Audiohobby.pl

Ranking polskich wzmacniaczy słuchawkowych

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
12-05-2015, 16:59
Hej!

Jestem cały czas tylko raczej czytam niż piszę. Szukam informacji o których wiem, że były i znajduję bez pytania o nie ... śladów aktywności zatem brak, a sama aktywność w gruncie rzeczy niewielka bowiem zajęć mam teraz jeszcze więcej niż ostatnio gdy mieliśmy okazję się spotkać. Z ledwością starcza czasu na słuchanie muzyki, a na słuchanie sprzętu to czasu na tę chwilę brak.

Zaś co do meritum wątku, to poszukiwania mojego przyjaciela - wzmacniacza słuchawkowego budżetowego - przypomniały mi jak ja tu wpadłem kilka lat temu i szukałem dokładnie takich informacji. Producenci pojawiają się i znikają i udzielając mu wskazówek (co krajowe-słuchawkowe można sprawdzić) zastanowiło mnie ile rzeczy w krajowym audio mogło mi umknąć w ostatnich miesiącach.

Synthax

  • 2323 / 4113
  • Ekspert
12-05-2015, 20:08
Espressivo to wyjątkowo sympatyczne urządzenie. Skromne, neutralne, a jednak grające tak, że dostajemy 100% muzyki w muzyce.
Czyli Feliks Audio, choć to nie nowy producent ;-)
BTW, podobno miał powstać jakiś nowy słuchawkowiec od Feliksa. Prawda li to ?

Asmagus, gdzie Ty byłeś jak Cię nie było ?
Taki zawalony robotą, czy też uczucia do audio ochłodły ? :-)

Już jest, pod angielską zakładką strony Feliks Audio


sir.jax

  • 241 / 3806
  • Aktywny użytkownik
12-05-2015, 23:14
A wie ktoś, czy wiela kosztuje przeróbka impedancji na wyjściu, bo Espressivo ma chyba 60om.
Do czego zmierzam, mam pożyczone Grado RS1od kolegi z AH :) ktore mają impedanję 32 omy.
Chętnie bym takie Grado przygarnął, ale nie chciałbym słuchać na niedopasowanych ze sobą elementach słuchawki/wzmacniacz.
Pytanie jak długo musiałbym czekać na taka przeróbkę u pana Henryka?
Grado RS1 fajnie też grają z Moonlightem od majkela, ale czasami za ostro.
« Ostatnia zmiana: 12-05-2015, 23:17 wysłana przez sir.jax »
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Karol

  • 2011 / 4324
  • Ekspert
12-05-2015, 23:26
@sir.jax, przygarnij te RS1 i posłuchaj na Espressivo. :)
Jeżeli konstrukcja zbytnio nie wyewoluowała od czasu, gdy ja robiłem swój wzmacniacz, to będzie OK.
Kiedyś Espressivo spokojnie obsługiwało słuchawki z przedziału 30-100 Om.

sir.jax

  • 241 / 3806
  • Aktywny użytkownik
12-05-2015, 23:44
Kolego, ja mam Espressivo :) właśnie od ponad roku i w specyfikacji jak byk stoi, że impedancja wyj. to 60 om.
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Karol

  • 2011 / 4324
  • Ekspert
13-05-2015, 00:13
OK. Widocznie konstrukcja zmieniła się od tego czasu.
Ale możesz dla pewności zadzwonić do konstruktora i się upewnić co z tym przedziałem 30-100 Om, o którym pisałem.
Może coś tam z tego pozostało. Dajmy na to, jeżeli teraz jest np. 30-60 Om, to nie trzeba będzie nic przerabiać.
Jak nie ma, to bez wydatków się chyba nie obędzie. :)
« Ostatnia zmiana: 13-05-2015, 00:27 wysłana przez Karol »

-Pawel-

  • 4724 / 5499
  • Ekspert
13-05-2015, 08:06
Ale Grado nie ma ściśle określonej impedancji wyjściowej wzmacniacza, z którą "muszą" współpracować. Jeśli grają przyjemnie to znaczy, że jest OK. Majkel swego czasu doszedł do wniosku, że na jego konstrukcjach najlepiej wychodzi gdy impedancja na wyjściu oscyluje w okolicach zera, ale wiele Grado gra świetnie z lamp, które miewają zupełnie inne parametry na wyjściu.

Przeróbka parametrów wyjściowych wzmacniacza równałaby się zapewne zmianie topologii, to nie jest tak, że na wyjściu siedzi sobie jakiś kond i można go bezproblemowo podmienić. Sprostujcie mnie jeśli się mylę.

sir.jax

  • 241 / 3806
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 08:56
Ale Grado nie ma ściśle określonej impedancji wyjściowej wzmacniacza, z którą "muszą" współpracować.
Ale Espressivo ma określoną impedanję słuchawek ...
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Perul

  • 246 / 4363
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 09:10
... poszukiwania mojego przyjaciela - wzmacniacza słuchawkowego budżetowego - przypomniały mi jak ja tu wpadłem kilka lat temu i szukałem dokładnie takich informacji. Producenci pojawiają się i znikają i udzielając mu wskazówek (co krajowe-słuchawkowe można sprawdzić) zastanowiło mnie ile rzeczy w krajowym audio mogło mi umknąć w ostatnich miesiącach.
Ostatnimi czasy pojawił się ZENek Uno, sprzedało się kilkanaście sztuk.
Obecnie brat pracuje nad finalną wersją ZENka Duo, znaczy czeka na płytki i części ;)

majkel

  • 7476 / 5894
  • Ekspert
13-05-2015, 09:33
Ale Grado nie ma ściśle określonej impedancji wyjściowej wzmacniacza, z którą "muszą" współpracować.
Ale Espressivo ma określoną impedanję słuchawek ...
To wynika z zastosowanych rozwiązań i użytych lamp. Impedancja wyjściowa wzmacniacza jest w pierwszej kolejności wynikiem zastosowanego schematu, a dopiero w kolejnym kroku można ją podbić rezystorem szeregowym, jeśli zachodzi taka potrzeba. Konstruktor Espressivo zna schemat i na tej podstawie podaje optymalne dla wzmacniacza parametry słuchawek. Zmienić impedancję wyjściową dałoby się tylko poprzez ingerencję w konstrukcję, czyli de facto zrobienie trochę lub bardzo innego wzmacniacza.

W tranzystorach jest tak, że jeśli ma dostatecznie silne ujemne sprzężenie zwrotne z wyjścia, to impedancja wyjściowa jest bliska zeru. Dla świętego spokoju w różnych przypadkach dodaje się rezystory szeregowe, ale nie jest to obligatoryjne w każdej konstrukcji.

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
13-05-2015, 09:59
Jakby nie rozmawiać o wzmacniaczach słuchawkowych to kończy się impedancji wyjścia.... i słusznie.
Moim zdaniem dla dynamicznych słuchawek to najważniejszy czynnik odpowiadający za dopasowanie zestawu. Przygoda z Denonami D7000 udowodniła mi, że kontrola niskiego zakresu w tych 25 omowych słuchawkach związana jest bezpośrednio z impedancją wyjściową wzmacniacza. Lampy mają swoje zalety, ale mają też i wady.

majkel

  • 7476 / 5894
  • Ekspert
13-05-2015, 10:14
Jakby nie rozmawiać o wzmacniaczach słuchawkowych to kończy się impedancji wyjścia.... i słusznie.
Moim zdaniem dla dynamicznych słuchawek to najważniejszy czynnik odpowiadający za dopasowanie zestawu. Przygoda z Denonami D7000 udowodniła mi, że kontrola niskiego zakresu w tych 25 omowych słuchawkach związana jest bezpośrednio z impedancją wyjściową wzmacniacza. Lampy mają swoje zalety, ale mają też i wady.
Bo Denony starsze i nowsze tak mają, że bardzo lubią współczynnik tłumienia. Dlatego z najnowszą konstrukcją Headonic grają mi wyraźnie lepiej niż z BP czy SP, bo impedancja wyjściowa zeszła do 0.1 oma.

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
13-05-2015, 11:04
Mam takie właśnie doświadczenia. Swoją drogą muszę w końcu "potrenować" z wysokimi impedancjami słuchawek i na własne ucho ustalić jakie grupy wzmaków (mnie) grają z nimi lepiej, czy tu też decydująca będzie impedancja czy też inne czynniki?

Co do polskich wzmaków słuchawkowych chciałem kiedyś zrobić taką akcję "Polisz audio" i zebrać w jednym cichym i spokojnym miejscu wszystkie polskie obecnie produkowane wzmacniacze słuchawkowe np. na 3 dni (gdzieś na śląsku), tak by każdy mobilny, mógł wpaść i na swoich słuchawkach sprawdzić swoje wrażenia.

Synthax

  • 2323 / 4113
  • Ekspert
13-05-2015, 11:10
A wie ktoś, czy wiela kosztuje przeróbka impedancji na wyjściu, bo Espressivo ma chyba 60om.
Do czego zmierzam, mam pożyczone Grado RS1od kolegi z AH :) ktore mają impedanję 32 omy.
Chętnie bym takie Grado przygarnął, ale nie chciałbym słuchać na niedopasowanych ze sobą elementach słuchawki/wzmacniacz.
Pytanie jak długo musiałbym czekać na taka przeróbkę u pana Henryka?
Grado RS1 fajnie też grają z Moonlightem od majkela, ale czasami za ostro.
Chyba trzeba zamówić wersję z trafami na wyjściu, ale ona nie gra tak dobrze jak OTL, chyba że zainwestuje się w wypasione trafa słuchawkowe.

sir.jax

  • 241 / 3806
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 23:25
W takim razie zapytam jaki wzmacniacz do Grado RS1, a jaki np, do Grado RS2 tylko żebym z krzesła nie spadł :)
P.S.
Z majkelowym Moonlight czasem na RS1 jest za ostro, a jak by to wyglądało z RS2 chyba wkrótce obadam u posiadacza RS2.
Może majkel coś więcej napisze, czytałem reckę na mp3store majkela na temat RS1 vs RS2 i bardzo przejrzyście i szczegółowo, tylko mnie wyszło że czasem wolałbym RS1, a innym razem RS2 po tym co przeczytałem :)
« Ostatnia zmiana: 14-05-2015, 00:28 wysłana przez sir.jax »
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.