Audiohobby.pl

Specyficzne cechy kolumn do muzyki rockowej.

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 13:24
Lancaster na tym pomiarze nie ma nic odnośnie jego metodologii. Nie wiem nawet przy jakim SPL został wykonany. Swoją drogą wyjątek potwierdza regułę, zobacz sobie na ZaphAudio jak wyglądają stosunkowo nowoczesne, wysokoefektywne Fostexy na tle Seasów czy Scanów. Starsze wersje takich wynalazków przeważnie wypadają jeszcze gorzej.

Pozdr.

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 14:03
krs, metodologia pomiaru jest standardowa - jak dla wsyztskich glosników mierzonych w profesjonalnych warunkach komory bezechowej :)
Mikrofon 1m, 23,83V zdaje się(dla 8ohm głośnika) i na tle własnie Scanow czy Seasów na stronie Zapha ekurat wynalazek wypada bardzo dobrze :)))....nie slucham pomiarów, tylko najwyzej moge ocenić czy dźwięk jast blizszy czy dalszy anturze(wg przyjętego klucza - dosc prostego :))...ale skoro sie już uparłes na zniekształcenia to sluże uprzejmie ;)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 14:12
2,83V mialo byc :)  

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

fistulator

  • 348 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:13
Odpowiadasz na wpis
>> lancaster, 2008-07-01 12:51:21
fistulator, no moze.....moze. Jak porownam(na rocku) bezposrednio dobry dipol z uchodzacym za dobry B-R to dam znac...
...ale my tu w zasadzie szukamy glośników do rocka - zaproponowałem niesmiało horny...a tu to cisnienie jest akurat "koncertowe" :)
Porównywalismy swego czasu swoja drogą horna z OB i charakter dźwieku nie byl znów aż tak róny. Gestosć i "moc" z OB nie wydawały się mniejsze....ale nie sluchalismy ostrego rocka - to fakt.


acha jeszcze jedno Lancaster żebyś mi się rozumieli :) w pełni. Ja wolę (dobrze nagranego) rocka słuchać na dipolu ze względu na te elementy o których piszesz ale wielkim miłośnikiem tego gatunku nie jestem i moja percepcja jest skrzywiona muzyką klasyczną. To co pisałem o "pompowaniu" to jest to czego słuchaczom/miłośnikom rocka w dipolu zazwyczaj brakuje:)

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 14:16
Lancaster IMHO i tak ten pomiar jest nie miarodajny. Zauważ, że brak w nim opisanej podziałki pokazującej jak nisko względem fundamentalnej częstotliwości znajdują się znieksztalcenia harmoniczne. Wdług tego rysunku można zalożyć wszystko, zarówno bardzo niskie zniekształcenia jak i bardzo wysokie jeśli pomiar kończy się np. na -40db względem fundamentalnej częstotliwości...

Swoją drogą i tak ten driver wykazuje typowy dla większości przetworników znaczny wzrost znieksztalcen w zakresie wyzszego środka. Dla porownania załączam włąśćiwie opisany pomiar Zapha dla Scana 18W8531 pozabawionego tej przypadlości.

lok

  • 432 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:18
No nareszcie mamy jedną cechę. Pompowanie powietrza. Co jeszcze. Tylko żeby zaraz się nie okazało że wszystkie kolumny nadają się do rocka.
Co to nagle prawie nikt nie potrafi określić tych cech.
Najłatwiej chyba napisać kolumny na rocku poległy. Ale dużo trudniej wyjaśnić.

fistulator

  • 348 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:18
>> Krs47, 2008-07-01 13:10:49
Kilkudziesięcioletni stożkowy tweeter nie ma szans na reprodukcję wysokich tonów na poziomie nowoczesnych kopółek.


Krs47

zapewniam Cię że przy dobrym szerokopasmowcu góry nie brakuje jeżeli skonfrontujesz to z dźwiękiem w naturze (instrumenty akustyczne) a już na pewno wtedy gdy sobie wstawisz jakiś wysokotonowiec co według mnie jest absolutnie zbędne. I żadne pomiary tu nic nie wyjaśnią, jedynie odsłuch i otwarte spojrzenie na temat.

rochu

  • 332 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:20
Lancaster>

A co to za wynalazek został zmierzony na załączonym przez Ciebie wykresie?

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 14:20
Z resztą daję głowę, że pomiar nie zaczyna się na poziomie -100db jak u Zapha. Nie ma na tym rysunku nawet pomiarów 4-tej i 5-tej harmonicznej. Dla mnie ten wykres jest niestety tylko nie opisaną propagandą i nie przekonuje mnie do własności drivera, którego dotyczy...

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 14:23
Furtki dla wynalazków zupelnie nie zamknąłem i właśnie dlatego napisałem, że muszę czegoś takiego posłuchać. Dopiero wtedy będę mógł w pełni wypowiedzieć się na temat takich rozwiązań. Narazie prowadzę dyskusję z technicznego punktu widzenia, gdzie niestety horny oraz OB mają małe szanse z "burczybasami".

fistulator

  • 348 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:25
Odpowiadasz na wpis
>> lok, 2008-07-01 14:18:17
No nareszcie mamy jedną cechę. Pompowanie powietrza. Co jeszcze. Tylko żeby zaraz się nie okazało że wszystkie kolumny nadają się do rocka.
Co to nagle prawie nikt nie potrafi określić tych cech.
Najłatwiej chyba napisać kolumny na rocku poległy. Ale dużo trudniej wyjaśnić.

Krystian z rockiem to naprawdę trudno jak i z inną muzyką "elektryczną" :) bo co wsiąść za referencję.

Koncert na żywo? Wypowiedź członków zespołu?

Nie wiemy jak to brzmi w studio nagraniowym, a każdy zespół rockowy stara się mieć jakieś unikalne brzmienie (chyba?) więc trudno się tak naprawdę zgodzić w tym jak to czy coś innego powinno brzmieć bo nie mamy narzędzi (w formie wzorca) by to zweryfikować. Więc zazwyczaj każdy ma trochę inne wyobrażenie, spotykałem się z wieloma opiniami, czasem bardzo skrajnymi. Podałem przykład "pompowania" bo to się najczęściej pojawiało w rozmowach.

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 14:26
Ok zniakam z tąd, a jako podsumowanie powiem, że dla mnie idealne kolumny do rocka są identyczne jak do klasyki czy nawet elektroniki. Mają grać to co zostalo zapisane na odtwarzanym nośniku i dodawać jak najmniej od siebie...

Pozdrawiam

fistulator

  • 348 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:27
>> Krs47, 2008-07-01 14:23:12
Furtki dla wynalazków zupelnie nie zamknąłem i właśnie dlatego napisałem, że muszę czegoś takiego posłuchać. Dopiero wtedy będę mógł w pełni wypowiedzieć się na temat takich rozwiązań. Narazie prowadzę dyskusję z technicznego punktu widzenia, gdzie niestety horny oraz OB mają małe szanse z "burczybasami".

he he to lubię nie słyszałem ale wiem lepiej ech...

fistulator

  • 348 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:28
>> Krs47, 2008-07-01 14:26:31
Ok zniakam z tąd, a jako podsumowanie powiem, że dla mnie idealne kolumny do rocka są identyczne jak do klasyki czy nawet elektroniki. Mają grać to co zostalo zapisane na odtwarzanym nośniku i dodawać jak najmniej od siebie...

Pozdrawiam

o tak BR nic od siebie nie dodają ;)

poza tym Krs47 słyszałeś coś o masteringu pod konkretny target ?
byłeś kiedyś przy produkcji CD rockowej a muzyki klasycznej?

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 14:36
"he he to lubię nie słyszałem ale wiem lepiej ech..."

No i teraz musze klepać kolejny post... Tu nie chodzi o to, że wiem lepiej, bo tego nie powiedziałem. Przedstawiam SUCHE FAKTY oparte o konkretne dane a nie SUBIEKTYWNE wrażenia. Nie powiedzialem za to, że bardziej podbarwiające przetworniki nie mogą SUBIEKTYWNIE grać lepiej i bliżej prawdy dla konkretnego sluchacza. Na temat subiektywnych wrażeń odsłuchowych się nie wypowiadam, rozmawiam jedynie w kwestii technicznej poprawność odtwarzania sygnału dźwiękowego przez poszczególne przetworniki oraz zastosowane w nich rozwiązania techniczne..