Witajcie! Pisaliście niedawno o głowicach ferrytowych i przypomniało mi się, że chciałem się Was poradzić w pewnej kwestii. Mianowicie chodzi mi po głowie zmiana głowicy MX w Technicsie RS-B965 oraz RS-B765 na wersję amorficzną AX stosowaną w wersji japońskiej. Czy waszym zdaniem taka zmiana na zasadzie plug&play jest wykonalna? Mówię to o konieczności ew. przeróbek czy wymiany innych podzespołów a nie samej regulacji toru przesuwu taśmy i wzmacniaczy odczytu i zapisu - bo to jest oczywiste. Korespondowałem niedawno z Alexem z Tapeheads (tym od A.N.T Audio i modyfikacji m.in. RS-B965 za pomocą ANT4066) który kiedyś pisał, że zamierza w 965 dokonać takiej wymiany. Odpisał, że jednak nie zmienił i że to za dużo zachodu i trzeba kilka podzespołów wymienić (ale myślę że pisał to także w kontekście modyfikacji generatora prądu podkładu na wersję 210 kHz tak jak w japońskim 965 - bo o to także go pytałem). On sam w trakcie modyfikacji 965 proponuje wymianę standardowej głowicy MX na ferrytowo-permalojową ALPS-a (domniemuję, że od Teaca - bo też kiedyś opisywał taką głowicę) która ma dawać znaczną poprawę odtwarzania (ferryt). I tu nie ma ponoć konieczności przeróbek - a przy amorficznej niby tak? Coś nie bardzo chce mi się wierzyć. Inną ciekawostką są ceny takiej usługi; standardowa modyfikacja + serwis i regulacje to 500 funtów a przy zmianie głowicy 700 funtów! Moim zdaniem bardzo drogo w odniesieniu do ceny decka! Jak myślicie? A przy okazji, gdyby kogoś interesowało to kilka fotek porównujących głowice AX i MX (tu od RS-B765):
Jeśli chodzi o samą modyfikacje, można taniej to przeprowadzić. Ja kupiłem u niego cały kit do modyfikacji mojego RS-B965. Z wysyłką zapłaciłem koło 1000 zł. Wysłał mi pudełeczko kondensatorów, tych selektorów, i op ampy. Szybo też reagował po transakcji na dodatkowe pytania, prośbę o zdęcia przeróbek, ogólnie spoko. Z jednym dał ciała, wysłał to zwykłą przesyłką ekonomiczną. Przesyłkę odebrałem z.... parapetu w mojej kamienicy... masakra... każdy mógł to sobie zabrać.
Głowice też wymieniłem na Canon, to jednak taka montowana w RS-B965 czy niektórych Revoxach. Czyli Technics określa ją jako MX. Modyfikację faktycznie zmieniły dźwięk na lepszy, otworzyła się średnica. Jednak najbardziej zdziwiły mnie zmiany podczas nagrywaniu w DBX. Bardzo dobrze śmiga teraz w tym systemie i co bardzo mnie cieszy, nagrane w na nim w DBXie kasety super fajnie grają też na RS-TR555.
Czy warto było wydać tyle kasy na tego decka? Dla mnie tak, ale na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Wiadomo, że zestaw kit... części, które mi przesłał mają mniejszą wartość niż za nie zapłaciłem. Tak naprawdę zapłaciłem za wiedzę, a jak wiadomo wiedza jest najdroższa na tym świecie ;)