Audiohobby.pl

Absolutnie bezgłośny PC - źródło Audio i most dla Video

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 10:17
Chciałem się podzielić wrażeniami z ostatniego zakupu. Zakup został sprowokowany dyskusją w wątku @Mirka o "audiofilskich" laptopach. Od wielu lat używam laptopów do tworzenia oprogramowania i (z wiekiem) coraz bardziej męczy mnie (przeszkadza) szum. Większość urządzeń obecnie posiada wiatraki i szumi. Najczęściej nawet cichy wiatrak, sterowany temperaturowo powoduje powstawanie szumu poprzez przepływ powietrza, budowę obudowy, itp. itd.
Nawet bardzo ciche (według producenta) urządzenia (np. serwery Synology) nie sprawdzały się u mnie na biurku.
Dodatkowo ja i moje dzieci mamy taką "nadwrażliwość" na dźwięki generowane przez elektronikę. Musiałem nawet wymienić wszystkie żarówki na wyższy model Philipsa.

A teraz do rzeczy. Należę do osób, które nie lubią pozbywać się kupionego sprzętu, który działa. Stąd do muzyki i filmów używałem ponad 10 letniego PC-ta HP-owskiego. Pentium 4, XP, NVidia GeForce 6200 (DVI full HD). Nigdy się nie zepsuł.

Podczas wymiany zdań w wątku @Mirka znalazlem na eBay firmę z Niemiec sprzedającą małe PC-ty. Zaryzykowałem i kupiłem.

Oto moja konfiguracja: (i3 3220T, 60 GB SSD, 4GB RAM, Win7 PRO refurrb):

http://tx-team.de/media/images/q5_heatpipe-large.jpg

PC-et nie ma "dziury" na DVD/CD. Dzięki temu na z przodu dwa wyjścia USB (wykorzystane na bezprzewodową klawiaturę i coś jeszcze). Jedyne kable jakie ma (z tyłu) i będzie mieć to:
- sieć 1GB ethernet
- kabel HDMI do telewizora
- USB 3.0 do dysku zewnętrznego SSD 240 GB (była promo w komputroniku SSD 240 SanDiska za coś koło 400PLN,obudowę LogiLinka kupiłem za 30 PLN w Saturionie)
- USB2.0 do HiFace EVO
- zasilanie 12VDC, 7A

Ruter do Neostrady zawierający porty GB oraz macierze dyskowe Synology (DS411Slim i DS212j) są w innym pomieszczeniu więc naprawdę mam "świętą ciszę"

We wspomnianym wątku, ktoś pisał, że nawet bezwiatrakowe PC hałasują. Otóż ten NIE !!!. Zewnętrzny zasilacz (12VDC, 7A) jest bezgłośny, wewnętrzny stabilizator DC-DC również. Brak CD/DVD (mam zewnętrzną stację BD podłączoną do rutera) powoduje, że przy starcie, czy podłączaniu zewnętrznych dysków panuje absolutna cisza.

Jak ktoś lubi majsterkować to może sam złożyć sobie takiego PC-ta.
Main Board:

http://www.asus.com/websites/global/products/8rrhd5iJZMNojc2z/P_500.jpg

Wydaje mi się jednak, że nie będzie dużej różnicy cenowej.

Ja za swój płaciłem 510 EUR. Obecnie jest drożej :(
Bardzo interesująco cenowo wygląda wersja na Atomie:
Eco ver (4GB, 60 GB SSD, Win 7 Pro Refurbish 307 EUR)

http://tx-team.de/media/images/q6i-x-gr.jpg

Jestem pewien, że do audio i ew. oglądania Internetu/DVD będzie wystarczająca.

Do filmów używam PotPlayer, który odtwarza filmy zgrane do plików (lub obraz płyty zgrany do folderów)
Do muzyki Foobar2000 w którym zainstalowałem dodatek WASAPI.
Dla mnie jest różnica między WASAPI (event) a jego brakiem. Na słuch wygląda to tak, jakby bez WASAPI event dzwięk był normalizowany (dynamika spłaszczana). Cichsze instrumenty stają się głośniejsze - taki "loudness war".

Może najlepszym możliwym rozwiązaniem byłaby wersja ECO i linux :)

So far so good. Potwierdzam całkowitą beszelestność wybranego rozwiązania. Z przyjemnością zamykam laptopa i przeglądam internet słuchając muzyki na nowym nabytku.

Jak ktoś ma DAC z dobrze zrealizowanym wejściem USB to myślę, że taki PC mógłby być dobrym źródłem dla niego bez dodatkowych elementów w torze.




Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 10:24
Ech ten brak edycji. Ja kupowałem tu:

http://tx-team.de/

Odpisują po angielsku (niemiecki i angielski). Płaci się Paypalem. Miałem swojego PC-ta w 4 dni od przesłania pieniędzy.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Gustaw

  • Gość
30-11-2012, 11:08
Przy odtwarzaniu filmów 1080p też jest cicho?

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 11:19
>> Gustaw, 2012-11-30 11:08:33

yes Sir.

W sumie nie wiem co miałoby wtedy hałasować. Tam nie ma ZADNEGO wiatraka. Radiatory i rurki. Karta grafiki zintegrowana (procesor Intel I3 3gen). Dysk SSD na system i programy.

Filmy przechowuję na macierzy Synology DS212j w innym pomieszczeniu, nawet zewnętrzny napęd BD jest w tym drugim pomieszczeniu (ja i tak kupione płyty zgrywam dla wygody ich użytkowania)

Macierz i PC łączą się ethernetem z ruterem 1GB (zwykły ruter Linksys-a do Neostrady - w sumie pewnie każdej sieci)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Gustaw

  • Gość
30-11-2012, 11:31
OK. Nie załapałem, że na procesorze też nie ma wiatraka.

Cypis

  • 2479 / 5032
  • Ekspert
30-11-2012, 12:31
Niektóre HDD Playery, czyli odtwarzacze multimedialne mają wbudowaną przeglądarkę internetową. Posiadają najczęściej SPDIFa do audio. A kosztują ułamek prezentowanego tu rozwiązania.

Jeśli mówimy głównie o wykorzystaniu do muzyki, filmów i ew. przeglądania internetu budowa PC wyłącznie do tego celu IMO mija się z celem.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 15:29
@Cypis ale tu oglądasz obraz na plaźmie 46" w full HD (a nawet ma wyjscie RGB w rozdzielczości 2xFullHD), masz dostęp do wszelkich aplikacji. 157 EUR to nie jest wiele - tak mi się wydaje za wersję ECO - bez pamięci dysku, systemu. Jak masz dysk do lapka lub SSD i umiesz zainstalować Linux-a to właściwie zamkniesz się w 157 EUR.

No i jesteśmy w zakładce PC-Audio ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 15:32
Chodzi mi o ten model:

http://tx-team.de/pi44/pd347.html
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zibra

  • 812 / 4989
  • Ekspert
30-11-2012, 16:56
Ja wlasnie jestem na etapie zmiany takiego potworka na maszyne do muzyki, filmow i internetu. Musze najpierw posprzedawac plyte i obudowe, bo grafika juz poszla. Zostanie mi i3 2120 z wbudowana grafika, 4GB RAM i SSD na system plus HDD na pliki. Potrzebuje wiec:

- plyte glowna jakas mini ATX?
- obudowe

Macie jakies propozycje? Jak rozwiazac chlodzenie CPU? Chyba zostawianie go calkiem bez radiatora to jest pewne ryzyko?
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 17:47
>> zibra, 2012-11-30 16:56:15

Napisz do niemców e-mail. Jestem przekonany, że zaproponują tobie: zasilacz, rozdzielacz DC-DC, obudowę, płytę a procek, dysk i pamięć sam sobie włożysz. Tam będą już rurki i radiatory przygotowane. Albo się zgodzą włożyć twoje elementy. Mają spore doświadczenie i na całość udzielają normalną gwarancję.

Ewentualnie sprzedaj procek i kup gotowca bez dysku i pamięci, systemu. Może się mylę ale I3 3220T rózni się od poprzednika własnie zmniejszonym poborem (co za tym idzie mniejs się grzeje). To co ja mam pobiera 30W. Ta wersja z Atomem niby tylko 20W.

Jak będziesz w W-wie to zapraszam, obejrzysz, dotkniesz, sprawdzisz. Ja jestem zafascynowany bezgłośnością takiego rozwiązania. Włączę na tydzień watomierz przed zasilacz PC-ta i zdam relację z faktycznego poboru mocy.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zibra

  • 812 / 4989
  • Ekspert
30-11-2012, 18:45
Mam jeszcze do sprzedania pare rzeczy z kompa zanim sie na cos zdecyduje, ale mozna sie juz porozgladac.
Nie wiem do konca jak dziala ten Pico PSU, ale mozna go juz kupic na ebay za 80zl z darmowa wysylka.
Myslalem o czyms takim, minimalistycznie:

http://www.ebay.pl/itm/M350-mini-ITX-Gehause-Ideal-fur-picoPSU-150-XT-160-XT-/280568071129?pt=DE_Elektronik_Computer_Geh%C3%A4use&hash=item41532903d9

Tylko czy ja tam wszystko upchne i bedzie dzialac. Co z zasilaczem? Dyski montuje sie na takich podwieszkach z tego co widze. Jak rozwiazac chlodzenie CPU? Jaka plyte kupic?
Najbardziej interesuje mnie kwestia rozwiazania tego zasilania PicoPSU. Rozumiem, ze wpinam go pionowo w pin20 plyty glownej? Jak go zasilamy? Trzeba wyjsc w przypadku takiej obudowy po partyzancku kablem na zewnatrz do zasilacza stabilizowanego? Bedzie to lepsze niz zwykly zasilacz komputerowy?
Troche sie na komputerach znam tylko w sprawie takiego mikrusa musialbym sie wiecej zorientowac co i jak.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 19:51
@zibra - zadałem pytanie niemcom.

Patrzę na eBay na rozwiązania oparte o ten box i największy procek jaki tam ładują to Atom.

http://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570&_nkw=fanless+picopsu&_sacat=See-All-Categories

Spójrz na ofertę numer 170928203634

To jest Atom w tej obudowie z pamięcią ale bez dysku. I mimo, że w nazwie jest Fanless to w specyfikacji jest Fan ...
Koszt 200USD plus cło i VAT to wychodzi drożej niż z niemiec w tej aluminiowej obudowie.

Bardziej przemawia do mnie grube aluminium. Ostatnio patrzyłem na zasilacze bezwentylatorowe jak i na PC bezwiatrakowe i stosowane są radiatory na elementy grzejące się oraz rurki odprowadzające ciepło z tych radiatorów do obudowy a nawet są dodawane radiatory w miejscu łączenia tych rurek do obudowy. Mogę odszukać zdjęcia jak chcesz. Taka "dziurawa" obudowa budzi moje obiekcje o kurzenie się :) ale to moje gdybania
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zibra

  • 812 / 4989
  • Ekspert
30-11-2012, 20:12
Dzieki za pomoc.
Obawiam sie, ze Atom nie poradzi sobie do konca ze wszystkim, a ja chce zminimalizowac budowe takiego HTPC. Obecnie na i3 2120 dzialam na zintegrowanej grafice, a tez mam komputer podpiety do LCD 40 cali. Musi wiec wszytko chodzi plynnie w Full HD. Atom z tego co wiem moze miec problemy.
Majac juz i3 wolalbym na nim oprzec cala platforme. Jest pare plyt miniITX na allegro:

http://allegro.pl/gigabyte-ga-h61n-usb3-mini-itx-nowa-fvat-itx-zone-i2823865807.html

Obudowe tez mozna kupic aluminiowa i zaadoptowac do PC.
Ewentualnie jak znasz niemiecki i nie jest to dla Ciebie problemem to spytaj czy sa w stanie sprzedac sama obudowe lub obudowe z jakas plyta miniATX. Procek, pamiec i dyski mam. Zasilacz mozna kupic tanio na ebay, a chcialbym go jakos zoptymalizowac pod wzgledem czystosci zasilania:)
Jak ktos ma jakies inne propozycje to smialo, bo ciekawy watek.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

Cypis

  • 2479 / 5032
  • Ekspert
30-11-2012, 22:25
>> ogorek, 2012-11-30 15:29:01
>> ale tu oglądasz obraz na plaźmie 46" w full HD (a nawet ma wyjscie RGB w rozdzielczości 2xFullHD)

Nie rozumiem argumentu. HDD Player to może być również telewizor 46" z wyjściem Full HD i HDMI.

>> ogorek, 2012-11-30 15:29:01
>> masz dostęp do wszelkich aplikacji.

To jest jedyny argument przemawiający za tym rozwiązaniem - tradycyjne aplikacje PC. Jednak na 1,8 Ghz na wiele atrakcji bym nie liczył.

>> ogorek, 2012-11-30 15:29:01
>> 157 EUR to nie jest wiele - tak mi się wydaje za wersję ECO

Mam poważne wątpliwości czy dwurdzeniowy procesor Atom 1,8 GHz pociągnie wideo Full HD. Próbowałem na tradycyjnej platformie dwurdzeniowej z Intelem 2,4 GHz odtwarzać filmy FullHD. W zależności od przepływności albo się lekko przycinało albo był pokaz slajdów.

>> ogorek, 2012-11-30 15:29:01
>> No i jesteśmy w zakładce PC-Audio ...

HDD Player to najczęściej komputer z Linuxem pobierający w porywach do -nastu W. Zatem miejsce IMO jak najbardziej właściwe.

BTW. 157Euro to kwota ok. 630-650 złotych (BTW bez pamięci, czyli + 11Euro). To dość pokaźny budżet na wybór innego rozwiązania.

P.S. Proszę nie odbieraj tego jako ataku osobistego. Wskazuję tylko inną do Twojego rozwiązania alternatywę, IMO nie gorszą.

P.S.2. Najgorszą wadą zarówno Twojej jak i mojej propozycji jest konieczność włączenia telewizora by wybrać muzykę do odtwarzania. To IMO dyskwalifikuje takie rozwiązanie. Wadę tą usuwa HDDPlayer z własnym wyświetlaczem albo mały np. 7" monitor podłączony na stałe do urządzenia.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
30-11-2012, 22:55
@Zibra - napisałem do nich (po angielsku) czy sprzedadzą Tobie wersję ECO bez procesora i czy ta obudowa wystarczy do schłodzenia procka. Zobaczymy co odpiszą.

@Cypis - argument o Full HD faktycznie był bez sensu i zobaczyłem to po napisaniu ale nie ma edycji postów.

Powiem tak: po latach wlepiania oczu z bliska w ekrany PC-tów a potem laptopów, z przyjemnością wybieram muzykę na dużym ekranie TV. Siedzę od TV jakies 2.5m 3m, ustawiłem duuże czcionki i z przyjemnością wybieram muzykę lub przeglądam internet. Do tego jednak myszą operuje się bardzo wygodnie. Nastawiłem krótki czas wygaszacza i generalnie jestem zadowolony.

Co do Atoma-a to prawdopodobnie macie rację.

Sam mam tę wersję Intel I3 3-gen i wszystko chodzi sprawnie (nie przeczę, że drogie rozwiązanie i za niewielką dopłatą mogłem mieć Maca Mini ale mam takowego w pracy i on nie jest bezgłośny ;). Jeszcze raz podkreślam absolutną ciszę jaka mnie otacza i to jest naprawdę bezcenne.
Niesamowite jest jak naciskasz guzik PC-ta i absolutnie żadne dźwięki nie towarzyszą wstawaniu systemu i generalnie jego pracy.

Az mnie odrzuca jak w salonie dzieci włączą PS3 - tak to szumi.

Dla wielbicieli Appla - potwierdzam, że Mac-Mini jest ładniejszy. Ma fantastyczne wykończenie.

Mam nadzieję, że ceny I3 3-gen spadną wkrótce (mało pobiera mocy - 30W) i będzie można sklecić wtedy znacznie tańsze rozwiązanie. Radiatory i rurki nie są jakimś dużym kosztem. Obudwa z grubego ALU też zaczyna tanieć. Mój PC był dostarczony w malutkim pudełku z napisem ePC i to było pudełko po obudowie (oczywiście z Chin).
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …