Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

Jrymar

  • 20 / 4428
  • Użytkownik
20-03-2017, 14:05
Witam,
Oto odsłona antyLS(D?)T, tzn. nie to, że mam cos przeciwko LSD, w końcu „Lot nad kukułczym gniazdem” to świetna książka… ale staxowe wzmacniacze eescflowne nie tylko pędzą z genialnym efektem brzmieniowym słuchawki staxa, ale głośniki Triangla również :) Sprawdzone u mnie w chacie nausznie. 1 watt uzyskanej mocy to nie za wiele, ale za to JAKIEJ MOCY !!!! Najciekawsze jest to, że to co zachwyca we wzmaku escaflowne ze staxami, w dużej mierze przenosi się na kolumny po podłączeniu do kolumn jego wzmaka i to pomimo niedopasowania punktu pracy 6E5P i zlej przekładni traf głośnikowych. Tj. scena dźwiękowa, przestrzeń, czystość wysokich i średnich tonów i najważniejsze jak dla mnie, naturalne barwy instrumentów akustycznych, to wszystko słychać w głośnikach, a co z reguły wydaje się tylko uchwycone we właściwych proporcjach przez słuchawki staxa.. Jednym słowem LSD górą a antyLS(D?)T… razem z nim.
Pozdrto
Janek
Janek

Jrymar

  • 20 / 4428
  • Użytkownik
20-03-2017, 14:23
zdjecia może teraz uda mi się dodać :)
Janek

wiktor

  • 2503 / 5891
  • Moderator Działu Słuchawki
20-03-2017, 18:49
@escaflowne

Trzy lata oswajam się z energizerm Stefana i nigdy nie pomyślałem, że i tak można. Proste rozwiązania są genialne.

Bardzo ciekawe jest to, co zrobiłeś.

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
21-03-2017, 12:13
@escaflowne: Na razie nie wybieram się. Konstrukcja "EStat Step Down" czyli ESD ciekawa w przypadku jak ktoś nie ma konwencjonalnego wzmacniacza, a za to dowolny wzm. elektrostatyczny. Ale z 1 W nie zajedzie się daleko... Mnie interesowałyby raczej wartości napięciowe p-p, które osiąga Twój wzmak. Przypominam - znakomite amer. wzmacniacze jak Head Amp BHSE czy WOO WES osiągają ok. 1.600V ten pierwszy i 1.300V ten drugi. 
@Jrymar: To nie anty-LST (z LSD ma mało wspólnego...) tylko jak powyżej nazwany ESD, czyli step-down napięciowy, ale prądu z tego nie dużo. Jak się podoba dźwiękowo, to już jest dobrze. Chyba równie dobrze z wydajnymi kolumnami, (a może lepiej?),  można pograć np. z Sun Audio Uchida SV na 2A3 - bo to już 2x 3,5W, a i czar wielki... I do tego nie potrzeba wzmacniacza elektrostatycznego. :) A z LST na staxach jest bosko - miałem Uchida 300B, testowałem.

Jrymar

  • 20 / 4428
  • Użytkownik
21-03-2017, 14:35
@ductus
Oryginalnego Sun Audio ani 2A3 ani 300B  nie słyszałem, jedynie pewną wariację na temat Sun Audio SV 300B, jednakże tylko na trafach głośnikowych L Ogonowskiego. Nie było to złe granie – dość uniwersalne, trochę takie na jedno ciepłe kopyto :), ale w Sun Audio stopień wstępny/driver na 6SN7 ogranicza ten wzmacniacz i nie sądzę, aby bardzo dobre trafa głośnikowe Tamury ratowały sytuację.
Pozdro
Janek
Janek

Jrymar

  • 20 / 4428
  • Użytkownik
21-03-2017, 14:38
PS Driver na 6sn7 ala SA to taki trochę generator THD już przy niewielkich amplitudach, co kto lubi…
Janek

escaflowne

  • 190 / 5155
  • Aktywny użytkownik
21-03-2017, 15:32
Stefanie a jaka jest definicja "wartości napięciowe p-p" i metodologia pomiaru? Woo podaje "1300 volts peak-peak voltage swing" ale cóż to za napięcie i jak to pomierzyli? Mógłbym Ci podać ale nie wiem jak. W podręcznikach elektroniki nie znalazłem takiej definicji.
STAX podaje "Max. Output Voltage :340V r.m.s. (1kHz)."  Mój wzmacniacz osiąga podobne wartości. Oba wedle powszechnie przyjętej w elektronice definicji jak poniżej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_skuteczna
update:
Już znalazłem chyba o co im chodziło:
http://whatis.techtarget.com/definition/peak-to-peak-pk-pk
No to mój ma około 1000 V "peak-peak voltage swing" Z charakterystyk anodowych i krzywej obciążenia widzę że po drobnych modyfikacjach mogę uzyskać 1150. Ale moim osobistym zdaniem podawanie takiego parametru (za)bardzo "marketingowe".
« Ostatnia zmiana: 21-03-2017, 19:08 wysłana przez escaflowne »
gnuśny kocur

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
21-03-2017, 21:05
@Jrymar: Sun Audio SV- Jaki to wzmacniacz tj. jak go oceniają inni, widać po dzisiejszej aukcji na epayu z 82 podbiciami ceny:
http://www.ebay.de/itm/Sun-Audio-Uchida-300-B-/292052222732?hash=item43ffab430c:g:L~IAAOSwdGFYw7pB
Radzę posłuchać, a jeżeli brak wiary w moje słowa, to i kolega Cortazar potwierdzi, bo miał i zna tego 300B dobrze.
@escaflowne: Jeżeli będzie 1150V p-p to już b. dobrze, Adamie. Marketing - to raczej mniej, bo i Stax podaje tą wartość, podobnie i inni, przecież trzeba coś móc porównać. Z drugiej strony racja, że to nie jedyna sprawa mimo, że zdecydowanie ważna;, przy wyborze auta też nie porównujemy tylko ilości PS (kW).

Krzysztof_M

  • 1470 / 5283
  • Ekspert
21-03-2017, 22:50
Stefanie - problem w tym, że wartość maksymalnego nap. wyjściowego wzmacniacza nie jest analogią do mocy silnika - to nie niestety bardzo złe porównanie.

I w tym problem, zdecydowana większość osób, do których ten parametr jest kierowany tego nie rozumie, ale robi na nich ten parametr wrażenie. Jesteś tego żywym przykładem :-( I na tym bazują marketingowcy, z sukcesem, jak widać.

Dlatego Kolega Escaflowne nie podawał tego parametru wcześniej, ponieważ nie mówi on wiele o tym jaki jest wzmacniacz.
Publika się tego domaga, więc jest to podawane.
To wartość wyrwana z kontekstu i poza nim nic nie znaczy.
Zdecydowanie warto tego unikać, już lepiej skupić się na walorach brzmieniowych, są w tym względzie może nawet bardziej obiektywne od licytacji na peak-peak wzmacniaczy.




« Ostatnia zmiana: 21-03-2017, 22:52 wysłana przez Krzysztof_M »
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Jrymar

  • 20 / 4428
  • Użytkownik
22-03-2017, 07:07
@ductus
Na Sun Audio świat sie nie kończy :) Są tacy, którzy go modyfikują właśnie pozbywając się oryginalnego drivera:

http://www.goodsoundclub.com/Forums/ShowPost.aspx?PageIndex=6&postID=9385#9385

Pozdro
Janek

jjurek

  • 2059 / 5822
  • Ekspert
22-03-2017, 08:16

@escaflowne: Jeżeli będzie 1150V p-p to już b. dobrze, Adamie. Marketing - to raczej mniej, bo i Stax podaje tą wartość, podobnie i inni, przecież trzeba coś móc porównać. Z drugiej strony racja, że to nie jedyna sprawa mimo, że zdecydowanie ważna;, przy wyborze auta też nie porównujemy tylko ilości PS (kW).

200V RMS jest wystarczające dla wszystkich staxów.
O ile dobrze pamiętam słuchając  przy amplitudzie ok. 100V  stefan twierdził, że jest dla niego za głosno.

SunAudio na razie broni się marką, ale Chińczycy chyba już wyprzedzają Tamurę technologicznie:
http://www.ebay.com/sch/Consumer-Electronics/293/i.html?_from=R40&_nkw=raphaelite
« Ostatnia zmiana: 22-03-2017, 08:20 wysłana przez jjurek »

wiktor

  • 2503 / 5891
  • Moderator Działu Słuchawki
22-03-2017, 09:42
Przy sygnale 1kHz o wartości  (r.m.s) 50-70V ma się wrażenie, że gra bardzo głośno. Przy 100V to już katorga, przy 200V nie da się wytrzymać, no chyba tylko w czasie sesji odsłuchowej dla specjalnych "gości" w Guantanamo.

:)

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
22-03-2017, 16:49
Tak, jak bardzo szanuję zdanie wielu tu obecnych kolegów, tak nie dam się łatwo "zaorać". Uchidę na trafach Tamury próbowano już wielokrotnie ulepszać, przeważnie z kiepskim skutkiem; właśnie Raphaelite na nienajlepszych chińskich trafach jest jednym z przykładów. Może moje porównanie wartości max. napięcia wzm. do mocy silnika auta nie jest udane, ale bez wysokiej wartości tego parametru nie ma dobrego grania, co pisze nie tylko spritzer na head-fi.org. i co do tego ludzie są tam zgodni.
I w końcu nie chodzi tu o to, (pisałem już na temat nie raz) na jakim poziomie natężenia dźwięku słuchamy, ale o wykorzystywanie możliwości wzmacniacza przy błyskawicznym impulsowym pobieraniu przez elektrostaty istniejącej rezerwy napięcia, co tak bardzo decyduje o wrażeniu dynamiki, żywości, plastyczności przekazu i też jakości sopranów, co słyszy się wyraźnie na trudnym 007. Dlatego, też kombinacje z LST nie zawsze są udane, bo nie każdy wzmacniacz potrafi to i do tego coś jeszcze. Po to zacząłem ten wątek tutaj, żeby razem z innymi wyłuskać właśnie te wzmaki, które się do elektrostatów szczególnie "przykładają".       

wiktor

  • 2503 / 5891
  • Moderator Działu Słuchawki
22-03-2017, 17:54
Trudno na podstawie skąpych informacji ustalić ile tych volt być powinno. Na japońskich stronach o elektrostatach znalazłem wątek o energizerach. Tam ktoś napisał tak:

wersja oryginalna

⑤トランス型ドライバーの採用
 ドライバーは大容量のトランスを使用したアダプタータイプを採用しています。丹羽氏によれば、当時すでにスタックスが実現していたトランスレスの専用アンプは非力すぎるそうです。丹羽氏の文章を引用すると「出力は精一杯400V、音楽の持つ複雑な波形を完全に表現するには役不足」となります。確かに当時のスタックスの製品の出力は最大350Vぐらいでした。現行製品ではSRM-007tAで340V、SRM-006tAでは300V、出力の最も大きいSRM-727Aで450Vであり、史上最強とされるSRM-T2でも630Vです。フォンテックのアダプターはコア・ボリュウムの大きいトランス(UL規格1,500V、実効値は約1/3としている)をシリーズ接続したもので、サイズだけでみてもスタックスの最上級のトランス型アダプターSRD-7MK2級のトランスをチャンネルあたり、倍の個数使用していることになります。

a po naszemu z translatorem:

⑤ przyjęcie trans-kierowca
Kierowca przyjęła typ adaptera za pomocą transformatora o dużej pojemności. Według Niwa, dedykowany wzmacniacz transformless już zrealizowane w Stax, że czas jest tak samo bezsilny. Żeby zacytować zdanie na Niwa za "wyjście mocy 400V, Yakubusoku w pełni wyrazić złożonej fali z muzyką", to będzie. Pewnością wyjście produktu w czasie Stax dokoła do 350V. W obecnej produkt jest 450V w największym SRM-727A z 340V, SRM-006tA W 300V, wyjście w SRM-007tA jest 630V nawet SRM-T2, który jest najsilniejszy w historii. Fontec rdzenia Adapter Boryuumu dużego transformatora (UL standardowej 1,500V, skuteczna wartość jest ustawiona na około 1/3), w którym było połączenie szeregowe, z Stax być postrzegane tylko w wielkości superlatyw z adapterem typu transformatora SRD-7MK2 na kanał klasie transformatora, to używa kilkakrotnie.

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
22-03-2017, 18:06
No i nareszcie wszystko jasne, Wiktorze. :))) "Transformator o dużej pojemności", to nic dziwnego, "że czas jest tak samo bezsilny". Zrozumiano, koledzy?