Audiohobby.pl

Mac OS X 10.7.5 Lion vs. OS X 10.10 Yosemite w Audio.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
12-05-2015, 23:06
Zapowiedź testu. Do końca miesiąca maja.

Sprzęt towarzyszący;

Źródło "A"
MacBook Pro 15" CoreDuo 2  2 x 2.16
Mac OS X 10.7.5
Dysk hybrydowy 750GB
4GB RAM
iTunes 12
Pliki w Appple Lossless 16/24
Pliki wav 16/44

Źródło "B"
MacBook Pro 13,3" (2015) i5 2,9 Retina
Mac OS X 10.10
Dysk SSD 512 GB
8 GB RAM
iTunes 12
Pliki w Apple Lossless 16/24
Pliki wav 16/44

Przetwornik Benchmark DAC1Pre

Rodzaj połączenia: USB i optyk.
Wzmacniacz: hybryda na 6n30p
Kolumny: Focal C800 (JmLab Antea)
IC: VdH Tha Name
Głośnikowe: Synergistic Research.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
13-05-2015, 13:20
Yosemite to fajna okolica na spacerki. Chociaż do Half Dome ledwo się doczołgałem. Z góry było już łatwiej.

« Ostatnia zmiana: 13-05-2015, 13:22 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
13-05-2015, 13:34
"Zazdraszczam" tych spacerków :-)
Fajna fotka.

Ged

  • 1714 / 5867
  • Ekspert
13-05-2015, 17:55
Rozumiem Gustaw, że nie może być jeden komputer do audio i foto, muszą być dwa, prawda?

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
13-05-2015, 21:06
Rozumiem Gustaw, że nie może być jeden komputer do audio i foto, muszą być dwa, prawda?

Może być jeden komputer do wszystkiego i nie pozwól sobie wmówić, że musi być inaczej. Twój iMac27 jest świetnym kompem zarówno do foto jak i audio.

Idea testu jest taka, że chciałbym sprawdzić czy zmiana systemu operacyjnego i generacji komputera może mieć wpływ na dźwięk. Te systemy i komputery dzieli kilka lat i sam jestem ciekaw czy będą różnice. Nie przypuszczam ale chciałbym sprawdzić.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
31-05-2015, 23:37
"Niestety nowy MacBook Pro Retina z najnowszym systemem operacyjnym Yosemite zdeklasował staruszka - McBook Pro 2.16 z system 10.7.5. Praktycznie w każdym aspekcie dźwięku nowa technologia oraz osiągnięcia amerykańskich inżynierów udowodniły, że jednak to co nowsze, droższe i o lepszych parametrach ma niesamowity wpływ na jakość dźwięku w PC audio……….."

Tak mogłaby ta recenzja się zaczynać. Przy moim gadulstwie mógłbym napisać więcej tekstu niż Lenin we wszystkich swoich dziełach. Nie napiszę jednak, i to nie dlatego, że nie chcę skończyć w mauzoleum na Placu Czerwonym (fujjjj…), ale z innej, nader prostej, przyczyny ….ale o tym na końcu.

Z jednej strony narożnika najnowsza technologia największej i najbardziej nowatorskiej firmy na świecie (Łał!). Dopieszczony MacBook Pro z super ekranem, wlutowanym na płytę dyskiem 512 SSD, Szybka pamięć (też wlutowana) i zajeb…y nowy gładzik (Lałł!!!) Na serio super pracuje się na tym kompie a system startuje jak rakieta.

Z drugiej strony stary MacBook Pro ze zwykłym CoreDuo 2.16 Dysk hybryda Seagate (kawałek SSD + kawałek normalnego dysku)Na jednym i na drugim ta sama wersja iTunes 12.1.2. Na jednym i na drugim dokładnie ta sama biblioteka muzyczna. Całość sprzętu wstawiona do tymczasowego, piwnicznego pomieszczenia o pow 22m2 ale o małej wysokości 2.18m, Co ciekawe sprzęt gra tam całkiem dobrze i zapewniam, że test jest miarodajny.

Na przeciwko systemu - inteligentny, sympatyczny, przebojowy, elokwentny i nader skromny, słynny poznański audiofil, czyli ja. Audiofil mający nadzieję, że zobaczy a raczej usłyszy, na własne, świeżo umyte uszy, ten postęp technologiczny.
Myślę sobie. Nowy system, nowe podzespoły, nowsza technologia,…. no, k….a, musi to lepiej zagrać.

Uruchamiam iTunes na obu komputerach dokładnie w tym samym momencie, przełączam w locie kabel USB. Raz pliki 44, raz 96. Muzyka różna. Oczywiście za każdym razem, te same ustawienia w Midi Setup. Czyli równe szanse, aż do bólu.

No i co? Ano gów….o  :)
(przepraszam ale brzydkie słowo pasowało mi do rymu).

Żadnych różnic. Zero, nul, ziro, 
Komputery grają identycznie. Jakichkolwiek różnic nie stwierdzono.

Głuchy? System do d…py? Prąd za rzadki? Różnicę pomiędzy DAC-ami (testowaliśmy dzisiaj 3 różne) można na moim systemie wyłapać bez problemu. O wkładkach i gramiakach nie wspomnę. Nawet kable zasilające trochę słychać.

Dlaczego więc nie słychać różnic pomiędzy komputerami, które dzieli kilka epok informatyczno-technologicznych ( 8 lat) ?
Dlaczego akurat te dwa różne źródła grają identycznie?

Może dlatego, że różnic zwyczajnie nie ma? Ja wiem, że z tym trudno pogodzić się audiofilom ale w moim konkretnym systemie dokładnie tak to wygląda. Nie zakładam, że u innych zachodzi identyczna sytuacja ale może mój przypadek pozwoli wyciągnąć jakieś sensowne wnioski.

Wstawić nowego Maca jako główne źródło dźwięku w systemie? No tak, ale…. po co? Dla lepszego samopoczucia, bo być może lepiej gra od starszego tylko ja tego nie słyszę? Może usłyszę później? Może, może…….. Dajmy sobie z tym spokój.

P.S. Był taki moment kiedy słyszałem szerszą scenę na nowszym Macu. Zamknąłem oczy i trochę sztucznie zasugerowałem sobie, że słucham tego starszego. Scena się zmniejszyła. Bez jaj. Serio :-)

P.S. 2
W zasadzie jestem mistrzem świata w pisaniu recenzji. Tyle tekstu niczym (brak różnic) :-)
« Ostatnia zmiana: 01-06-2015, 00:08 wysłana przez Gustaw »

Synthax

  • 2323 / 4084
  • Ekspert
01-06-2015, 08:23
Ja bym wstawił starszego, przecież wszystko co najlepsze w audio miało miejsce do lat 90, więc starszy Mac powinien być lepszy bo bliżej tego okresu.

.


Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
01-06-2015, 09:18
Gustaw, z gramofonami szafka wyglądała lepiej :)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
04-06-2015, 21:45
Przy okazji

https://sites.google.com/site/jacketplugin/jacket-english

Link do plug-in dla iTunes pozwalającego na wyświetlenie okładki płyty na całym ekranie. Trzeba wybrać jako wizualizer i następnie kliknąć comand+T.

alternatywnie, bez plug-inu można wyświetlić powiększoną zakładkę trzymając wciśnięty klawisz comand i klikając na miniaturę okładki wyświetlaną na górnym pasku iTunes.

Tyle kombinowania a kiedyś to było znacznie łatwiejsze.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
04-06-2015, 22:26
https://itunes.apple.com/en/app/onkyo-hf-player/id704139896?mt=8

Mała aplikacja pozwalająca na odtwarzanie gęstych formatów i DSD z iPhona i iPada.

Podłączamy DAC przez Camera Kit i jedziemy z koksem.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
05-06-2015, 22:42
http://downloads.sonicstudio.com/misc/MacOSX_Optimization_Setup.zip

Link do skryptu optymalizującego OS X pod kątem Audio.

Ja różnic nie słyszę ale może ktoś inny będzie miał inne doświadczenia.

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
06-06-2015, 20:46
Skrypt optymalizacyjny wymiata!

Po wejsciu w przestrzen matrixowa mojej maszyny, chyba sie poprawila subtelnie gladkosc dzwieku, ale wychwycilem to tylko dlatego, ze mialem swiadomosc dokonanej zmiany ustawien..a moze to glownie dlatego, ze akurat wstalem i zrobilem sobie herbaty, te nagle zmiany cisnienia...

Poslucham jeszcze z kika dni, bo te efekty 'lepszosci' lubia strasznie wyparowywac po jakims czasie.

ps. bardzo sie tez ciesze ze nie musze instalowac Yosemite dla lepszego audio, strasznie ciermiezne opinie zbiera ten system jak dotad, wiec nie czuje zapalu do zmiany.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
06-06-2015, 22:05
Ja również dużego postępu pomiędzy 10.7.5 a Yosemite nie widzę w innych kwestiach niż audio.
Te "kroki milowe" Maverics, Yosemite i przejście z iOS 7 na iOS 8 to dla mnie zwykłe, apllowsko-marketingowe, pieprzenie.

headfun

  • 75 / 5810
  • Użytkownik
07-06-2015, 14:43
..
Te "kroki milowe" Maverics, Yosemite i przejście z iOS 7 na iOS 8 to dla mnie zwykłe, apllowsko-marketingowe, pieprzenie.

Zdecydowanie to kroki milowe w budżecie Apple :D

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
07-06-2015, 15:56
..
Te "kroki milowe" Maverics, Yosemite i przejście z iOS 7 na iOS 8 to dla mnie zwykłe, apllowsko-marketingowe, pieprzenie.

Zdecydowanie to kroki milowe w budżecie Apple :D


Przy całej mojej sympatii dla Apple to większy potencjał do tworzenia czegoś nowego widzę obecnie w ….. Microsoft. (tak, to nie jest pomyłka). Po odejściu pajaca Balmera coś sensownego zaczyna się tam dziać.  Natomiast Apple to dodawanie kilku mało znaczących dupereli do starszego systemu aby nazwać to następnie nowym systemem operacyjnym.