Zdradzisz więcej szczegółów? Co to za kolumna? Wg jakiego projektu robiona? Na jakich przetwornikach?
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

jjurek

  • 2058 / 5796
  • Ekspert
12-01-2016, 20:53
Klony Totem Sttaf.

Grają u mnie kilka lat.
Nie jest to high-end ale mi się podoba ich granie.
Coś w stylu Dynaudio (ale z gorszą górą).
Te taniutkie Tonsile  wygryzły z mojego systemu superszczegółowe aluSeasy (projekt: misiomory z pochyłą ścianką)

Teraz robię te:
http://www.connect.de/testbericht/kompaktlautsprecher-sonics-arkadia-328830.html
Powinienem się zmieścić w 2-2,2 kzł.
Za 2 tygodnie napiszę jak grają.
« Ostatnia zmiana: 12-01-2016, 21:01 wysłana przez jjurek »

Cypis

  • 2479 / 5004
  • Ekspert
12-01-2016, 21:34
Kontakty z Wami są niebezpieczne... ;) Kto by pomyślał, że Tonsile są tak cenione. Że polipropylen jest tak ceniony. Jak mawiają u mnie na wsi: "Every day is a school day".

Być może zatem moje ucho mnie oszukiwało, gdy stwierdziłem, że zestaw głośników od Altusa 110 ale z tubową "odrzutową" wysokotonówką również od Tonsila gra bardzo dobrze odpowiednio zestrojony.... Hmmm....

@jjurek
Idąc za Twoim pomysłem Visaton ma coś podobnego - Topas Light
http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/topas_light/index.html

Myślałem o tym wcześniej. To też są "psie" pieniądze. Z obudową można się zmieścić poniżej 1kPLN lekuchno nawet fundując sobie Visatonowskiego wysokotonowego "Hi-Enda" - G20. I na dodatek nie trzeba robić takiego dziwadła obudowy tylko normalne koszerne BR.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

fakamada

  • 1066 / 5369
  • Ekspert
12-01-2016, 22:35
W ogóle, jeśli ktoś chce się poruszać w ramach klasycznych niewielkich konstrukcji, to wg mnie nie ma w ogóle sensu wchodzić w DIY. Kupując używki możesz je odsprzedać praktycznie bez straty, dzięki czemu możesz kupować, drogie wysokie modele, bo de facto tylko zamrażasz gotówkę. W każdej chwili możesz ją odzyskać.
Druga zaleta to fakt, że co pół roku możesz sobie zmieniać takie kolumny.
DIY jest fajne jeśli chcesz robić coś nietypowego (Odgrody, tuby,szerokopasmówki) albo coś na lata, a wiadomo jak jest z tym drugim w praktyce :)

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
12-01-2016, 23:23
W STX pojawiły się ciekawe kolumny http://stx.pl/stx-electrino-150.html

dolphin123 z diyaudio.pl je kupił więc trzeba by go zapytać jak grają

Cypis

  • 2479 / 5004
  • Ekspert
13-01-2016, 07:36
Kupując używki możesz je odsprzedać praktycznie bez straty, dzięki czemu możesz kupować, drogie wysokie modele, bo de facto tylko zamrażasz gotówkę.

Całkowicie się z Tobą zgadzam. To jeden z powodów dla których szukam fabrycznych kolumn, estetycznych, w idealnym stanie znanych producentów.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5004
  • Ekspert
13-01-2016, 10:30
dolphin123 z diyaudio.pl je kupił więc trzeba by go zapytać jak grają

To dość mocna rekomendacja z uwagi na to co Dolphin robi DIY.

BTW. Na aukcji Allegro widnieje taki opis:

Cytuj
Wysyłka kolumn STX może wydłużyć się do ok. 20 dni. Prosimy o wcześniejsze telefony lub maile w celu ustalenia terminu dostawy. Większość kolumn jest w tym momencie wykonywana pod zamówienie. Przepraszamy za niedogodności - gdy wszystko wróci do normy - poinformujemy.

Obawiam się, że sukces przerósł oczekiwania producenta i należy oczekiwać wzrostu cen.  :-\
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
13-01-2016, 10:47
W poprzednim roku kosztowały 100zł mniej

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
13-01-2016, 14:25
Nie wiem jakie masz mozliwosci, ale ja bym zapolowal na takie okazje jak ponizsza, Tannoy DC6T to bardzo udane paczki, zwlaszcza przy takiej obnizce, 300f akurat by sie miescilo w budzecie, tylko jesli jestes w Polsce to zapewne ciezko skorzystac.


http://www.richersounds.com/showclearanceproduct/TANNOY-REVO-DC6T-SE/Tannoy+Revolution+Dc6t+Se+Espresso.html


« Ostatnia zmiana: 13-01-2016, 14:39 wysłana przez pastwa »

fakamada

  • 1066 / 5369
  • Ekspert
13-01-2016, 17:08
Są podobne na Allegro za niecałe 2kzł

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
13-01-2016, 20:32
Nie daj sie wkrecic w klona Totem Staff, o ile midbas Tonsila jest wporzo, to glosnik wysokotonowy jest dramatycznie slaby i zadne recenzje nie przekonaja mnie do zmiany zdania. Szczegolnie ze mialem te glosniki, mierzylem, testowalem, probowalem. Dzis to juz jest przezytek.

Cypis

  • 2479 / 5004
  • Ekspert
13-01-2016, 20:54
Dzięki za ostrzeżenie. Czytałem, że Tonsilowski GDWK do dobrych nie należy. Ale nie ma przecież problemu zastąpić górę innym głośnikiem wysokotonowym, np. Visatonowskim SC10N, jakimś Monacorem, czy innym tanim wynalazkiem. Z mojego punktu widzenia, to co mnie zachwyciło w tym projekcie to właśnie GDN13/40, który w symulacjach potrafi rewelacyjnie nisko zejść w niewielkiej obudowie a o którym bym nie pomyślał by go wykorzystać do czegokolwiek.

BTW. Nie dziwi Cię ilość pozytywnych opinii o takim zestawie (niekoniecznie oryginalnym)? Sądzisz, że to zbiorowa autosugestia czy też może rzeczywiście hit w kategorii cena/jakość? Jak to jest, że jjurek sprzedaje w naszym K-S głośniki misiomora na Seasach a zostawia jako te lepsze właśnie rzeczone klony? Świadomie skazuje się na katorgę GDWK? Może rzeczywiście pomiary nie grają a o całościowym odbiorze decyduje to "coś". Żałuję, że nie miałem nigdy okazji posłuchać takiego zestawu. Z drugiej strony wydanie 300-400,- by zbudować głośniki zastępcze (tymczasowe) wydaje się pomysłem do zaakceptowania.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b