Audiohobby.pl

Ile wydawać na sprzęt w % ?

lancaster

  • Gość
26-03-2015, 12:33
moze faktycznie średniotonowy w Altusach przydaloby sie pomyslec, niekoniecznie Accuton bo to ta sama klasa ;-)

a tak serio, Bas jak bas- kwestia strojenia, ten 30cm z Altusa ostatni nie jest, wysokotonowy obleci, średniotonowy ew do wymiany na cos mniej specyficznego i śmiga. Pewnie sie myle :-)

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
26-03-2015, 12:37
Altusy

usmialem sie to czytajac

czyli wsio trza wyminic   w altusach a najlepiej kupic cos innego
jasne

lancaster

  • Gość
26-03-2015, 22:21
niexle, watek o wydatkach % na sprzet a stanelo na przerobkach klasyka Tonsilu :-)

Wracajac do pierwszego postu we watku moim zdaniem, nie bede tu oryginalny 90% sukcesu to dobrac urzadzenia.
Jak dla mnie kolumny czy sluchawki determinuja brzmienie, nie musza byc mega drogie ale musza byc wybrane swiadomie bo jak tutaj sie nie trafi cala reszta jest walka z wiatrakami.
A czy ma byc drogo czy tanio kwestia bardzo wzgledna. Powiedzmy ze trzeba wydac wystarczajaco, inaczej zeby cieszyc sie fajnym dxwiekiem w kilkunastu m2 i inaczej zeby podjac Jana Kulczyka gdzie tematem rozmowy beda odwierty w Afryce ;-)

lancaster

  • Gość
27-03-2015, 04:45
Na ogół chyba jest tak,że wydajemy więcej,a może i najwięcej pieniędzy na kolumny ale skoro to one potrafią zmienić najwięcej w systemie to jaki jest sens wydawać na nie większość budżetu przeznaczonego na sprzęt?Moim zdaniem kolumny powinny być najtańszym elementem systemu hi-fi,a większość powinno się wydawać na elektronikę bo przecież to elektronika w klasie cenowej kolumn wnosi do systemu najmniej zmian.
Co Wy na to i jakie macie w tym zdanie?

czytam po raz kolejny i powiem tak. Mam znajomego ktory moim zdaniem stosunkowo czesto zmienia kolumny.
Czesto to znaczy raz na kilka miesiecy.
Wczoraj wlasnie sluchalismy Audio Note, wczesniej byly szerokopasmowki a jeszcze wczesniej duzy studyjny glosnik koaksjalny (pasywki).
Pomimo ze poruszamy sie w pewnym kregu brzmienia (w miedzyczasei wpadly np. Mini Utopie Focala i szybko wyszly, nie bo zle tylko konkretnie inne podobaly sie bardziej) to kazda z tych kolumn uznana za grajaca tak jak sobie wlasciciel zyczy (mi pod wieloma wzgledami tez sie podoba, a ew uwagi zwalam na to ze ogolnie maruda jestem jak chodzi o sprzet audio i "wynajduje" jak juz sie naciesze).
Kazda z tych kolumn ktore w tym wypadku sie podobaja brzmi inaczej, rozni sie prezentacja, czasami wymaga uzycia nieco innego wzmacniacza (dopasowanie pod gust). Żadna z kolumn nie kosztuje majatek (uzywki), choc i tak patrzac po cenach sa chyba jednak najdrozszymi elementami  zestawu, a w kazdym razie nie najtanszymi.

A co mnie nawiedzilo o tej porze ?:-) Ano to ze omawiany Altus sporo tanszy i niby by sie kwalifikowal do stawki (raczej wysoka skutecznosc, klimat vintage, niska cena), tyle ze chyba kazdy wolalby sluchac przykladowo AN-E z dowolnie wybranym uzywanym wzmacniaczem za 1000zł nz Altusow z lampą 10x drozsza.

aulait

  • 1377 / 5546
  • Ekspert
27-03-2015, 08:01

A co mnie nawiedzilo o tej porze ?:-) Ano to ze omawiany Altus sporo tanszy i niby by sie kwalifikowal do stawki (raczej wysoka skutecznosc, klimat vintage, niska cena), tyle ze chyba kazdy wolalby sluchac przykladowo AN-E z dowolnie wybranym uzywanym wzmacniaczem za 1000zł nz Altusow z lampą 10x drozsza.
Tylko Altusy projektowane przez szalonego japońskiego projektanta Kena Masahuku nie są najlepszym przykładem :)
Wystarczy np. kupić na alledrogo jakiekolwiek brytyjskie kolumienki w cenie Altusów i .....
Sam kiedyś kupiłem malutkie Castle Trent 2 za 140 PLN i mogły grać z wielokrotnie droższymi wzmacniaczami i CDeckami.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
27-03-2015, 10:36
Na ogół chyba jest tak,że wydajemy więcej,a może i najwięcej pieniędzy na kolumny ale skoro to one potrafią zmienić najwięcej w systemie to jaki jest sens wydawać na nie większość budżetu przeznaczonego na sprzęt?Moim zdaniem kolumny powinny być najtańszym elementem systemu hi-fi,a większość powinno się wydawać na elektronikę bo przecież to elektronika w klasie cenowej kolumn wnosi do systemu najmniej zmian.
Co Wy na to i jakie macie w tym zdanie?

Jak dla mnie ma to tyle sensu co pakowanie do samochodu wyścigowego zamiast przyzwoitych opon, opon wyczynowych w cenie całego samochodu kiedy wiadomo że znacznie lepsze efekty przyniosła by zmiana silnika.

Sam sobie przeczysz w tych twierdzeniach, skoro kolumny zmieniają najwięcej to w nie pchamy lwią część budżetu. Oczywiście nie z automatu bo jak wszyscy wiemy cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

Żeby jeszcze bardziej wykrzywić przykład Lancastera.
Jestem pewien że głośniki z boomboxa podłączone do wzmacniacza Krella zagrają zdecydowanie gorzej niż np dowolne Pylony napędzone tym boomboxem.

Ale wiadomo ze swoimi pieniędzmi każdy może zrobić co chce. Skoro większa część budżetu miała by iść w części przynoszące najmniejsze zmiany to równie dobrze można ją wpakować np. w złote bezpieczniki.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

vector

  • 321 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
27-03-2015, 15:49
Moj obecny glowny zestaw hi-end kosztuje ca 22.000 PLN

Podzial jest nastepujacy:

glosniki  2 szt + 2 suby ca 15.000 - 68%
wzmaki 4 szt ca 3500 - 16%
transport/cd 1 szt ca 1500 - 7%
zwrotnica/ przetwornik a/c/a, korektor ca 1500 - 7%
wszystkie kable ca 500 - 2%

Uwazam, ze podzial jest dobry i wszystko dobrze i hi-endowo gra. :-)

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

rafal735r

  • 16 / 3334
  • Nowy użytkownik
27-03-2015, 19:59
U mnie na dzis dzien.
Kolumny: 50%
Wzmak: 20%
DAC: 20%
Źródło: 10%

Synthax

  • 2323 / 4105
  • Ekspert
27-03-2015, 21:04
U mnie na dzis dzien.
Kolumny: 50%
Wzmak: 20%
DAC: 20%
Źródło: 10%

To jak się bawimy to:

Kolumny (DIY) - 20%
Końcówka mocy - 15%
DAC - 30%
Transport / pliki - 10%
Słuchawki - 15%
Galanteria i ozdoby (kable, listwy...) - 15%

Synthax

  • 2323 / 4105
  • Ekspert
27-03-2015, 21:05
A co mnie nawiedzilo o tej porze ?:-) Ano to ze omawiany Altus sporo tanszy i niby by sie kwalifikowal do stawki (raczej wysoka skutecznosc, klimat vintage, niska cena), tyle ze chyba kazdy wolalby sluchac przykladowo AN-E z dowolnie wybranym uzywanym wzmacniaczem za 1000zł nz Altusow z lampą 10x drozsza.

+

rpm

  • 26 / 3397
  • Użytkownik
28-03-2015, 00:18
Przykładowo mam kolumny,których cena to 40% systemu,wzmacniacz 30%,a źródło 20%,reszta na kable.Wymieniam wzmacniacz na trzy razy droższy od firmy "X" i okazuje się,że zmienia niewiele na lepsze lub nawet pogarsza brzmienie systemu lub też rezygnuję ze wzmaka firmy "X",a kupuję od firmy "Y" w tej samej cenie co "X" i okazuje się,że bardzo znaczącej zmianie na lepsze uległy wszystkie aspekty brzmienia.Ale oczywiście też może być i tak,że kolumny będą w systemie najdroższe i takie dopasowanie urządzeń w systemie będzie najbardziej odpowiednie.
To nie cena decyduje o akustycznym dopasowaniu urządzeń,a ich dopasowanie akustyczne.
A procenty są fajne ale w ograniczonych ilościach.  :-)

pastwa

  • 3815 / 5886
  • Ekspert
28-03-2015, 02:10
U mnie rozklad cenowy jakos tak wyglada:

Wzmak 5%
DAC 10%
Kolumny 15%
Plytoteka 70%

4m

  • Gość
28-03-2015, 08:04
Ujawnię się z procentowym torem słuchawkowym. U mnie cenowo wygląda to tak:

źródełko - 85%
wzmak - 10%
słuchawki - 5%

kable diy srebro, grosze poniżej procenta, stąd na kablach koszona jest najlepsza kasa.

Taka moja audiozofia :)
« Ostatnia zmiana: 28-03-2015, 08:06 wysłana przez 4m »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
28-03-2015, 09:21
Przykładowo mam kolumny,których cena to 40% systemu,wzmacniacz 30%,a źródło 20%,reszta na kable.Wymieniam wzmacniacz na trzy razy droższy od firmy "X" i okazuje się,że zmienia niewiele na lepsze lub nawet pogarsza brzmienie systemu lub też rezygnuję ze wzmaka firmy "X",a kupuję od firmy "Y" w tej samej cenie co "X" i okazuje się,że bardzo znaczącej zmianie na lepsze uległy wszystkie aspekty brzmienia.Ale oczywiście też może być i tak,że kolumny będą w systemie najdroższe i takie dopasowanie urządzeń w systemie będzie najbardziej odpowiednie.
To nie cena decyduje o akustycznym dopasowaniu urządzeń,a ich dopasowanie akustyczne.
A procenty są fajne ale w ograniczonych ilościach.  :-)

Nie bardzo wiem co to jest dopasowanie akustyczne. Wiem co to jest dopasowanie elektryczne. Jak dla mnie jak cos potrzebuje dopasowania akustycznego to znacxy ze ktorys z elementow jest mierzalnie kiepski.

Pomijam skrajne wypadki kiedy wzmacniacz niedomaga pradowo ale noespecjalnie slyszalem do tej pory sytuacje ze podmiana jednego wzmacniacza na drugi uzasadniala by kozysciami wydanie na niego dwu albo trzykrotnosci poprzedniego.

Oczywiscie ze sztywne procenty maja maly sens. Moze mialy by sens gdyby  cena faktycznie odzwierciedlala jakosc dzwieku. Jak dla mnie zawracanie sobie glowy wzmacniaczami bez przylozenia najwiekszej wagi do wczesniejszego dobory kolumn (do siebie a nie do toru) to strata czasu.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
28-03-2015, 09:26
Myślę, że wrzucenie konfiguracji w O sobie: nikomu by krzywdy nie zrobiło :)

Ja nie moge. Wyszlo by ze caly moj sprzet razem z plyta wart jest 350 pln  i juz nie mogl bym kozaczyc.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES