Audiohobby.pl

Zestawy Tubowe do salonu vintage?

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
05-12-2013, 15:20

Mam pytanie do doświadczonych kolegów .
Chce w przyszłości nagłośnić salon o powierzchni 40m/kw o przeciętnej wysokości , jest to otwarty salon bez drzwi do pomieszczeń jadalnia z kuchnią nie jest także zamknięty z górą domu .
Powierzchnia spora do nagłośnienia wymiary 5m/8m plus minus 40/45m/kw.

Jak myślicie czy da się zaadoptować jakieś starsze JBL , Altec L ,Fostex itp?

Chciałbym abyście mi doradzili czy iść w starsze konstrukcje czy raczej patrzeć na nowsze dzięki.






Bacek

  • 2366 / 5889
  • Ekspert
05-12-2013, 21:42
Ja osobiście jestem fanem staroci :). Z nowości nic dobrego a taniego nie słyszałem ale też słyszałem kilka drogich i słabych. Więc tu pewnie bez osobistego odsłuchu nie ma co ryzykować.

Ze staroci to Altec Model 19, Klipsch Cornwall, Klipsch LaScala (jak nie jesteś basofilem lub dorzucisz sub), jak będziesz miał dwa wolne narożniki to Klipsch KHorn. Kilka Tannoy też by się zdało im starsze tym lepsze. Ale tak naprawdę każdy ma jakieś swoje preferencje i dobrze było by tego posłuchać. Ja akurat brałem w ciemno ale zawiedziony nie jestem.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Cypis

  • 2479 / 5032
  • Ekspert
06-12-2013, 07:08
Zastanawiające, że wszystkie podane przez Was konstrukcje są bardzo duże gabarytowo na bardzo dużych głośnikach. Nie ma małych, wąskich, wysokich, smukłych igiełek na 6" wooferach o skutecznościach 72dB? ;)

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

lancaster

  • Gość
06-12-2013, 07:50
Cypis, nie dramatyzuj, takie z 6 calami na midbasie miewaja nawet po 86  :-)

Bacek

  • 2366 / 5889
  • Ekspert
06-12-2013, 09:01
Cypis,

No w końcu to do dużego salonu a Ty zaraz byś chciał model który mieści się do szuflady :)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Cypis

  • 2479 / 5032
  • Ekspert
06-12-2013, 09:33
>> lancaster, 2013-12-06 07:50:02
>> Cypis, nie dramatyzuj, takie z 6 calami na midbasie miewaja nawet po 86 :-)

Chyba przy 10W :D

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

fakamada

  • 1066 / 5397
  • Ekspert
06-12-2013, 11:37

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
06-12-2013, 11:40

Dziękuję wszystkim za porady .

A co powiecie o takich konstrukcjach JBL ???

Chciałbym jednak odczuwać że mają ciśnienie i nie są ściśnięte jak to bywa w konstrukcjach nisko efektywnych.
To takie uczucie że zestawy chciały by a nie mogą....

Chciałbym zagrać i na lampie 300b i na tranzystorze nie chciał bym aby trzymać się jednej drogi .

Bas jest ważny ale i przede wszystkim chciałbym aby średnica nie zalatywała altem , kiedyś już miałem okazję słuchać wokalu i miałem poczucie jakby głos wokalistki zaatakowały altówki:)

Daję sobie na ten projekt około rok mam nadzieję że będziecie mi radzić dobrze .

Ciągnie mnie faktycznie w jakieś Altec , JBL , Fostex ....????

Ale koniecznie chciałbym usłyszeć wasze zdanie o tych ze zdjęcia i podobnych z tej samej rodziny JBL





fakamada

  • 1066 / 5397
  • Ekspert
06-12-2013, 11:51

magus

  • 20990 / 5896
  • Ekspert
09-12-2013, 10:44
MAG,

bałem się doradzić ci Klipsch Cornwall (które sam posiadam), ze względu na gabaryty, ale po zdjęciach, jakie wkleiłeś chyba wyrzutów sumienia mieć nie będę

(tak czy inaczej - znajdź rozmiary tych JBL-i, a następnie zrób z kartonu jeden taki mebelek i postaw w salonie - jeśli ci odpowiada, to jesteś w optymalnej sytuacji, ale jeśli nie, to lepiej wiedzieć to przed zakupem - wiem, co mówię :) )

co do swobody i ciśnienia - wedle mojej wiedzy wszystko, co ci tu koledzy proponują zagra z wielką swobodą
to wszystko konstrukcje ok 100 dB (dadzą radę praktycznie z każdą lampą na 40 m2), grające z rozmachem i nieskompresowanym dźwiękiem choć na pewno da się pomiędzy nimi różnicować

myślę, że jeśli nie będą to wymiary, czy cena, to głównym czynnikiem ograniczającym twój wybór może być dostępność danego modelu w dobrym stanie i z możliwością wysyłki do Europy (bo najłatwiej znaleźć takie kolumny będzie w USA, choć nie tylko)

ale jak masz rok, to wszystkiego się powolutku dowiesz




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

zdezintegrowany

  • 1278 / 4688
  • Ekspert
09-12-2013, 11:20
magus -->
jakie wymiary mają te Twoje Klipsche?
Ja swego czasu miałem Harbethy (60x33x30) i wcale nie było za bogato jeśli chodzi o wymiary:)

zdezintegrowany

magus

  • 20990 / 5896
  • Ekspert
09-12-2013, 11:39
proszę cię zdezi, nie mówimy tu o biurkowych głośniczkach do komputera :)

Cornwalle są szersze, niż te Harbethy wysokie :)
mniej więcej 1 x 0,65 x 0,4 metra

poza tym tak naprawdę istotny jest rozmiar "optyczny", a ten niestety rządzi się własnymi, bardzo relatywistycznymi, prawami
w mojej ocenie głośniki fizycznie 2x większe objętościowo wyglądają tak na 3x większe
(chyba, że większość objętości idzie w głębokość, ale w Cornwallach tak nie ma)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

Cervantes

  • 398 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2013, 11:42
Dla przykładu pozwolę sobie wtrącić : )
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money