Audiohobby.pl

Os-con do tuningu dac

Beat

  • 71 / 4872
  • Użytkownik
07-11-2012, 15:41
Wiadomo że os-cony dobrze sprawiają się w sekcji cyfrowej zasilania.
Czy prawidłowo wybrałem miejsce dla os-cona - na schemacie AK4586 czerwona obwódka ?
Gdzie jeszcze sprawdzą się os-cony ?
Jeśli zasilanie w dac nie jest rozdzielone jak w przypadku cs4340 to co można zrobić ?

Gdzie dać os-cony w dac dla:
- AK4586 Terratec Phase 26 usb - profesjonalny przenośny system nagrywania
- CS4340
- WM8721

Załączniki pochodzą z datascheet.

Na pewno nie są to najlepsze przetworniki, ale takie mam w gotowych sprzętach (gotowych do tuningu :) ).
Na pewno będę dążył w kierunku lepszych dac-ów, na razie jednak chcę zdobyć doświadczenie i nie zniechęcić się
do tuningu.

Beat

  • 71 / 4872
  • Użytkownik
07-11-2012, 15:47
Uzupełnienie o grafiki dla:
- CS4340
- WM8721

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
07-11-2012, 17:51
Oscony przez wielu moderów nie są polecane. Zajrzę do archiwalnych pomiarów i spróbuję się do tego odnieść. Mimo tego zgadza się: są zalecane do sekcji zasilania.

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
07-11-2012, 18:03
Dobrnąłem do pomiarów i wniosków:
1. Oscony mają w miarę niskie ESR, ale duże ESL, co powoduje duże problemy z rezonansami przy dodatkowym bocznikowaniu mniejszym kondensatorem, np. 1000 razy mniejszym. Duże ESL i małe ESR to proszenie się o kłopoty, trzeba uważać.
2. Przybliżona wartość rezystancji wsadzonej w szereg z osconem dla minimalizacji kolana rezonansowego to 0,5om. Taka wartość osłabia odsprzęganie od zakłóceń i nie filtruje dobrze.
3. Rezonans samego oscona, gdzie udział impedancji przewyższa reaktancję z pojemności może być nawet nawet na wartościach 100kHz czy nieco więcej. Jest to bardzo niska wartość.
4. Duże ESL dodatkowo wpływa na słabe tłumienie wysokich częstotliwości, nie wyłapuje ich.
5. Małe ESR daje kopa w miejscu o niskiej reaktancji i tam dobrze się sprawuje.

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
07-11-2012, 20:30
Na pierwszym masz na zielono oscona 100uF, a na niebiesko zbocznikowanego ceramikiem 100nF. Widać, co się dzieje. Na drugim kontra Jamicon 100uF ;-) Na trzecim pasmo do 1MHz tego oscona vs spcap panasonica 47uF. Widać, że impedancja tego oscona jest spora. Trzeba więc uważać z innymi kondensatorami, jeżeli zdecydujesz się na oscona.

Rozważ foliowe. Mimo, że to tor zasilania, to z DACa masz przecież wyjścia prądowe (sorry, nie mam teraz otwartego podglądu schematów), a wtedy liniowość foliowych może się przydać.

Beat

  • 71 / 4872
  • Użytkownik
07-11-2012, 23:18
Dzięki Corvus5 bardzo podoba mi się Twoje bardzo konretne podejście, na temat, bez zbędnego filozofowania, nawet trochę wybiegające.

Mam problem z rozpoznaniem zasilania związanego z sekcją cyfrową w celu wymiany konda na oscona.

Głównie chodzi mi o:
 a) AK4586 (czy tu można dać oscony)
  -TVDD - Output Buffer Power Supply
  -PVDD - PLL Power Supply

 b) CS4340 (czy tu można dać oscony, jeśli nie to gdzie można ?)
  -FILT+ - Positive Voltage Reference (Output) - Positive voltage reference for    the    internal sampling circuits.

  -VQ    - Quiescent Voltage (Output) - Filter connection for internal quiescent reference

   voltage.
 
 c) WM8721 (tu chyba jasne ale chcę się upewnić - oba nadają się pod oscony)
  -DCVDD -Digital Core Supply
  -DBVDD -Digital Buffers Supply

patrykvel

  • 282 / 4665
  • Zaawansowany użytkownik
07-11-2012, 23:33
Zamiast osconow, to do cyfry polecilbym Ci Sanyo WG, moim i jeszcze paru osob, te kondy w cyfrze graja lepiej od osconow. JA porownywalem do Osconow SVP i dzwiekowo Sanyo lepiej wypadaly.

Patrzac na te uklady, to jeden kondesator nie wystarczy. W kazdym masz kilka wyprowadzen na zasilanie czesci cyfrowych. Na poczatek to polecam usiasc i na spokojnie przeczytac datasheet, czesto podaja ktore miejsca sa wazne jezeli chodzi o dobor kondesatorow. Jezeli juz uporasz sie z czescia cyfrowa, to mozna tez sprobowac cos zrobic z kondesatorami dla czesci analogowej WMa.

Jak przeczytam datasheety i cos bede wiecej wiedzial to napisze.

Corvus- ten DAC ma wyjscie napieciowe.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
07-11-2012, 23:46
Co do Terratec Phase 26 usb to ma on wadę konstrukcyjną zasilania dla lini -5V która powoduje że w okolicach 10kHz wyraźnie pogarsza się stosunek sygnału do szumu. Jest to spowodowane wadliwym użyciem impulsowej przetwornicy napięcia LT1945. Za duże kondensatory powodują że pracuję ona z częstotliwością w okolicy 10Khz. Zmniejszenie pojemności kondensatorów powoduje zwiększenie częstotliwości jej  pracy i wypchnięcie szumów poza pasmo słyszalne. Ew. zamiast zmniejszać kondensatory można "zbocznikować" kondensatory za przetwornicą rezystorem (zwiększając tym sposobem obciążenie)

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Beat

  • 71 / 4872
  • Użytkownik
08-11-2012, 01:09
Wielkie dzięki Bacek.
Bardzo by mi zależało aby karta Phase 26 usb pokazała co potrafi.
Nie mam niestety praktyki w tuningu (nie licząc wymiany paru kondensatorów i opampów), a i angielski u mnie średni.
Wdzięczny bym był jakby znalazł się spec co by mnie przez tunig z diyaudio oraz tnt-audio przeprowadził.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
08-11-2012, 10:00
Użyta tam przetwornica robi z +5V USB +5V i -5V dla daca i opów. Za nią masz C103 10uF i jakiś 220uF w +5 i c102 10uF i 220uF w -5.
Pretwornica działa w ten sposób że jeżeli napięcie na wyjściu jest mniejsze niż jakiś próg to impulsami podładowuje wyjściowe kondy. Czyli im większe obciążenie tym częściej.

W +5V szpilka szumu jest w okolicach 40khz czyli w zasadzie nie przeszkadza.
Gałąź -5V jest słabo obciążona więc przetwornica pracuje wolniej i szpilka jest przy 10kHz. Gość robił tam eksperymenty i dopinał dodatkowo 2200uF, wtedy szum przesuwał się na 500Hz.
Żeby to przenieść do góry trzeba by było zmniejszyć pojemności kondensatorów np z 220uF na 47uF. Ponieważ jemu nie chciało się rozbierać karty, od góry do nóżek C102 dolutował rezystor 100Ohm obciążając przetwornicę dodatkowymi 50mA. Poprawa była spora ale sum przy 20Khz był ok 7dba większy niż przy 5kHz
Z kolei dla +5V zwiększał pojemność o kolejny kond 220uF i tam ponieważ obciążenie jest większe szpilka nie przesunęła się wyżej w częstotliwości ale chociaż została zbita o 15dBa.

Jak ja miał bym się za to brać to pewnie oba kondensatory 220uF wymieniła bym na 47 lub 100uF i do obydwu 10uF (czyli c102 i c103) dolutował bym coś kole 200-300Ohm rezystor. |
Druga opcja to w ogóle nowy zasilacz liniowy lub inna przetwornica i wycięcie starego.

A tak na początek to zmierz kartę w RMAA bo może w końcu TerraTec  to poprawił i u ciebie tego nie ma.

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
08-11-2012, 10:07
A na stronie TNT nie ma rozwiązania. Są tam ciekawe rozważania na temat tego ile można wycisnąć z prostych regulatorów napięcia (mierzone przy użyciu terrataca). I we wszystkich pomiarach w których prezentowany ukad zaczyna mieć lepsze parametry szumowe niż karta widać tą szpilkę przy 10kHz.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
08-11-2012, 10:10
 >> Bacek, 2012-11-08 10:00:57
>Z kolei dla +5V zwiększał pojemność o kolejny kond 220uF i tam ponieważ obciążenie jest większe szpilka nie przesunęła się wyżej w częstotliwości ale chociaż została zbita o 15dBa.

Rozumiem, że szpilka mogła przesunąć się w niższe pasmo, a nie wyższe przy zwiększaniu C?

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
08-11-2012, 10:24
Tak oczywiście w dół, moja pomyłka.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
08-11-2012, 10:34
Z|dalszej kosmetyki to ten drugi gość pisał że jak zwiększył pojemność dla tego małego ceramika zaznaczonego na czerwono (dolutował 22uF) to spadł szum poniżej 100Hz. To podobno lokalne odsprzeganie skecji ADC. nie wiem co to ma do DAC ale może mimo wszystko się przedostaje lub on też robił nagrywanie lub pomiary (w sumie przy teście RMAA jest "nagrywanie" więc na wyniku widać).

Pisze też że zwiększył (nie wiem o ile) pojemność na tym żółtym kondze i ogólny poziom szumu spadł o 1dba

http://www.diyaudio.com/forums/attachments/digital-source/30105-terratec-phase-26-circuit-diagram-problems-no-service-ak4586_mod.jpg

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES