Audiohobby.pl

Nowy Tonsil ALTUS

gutekbull

  • 498 / 5842
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2015, 16:39
Interesują mnie wiadomości , a raczej opnie o nowych kolumnach Tonsil Altus,
nie ukrywam ,ze mam sentyment i wspomnienia ;-)
Jak to gra i z czym ?
Jaki to poziom dźwięku ?
Czy 2x5W pociągnie ,wszak mają  efektywność 91 dB !
http://wrzesnia.info.pl/g/item/5880
« Ostatnia zmiana: 09-02-2015, 07:59 wysłana przez -Pawel- »

Rolandsinger

  • 2894 / 5893
  • Ekspert
30-01-2015, 17:51
Słuchałem nowych Altusów 300-tek u kolegi, który kupił je z sentymentu i postawił w domowym klubie w podpiwniczeniu. Do rocka w tych pieniądzach trudno dostać coś lepszego. Wiadomo nie jest to precyzyjny dźwięk ze efektami stereo, ale do nagłaśniania imprezy - rewelacja.
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

Ttom

  • 134 / 4654
  • Aktywny użytkownik
01-02-2015, 23:04
W chwili obecnej, merytorycznie możemy popisać o cenie i wyglądzie tych zestawów. Niecierpliwie czekam na relację kogoś, kto je słyszał w akceptowalnych warunkach.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2015, 12:33 wysłana przez -Pawel- »
Tom

Haka

  • 2996 / 5180
  • Ekspert
01-02-2015, 23:52
A średniotonowiec z dawnych czasów :

Haka

  • 2996 / 5180
  • Ekspert
02-02-2015, 18:50
Jak się Tonsil rozleciał, poczułem ulgę, jak po ciężkiej chorobie  i zejściu kogoś bliskiego.
I do tej pory wspominałbym go czule i mile, bo wychowałem się na jego kolumnach.
Jednak, po kilku próbach wskrzeszenia trupa, nawet nie chcę wiedzieć co z tego wyszło.
To trochę jak z Andrzejem Gołotą - wielkie nadzieje  … i deski w pierwszej rundzie.

A Altusy to kiedyś były, teraz to relikt minionej epoki i wspomnienia z dzieciństwa, bądź lat młodzieńczych.


Altusowa ewolucja :

lancaster

  • Gość
02-02-2015, 19:25
Znalazlem taką ciekawostke :
http://en.elektroda.pl/rtvforum/topic2926874-60.html

"Nazwa Altus powstała własnie jako marka do sprzedaży w USA i miała sie kojarzyć z nazwą Altec Leansing, dlatego również Altusy znane jako 140 przypominały wzorniczo Altec 9. Poza produkcją dla obcych marek jak Grundug, Denon, Heco, Phonar Mission, Wharfedale i wielu innych. A własne produkty sprzedawal pod marka HGS lub TLC - to ostatnie miało nawet dystrybutora w Australii który piętnaście lat temu sprzedawał zestawy TLC Classik 1 za równowartość 17 tys. złotych. ..."

Ttom

  • 134 / 4654
  • Aktywny użytkownik
02-02-2015, 22:26
Nigdy mi się Altusy nie podobały. Natomiast trzydziestki były fajne.
Były fajne ale mnie osobiście brakowało w ich brzmieniu środka. Może coś źle "podkręcałem" w posiadanym wówczas WS 403 lub Elizabeth stereo? Też mile je wspominam (nawet jeszcze gdzieś są w domu ale już pewnie z membranami "luzem"). Pomijając kwestie brzmieniowe oczarowywał mnie w nich urok aluminiowych pierścieni, lekko przeświecających przez maskownice. Taki PRL'owski czar dobrego sprzętu.
Pozdro

P.S. Haka nie zamieścił np. modelu Altus 120A (HGS) z 1978 roku, który posiadam sprawny ale też nie używany. Moim zdaniem brzmiał lepiej od późniejszych konstrukcji.

P.P.S. Jak by ktoś miał oryginalne, brązowe maskownice do tego modelu, to chętnie bym przytulił.
« Ostatnia zmiana: 02-02-2015, 22:37 wysłana przez Ttom »
Tom

Mariusz 1974

  • 1 / 3364
  • Nowy użytkownik
08-02-2015, 09:37
Tak to zacne dwu drożne kolumny , fajnie jak nawet na takie dziadki grają no w moim przypadku grały , teraz cieszą uszko mojego kuzyna w Niemczech 1200 kilometrów z tąd i napędza je rotel w sypialni super nawet sobie z nim radzą , a u mnie no cóż jako były uczeń słynnej Unitry serwis , posiadam do dziś ssl 4421 diory sygnowanej jako gold series taki trik kiedyś z diory tylko złotawe napisy , ale co tylko został mój 4 paczek z diory deck tuner cd i korektor bo wzmacniacz niestety porażka , ale dumnie zastąpił go technics su4v4x też leciwy ale godny dziadzio , napędza mi altki 110 i zgc 120 c 980 , też diory , ale robione przez jeszcze tonsila nie przez diorę , także można do mniewać iż na pewno takie leciwe kolumny naszej rodzimej konstrukcji lepiej grają niż odpowiedniki z marketów za ileś tam kilo złotych lub nie daj co te z Tesco czy cóś tam , fajnie było je znowu zobaczyć i wspominać sobie młode lata 80 jak słuchało się trójki na Unitrze i na tych kultowych 30 ,. no stan jest widzę tu bardzo ładny i na pewno dobrze regenerowane ? Na Tonsilu ?

aulait

  • 1387 / 5552
  • Ekspert
08-02-2015, 11:51
Jeśli dobrze zrozumiałem to twierdzisz, ze twoje Atusy 110 grają lepiej niż nowe kolumny za parę tysięcy PLN ?

gutekbull

  • 498 / 5842
  • Zaawansowany użytkownik
08-02-2015, 19:07
 "Atusy 110 grają lepiej niż nowe kolumny za parę tysięcy PLN"

Miałem Altusy i muszę przyznać dość szokujące twierdzenie, to trochę jakby porównać Fiata 126p do wtedy  produkowanych aut na świecie ;-)
Altusów ówcześnie nie było do czego porównać ,ale świat audio z...ł do przodu !
Myśmy się cieszyli z tego co wyprodukowano we  Wrześni.
Pamiętam jak kiedyś dobry znajomy przytargał ze Szwecji ,dokładnie z wystawki - śmietnika jakieś papierowe głośniki - komplet , dorobił do tego skrzynkę i ta skrzynka rozniosła moje Altusy w pył !
Miałem swego czasu Fiata 126p i cieszyłem się nim ,mam miłe wspomnienia ,sentyment itd. ale nigdy nie powiem ,że to doskonałe auto ;-)

aulait

  • 1387 / 5552
  • Ekspert
08-02-2015, 20:28
Kiedyś Altusy plus WS 503 i magnetofon Technicsa to było to! Bardzo mi się te sprzęty podobały wizualnie.  Zresztą ten WS 503n do dziś dla mnie wizualnie jest bardzo klimatyczny.... Altusy też.
Bardzo podobała mi się jeszcze mała wieża Etiuda z magnetofonem gdzie kaseta była na zewnątrz jak w Pionkach. Szuflada jakoś nigdy mnie nie zachwycała.

Ttom

  • 134 / 4654
  • Aktywny użytkownik
12-02-2015, 22:27
Niestety w tamtych czasach gospodarki niedoboru, sprzęt kupowało się oczami (układami, kolejkami, bonami) a nie uszami. Przy takim wyglądzie nikt nawet nie próbował stwierdzić, że to nie może grać, zresztą z czym można było porównać? :) Z zakupami w Pewex było podobnie.
Wydaje mi się także, że wtedy właśnie powstało dążenie do konturowego brzmienia, jako klasy samej w sobie. "Kiepski" sprzęt grał środkiem a dobry grzmiał i syczał. Pamiętam, jak zakupiłem w Pewexie pierwszy "zachodni" wzmacniacz (Technisc SU-V570) i byłem niezadowolony z jego brzmienia - grał za dużo środka w porównaniu z krajowymi konstrukcjami, co na rodzimych kolumnach pachniało dramatem bo w pokoju 3x3m zaczynało brzmieć dopiero przy poziomie głośności wywalającym ścianę. W polskich wzmacniaczach normą dla kontura było wtedy +10-12dB na 50Hz i 10KHzz "odczepem" na potencjometrze głośności.
« Ostatnia zmiana: 12-02-2015, 22:42 wysłana przez Ttom »
Tom

gutekbull

  • 498 / 5842
  • Zaawansowany użytkownik
27-03-2015, 12:47
Trochę czasu minęło ,słuchał ktoś tych nowych Altusów ?
Jakie wrażenia ?

rafal735r

  • 16 / 3340
  • Nowy użytkownik
27-03-2015, 20:02
A jest co sluchac? Ten sam glosnik na srednicy, te same basy z tym ze na gumie. Jedynie tweeter normalniejszy, a nie tubowy. Cudow nie ma co oczekiwac.