Audiohobby.pl

Jaki miernik dla majsterkowicza audio?

atmeg

  • 1202 / 4861
  • Ekspert
23-12-2014, 16:26
Niema żadnego problemu . Paczka może przyjść  dopiero po nowym roku .
Jedyne o czym warto wspomnieć to fakt że używam przyrządy pomiarowe przede wszystkim do pracy zawodowej ,to jest elektronika w zastosowaniach przemysłowych .dziedzina Audio ma swoje miejsce po pracy ...
Stąd np. moje teksty że tej Sanwy szkoda mi .... szkoda mi aby uparała sie w jakimś oleju kiedy mierze napięcie zasilania jakiegoś zaworu w wtryskarce ...a z innej strony negatywne oceny ponieważ np. ma wyświetlacz o słabym kontraście gdy patrzy sie na niego pod jakimś ostrzejszym kątem niż 90stopni ,to mnie strasznie drażni w tym mierniku czyli nie można tak sobie położyć tej Sanwy przed oczami aby móc pewnie i szybko odczytywać wartości pomiarów , aby odczytywać wartości pomiarów Sanwe trzeba dopieścić pod odpowiednim kątem do oka :)
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Coś w stylu że pewnych słuchawek nie można przesunąć wzgledem ucha nawet o 5 milimetrow....
Sorki ...dziś już jestem po 5 drinkach ....
« Ostatnia zmiana: 23-12-2014, 16:55 wysłana przez atmeg »

atmeg

  • 1202 / 4861
  • Ekspert
25-12-2014, 17:05
tak dziś czytam co ja nawypisywalem po tych drinkach :)
//////////////
Miernik dotarł wczoraj , pierwsze wrażenie - niezła cegła , wielki :) .

cadam

  • 4401 / 5899
  • Ekspert
25-12-2014, 20:33
Do audio ten miernik wydaje się przydatny
http://www.tme.eu/pl/details/bm815a/multimetry-cyfrowe-przenosne/brymen/#
Pomiar pojemności do 10000uF i oporu od 0,01 oma. Nie ma możliwości zmierzenia indukcyjności ale nie mam zaufania do wyniku pomiaru tej wielkości przez multimetry bo często podają nieprawdziwy wynik dla cewek rdzeniowych. Cewki lepiej mierzyć Limp'em.

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
25-12-2014, 22:20
Mierniki uniwersalne za zazwyczaj nie nadają sie do pomiarów rezystancji poniżej 10 ohm, pojemności w pico i małych indukcyjnosci. do tego potrzebne sa pomiary na wyższych częstotliwościach i tu właśnie wchodzą mostki w których można zazwyczaj. dobrać jedną z kilku częstotliwości właściwą dla danego zakreu pomiarowego.  Jak ktoś nie ma potrzeby pomiaru dokładnego takich wielkości to spokojnie miernik uniwersalny wystarczy.

Kiedyś miałem ut70c. Całkiem przyzwoity miernik chociaż zabilemgo mierząc pojemność bez rozładowania.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
25-12-2014, 23:07
Do eksperymentów w technice audio potrzebny jest łeb na karku i jaja,a nie żaden wypasiony miernik.

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
25-12-2014, 23:49
Wolał bym nie sprawdzać jajami napięcia we wzmacniaczu lampowym. Jasne można po omacku robić tweeki gotowego układu. Natomiast przy robieniu czegoś od zera lepiej wiedzieć co sie gdzie dzieje bo liczba mozli2ych kombinacji rośnie a. dosjcie co i jak moze potrwać długo. Więc po co sobie utrudniać życie. A miernik nie musi być wypasiony. wystarczy że jest dostosowany do potrzeb pomiarowych.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Fatso

  • 290 / 4018
  • Zaawansowany użytkownik
26-12-2014, 18:17
Wolał bym nie sprawdzać jajami napięcia we wzmacniaczu lampowym. Jasne można po omacku robić tweeki gotowego układu. Natomiast przy robieniu czegoś od zera lepiej wiedzieć co sie gdzie dzieje bo liczba mozli2ych kombinacji rośnie a. dosjcie co i jak moze potrwać długo. Więc po co sobie utrudniać życie. A miernik nie musi być wypasiony. wystarczy że jest dostosowany do potrzeb pomiarowych.
Proszę o jakiś disclaimer przed takimi postami, bo ja mam właśnie obsmarkany monitor. Wyobraziłem sobie jak kol. sprawdza jednak te napięcia i nie wytrzymałem.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

lancaster

  • Gość
26-12-2014, 19:59
spokojnie, na pewno chodzilo o zarzenie ;-)

lancaster

  • Gość
27-12-2014, 11:02
zarty zartami, a taki ut70 czy inny podobny w 200% zaspokoi potrzeby kazdego majsterkowicza. Tu nie chodzi o precyzje do miesc po przecinku, duzo wiekszym problemem jest rozjechanie sie lamp w czasie, czy jak w przypadku glosnikow np. umiejscowienie cewek wzgledem siebie na plytce  niz niedokladnosc miernika. pamietajcie by co jakis czas zmieniac baterie i śmiga.

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
27-12-2014, 12:58
Prawie tak jest. za wyjątkiem dolnych zakresow pojemności i indukcyjnosci. Np przy pomiarze kondensatora 100pF wynik pomiaru może być od 97, 5 do 152, 5 pF co trudno uznać za pomiar a nawet wskazanie. w każdym razie powyżej 1nF będzie już bardzo dokładnie. Ale nie wszyscy potrzebują mierzyć piko.
« Ostatnia zmiana: 27-12-2014, 13:03 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Sim1

  • 1829 / 5861
  • Ekspert
27-12-2014, 14:30
Używam UT70A od kilku lat. Dla mnie to "więcej sprzętu niż talentu" ;) ale na kilka wspaniałych cech nie związanych z samym działaniem jako miernika:
1. Solidna obudowa - wytrzyma upadki w sytuacjach typu mierzę coś w samochodzie i zjeżdża pozostawiony sam sobie z maski na ziemię.
2. Masa wystarczająco duża by nie nie jeździł po biurku kiedy ruszam kablami.
3. Podświetlany wyświetlacz.
4. Sam się wyłącza nie czekając na koniec baterii jak się go nieopatrznie zostawi włączonego.

Baterię wymieniałem chyba tylko 1 raz do tej pory.

-Pawel-

  • 4724 / 5502
  • Ekspert
27-12-2014, 14:37
Podłączę się pod temat. Potrzebuję miernika tylko i wyłącznie do jednego celu - aby ustawić BIAS we wzmacniaczu lampowym (SRM-007tII). Kolega miał mi pożyczyć, ale chyba się nie doczekam. Jaki miernik byłby wystarczający do tego szczytnego celu? Nie potrzebuję w zasadzie żadnych innych funkcji, ale to napięcie chyba musi w miarę dokładnie mierzyć :)

Bacek

  • 2366 / 5893
  • Ekspert
27-12-2014, 21:16
Jak do biasu czyli pewnie kilkadziesiąt wolt to praktycznie każdy. Ogólnie w miernikach cyfrowych maksymalny błąd pomiaru określa się np tak: +/- 3%  +7cyfr czyli wynik zmierzony plus/minus procenty plus x razy rozdzielczość miernika na danym zakresie.
Czyli jak mamy zakres do 100 woltów i rozdzielczość 1v to przy pomiarze 2v możne nam pokazać nawet 9-10v czyli ogromny błąd, natomiast przy pomiarze 90v pokaże maksymalnie 100v czyli błąd zdecydowanie mniejszy. Czyli w zasadzie należało by mierzyć w zakresie gdzie mierzona wielkość znajduje się powyżej 2/3 albo 3/4 danego zakresu.

Podany prze zemnie przykład w zasadzie nie kwalifikuje się nam miernik ale na wskaźnik (błąd > 5%)

Wiec w zależności od tego jaki ten bias wybierz coś z zakresem 50v albo 100v z w miarę przyzwoita dokładnością. Bias w sumie chyba moze miec do 15% odchylki w sensownym ukladzie.
« Ostatnia zmiana: 27-12-2014, 21:23 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

-Pawel-

  • 4724 / 5502
  • Ekspert
28-12-2014, 12:39
Bacek - dzięki. Z tego co czytam w instrukcji rozjazd rzędu 4-5V pomiędzy kanałami to "masakra". Tak więc miernik musi mi pozwolić na ustawienie, aby rozjazd uzyskać na poziomie poniżej 1V (teoretycznie powinno być 0 jednak potencjometry nie pozwolą na tak dokładne ustawienie).

Czy coś takiego jest wystarczające, czy lepiej zainwestować jakieś 2 stówki i spać spokojnie?

http://allegro.pl/miernik-cyfrowy-uniwersalny-dt9205a-i4884264931.html

A może coś tylko do pomiaru napięcia będzie dokładniejsze?

http://allegro.pl/wskaznik-probnik-napiecia-miernik-ut15c-ut-15c-i4926073288.html

lancaster

  • Gość
28-12-2014, 14:49
ten za 22zl bedzie OK do tego do czego potrzebujesz Pawel