Audiohobby.pl

Specyficzne cechy kolumn do muzyki rockowej.

lok

  • 432 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 12:45
Panowie za bardzo zbaczamy od tematu. Prosze kontynuować. Jakie cechy kolumn. Jakie kolumny do muzyki rockowej.
Marko przepraszam jeżeli odebrałeś to jako atak. Nic takiego nie miałem na myśli.
W tym wątku nie chodzi o to co lepsze tylko jakie cechy kolumn do muzyki rockowej.
Prosze wrócic do tematu. To nie jest wojna.

fistulator

  • 348 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 12:45
>> lancaster, 2008-07-01 12:40:07
fistulator, przypuszczam ze sluchaleś....jezeli coś sie wydawalo "nie tak" to zadam kolejne pytanie: porownywaleś OB z kolumną która "wszystko ma OK" bezpośrednio ?
Ostatnio mieliśmy poslucha kolumn(który to już raz....) tradycyjnych przy dobrym hornie....horn niby nie ma za duzego absu, ale jak porówwnasz bezpośrednio to am większy i lepszy od .....to byla zdaje się membrana bardzo bierna z tego co pamiętam :))))

Lancaster trochę mnie nie rozumiesz. Dipol dla mnie jest ma ogromną przewagę nad każdą skrzynką jednakże jednej rzeczy nie jest w stanie zrobić... grać napompowanym dźwiękiem, wytworzyć tego rodzaju ciśnienie jakie uzyskuje się ze skrzynki. A jest to aspekt który na koncercie rockowym istnieje więc biorąc pod uwagę tę muzykę i tą cechę skrzynek dipol nie dostarczy takich atrakcji które są typowe dla rocka.

EMiL

  • 531 / 5885
  • Ekspert
01-07-2008, 12:47
Od basu na koncercie rockowym a wlasciwie jego nadmiaru w wyzszej czesci robi mi sie niedobrze, serio:))
Buczace, zjewajace sie bloto;)

Zdzislav

  • 256 / 5897
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 12:47
>> fistulator, 2008-07-01 12:18:52
Jak dla mnie z rockiem są dwa problemy:

1. różnie to jest nagrywane a jak już ktoś sensownie zarejestruje to pozostaje

to że

2. dźwięk produkowany jest ze skrzynki więc raczej np. na Dipolu zabraknie charakteru kolumny w obudowie


U mnie  na odgrodzie Rocka słucha sie z wielką przyjemnością. Jest drapieżnie, jest potężna stopa, dynamika, a gitary mają pełno nowych smaczków, których wcześniej nie słyszałem. Mam na stanie super rockowo grające paczki pioneer hpm 100 - do rocka i metalu rewelacja. Porównywane bezpośrednio z odgrodą w rocku są troszkę lepsze ze względu na lepsze uderzenie, ale jest mniej barw, wypełnienia no i czasem za ostro.

EMiL

  • 531 / 5885
  • Ekspert
01-07-2008, 12:50
Ze swojego skromnego doswiadczenia napisze jeszcze, ze aby nie dudnilo i sie nie zlewalo wazne jest niskie strojenie niezaduzej obudowy bass refleks. Jest to zupelnie niezgodne z tym jak sie obecnie produkuje kolumny (wiekszosc) czyli pojedyncza 18stka + za duza buda + strojenie na 45Hz

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 12:51
fistulator, no moze.....moze. Jak porownam(na rocku) bezposrednio dobry dipol z uchodzacym za dobry B-R to dam znac...
...ale my tu w zasadzie szukamy glośników do rocka - zaproponowałem niesmiało horny...a tu to cisnienie jest akurat "koncertowe" :)
Porównywalismy swego czasu swoja drogą horna z OB i charakter dźwieku nie byl znów aż tak róny. Gestosć i "moc" z OB nie wydawały się mniejsze....ale nie sluchalismy ostrego rocka - to fakt.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

marko3T

  • 421 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 12:51
Lan
Jedna rzecz sie powtarza , jak tylko piszę coś nie po myśli i nie po Twoim guscie , to zaraz wycierasz mi gębe accutonem. Co Ty myśłisz ,żer ja sie do tej firmy modle.

Na perkusji grywałem i wiem że nie ma takich głosnikow do domowych odsłuchów , które sa w stanie oddać możliwości żywej perkusji.

Lubisz powrównania jeden obok drugiego , to postaw sobie najlepsze kolumny jakiech słuchałes obok średnio zaawansowanego perkusisty.


__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 12:55
Krystia, do rocka powinno nie być:

- anemicznie
- nierytmicznie
- z ograniczoną separacją
- z kompresją

 a powinno być:
-  swobodnie
-  z drivem
-  ekspresyjnie
- i przywalic tez powinno :)
- barwa(rozumiana jako jej różnorodność a nie "miodność":))
- dynamika(a zwłaszcza jej rozpiętosć)

No i najważniejsze: Nóżka ma sama tupać !:)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 12:58
marko, dobra ani slowa więcej o accutonie  mojej strony :)
Pisze o Accutonie bo te glosniki uchodzą za topowe i w tym senseie są przedstawicielem szkoly brzmienia - powiedzmy ze nieco mało swobodnej jak dla mnie ;)



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 12:59
marko z tym perkusistą to bardzo dobry pomysł by był :))))
Nei amm co prawda "najlepszych kolumn jakie suchalem" bo podoba mi sie kilka....ale w takich okolicznosciach myśle jeszcze lepiej znalazłoby sie cechy ktore kolumna do rocka mieć powinna :)



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

marko3T

  • 421 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 13:07
Gwoli wyjaśnienia ja słucham głównie jazzu i kiedy posłuchałem moich płyt na Accutonie , to wiedziałem ,że jest to głosnik dla mnie.  Jednak gdybym słuchał rocka  , to szukał bym gdzie indziej po papierowej stronie audio i raczej na dużych głosnikach. Od tego bym zaczął poszukiwania.



__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

Krs47

  • 1037 / 5898
  • Ekspert
01-07-2008, 13:10
Cholera chyba musże się wprosić na odsłuch jakiś hornów lub OB, bo jak dla mnie to nie ma prawa naturalnie grać. Na tym forum jest bardzo dużo zwolenników tego typu rozwiązań, a moim zdaniem z technicznego punktu widzenia zdecydowanie bliżej prawdy są dobrze zaprojektowane "burczybasy". Kilkudziesięcioletni stożkowy tweeter nie ma szans na reprodukcję wysokich tonów na poziomie nowoczesnych kopółek. Separacja? Chyba jednego peaku harmonicznej od drugiego ;) Tak samo jest ze zniekształconym środkiem i podbitym w wyższych zakresach basem...
Argumentem na korzyść tego typu rowiązań jest zbliżony sposób prezentacji do tego na żywo a moim zdaniem to wcale tak nie wygląda. Jeśli mamy nagranie z koncertu to już w tym nagraniu zawarta jest cała specyfika brzmienia. W tym momencie należałoby uzyć maksymalnie neutralnych glośników o równych charakterystykach i niskich zniekształceniach żeby odtworzyć w domu to co slyszymy na koncercie. Odtwarzanie "znieksztalconych" nagrań znieksztalcajacymi wynalazkami wcale nie przybliża nas do prawdy...

Teraz się zacznie :)
Pozdrawiam

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 13:12
"ilkudziesięcioletni stożkowy tweeter nie ma szans na reprodukcję wysokich tonów na poziomie nowoczesnych kopółek"

zwlaszcz to mi sie spodobalo :)))))
No niestety do Seasa 27TBFC/G też porównywaliśmy....


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 13:18
krs, moze co do zniekształceń :)
Zalaczam pomiar "wynalazku". Znieksztalcenia masz na dole wykreu. 2-ga jak widac, 3-ciej praktycznie nie ma.....i teraz znajdx mi wspólczesny głośnik który zniekształca mniej :))))


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 13:19
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'