Audiohobby.pl

Dekodowanie HDCD w Foobar2000

Rolandsinger

  • 2894 / 5895
  • Ekspert
15-09-2013, 12:11
Konkretnie:

Zripowałem płytę w HDCD do plików WAV EAC. Brak jakichkolwiek operacji na surowych danych z płyty.

Pobrałem wtyczkę do Foobara do procesowania HDCD. W aplikacji pojawiły się ustawienia wtyczki.

Pytanie brzmi: w jaki sposób następuje konwersja dodatkowej informacji w nagraniu?  Czy robi to softowo wtyczka? Bo DAC ma możliwość przetwarzania 24bit/384kHz, ale nie ma natywnie procesora od Microsonics do HDCD.
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

patrykvel

  • 282 / 4694
  • Zaawansowany użytkownik
15-09-2013, 14:09
Mozliwe, ze sie myle, ale powinno to wygladac tak, ze wtyczna w foobarze wykorzysta dodatkowe informacje do zwiekszenia dynamiki z 16 do 20 bitow. W takim wypadku z foobara powinien wyjsc sygnal 24/44kHz, gdzie 4 ostatnie bity sa dodane tylko dla zachowania kompatybilnosci z kolejnym torem czyli u Ciebie DACem.

Rolandsinger

  • 2894 / 5895
  • Ekspert
15-09-2013, 14:22
Tylko jak to sprawdzić, że tak właśnie się dzieje?

Sami eksperci, zero rozwiązań...no Koledzy.

Bo zaczynam wierzyć, że zakładanie merytorycznych wątków, zamiast takich o dupie Maryni nie ma sensu.
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

magus

  • 20990 / 5897
  • Ekspert
15-09-2013, 14:40
Roland, ja straciłem złudzenia już dawno - ostatnio tym sam pomogłeś mi o tym przypomnieć:

http://audiohobby.pl/topic/4/7888/1



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
15-09-2013, 14:48
Roland, predzej na forum dla informatyków pytaj.
Niemniej musze przyznac ze watek o dupie Maryni, ktory dzis założyłes cieszy sie większym zainteresowaniem.

WYDAJE mi sie ze wtyczka spelnia role dekodera hdcd. Po co innego miałaby tam byc ? wav jako format bezstratny nawet w wersji hdcd bylby czytany przez samego foobara tak jak plyta hdcd jest czytana przez zwykły CD player.
Nie widzę sensu takiej wtyczki gdyby nie dekodowała hdcd.

Rolandsinger

  • 2894 / 5895
  • Ekspert
15-09-2013, 16:38
Lan, mam podobne wrażenie, choć brak jakiejkolwiek kontrolki, że wtyczka działa pozostawia niepewność.
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

Krysew

  • 541 / 5897
  • Ekspert
15-09-2013, 17:48
Roland, jeżeli chcesz kontrolkę do foobara i wiedzieć czy działa wtyczka, to zmień wpis w polu Status bar: %codec% | %samplerate% Hz | $info(bitspersample) bits | %channels% | %playback_time%[ / %length%] | %bitrate% kbps | HDCD = $if(%__hdcd%,\'yes | \',\'no\')$if(%__hdcd%,PE: %__hdcd_peak_extend% LLE: %__hdcd_gain% TF: %__hdcd_transient_filter%)

Rolandsinger

  • 2894 / 5895
  • Ekspert
15-09-2013, 18:59

Wielkie dzięki za pomoc!

_________________________________________

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

z.B.

>>Kwantum przydanego mu basu jest wręcz wstrząsające, tworząc obrazy nacechowane potęgą i mocą, a jednocześnie spowite wszechobecnym niemal basowym łoskotem<<

>>Nowe gniazdko sieciowe spowodowało, że nagle miałem mnóstwo dźwięków. Nadciągały z każdej strony, wewnętrznie zróżnicowane, niby razem, ale każdy osobno, w swojej własnej misji.<<
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

jacekp46

  • 1 / 1205
  • Nowy użytkownik
18-02-2024, 20:01

Wielkie dzięki za pomoc!

_________________________________________

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

z.B.

>>Kwantum przydanego mu basu jest wręcz wstrząsające, tworząc obrazy nacechowane potęgą i mocą, a jednocześnie spowite wszechobecnym niemal basowym łoskotem<<

>>Nowe gniazdko sieciowe spowodowało, że nagle miałem mnóstwo dźwięków. Nadciągały z każdej strony, wewnętrznie zróżnicowane, niby razem, ale każdy osobno, w swojej własnej misji.<<



U mnie ten sposób nie działa...prosze o pomoc...

Karol

  • 2011 / 4324
  • Ekspert
19-02-2024, 15:01
@jacekp46 wpis jest w porządku, tylko wtyczka w nowych wersjach (x64) nie działa.
Żeby działała musi być 32 bitowy foobar2000 w wersji nie wyższej niż 1.6.
Ot i cała tajemnica. U mnie to jeszcze działało i działa w wersji 1.6.16
W tej nowej 64 bitowej wersji foobar2000 v2.1.2 wtyczka HDCD nie działa.
Tu masz link z informacją: https://www.foobar2000.org/components/view/foo_hdcd
Jeżeli masz gdzieś katalog foobar2000, ze wszystkimi plikami w wersji 1.6.x, to będzie to działać w 64 bitowym Windows 11.

Karol

  • 2011 / 4324
  • Ekspert
19-02-2024, 21:01
Wkradł się błąd w tym, co napisałem powyżej.
Wtyczka HDCD decoder 1.20 działa w w wersji 1.6 i wyższych.
Reszta jest w porządku, czyli foobar2000 musi być w wersji 32 bitowej.
Mój Windows 11 Pro nie uruchamia instalki w wersji 32 bit. Uznaje ją za niekompatybilną z wersją x64 Windowsa.
Pamiętam, że chyba jeszcze Win10 nie było tego sprawdzania i wersje 32 bitowe instalek uruchamiały się.
Podsumowując.
Żeby wtyczka działała, trzeba instalować wersję 32 bitową foobara, jeżeli Windows komputera daje taka możliwość.

Karol

  • 2011 / 4324
  • Ekspert
19-02-2024, 22:34
Problem z instalacją wersji 32bit rozwiązałem pobierając paczkę portable z tego miejsca:
https://www.videohelp.com/download/foobar2000_v2.1.2_portable.zip

Pobrany plik zip trzeba rozpakować do wybranej lokalizacji, uruchomić foobara, dodać potrzebne wtyczki, oraz wspomniany wpis:

%codec% | %samplerate% Hz | $info(bitspersample) bits | %channels% | %playback_time%[ / %length%] | %bitrate% kbps | HDCD = $if(%__hdcd%,\'yes | \',\'no\')$if(%__hdcd%,PE: %__hdcd_peak_extend% LLE: %__hdcd_gain% TF: %__hdcd_transient_filter%)

Następnie uruchomić muzykę w odpowiednim formacie i jak widać na załączonym obrazku wtyczka działa.
« Ostatnia zmiana: 19-02-2024, 22:43 wysłana przez Karol »