Audiohobby.pl

Jaki miernik dla majsterkowicza audio?

-Pawel-

  • 4724 / 5502
  • Ekspert
28-12-2014, 15:36
OK dzięki Marek :)

Haka

  • 2996 / 5185
  • Ekspert
28-12-2014, 18:25
Cytuj
...rozjazd rzędu 4-5V pomiędzy kanałami to "masakra"


Pomiędzy, to może i masakra, ale ustawiasz takie samo napięcie  w obu kanałach - więc błąd ( jeśli wystąpi ) będzie taki sam dla obu , a nie między nimi.

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
28-12-2014, 20:31
Dokładnie, nie ważne jaki  błąd ma miernik jeżeli tylko chcesz ustawić to samo w obydwu kanałach to dla obydwu błąd będzie ten sam albo bardzo, bardzo zbliżony.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

atmeg

  • 1202 / 4861
  • Ekspert
28-12-2014, 20:32
Wyjaśnie ,dlaczego Ja nabyłem ten miernik  UT70A .
1. Potrzebowałem coś tańszego i uniwersalnego zwłaszcza z pomiarem indukcyjności oraz z sondą do
     temperatury .
2.Przez ponad 10 lat w trudnych warunkach (teren,naprawy serwisowe) użytkowałem mierniczek uniwersalny
    tej firmy ,model UT2002  i bardzo mile go wspominam .Obrazek z netu.
    http://www.rlocman.ru/i/Image/2009/06/04/9.jpg

Ponieważ autor tematu wspomniał żebym napisał kilka słów to czynie :
Miernik sporych rozmiarów , przypomina w ręku i na stoliku cegłe , taką tradycyjną czerwoną ,czy to dobrze ?
Pewnie ma swoje plusy jak i minusy , ja wolałbym troszke mniejszy ,dla porównania wspomniana wcześniej
Sanwa (będe sie do niej odnosił częściej ) jest na szerokość mniejsza o 1cm , na długości mniejsza o 1.5cm ,wysokość taka sama , waga podobna .
Wyświetlacz spory , cyfry duże ,niema problemów z odczytem nawet pod ostrzejszym kątem  ,dodatkowo ręcznie załanczane podświetlenie ekranu .
Szybkość pomiaru np. napięcia stałego -czas ustalenia wyniku pomiaru około 0.2-0.3 sek . Mogłoby być troszke szybciej ale nie jest żle
Dość ciężko przełancza sie główne pokrętło zakresów ale można sie do tego przyzwyczaić .Być może z czasem
"wyrobi sie" .
Zrobiłem kilka prostych pomiarów .

   UT70A                               Sanwa PC5000a
napięcie stałe 5v
   5.06V                                 5.0728V
po odwróceniu przewodów + i -
  -5.05V                                  -5.0731
rezystor 2.7k
  2.64k                                      2.6413k
prąd stały mA
  1.84mA                                1.925mA
Pomiar pojemności 10nF
  9.75nF                                  9.85nF
                               1.5nF
  1.5nF                                    1.5nF
-------------------------------------------------
ponadto , zmierzyłem sobie temperature płyty grzejnej na której wykonuje PCB
i sonda pomiarowa nie stopiła sie (obawiałem sie jej zniszczenia) , wyniki pomiarów od do w zależności od ustawienia grzania  150-200stopni.
------------------------------------------------
Oraz zmierzyłem kilka indukcyjności ,wartości znamionowe były podane  przez producenta .
   Wartość podana                                wartość zmierzona
   820uH                                                      520uH              ( to dla mnie zagadka )
   470uH                                                      448uH
   4.7mH                                                       4.57mH
    150uH                                                     151uH
--------------------------------------------------------------------------

ps.
Poszukałem czegoś o dużej indukcyjności , znalazłem transformator lampowy wyjściowy TG2.5-2-666
w necie znalazłem ale nie wiem czy to pewna informacja że od strony pierwotnej ma mieć indukcyjność
10H   , pomiar wykazał 8.7H .
--------------------------------------------------------------------------------
Innych funkcji miernika nie sprawdzałem tzn. działa HOLD ,podswietlanie ekranu itd ale np. pomiar częśtotliwości albo pomiar wzmocnienia tranzystorów .Wyjdzie w "praniu" :) .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Decydując sie na zakup tego miernika nie brałem pod uwage wielu innych funkcji jakie są oferowane w innych
modelach mierników uniwersalnych z jednego powodu , już o tym wspominałem wcześniej , jako podstawowy
przyrząd pomiarowy uważam oscyloskop .

« Ostatnia zmiana: 28-12-2014, 21:35 wysłana przez atmeg »

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
28-12-2014, 20:54
Na pewno UT ma o klasę lepsze od tanich mierników przewody. Te w tanich mierniczkach są na prawdę podłe czasem słabo stykają w gniazdach i przy częstszym używaniu zrywają się. Jak przy jakimś remoncie u teściów potrzebowałem na szybko miernika to kupowałem taki za całe 13PLN ale specjalnie z nieodłączanymi przewodami żeby na stykach nie mieć problemów.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

cadam

  • 4401 / 5899
  • Ekspert
28-12-2014, 21:51
------------------------------------------------
Oraz zmierzyłem kilka indukcyjności ,wartości znamionowe były podane  przez producenta .
   Wartość podana                                wartość zmierzona
   820uH                                                      520uH              ( to dla mnie zagadka )
   470uH                                                      448uH
   4.7mH                                                       4.57mH
    150uH                                                     151uH
--------------------------------------------------------------------------

A nie mówiłem że proste multimetry źle mierzą indukcyjność. Pomiar w nich jest pewnie dokonywany sygnałem prostokątnym, a żeby dokładnie zmierzyć indukcyjność sygnał pomiarowy powinien być sinusoidą.
Kiedyś bawiłem się świetnym laboratoryjnym mostkiem RLC polskiej produkcji który był sprzedawany przez Merserwis. Oprócz dokładnej wartości indukcyjności podawał jeszcze kilka innych parametrów cewki.

Dla domowych majsterkowiczów najtańszym i najdokładniejszym miernikiem indukcyjności jest program Limp.
http://www.artalabs.hr/

atmeg

  • 1202 / 4861
  • Ekspert
28-12-2014, 22:40
Cadam @
tak z ciekawości spojrzałem na przebieg wykresu zmierzonego na zaciskach multimetru UT70A podczas pomiaru indukcyjności i nie jest on prostokątny :) ale mniejsza o to.
----------------------------------------
To oczywiście nie zmienia faktu że niemożna po takim dość tanim mierniku oczekiwać jakiś rewelacji w pomiarach .
Co do największej odchyłki w pomiarze indukcyjności to sam dałem tam dopisek że jest to dla mnie zagadką
ale nie miałem na myśli miernika a raczej element mierzony :)
Są to miniaturowe dławiki których kupiłem 100sztuk i wyjołem pierwszy z tej "taśmy  papierowej".
Teraz pomierzyłem kilka następnych sztuk i średnia pokazywana wartość indukcyjności to 750uH z dużym rozrzutem, naklejka na
paczce jak i również moje zamówienie mówiło o 820uH :)  To nie jakość miernika a jakość tych dławików :) .
Właśnie dlatego kupiłem kilka dni temu ten multimetr aby móc szybko takie pomiary robić .
------------------------------------------------------------------------------------
Oczywiście masz racje generalnie pisząc że niemożna po takich uniwersalnych multimetrach oczekiwać jakiś
rewelacji .Jednak reszta tych pomiarów indukcyjności trzyma ludzki poziom .
Nikt nie będzie produkował miernika tak dobrego żeby zaspokoić większość oczekiwań w niskiej cenie bo
to oznacza zamknięcie rynku dla produktów :)wszystkie firmy stosują stopniowanie jakości do ceny .I to nieliniowo :)
------------------------------------------------------------
Ale temat brzmi " jaki miernik dla majsterkowicza Audio ?"
Moja odpowiedz np. taki Ut70A + używany i taniutki (100zł) oscyloskop .To jest komplet.
Tu do autora tematu , niewyobrażam sobie skutecznej pracy nawet amatorskiej bez prostego ,taniego , prawdziwego oscyloskopu .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zupełnie tak przy okazji wspomne o pewnym paradoksie w świecie amatorskich konstruktorów sprzętu
audiofilskiego ......uśmiech pomine ..... jak diabła omijają typowych kart muzycznych do słuchania muzyki :)
i jednocześnie jak do boga odnoszą sie przy wszelkich pomiarach robionych przy pomocy tych samych kart muzycznych których nie chcą słuchać :)I są to z reguły ci którzy nigdy nie używają oscyloskopu .
Przepraszam za te dygresje .
« Ostatnia zmiana: 29-12-2014, 00:07 wysłana przez atmeg »

lancaster

  • Gość
29-12-2014, 08:00
atmeq, z grubsza se zgadza (rozrzuty indukcyjnosci). Jeden wynik masz dziwny, moze rdzeniowa i talerz sie odkleil albo po prostu producent spierdzielil cos. Reszta wynikow w "normie". Pomiar indukcyjnosci traktuje pogladowo, choc mernik trzyma jakies tam standardy.

Przykladowo w Polinku masz 3% tolerancji cewka 4,7mH moze miec od 4,559, u Ciebie 4,57 itd.

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
29-12-2014, 09:29
Faktycznie przejrzałem zapasy i to co miałem to był 70A a nie 70C. Bardzo fajny miernik.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

majkel

  • 7476 / 5897
  • Ekspert
29-12-2014, 10:58
Jeśli dławiki są rdzeniowe, a nie powietrzne, to mniejsza indukcyjność z miernika niż podał producent nie musi być błędem, bo przy niektórych rodzajach materiałów magnetycznych indukcyjność zależy od indukcji lub częstotliwości sygnału. Trzeba by mierzyć na takim samym napięciu i częstotliwości co producent. Zresztą wytwórca powinien podać dla jakiego prądu lub napięcia i częstotliwości deklaruje indukcyjność.
Powyższe sprowadza się do tego, że parametry indukcyjność, a nawet i pojemność dużo lepiej mierzyć mostkiem RCL, tylko że taka zabawka żeby miała sensowny zakres opcji (amplituda, częstotliwość, pokazywanie pełnej impedancji w postaci ReZ i ImZ lub innej), to trzeba parę tysiączków zabulić. Oczywiście przyrząd musi być czteroprzewodowy z zaciskami Kelvina i opcją kalibracji wraz z podłączonym okablowaniem.
Natomiast pomiar biasu lampy można zrobić najtańszym miernikiem. I tak będzie dokładniejszy niż "zegary" montowane czasem w sprzęcie.

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
29-12-2014, 13:34
Wszystko to (poza pomiarem czteroprzewodowym) ma CEM DT-9935 cena poniżej 400PLN. Może Mercedes to nie jest ale trochę funkcji ma.
« Ostatnia zmiana: 29-12-2014, 14:26 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
29-12-2014, 14:21
Jak do biasu czyli pewnie kilkadziesiąt wolt to praktycznie każdy. Ogólnie w miernikach cyfrowych maksymalny błąd pomiaru określa się np tak: +/- 3%  +7cyfr czyli wynik zmierzony plus/minus procenty plus x razy rozdzielczość miernika na danym zakresie.
Czyli jak mamy zakres do 100 woltów i rozdzielczość 1v to przy pomiarze 2v możne nam pokazać nawet 9-10v czyli ogromny błąd, natomiast przy pomiarze 90v pokaże maksymalnie 100v czyli błąd zdecydowanie mniejszy. Czyli w zasadzie należało by mierzyć w zakresie gdzie mierzona wielkość znajduje się powyżej 2/3 albo 3/4 danego zakresu.

Podany prze zemnie przykład w zasadzie nie kwalifikuje się nam miernik ale na wskaźnik (błąd > 5%)

Wiec w zależności od tego jaki ten bias wybierz coś z zakresem 50v albo 100v z w miarę przyzwoita dokładnością. Bias w sumie chyba moze miec do 15% odchylki w sensownym ukladzie.

Małe sprostowanie dla potomności błąd w cyfrach dodaje się do procentowego i całość jest błędem w górę lub w dół czyli w zasadzie np: +/-(3%+7cyfr).
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

zbujowachata

  • 1 / 3410
  • Nowy użytkownik
29-12-2014, 14:36
witam !!
A ja polecam ,,Meratronik,, retro niezawodny i na 30 lat !!

cadam

  • 4401 / 5899
  • Ekspert
29-12-2014, 19:24
Naganiacze czuwają

atmeg

  • 1202 / 4861
  • Ekspert
30-12-2014, 20:07
pewnie że naganiacze nie tylko czuwają ale wręcz są aktywni :) na tym forum ale nie sądze ze w tym temacie :)
Tak aby wiedzieć kto przynajmniej niejest naganiaczem w tym temacie :)
Fotka moich multimetrów , :)