Audiohobby.pl

Absolutnie bezgłośny PC - źródło Audio i most dla Video

ogorek

  • 855 / 5232
  • Ekspert
06-12-2012, 16:49
tu masz kalkulator macierzy. Wrzuc dwa dyski po 3TB i 4 dyski po 3 TB - zobaczysz graficznie różnicę :)

http://www.synology.com/support/RAID_calculator.php?lang=plk
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Sim1

  • 1829 / 5857
  • Ekspert
06-12-2012, 17:53
Omijajcie dyski zewnętrzne w metalowych obudowach. Najczęściej szum pracy dysku przenosi się na obudowę i dysk podczas pracy jest koszmarnie głośny.

ogorek

  • 855 / 5232
  • Ekspert
06-12-2012, 20:29
@Sim1 -> kupujesz dysk bez obudowy plus obudowę za 35 PLN LogiLinka  UA0106. Do tego silikonowe naklejki i podklejasz dysk tym silikonem przed włożeniem do obudowy. Mniej się przenosi. A aluminium ma oddawać ciepło.

Koledzy w pracy - zajmujący się sprzętem - próbowali już ratować dane wielu ludziom z dysków zewnętrznych. Ludzie kupują taki dysk i wierzą że jest wieczny i przechowują w tym jednym miejscu wszystko.

Albo trzymają dane i na PC i na dysku - często nie synchronizując tych danych. Albo dla bezpieczeństwa kopiują te same dane na dwa dyski a po pewnym czasie nie wiedzą czy wszystko jest zsynchronizowane.

Dlatego ciekawym rozwiązaniem są coraz tańsze rozwiązania macierzowe, gdzie kosztem nadmiarowości (np. 1 z 4 dysków) jest zabezpieczenie przed awarią jednego z nich. A serwer można postawić z dala od biurka, lub w innym pomieszczeniu. Ethernet wytrzyma długie połączenia kablowe. Nie wierzcie, że są bezgłośne. Są ciche ale słyszalne.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Sim1

  • 1829 / 5857
  • Ekspert
06-12-2012, 21:44
Dwa dyski w mirrorze to dobre rozwiązanie ale moim zdaniem jeszcze lepsze jest 2 dyski synchronizacją co tydzień czy miesiąć (rsync czy inne rozwiązania ze zautomatyzowanym uruchamianiem). Zaleta taka że jak się coś usunie nieopatrznie lub pofajda na dysku mirror od razu to synchronizuje, podczas gdy opóźniona synchronizacja to jak dodatkowa chwilowa kopia bezpieczeństwa.

ogorek

  • 855 / 5232
  • Ekspert
06-12-2012, 23:11
@Sim - ja mam osobną macierz do muzyki i DVD koncertowych i tu nic nie kasuje, dałem prawa odczytu (tylko!) wszystkim za wyjątkiem admina, który może dorzucać. Do tego możesz włączyć "kosz"

Druga macierz jest do backupu i Synology ma sporo aplikacji razem z urządzeniem. Jednym z nich jest automatyczny backup. Możesz trzymać codzienny (np. 14 ostatnich) i co miesięczny (np. 3 ostatnie)

Jest również "serwer multimediów" - działa z PS3 (np.)

To wszystko możesz oczywiście zrobić na 1 macierzy. Wydzielić folder współdzielony do muzyki (z takimi prawami jak opisałem) a drugi na backup ... i skonfigurować backup dla wszystkich komputerów domowych ...

Co więcej urządzenie wspólpracuje z Windą, OS-em, ux-em ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Sim1

  • 1829 / 5857
  • Ekspert
07-12-2012, 14:09
Dwie macierze, dwa dyski, czy też dowolna ich kombinacja... to jest rozsądne podejście jeśli mówimy o bezpieczeństwie danych :).
Niestety przeżyłem kiedyś pad RAIDa 5 z powodu awarii wentylatora i zbytniego wzrostu temperatury. 2 z 4 dysków wyłączyły się z przegrzania i zawartość macierzy powiedziała "Żegnaj". Uratowała mnie kopia zawartości przed miesiąca, nie idealna ale ostatni miesiąc zmian udało mi się odtworzyć. Mirror w takiej sytuacji też by chyba nie pomógł jakby oba dyski padły w krótkim odstępie. Od tego czasu preferuję synchronizację zamiast mirrora i niezależne obudowy/chłodzenie/zasilanie by zminimalizować takie ryzyko.

ogorek

  • 855 / 5232
  • Ekspert
07-12-2012, 14:39
W Synology (nawet najtańszych) masz kontrolę temperatury softwarewą i hardwarową. Co nie zmiania faktu, że nadajemy na jednej fali (może trochę przesadzamy) i preferuję 2 macierze zamiast jednej :)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Sim1

  • 1829 / 5857
  • Ekspert
07-12-2012, 14:55
Jedna fala i jedna przesada :) Ja mam macierz z 4 dyskami zasuwającymi w RAID0 jako główny zasób danych synchronizowaną na drugą z RAID1 która generalnie pracuje tylko w czasie synchronizacji. Obie usypiają jeśli nie używane by nie zjadać prądu i zajechać dysków (niby rozruch dysku najbardziej go zużywa ale w takiej konfiguracji nie ma to istotnego znaczenia).

mirek10

  • 1212 / 4393
  • Ekspert
07-12-2012, 20:55
Dostalem dobra wiadomosc (Wiem, że Calyx Femto udało się uruchomić pod windows 8.
Sterowniki do Femto te Thesycon są dla win 7  i WIn8 nie chciał ich zainstalować dopiero któraś próba w trybie zgodności ze starym systemem przeszła, czyli tak jak doradzają.)widac ze powinien moj  Calyx tez zaskoczyc,dzieki uprzejmosci wlasciciela JPlay dostalem ponownie program ale do Windowsa 8 na 64b  ktory twierdzi ze z Widowsem 8 najlepiej gra JPlay jak  do tej pory i teraz bede probowac z moim infornatykiem cos zdzialac w nowym laptopie.

Gustaw

  • Gość
07-12-2012, 20:58
"ktory twierdzi ze z Widowsem 8 najlepiej gra JPlay "

Tak, tak...."Będzie Pan zadowolony" :)

zdezintegrowany

  • 1278 / 4688
  • Ekspert
07-12-2012, 22:20
mirek-->

zamiast kupić dodatkowy dysk 1TB to dałeś się wmanewrować w jakiś program za 100 EUR, który hibernuje mózgi tym którzy go zakupią :)

zdezintegrowany

Sim1

  • 1829 / 5857
  • Ekspert
07-12-2012, 22:28
Mirek, Gustaw (i parę innych osób) cały czas dobrze podpowiadały.
Pomysł JPlaya dla osoby która wzywa informatyka do komputera (nie żeby to było złe!) pachnie mi złośliwością skierowaną przeciwko Tobie.
Zostałeś wepchnięty na minę. Boję się, że znów zamiast słuchać muzyki będziesz czekał... tylko teraz na informatyka... i na serio cieszyłbym się gdybym się jednak mylił!

mirek10

  • 1212 / 4393
  • Ekspert
07-12-2012, 22:31
Ze najlepiej gra porownujac do Win 7 i Visty, zebys dobrze zrozumial,a nie ze jest  najlepszy z wszystkich programow do Win 8.
Czy dobrze kupilem to sie okaze w praniu, mala strata,nie jeden ciuch kupilem za 100eur i sie wyciagna lub skurczyl po praniu,tak ze jak bedzie do dupy to trudno, dobrze ze nie kosztowal 800eur hi hi

mirek10

  • 1212 / 4393
  • Ekspert
07-12-2012, 22:41
Sim1-tak to jest jak ktos stawia pierwsze kroki w audio-plikach,ale wierze ze to jest ten odpowiedni kierunek i wczesniej czy pozniej wszyscy tam sie znajda, a ze ja pomecze sie troche to na zdrowie ,naucze sie wiecej obslugi komputera i cos na temat tego nowego kierunku w audio,na gieldzie tez bylo trzeba troche stracic na poczatku ,aby pozniej bylo lepiej,pamietam 15lat temu jak inwestowalem to byla ciemna magia, a teraz lepszy jestem od doradcy finansowego!

Gustaw

  • Gość
07-12-2012, 22:47
Mirku,

Jeżeli chcę powiesić obraz na ścianie to najpierw biorę gwoźdź i młotek. Jeżeli nie mogę wbić gwoździa bo ściana jest np. za twarda to wiercę otwór pod kołek rozporowy wbijam kołek i wkręcam śrubę i zawieszam obraz a nie zaczynam od wezwania 1000 osobowej ekipy budowlanej z ciężkim sprzętem.

100 euro mała strata? Może. Jeżeli to mała strata to zafunduj kilku kolegom na forum takiego JPlay-a.