Audiohobby.pl

Os-con do tuningu dac

Beat

  • 71 / 4893
  • Użytkownik
12-11-2012, 16:50
Jeszcze raz dzięki Bacek.

Wcześniej w tej karcie brakowało mi sopranów, były jakieś stłumione, brakowało ich wybrzmień jak również szczegółów scena też była przez to ściśnięta.
Po zastosowaniu modyfikacji - najpierw zamiast 220uF znajdującym się za c102 dałem 100uF samwha SG.
Poprawa była szokująca, poczułem aż nadmiar sopranów, szczegółów wydaje się, że ostre nie były.
Wymiana drugiego 220 uF na 100 uF nie wniosła zauważalnych zmian.
Teraz można porównywać kondensatory.

Proponowane przez Ciebie rezystory 200-300 ohm miały na celu zwiększenie obciążenia ?
Taki sam cel osiągnąłem chyba zmniejszając kondensator, mylę się ?
Chciałbym zrezygnować z rezystora. Czy może jednak powinienem być ?
Sprawdzę jeszcze podmianę na 47 uF.
Obawiam się  jednak obecnie zasilanie cyfrowe jest bocznikowane i wymiana na oscona wymusiłaby usunięcie ceramika.
 Spróbujmy.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
12-11-2012, 21:11
W teorii nie zwiększyłeś obciążenia ale zmniejszyłeś "bufor". Ja bym z ciekawości choć do gałęzi minus trochę obciążenia dołożył. Po samym zwiększeniu obciążenia jakość zasilania minus nadal odbiegała od tego co było na plus. A sam DAC ma jeszcze lepsze parametry.

I nie rób tego tylko na słuch. Pomiar RMAA to banalna sprawa, łączysz chinchami wejścia z wyjściami, ustawiasz na mikserze poziom wyjściowy lub/i wejściowy tak żeby wskaźnik w programie nie wchodził na żółte/czerwone (clipping) czyli gdzieś na -1 do -3dBa, naciskasz przycisk i tyle, czekasz na wynik. O ile porównania pomiędzy różnymi kartami i przy różnych ustawieniach miksera nie są do końca miarodajne to tylko u Ciebie, na tej smej karcie i ustawieniach do testowania zmian już jak najbardziej.

A co do os-con. Mulder mawiał Trust no one. Osconów jest kilka rodzajów a efekt zastosowania konkretnych kondensatorów może być zupełnie inny w zależności czy stoją za standardowym LM317, przetwornicą czy jakimś LDO. Każdy układ może mieć inne potrzeby w zakresie ESR, ESL czy innych cudów.
Podmień, pomierz posłuchaj.



ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
12-11-2012, 21:43
W datasheecie do LT1945 polecają X5R, X7R, tantale i OS-Cony włąsnie

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
26-11-2012, 20:12
Oscon, cewka w szeregu i ceramik przy układzie to bardzo dobre rozwiązanie. Sam bym z chęcią takie wszędzie stosował, gdybym miał możliwości.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
27-11-2012, 09:55
Co do 101 to musiał byś prześledzić gdzie on jest podpięty bo jak nie w zasilanie to niekoniecznie zmniejszenie cokolwiek da a może i nawet popsuje.

Rozdzielenie DVBB i TVDD mogło by coś dać jeżeli miał byś kilka osobnych źródeł zasilania a nie tylko tą pojedynczą przetwornicę a to już jest grubsze dłubanie i nie do końca może dać poprawę na już gotowej płytce. Można by ew. Odpiąć TVDD i podpiąć je z powrotem przez jakąś małą cewkę np. 10-20uH

Co do zasilania zewnętrznego to po pierwsze 7805 w tak zaszumionym środowisku wiele nie zdziała. Po drugie skoro to jest tylko jeden punk zasilania to i tak potem idzie wszystko na tą źle zaimplementowaną przetwornicę i i tak niezbędne były te poprawki które wprowadziłeś.

Możesz się jeszcze ew. zastanowić nad dorzuceniem optoizolacji USB. Na źle zaimplementowanym zasilaniu potrafi zdziałać cuda ale wbrew pozorom aż tak fatalnie tu nie jest więc może jakąś poprawę da a może nie kwestia opłacalności/sprawdzenia (gotowiec ok 100 PLN).

http://audiohobby.pl/topic/12/7428#koniec

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
27-11-2012, 12:19
Miało być:

jakiś mały dławik np. 10-20uH


A tak w ogóle to cokolwiek pomierzyłeś? Jasne że odsłuch też jest przydatny, ale bez tego to dalsze zmiany to może być to wróżenie z fusów i może dżumę leczyć cholerą.

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Beat

  • 71 / 4893
  • Użytkownik
27-11-2012, 16:11
Sorry, Zapomniałem napisać wcześniej.
Próbowałem pomierzyć wersją 6 ale przy starcie zgłasza błąd,
 wersja 5.5 podczas pomiaru stwierdza że błąd. Będę musiał nad tym posiedzieć.
Jakie macie sugestie ?

Phase 26 jest dość specyficzna, może trochę wyjaśni to ten link.

http://www.eis.com.pl/virtual/modules.php?name=Sections&sop=viewarticle&artid=694

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
27-11-2012, 18:25
Fakt aktualnawersja 6 jest coś spieprzona i np na xp nie działa. Przez przypadek zainstalowałem a potem długo szukałem poprzedniej wersji. U mnie działa 6.2.4. Jak masz gdzie to mogę Ci gdzieś instalkę wrzucić.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
27-11-2012, 18:27
Kartę ustaw na 16/48 a potem dopiero RMAA i tam takie same parametry. Mi czsem przed końcem pomiaru też pada ale zazwyczaj za drugim albo trzecim razem się udaje.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Beat

  • 71 / 4893
  • Użytkownik
27-11-2012, 23:54
>> Bacek
Dzięki, wrzuć mi na  beatkt@wp.pl

Beat

  • 71 / 4893
  • Użytkownik
05-03-2013, 16:55
>Bacek
Zastanawiam się czy zamiast rezystorów polecanych przez Ciebie 200-300 ohm zmniejszyć kondensatory w przetwornicy z 47uF na 10uF.
Dlaczego ? Bo mam takie oscony, które są  polecane do tej przetwornicy.
Czy 10 uF to nie będzie za mało ?

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
05-03-2013, 17:00
Jak masz chęć, to możesz wypróbować nawet inny typy kondensatorów. 10uF spowoduje przeniesienie pasma niekształceń w wyższe rejestry, dalej od słyszalnego pasma. Lepiej posłużyć się oscyloskopem, bo tak można tylko na słuch. Masz kilka serii osconów, w wersji lutu powierzchniowego i przewlekanego, a w dodatku możliwość łączenia równoległego.