Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

Gwos

  • 361 / 5666
  • Zaawansowany użytkownik
28-02-2021, 11:38
Co do mocy, to lampowe 50 W jest już wystarczające, tranzystor wg mnie - to min. jakieś 80-100W.

Może tu jest właściwe miejsce by zapytać na czym polega ta różnica, znana często pod tytułem "waty watom nierówne"... Czuję, że może chodzić o to, że z grubsza rzecz biorąc moc jest iloczynem natężenia i napięcia i jedne urządzenia oddają więcej jednego, inne - więcej drugiego. Będę wdzięczny za pomoc.

Ich wyjątkowość polega na klasie A w całym przedziale mocy, bez efektu stałego pożerania prądu z sieci i oddawania masy ciepła, co znane z tradycyjnych konstrukcji.

Zimna klasa A? Brzmi prawie jak zimna fuzja w fizyce, z tym że w majstrom audio widzę się udało. Mój Luxman L-550 grzeje tak, że po kwadransie można robić jajecznicę.

Jakoś dwa/trzy lata temu w warszawskim Audiomagic odbył się zlot i panowie do dziś wspominają prezentację LST wraz z przywiezionym przez Ciebie vintagowym Sony'm. Podobno zmiótł on wypasionego konkurenta (aż nie wypada powtarzać: T+A). Co to był za wzmacniacz Sony? Jak dziś widzisz tę sprawę: aż taki dobry chyba jednak nie był skoro nigdy o nim nie wspomniałeś. (Jak widzisz powtarzam warszawską legendę :)
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Krzysztof_M

  • 1470 / 5283
  • Ekspert
28-02-2021, 11:52
Na dziś kieruję się zasadą - nie biorę lampy w końcówce głównie z powodu stosowanych wyjściowych traf dźwiękowych, bo sygnał z nich trafia na trafa odwracające w LST. To działa też, ale jest podobne do kolejki górskiej w lunaparku...
To bardzo dobra zasada, Stefanie.
Niestety skutek jest taki, ze zamykasz się na 99% konstrukcji lampowych na rynku.
Jedynie mocarne OTL głośnikowe mogłyby Cię zainteresować.
Swoją drogą jestem ciekawy jak takie konstrukcje by sobie poradziły z Twoimi LST.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
01-03-2021, 16:02
Co do mocy, to lampowe 50 W jest już wystarczające, tranzystor wg mnie - to min. jakieś 80-100W.

Może tu jest właściwe miejsce by zapytać na czym polega ta różnica, znana często pod tytułem "waty watom nierówne"... Czuję, że może chodzić o to, że z grubsza rzecz biorąc moc jest iloczynem natężenia i napięcia i jedne urządzenia oddają więcej jednego, inne - więcej drugiego. Będę wdzięczny za pomoc.

Ich wyjątkowość polega na klasie A w całym przedziale mocy, bez efektu stałego pożerania prądu z sieci i oddawania masy ciepła, co znane z tradycyjnych konstrukcji.

Zimna klasa A? Brzmi prawie jak zimna fuzja w fizyce, z tym że w majstrom audio widzę się udało. Mój Luxman L-550 grzeje tak, że po kwadransie można robić jajecznicę.

Jakoś dwa/trzy lata temu w warszawskim Audiomagic odbył się zlot i panowie do dziś wspominają prezentację LST wraz z przywiezionym przez Ciebie vintagowym Sony'm. Podobno zmiótł on wypasionego konkurenta (aż nie wypada powtarzać: T+A). Co to był za wzmacniacz Sony? Jak dziś widzisz tę sprawę: aż taki dobry chyba jednak nie był skoro nigdy o nim nie wspomniałeś. (Jak widzisz powtarzam warszawską legendę :)
dorzucę może swoje trzy grosze bawiąc się z LRT - bardzo ważna jest dla samego brzmienia slew rate ("oczyszczający" dźwięk i pomagający przy impulsach) oraz to żeby końcówka pracowała w czystej klasie A do ~ 100w (przy "nowszych" konstrukcjach - starsze (~80) mierzyło i się inaczej i tak nawet "opisywane" 20-30W (rms) klasy A potrafi zrobić robotę) ma większe znaczenie przy skomplikowanych fragmentach - tracimy trochę duszności i przekaz staje się klarowniejszy ... unikałbym jak ognia klasy d - wg moich dotychczasowych doświadczeń dźwięk zwalnia i tracimy masę detali :(
... to tak na szybko podsumowanie a tak bardziej praktycznie... znacznie więcej zależy od konkretnego modelu - odwiedzając ductusa spróbowałem porównać krella xd i accuphase e480 (proszę o poprawę jeżeli źle napisałem - piszę z pamięci) i o ile krell było czuć że porządniej napędził to jednocześnie dorzucił swojej sygnatury czym lekko wygładził brzmienie - tutaj dopiero dedykowana końcówka accuphase pokazała na co ich stać...
aktualnie czekam na kilka paczek ze wzmacniaczami - ta-n86, Yamaha b-4 i kilka innych i zacznę porównywać dalej - też mam nadzieję odwiedzić znajomego i spróbować kilka fajniejszych konstrukcji lampowych w niedalekiej przyszłości

saudio

  • 724 / 5271
  • Ekspert
01-03-2021, 18:13
Ja próbowałem z klasą A czyli A-36 i jakoś rewelacji nie było, e-480 to nie jest czysta klasa A.

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
01-03-2021, 18:44
t
30W w 8 to trochę mało ... jak próbowałem to a-50v zaczynało grać fajnie (a jak wspominałem osobiście wciąż gonię za króliczkiem szukając końcówki fajnej ;) )
« Ostatnia zmiana: 01-03-2021, 18:47 wysłana przez whero2 »

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
02-03-2021, 13:35
Spróbuję w kolejności.
@Gwoz: Na temat "mocy lampowej" i "mocy tranzystora" jest wiele opracowań w sieci, tu trudno to rozważać, ale może koledzy pomogą. Jesteś szczęśliwym posiadaczem Luxmana i na pewno umiesz zadbać o właściwe przewietrzanie tej zabawki. Tak, Krell zrobił wyjątkowe konstrukcje DUO 125,175 i 300XD. Mój 175XD mimo czasem wymogu oddania większej mocy pozostaje prawie zimny. @Krzysztof_M: Lampa - jak najbardziej wskazana, ale nie w końcówce. Myślałem już niejednokrotnie o zakupie lampowego przedwzmacniacza... OTL konstrukcje nie są mi nieznane, ale dotąd spotykam się jedynie z małymi mocami, poniżej moich wymogów minimalnych. Może ktoś wymyśli 2x50W...
@whero2: Sądzę podobnie jak Ty. Dobrze, że próbujesz innych wzmacniaczy i było by zupełnie wskazane, żebyś tu nam wszystkim Twoje doświadczenia opisywał. Może znajdzie się coś w niższym przedziale cenowym, co przeskoczy konkurencję wyżej... Wracam też wspomnieniami do lampowej legendarnej końcówki Sun Audio SV-300B (foto), która grała wręcz fenomenalnie plastycznie z Pre Accu i z LST. Niestety, buczało, pisałem o tym. Są jednak możliwości  pomierzyć i znaleźć przyczynę, wymienić kondy, odpowiednio poprowadzić dobre kable, itd., itp. Mimo mocy jedynie 2x 8W, ten power amp dawał sobie radę i ze staxami 007/1. Do dziś jest ta końcówka w cenie.
@saudio: Nie wiem dlaczego, ale dźwiękowo te Accuphase jakoś nie pasują z LST. Ani A-36, ani A-46. Dziwne, ale kiedyś w Holandii słuchałem A-70 i było to tylko nudnawe kliniczne granie. Natomiast wiekowy A-50V daje znakomity popis starej wypróbowanej szkoły dźwięku. Też P-500, którego miałem dłużej i opisywałem, zachwycał muzykalnością, czarem, polotem. E-480 ma wystarczające początkowe parę watt w klasie A, to jako podstawa daje staxom oczekiwaną czystość i wierność przekazu. Ale można zawsze lepiej...         

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
02-03-2021, 13:49
Gwos - pytałeś o Sony na tamtym pokazie w W-wie. To był SONY TA F 808ES, właściwie żaden specjalny sprzęt, a lekko pokonał dużego nowego T+A. Dlaczego, nie wiem.

Gwos

  • 361 / 5666
  • Zaawansowany użytkownik
02-03-2021, 17:39
Gwos - pytałeś o Sony na tamtym pokazie w W-wie. To był SONY TA F 808ES, właściwie żaden specjalny sprzęt, a lekko pokonał dużego nowego T+A. Dlaczego, nie wiem.

Ciekawe, dzięki! Może kiedyś wpadnie w moje ręce, zapytam w lokalnych sklepach z retro-sprzętem, bo kupować w ciemno bym nie chciał, mimo iż tanio - widzę - można dostać na Allegro.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5666
  • Zaawansowany użytkownik
02-03-2021, 17:41
dorzucę może swoje trzy grosze bawiąc się z LRT - bardzo ważna jest dla samego brzmienia slew rate ("oczyszczający" dźwięk i pomagający przy impulsach) oraz to żeby końcówka pracowała w czystej klasie A do ~ 100w (przy "nowszych" konstrukcjach - starsze (~80) mierzyło i się inaczej i tak nawet "opisywane" 20-30W (rms) klasy A potrafi zrobić robotę) ma większe znaczenie przy skomplikowanych fragmentach - tracimy trochę duszności i przekaz staje się klarowniejszy ... unikałbym jak ognia klasy d - wg moich dotychczasowych doświadczeń dźwięk zwalnia i tracimy masę detali :(
... to tak na szybko podsumowanie a tak bardziej praktycznie... znacznie więcej zależy od konkretnego modelu - odwiedzając ductusa spróbowałem porównać krella xd i accuphase e480 (proszę o poprawę jeżeli źle napisałem - piszę z pamięci) i o ile krell było czuć że porządniej napędził to jednocześnie dorzucił swojej sygnatury czym lekko wygładził brzmienie - tutaj dopiero dedykowana końcówka accuphase pokazała na co ich stać...
aktualnie czekam na kilka paczek ze wzmacniaczami - ta-n86, Yamaha b-4 i kilka innych i zacznę porównywać dalej - też mam nadzieję odwiedzić znajomego i spróbować kilka fajniejszych konstrukcji lampowych w niedalekiej przyszłości

A jaki jest Twój aktualny zwycięzca w konkursie z LRT? Jakie ciekawe typy pojawiły się u Ciebie wcześniej?
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
02-03-2021, 19:46
dorzucę może swoje trzy grosze bawiąc się z LRT - bardzo ważna jest dla samego brzmienia slew rate ("oczyszczający" dźwięk i pomagający przy impulsach) oraz to żeby końcówka pracowała w czystej klasie A do ~ 100w (przy "nowszych" konstrukcjach - starsze (~80) mierzyło i się inaczej i tak nawet "opisywane" 20-30W (rms) klasy A potrafi zrobić robotę) ma większe znaczenie przy skomplikowanych fragmentach - tracimy trochę duszności i przekaz staje się klarowniejszy ... unikałbym jak ognia klasy d - wg moich dotychczasowych doświadczeń dźwięk zwalnia i tracimy masę detali :(
... to tak na szybko podsumowanie a tak bardziej praktycznie... znacznie więcej zależy od konkretnego modelu - odwiedzając ductusa spróbowałem porównać krella xd i accuphase e480 (proszę o poprawę jeżeli źle napisałem - piszę z pamięci) i o ile krell było czuć że porządniej napędził to jednocześnie dorzucił swojej sygnatury czym lekko wygładził brzmienie - tutaj dopiero dedykowana końcówka accuphase pokazała na co ich stać...
aktualnie czekam na kilka paczek ze wzmacniaczami - ta-n86, Yamaha b-4 i kilka innych i zacznę porównywać dalej - też mam nadzieję odwiedzić znajomego i spróbować kilka fajniejszych konstrukcji lampowych w niedalekiej przyszłości

A jaki jest Twój aktualny zwycięzca w konkursie z LRT? Jakie ciekawe typy pojawiły się u Ciebie wcześniej?
za wcześnie - jeszcze paczki nie dotarły :( (też dopiero powoli zbieram fundusze - jestem odrobinę młodszy (pandemia odciągnęła mnie od studiów - przy utracie dostępu do laboratorii "powrót" na uczelnie nie ma zbytnio dla mnie wartości.. lekko poświęce ten czas rozwijając się "u siebie") i w innej części życia niż większość wyjadaczy więc budżet inny ale zapału więcej ... którzy przy aktualnej sytuacji nie pomaga) - aktualnie najfajniej a-50v (na codzień grając jedynie z dobranego pma770 - w ciągu miesiąca powinien trafić do mnie ta-n86 który po lekkim ogarnięciu i ulepszeniu chłodzenia (do pracy przy przełączeniu w czystą A się przyda) powinien zagrać pięknie - jak się za to zabiorę to mam umówione spotkanie lokalne z kolekcjonerem (jest też zainteresowany das703 i das702 które u mnie grają) co ma ich kilka i wtedy jest szansa że a50v straci u mnie tytuł "naj")... potem przyjdzie czekać tylko na przyjście b-4 (poprawiona wersja na japonię naszej yamahy m-4) ... kolejno to cała dłuższa lista sprzętów do spróbowania... im wyżej tym różnice mniejsze a jak ktoś ciekawy co próbuję spróbować -> jvc m-l10 / se-a100 / hma9500 / pioneer m22 / ta-n900 / L-08M / yamaha b-3  i jeszcze kilka podobnych sprzętów - ogółem celując w japonię przed ~ 85-90 (i kryzysem tamtejszym).. jakoś tak mi na razie to wychodzi tak ;)
« Ostatnia zmiana: 02-03-2021, 19:49 wysłana przez whero2 »

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
02-03-2021, 20:05
jakby był pomysł na spotkanie i podłączenie kilku/nastu końcówek mocy celem porównania - z chęcią się zjawię i użyczę LRT do testów

Gwos

  • 361 / 5666
  • Zaawansowany użytkownik
02-03-2021, 23:02
Trochę trwało zanim zdekodowałem te wszystkie skróty, jak widzę głównie japońskie retro, chociaż Accuphase A-50V nie jest ani retro ani nie jest rozwiązaniem budżetowym!

Co do spotkania: jestem za, choć nie wiem czy w takich warunkach da się coś usłyszeć. Tak czy inaczej dużo ważniejsze jest pytanie: jak w czasie pandemii zachęcić ludzi oraz - co najważniejsze - znaleźć lokal?
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
02-03-2021, 23:52
Trochę trwało zanim zdekodowałem te wszystkie skróty, jak widzę głównie japońskie retro, chociaż Accuphase A-50V nie jest ani retro ani nie jest rozwiązaniem budżetowym!

Co do spotkania: jestem za, choć nie wiem czy w takich warunkach da się coś usłyszeć. Tak czy inaczej dużo ważniejsze jest pytanie: jak w czasie pandemii zachęcić ludzi oraz - co najważniejsze - znaleźć lokal?
znaleźć ludzi - sporo osób jest wynudzonych i oczekujących aż się w końcu znowu coś zacznie dziać (oczywiście od każdego wymagałoby się uczciwości przy deklaracji o braku symptomów).. miejscówka może być gorzej (osobiście jestem z woj. pomorskiego i niestety pogodziłem się z tym że zazwyczaj mam daleko ale wolałbym unikać jazdy na drugi koniec polski) - nawet do warszawy nie mam najbliżej ale zawsze można spróbować - jakby co to zawsze kurier dowiezie ;)

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
05-03-2021, 23:21
Trochę trwało zanim zdekodowałem te wszystkie skróty, jak widzę głównie japońskie retro, chociaż Accuphase A-50V nie jest ani retro ani nie jest rozwiązaniem budżetowym!

Co do spotkania: jestem za, choć nie wiem czy w takich warunkach da się coś usłyszeć. Tak czy inaczej dużo ważniejsze jest pytanie: jak w czasie pandemii zachęcić ludzi oraz - co najważniejsze - znaleźć lokal?
z możeby.. zapytać fikus'a - ma u siebie w ofercie kilka zestawów lampowych końcówek mocy - może byłoby ciekawie ;) - a na pewno nie brakowałoby dac'ów ;)

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
11-03-2021, 17:19
Raz z innej beczki, ale stojącej obok: Astor Piazzolla, ur. 100 lat temu w Buenos Aires, kompozytor, twórca nowoczesnego tanga - tango nuevo. Syn włoskiego emigranta fryzjera, wychował się w Nowym Jorku i potem działał na powrót w Argentynie. Otóż istnieje wiele znakomitych nagrań jego utworów, co charakterystyczne to stosowanie różnych odmian harmonii, bandoneonu. Znane, mimo to polecam.