Audiohobby.pl

Konfiguracja Windows 7 - uwagi, propozycje.

gutekbull

  • 498 / 5847
  • Zaawansowany użytkownik
01-01-2014, 21:23
Komputer mój jest przeznaczony tylko i wyłącznie do odtwarzania muzyki z dysku twardego !
To co tutaj podam ,pozwala na małą konfigurację komputera pod względem mobilności i audio.
Zapewne można lepiej czekam na poprawki i modyfikacje uznajmy to za punkt wyjścia ;-)

Instalujemy Windows 7 pro. plus większość niezbędnych poprawek.
Po instalacji ,instaluję dwa programy do konserwacji ; Odkurzacz i CCleaner ,darmowe do ściągnięcia z netu.
Ponieważ nie instaluje programu antywirusowego, a serwer ma połączenie z netem (sterowanie Androidem) polecam zainstalować Malwarebytes Anti-Malware i od czasu do czasu przeskanować ,przy instalacji odhaczamy wersję komercyjną.
Po instalacji Windowsa 7 pro.;

1. Najeżdżamy myszką na - komputer- Prawy klawisz myszki - właściwości-po lewej stronie -zaawansowane ustawienia - Zdalny i odhaczamy - Zezwalaj na połączenie Pomocy zdalnej z tym komputerem.

2. Obok - Ochrona komputera -konfiguruj - Wyłącz ochronę systemu.

3. Zakładka - Zaawansowane - od góry Ustawienia - Efekty wizualne - i zaznaczamy -dopasuj do uzyskania najlepszej wydajności

4. Obok Efektów wizualnych - zakładka Zaawansowane - zaznaczamy Usługi działające w tle

5. W tej samej zakładce -Pamięć wirtualna -klikamy na Zmień i zaznaczamy -Bez pliku stronicowania i Ustaw i restart systemu. ( zakładam,ze mamy 3-4GB RAMu !)

6. Najeżdżamy myszką na - komputer- Prawy klawisz myszki - właściwości-po lewej stronie -zaawansowane ustawienia - zakładka Zaawansowane i na samym dole ustawienia - odhaczamy -Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych i Czas wyświetlania w razie potrzeby opcji odzyskiwania
Na dole - zapisywanie informacji o debugowaniu - ma być-  brak

7. Start - Panel sterowania - Programy i Funkcje - po lewej stronie u góry - Włącz lub wyłącz funkcję systemu Windows ,klikamy to i cierpliwie czekamy - ja mam tu odhaczone praktycznie wszystko poza Microsoft .NET framework 3.5.1 zatwierdzamy i czekamy ,aż system wprowadzi zmiany.

8. Najeżdżamy myszką na - komputer- Prawy klawisz myszki- Zarządzaj - po lewej stronie - Zarządzanie dyskami -
Najeżdżamy myszką na dysk C -prawy klawisz - właściwości i na dole ma być wszystko (2) - odhaczone i Zastosuj i czekamy...Ignoruj wszystkie itd. To samo czynimy z każdym dyskiem jaki mamy.
Wyłączamy indeksowanie.

9. Najeżdżamy myszką na - komputer- Prawy klawisz myszki- Zarządzaj - po lewej stronie - Zarządzanie dyskami -
Najeżdżamy myszką na dysk C -prawy klawisz - właściwości - Narzędzia - Defragmentuj - Włącz harmonogram - i odhaczamy zakładkę - Uruchom zgodnie z harmonogramem (zalecane)
Wyłączamy defragmentację.

10. Najeżdżamy myszką na - komputer- Prawy klawisz myszki- Zarządzaj - po lewej stronie rozwijamy - Usługi i aplikacje - klikamy na Usługi - tutaj możemy trochę powyłączać- ja podtrzymuje większość usług sieciowych bo są mi potrzebne ,mam dość rozbudowaną sieć w domu.
Możemy wyłączyć - Defragmentację ,Windows Search, Usługa obsługi Bluetooth, Rejestr Zdalny,Routing i dostęp zdalny, Serwer, Telefonia, kompozycje, Bufor wydruku, Usługa pulpitu zdalnego, Usługa szyfrowania, - Centrum zabezpieczeń, Zapora systemu Windows, Windows Defender, Windows Update, Telefonia, WebClient itp.
Tutaj są spore możliwości ,ale radzę to robić w oparciu o net i raczej metodą prób i błędów, niż na hura.
Niektórych usług nie można wyłączać w ogóle bo komputer nie wstanie ;-) !!!

11. Start- Panel sterowania - Opcje zasilania - ja mam tutaj zaznaczone - zrównoważony- moim zdaniem procek i3 radzi sobie z flacami i biblioteką muzyczną bez najmniejszego problemu ,ale można ustawić na Wysoką wydajność.
Obok wybranego planu klikamy na - Zmień ustawienia planu- i na Zmień zaawansowane ustawienia zasilania - Zarządzanie energią procesora - zasady chłodzenia systemu - i tu dajemy wszędzie pasywne- system zamiast gonić wiatrak będzie obniżał taktowanie procka ;-) Najlepiej jakby system był chłodzony pasywnie (Shuttle XS36V - mam takowy i trudno taniej)
Jeśli mamy laptopa można tutaj wymusić inne zachowania np. dla klapy - wznawianie bez logowania itp.
zatwierdzamy wszystko i restart.

12.Start - odnajdujemy uruchom - wpisujemy (regedit)- HKEY LOCAL MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Control-
po prawej stronie mamy - WaitToKillServiceTimeout - klikamy dwa razy na ten wpis i wpisujemy np. 3000 co daje nam 3 sekundy - tym samym skracamy czas zamknięcia systemu ;-)

13.Wyłączamy UAC - Kontrola Konta Użytkownik- Start - Panel Sterowania - Konta użytkowników - Zmień Ustawienia Funkcji Kontrola konta użytkownika - zjeżdżamy suwakiem na dół - Nie Powiadamiaj Nigdy - OK

14. Wyłączamy nieużywane urządzenia ,im więcej tym lepiej, ale z rozwagą - komputer - zarządzaj - Menadżer urządzeń - tutaj najeżdżając na niepotrzebne urządzenie możemy wybrać Wyłącz.Radzę wyłączyć wszystkie karty dźwiękowe poza widzianym DACiem czy konwerterem - nie będzie konfliktów - problemów, można też wyłączyć kartę graficzną ,wi fi , kamerę , CD-ROM, Bluetooth itp.

15. Ściągam bardzo dobry program Ashampoo Core Tuner ze strony np.

http://www.dobreprogramy.pl/Ashampoo-Core-Tuner,Program,Windows,27724.html
Po prawej stronie klikamy na linki bezpośrednie i tam mamy nasz program ;-)
Nie jest darmowy ,ale kosztuje jakieś grosze w porównaniu do pewnego ogólnie znanego na forum programu to są grosze ;-)
Teraz instalujemy i uwaga, "Kreator instalacji proponuje instalację dodatkowych komponentów. Nie są one wymagane do poprawnego działania programu i nie zalecamy ich instalacji."
Po instalacji klikamy w programie na Ustawienia - Główne - i odhaczamy wszystko, poza pierwszym - czyli pozwalamy programowi na start razem z systemem !
Wciskamy w tej samej zakładce - konfiguruj i odznaczamy wszystko.

Klikamy na Procesy - i tutaj wszystko co się da ustawiamy na - NISKI i na procek 2,3,4
Program który używamy do odtwarzania muzyki np. Foobar czy J.River ustawiamy, -przydzielamy mu -  Priorytet BIEŻĄCY i procek nr. 1  !!!!

16. Instalujemy Foobara (najtaniej) dogrywamy wtyczki Kernel Streaming Output, WASAPI output czy ASIO support no koniecznie RAM-Disk
W zakładce Library - Configure -Output - Device podajemy w moim przypadku - Kernel Streaming, poniżej Output format - 24-bit.
DSP Manager - pusto.
Playback - ReplayGain -Source mode - none.
Playback - ReplayGain - processing - none.
Media Librrary - Add - podajemy miejsce gdzie mamy foldery z muzą.
Mając płytę w foobarze zakreślam oznaczam go na niebiesko - klikam myszką prawy klawisz - Utilites -Send to RAM-Disk -potem na dowolny kawałek i - Play ;-)
Mamy odczyt z RAMu.

Ale wolę J.Rivera ;-)

Całkiem nieźle to gra, używam konwertera Berkeley Audio Design Alpha USB wcześniej Stello, DACow mam kilka ( Lampizator, Asus Xonar One, Satch ), a reszta to już wedle woli.
Serwer jest postawiony na ASRock Core 100HT-BD z prockiem i3 i 4GB RAMu.
Proszę o uwagi poprawki , jak czegoś zapomniałem, a sobie przypomnę to dopiszę.

domzz

  • 1113 / 5814
  • Ekspert
01-01-2014, 23:56
Polecam również program Process Lasso do ustawiania priorytetów I/O, rdzeni procesora, pamięci itp.
To co napisałeś to są podstawy, jest wiele ustawień w rejestrach dotyczących audio (Win7+). Poza tym świetna robota. Mam nadzieję, że będziesz kontynuował, bo przyda się to zebrane w jednym miejscu.

gutekbull

  • 498 / 5847
  • Zaawansowany użytkownik
02-01-2014, 08:18
Zapomniałem dodać . Na końcu jak mamy wszystko zrobione i bez błędów.
Najlepiej program Acronis i robimy nim obraz dysku.
Uważam ten program za genialny i niezbędny !
Trzy dni temu  odtworzyłem nim system i mam znowu nowy i jakież było moje zdziwienie jak dźwięk poprawił mi się o klasę. Wniosek mimo ,ze system służy tylko do muzy i tylko w tym celu jest odpalany i są programy czyszczące to mimo wszystko......

sebna

  • 72 / 4033
  • Użytkownik
02-01-2014, 14:00
Przed wykonywaniem jakichkolwiek tweaków wypadało by przetestować MQNa czy jplaya bo inaczej po prostu zaczyna się od złego końca i marnuje się czas.

MQN to obecnie bez dwóch zdań najlepszy player z obu platform PC i Apple (na linuxie jeszcze wszystkiego nie przetestowałem). Co więcej jest darmowy oraz nie wymagający dedykowanego audio-pc do rozwinięcia skrzydeł jak to np jest z płatnym jplayem.

Z innych Twoich postów wyczytałem, że MQN (pomimo, że go nie przetestowałeś) nie odpowiada Ci ze względu na braki w interfejsie.

Tak MQN ma ograniczenia co do funkcjonalności ale Jplay w hibernacji pozwala na zbliżoną jakość dźwięku do MQNa a daje się kontrolować za pomocą np. telefonu komórkowego, tak jak lubisz, czy to za pomocą foobara czy jrivera z czym tam Ci wygodniej współpracować (osobiście używałem z foobarem także tutaj mogę służyć radą gdybyś chciał po eksperymentować). Jplay to oczywiście 100e.

Fajnie, że taki wątek powstał i że chciało Ci się opisać swoje tweaki systemowe ale prawda jest taka, że jeżeli ktoś zadaje sobie trud kupienia / zbudowania dedykowanego Aduio-PC to powinien raczej patrzeć na Windows 8, 8.1 albo 2012 Server R1 albo R2.

Powody są takie, pomijając już domniemaną wyższą jakość silników audio na tych systemach i po prostu lepsze brzmienie prosto z pudełka, to przede wszystkim chodzi o dostępność gotowych skryptów (także darmowych), które są rozwijane na bieżąco i wykonują kilkadziesiąt razy więcej poprawek systemowych i to automatycznie za jednym kliknięciem w stosunku do tego co Ty proponujesz do wykonania manualnego (skrypt CADa, AudioPhil Optimzier, tweaki JC).

Niestety ale windows 7 to obecnie ślepa uliczka i nie ma co na niego marnować czasu jeżeli się decydujemy na dedykowany Audio-PC na systemie Microsoftu.

Który level i generacje masz lampiego?

Kilka linków dla zainteresowanych:
http://www.computeraudiodesign.com/computer-setup/
http://jplay.eu/forum/computer-audio/release-of-new-windows-server-2012-audiophile-core-edition-this-weekend/
http://ppastudio.blogspot.ie

I wreszcie obecnie mekka i bleeding edge computer audio na świecie:
http://www.tirnahifi.org/forum/viewforum.php?f=15

Niepozorne irlandzkie forum ale jest ono domem dla najbardziej obecnie rozwojowych na świecie, projektów na platformę PC (w tym domowy wątek MQNa, Lektplayera, JC tweaktów i hardcorowych grzebaczy w sprzętowej stronie tematu).

Pozdrawiam

gutekbull

  • 498 / 5847
  • Zaawansowany użytkownik
02-01-2014, 15:17
Windows 8 leży u mnie w szufladzie bo jeśli chodzi o dźwięk to nie pokazał wiele więcej niż Windows 7.
Gdzieś mam kopie zrobiona Acronisem gotowego systemu Windows 8, - porównywałem oba systemy.
Momentami miałem wrażenie, że może ciut lepiej ..
W ogóle nie podoba mi się 8 , -zmierza w bardzo komercyjnym kierunku, no cóż taka jest przyszłość i kto wie czy nie przyjdzie się przenieść na Linuksa ? ;-(

To co opisałem to w większości zwykła optymalizacja Systemu Windows i nie ma większego go znaczenia czy to 7 czy 8.
W ogóle każdy system po postawieniu powinien przejść jakąś optymalizację pod własnym kontem.
Ileż to razy kupowałem laptopa i się okazywało ,ze był wolniejszy od starego ,kilkuletniego.
Tak już jest ,że sprzedają z całym "dobrodziejstwem inwentarza", wtedy należy zrobić format, podzielić dyski i postawić system
W zasadzie interesował mnie tylko nr. Windowsa, a reszta w powietrze ... ;-)
Tak się składa ,ze audio nie ma prawa na takim fabrycznym ,-przepełnionym systemie dobrze wypaść.
Ja proponuję optymizację wykonaną samemu, bez wydawania kasy ,mało tego,- sprawdziłem to i gra to doskonale !
Nie można być leniwym ;-) Trochę inwencji ,a jaka radocha jak coś wyjdzie.
Liczę tez na wpisy- poprawki, czy dalsze usprawnienia i może to być Windows 8 -to nie ma znaczenia, proszę sprawdzić ,większość tego co podałem tyczy się 8.
Bawiłem się Jplayem i Fidelizer i nie usłyszałem nic więcej jak ze swojej konfiguracji plus program z priorytetami.
Nie wyobrażam też sobie audiofila ,który nie ma dostępu z poziomu tableta czy komórki do całej swojej biblioteki muzycznej, - możliwość przeskakiwania pomiędzy płytami itd.
Co do jednego będę się upierał optymalizacja systemu to zupełna podstawa do dalszej zabawy !

asmagus

  • 4439 / 5446
  • Ekspert
02-01-2014, 15:28
Ja zrezygnowałem z 8 i siedzę na 7 w pracy i na "lapku", w domu dalej męczę ... Vistę ;)

folab

  • 297 / 5897
  • Zaawansowany użytkownik
11-01-2014, 13:50
A nie można ominąć tego wszystkiego kupując odtwarzacz sieciowy i podłączyć do tego dysk po USB ?

folab

  • 297 / 5897
  • Zaawansowany użytkownik
11-01-2014, 13:51
Czy taki odtwarzacz nie będzie lepszej jakości napędem ?

domzz

  • 1113 / 5814
  • Ekspert
11-01-2014, 22:08
>> folab, 2014-01-11 13:51:15
Czy taki odtwarzacz nie będzie lepszej jakości napędem ?

Będzie na 100%, ale coś za coś :) Na przykład:
http://nadelectronics.com/products/masters-series/M50-Digital-Music-Player

sebna

  • 72 / 4033
  • Użytkownik
12-01-2014, 17:14
Z tym na 100% to bym się tak nie spieszył. Nad 50 jest komputerem klasy PC z linuxem na pokładzie z tego co się orientuje. Jako taki niekoniecznie musi zagrać lepiej od PC z trzema zasilaczami liniowymi bo jego sekcja zasilania nie jest aż tak rozwinięta.

Mam nadzieje mieć na testy tego NADa za jakiś czas i porównamy go do maksymalnie stuningowanego audio-pc od strony HW i SW.

Wiem, że Gordon (twórca MQN) twierdzi, że NAD jest na porównywalnym / nieco lepszym poziomie niż MQN będzie na ten moment jego rozwoju w stanie osiągnąć (i być może kiedykolwiek bo jego koncept napotkał ścianę jak sam twierdzi, której może mu się nie udać ominąć).

Ale nie zapominajmy, że Gordon nie ma stuningowanego PC od strony HW... więc na dwoje babka wróżyła.

Do tego dochodzi bardzo ciekawy wynik testów, który mi wyszedł kilka dni temu zupełnie przypadkiem. Mam w tym momencie w domu a w zasadzie miałem bo wczoraj oddałem część sprzętu kilka par głośników (Zingali, Quady, Eist) i kilka wzmacniaczy, przedwzmacniaczy i różnego rodzaju kabli. Do tego 3 PC w różnym stopniu zaawansowania tuningu od mocnego PC z MQN po maks stunignowan PC na 3 zasilaczach liniowych Tony Pardo i z całym asortymentem części od PPA i windowsem 2012 r2 działającym z karty pamięci w trybie linii komend.

Jeden ze wzmacniaczy powodował ground loopa i na wysoko skutecznych Zingali (95) można było posłuchać wszystkiego co się dzieje w PC podczas odtwarzania muzyki (w postaci elektrycznych zakłóceń oddających elektryczną aktywność poszczególnych komponentów i związane z nimi zakłócenia).

Okazało się, że wyraźnie było słychać ograniczenie, które napotkał Gordon i które leży u podstaw pracy MQN i jego designu. Ograniczeniem jest to, że nie może on przy WASAPi zmusić muzyki do bycia odtwarzanej bez angażowania CPU (to tak w skrócie) a co jest przewagą NADa który stramuje prosto z pamięci bez niepotrzebnego przepuszczania strumienia audio przez procesor układu.

Co natomiast było zaskoczeniem to, że w przypadku jplaya i hibernacji pracującego CPU (w postaci zakłóceń prze Groundloopa i wysokoskuteczne Zingali) nie było słychać wcale. Tak jak by jplay robił to co NAD a przynajmniej używał CPU w 99% mniej niż MQN bo po prostu nie było w ogóle słychać zakłóceń wynikających z aktywowania i pracy CPU jak w przypadku MQN.

Zaznaczam, że to wszystko o czym pisze dotyczy szczególnej sytuacji, błędu całego toru audio a nie normalnej pracy podczas, której żadnych zakłóceń nie słychać oczywiście. Jednocześnie MQN moim zdaniem daje o wiele lepszy dźwięk niż jplay co nie zmienia faktu, że inne rozwiązania zastosowane przez programistów jplaya mogą być bardziej perspektywiczne co oczywiście nie znaczy, że ostatecznie dadzą lepsze efekty przez lepsze ich spożytkowanie... co na razie ma miejsce bo moim zdaniem nie dają całościowo lepszych efektów.

Ot taka mała anegdotka.  

Pozdrawiam

gutekbull

  • 498 / 5847
  • Zaawansowany użytkownik
12-01-2014, 17:24
Mam Squeezeboxa Toucha z modyfikowanym softem ,czyli po USB wychodzę z dźwiękiem na konwerter USB BADA.
Czyta gęste formaty 24/192.
I gra to wyśmienicie, ale z tego urządzenia Asrock-core-100ht-bd mam minimalnie lepszy dźwięk  :
http://www.trustedreviews.com/asrock-core-100ht-bd_Desktop-PC_review

ogorek

  • 855 / 5237
  • Ekspert
12-01-2014, 17:30
Można też tak:

http://www.mains-cables-r-us.co.uk/siteuploads/Serverreview.pdf

http://www.mains-cables-r-us.co.uk/music-servers/520-the-mcru-music-server.html#

Czy to Linux, czy Winda to ja bym użył coś z pasywnym chłodzeniem, dysk SSD, żadnego wiatraka, żadnego napędu, tylko USB i karta LAN. Ktoś chce WiFi -> zewnętrzny box lub podłącza do rutera
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

gutekbull

  • 498 / 5847
  • Zaawansowany użytkownik
12-01-2014, 17:42
Kupiłem Shuttle XS36V :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2331730.html
Jest pasywnie chłodzony ,ale procek słaby z biblioteką audio wolniej pracuje jak wyżej wspomniany ASRock.

gutekbull

  • 498 / 5847
  • Zaawansowany użytkownik
12-01-2014, 17:44
ogorek => moja propozycja jest za grosze ,ale twoja bardzo audiofilska ;-) tylko czy jest sens ?

ogorek

  • 855 / 5237
  • Ekspert
12-01-2014, 17:53
To nie jest propozycja - to przykład. Generalnie box z radiatorami lub bez, zero wiatraków, bez dysku, bez diód, bez dziury na CD/DVD, bez napędu. Mini płyta gł. z jakims nowym energooszczędnym i3, dobry zasilacz.

Nie wiem ile by wyszło gdzyby zrobić samemu np. na takiej płycie:

http://www.asus.com/Motherboards/P8H77I/

Lub czyms tańszym. Do tego obudowa, zasilacz, dysk SSD ...

Tutaj gotowiec (ciekawe ile by wyszedła jakby samemu zrobic):
http://www.tx-team.de/index.php?cPath=2&MODsid=45f8fdfe4e78ccd5c27fb3a869d29771

A ja mam taki gotowiec:
http://www.tx-team.de/product_info.php?products_id=34

tylko wcześniejszą wersję z grubszego ALU i radiatory

Generalnie są gotowe kompnenty, zasilacz zewnętrzny - i wio
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …