Audiohobby.pl

TDA1541 DAC

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
26-05-2008, 18:04
Schemat znajdziesz na :

http://www.pedjarogic.com/1541a/index.html

WaldeK


Niestety na naszym forum nie mozna zalaczac PDF-ow....

Rambo

  • 96 / 5826
  • Użytkownik
26-05-2008, 18:15
niestety 3 wersji nie ma opublikowanej. II to wszyscy znają, ale skok jakościowy z dograniem zasilania i  blokowania jest począwszy od III.

moris

  • 83 / 5901
  • Użytkownik
26-05-2008, 21:02
Zdecydowanie sugeruję 2-stronne PCB... a ztym zasilaniem i masą dla TDA1541 to jest sprwawa skomplikowana, pisałem kiedyś o wskazówkę do takiego pana, który  podobno brła udział w projektowaniu TDA1541... ale niestety nie odpisał:/
Ale na pewno mogę polecić na początek TL431.... ogólnie to sugerowałbym tak zrobić płytkę żeby można wsadzic byłą płytkę z jakimś regulatorem... serio czesto bardzo proste rzeczy grają lepiej niż LM317 tylko trzeba eksperymentu  bo czasami jednak nie... i jest tyle możliwości

Rambo

  • 96 / 5826
  • Użytkownik
26-05-2008, 21:59
morris - może i ta koncepcja z dwustronną PCB jest dobra w układach cyfrowych ale tu myśle, że jest problematyczna. Trzeba bowim stowrzyć masę analogową - kond blokujące aktywne driwery powinny mieć swoją szyję i łączyć się z pinem 5. Ciekawą koncepcją jest też połączenie kondensatorem -15 V i - 5 V (gdzie wymagana jest stałość napięcia), następnie z -15V (analog) dać blokowanie do masy lecącej tylko do tej wcześniejszej analogowej (akt. driwery) i dopiero na koniec połączyć masę analog i digital. Ta koncepcja jest rozsądna i myślę że w tym punkcie koncepca 1 ogólnej masy może przegrać. Ale to teoretyzowanie nad ideałem. co do tych "prostych" zasilaczy na tranzystorach to myślimy tak samo ale lenistwo...

gasolin

  • 4 / 5897
  • Nowy użytkownik
26-05-2008, 22:50
Tak.tak :) jestem użytkownikiem AYADAC-a z opisu ChUmI-ego. Potwierdzam wszystko co o nim napisał i faktycznie jestem bardziej niż zadowolony. Wykonanie i dźwięk to klasa sama w sobie. Jedyna "modyfikacja" jaką zrobiłem, to wstawienie TDA1541 S1 . Ciekaw jestem jak wypadnie nowa konstrukcja full-wypas... ale obserwując dotychczasowe działania ChUmI-ego jestem spokojny :) będzie pewnie super rewelacja :) .
Pozdrawiam.
   

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
27-05-2008, 18:51
>> Rambo, 2008-05-25 11:19:44
- a co myślisz żeby zrobić samą PCB daka jak u Torbena

Ogolnie dobry pomysl Brakuje ( przynajmniej mi) plytki z interface USB

Jakis pomysl?

WaldeK

Rambo

  • 96 / 5826
  • Użytkownik
27-05-2008, 20:58
na audiostereo Mateusz _W rzucił pomysł żeby tak zrobić a 2 PCB do daka miałaby przełączany zworkami filtr (w tym przypadku akurat oversampling), który współpracowałby z różnymi dakami. bardzo uniwersalne rozwiązanie!  Nawet taki nos dałby możliwość różnych kombinacji w przyszłości .

  • Gość
27-05-2008, 21:07
gasolin ~ dzieki za pozytywna recenzje mojej pracy :) bardzo sie ciesze ze jestes zadowolony. Fakt ze ten AYA DAC ktory masz to jak narazie najlepszy DAC jaki u mnie gral :) Obecnie gram na samodzielnie modyfikowanym SONY DVP-999ES i wciaz nie moge powiedziec zeby gral lepiej niz AYA :( Ale nowa wersja AYA w planie - moze poprzeczka sie jeszcze podniesie :) Dokladnie tak jak Ty chce sobie wsadzic TDA1541 S1 albo S2 zaleznie co mi sie uda dostac (masz jakies zrodlo na S1 albo S2?), chce wsadzic wiecej BG choc nie jestem do konca przekonany, ze BG STD sa lepsze od Rubyconow ZA ktore dawalem do Twojego DACa - ZA to moje ulubine kondy :) chce troche pokombinowac z rezystorem I/V i dac trafa z www.toroidy.pl :) Jak mi sie kiedys uda poskladac to dam znac moze zrobimy kiedys porownanie odsluchowe  :)

  • Gość
27-05-2008, 21:16
najciekawsza i najbardziej dopracowana wersja AYA to wersja 2.0b/2.0c.  Pozniejsze wersje AYAII to juz niestety troche komercyjny produkt gdzie Pedja poupraszczal niektore rozwiazania i dodal kompletnie niepotrzebne USB :( Sam tego oficjalnie nie powie bo to przeciez produkt ktory obecnie oferuje komercyjnie - zrozumiale :) ale z rozmawy z nim tak wlasnie wynikalo :) Ponizej fotka wersji 2.0 ktorej obecnie slucha gasolin :)

moris

  • 83 / 5901
  • Użytkownik
28-05-2008, 22:17
>>Rambo
Ja miałem na myśli laminat 2 stronny a prowadzenie masy to odzielna sprawa....
Ja mam porównanie płaszczyzna masy vs. podzielenie tylko dla AD1865 i jednolita płaszczyzna wypadła lepiej na słuch... ale to całkiem inny DAC ( z mniej skomplikowanym zasilaniem), bo dla TDA1541 sprawa jest skomplikowana bo wydzielenie oddzielnej płaszczyzny masy dla tych 14 kondesatorów i bezposrednio do GND jest bezkrytycznie dobrym pomysłem.... ale z tym odsprzęganiem zwłaszcza -5V to jest problem bo z godnie z tym co pisano na diyaudio.com zasila ono zarówno część analogową , jak i cyfrową i jeżeli odsprzegniemy do płaszczyzny analogowej to każdy prąd płynący od  pinu -5V do DGND(poprzez kondensator stworzy dużą pętle..... chociaż z drugiej strony jeżeli rzeczywiście jes -+5V wykorzystane zasilnia logigi CML(bo podobno wśrodku TDA1541 taka jest)  to prady "cyfrowe" będą krążył od +5V do -5V więc nie do DGND i pomiedzy +5V i -5V warto dać kondensator odsprzęgający.....to  też takie toeretyczne rozważania.

Rambo

  • 96 / 5826
  • Użytkownik
28-05-2008, 23:42
moris- no to może zrobić zgniły kompromis :) . też myślałem cały czas o dwustronnej PCB i dlatego wydzielić masę analog dla pinu 5 + 14 kondensatorów i połaczyć ją dalej z masą ogólną  a następnie reszta na krótko do masy ogólnej. to też akceptowalny wariant.

moris

  • 83 / 5901
  • Użytkownik
29-05-2008, 08:52
Nie ma jak rozsadny kompromis;)

lancaster

  • Gość
11-10-2009, 15:40
Gdyby komus zalegała 1szt TDA1541A prosze o kontakt. Chętnie przygarnę :)

jjurek

  • 2059 / 5830
  • Ekspert
12-01-2011, 16:59
Mam pytanie o DAC-a na TDA1541:

mój posiada mikrokontroler do przełacznia sygnałów: na jednych trybach nie gra wcale, na innych zniekształca, na innych jest OK.
Jak to rozumieć? Chodzi mi o tabelkę:

jjurek

  • 2059 / 5830
  • Ekspert
12-01-2011, 17:02
.