Audiohobby.pl

Zasilacz i ogranicznik udaru stałego prądu i napięcia pulsującego

cin157

  • 2243 / 5102
  • Ekspert
02-12-2012, 01:24
Ten typ zasilacza nazwałem jako ogranicznik prądu i napięcia, ale jest tak dobry że dla ludzi lepszych zasilaczy nie potrzeba -mam na myśli wzmacniacze mocy aby uniknąć w nich problemu nakładania się zniekształceń zasilacza na pracę głośników, bo jedyną dużą pojemność kondensatora zasilającego zastosowałem tylko na wyjściu zasilacza.
Taki zasilacz jest też wstępnym zasilaczem podłogowym do zasilania właściwych i drogich urządzeń.
Podałem przykład do czego można zastosować taki wstępny zasilacz. Może komuś uda się na MOSFETach zrobić coś lepszego jak z Berlina za 45tyś.dolarów?, ale potrzeba się przeciwstawić złej i ogłupiającej uniformie to jest złej aplikacji wzmacniaczy.

cin157

  • 2243 / 5102
  • Ekspert
02-12-2012, 02:47
Ogólnie pokazałem połączenie dwóch stabilizatorów i przy okazji ich wartości złożonych filtrów kondensatorowych i wszystko jest na jednym rysunku. Dokładna praca jest wdzięczna i interesująca, bo nikt się takimi rzeczami interesuje.

cin157

  • 2243 / 5102
  • Ekspert
03-12-2012, 19:39
Nic mnie chwalą, ale się poprawię bo uzwojenie wtórne na Rw=0.2R winie się drutem 4x Cu 0.85mm, czyli czterema nie tak twardymi drutami jednocześnie.
Ten transformator pod pewnym względem jest dokładny dla potrzeb audio robotyki, a może wystarczająco jedyny i toroidalny P=200W i samemu do przewinięcia.

cin157

  • 2243 / 5102
  • Ekspert
08-12-2012, 08:00
Dla złota wstępny zasilacz miał nawinięte uzwojenie 29V zmiennego, ale wykorzystując go do audio zasilania na przełączniku dodatkowo dodałem 4V i dopiero teraz tak mam zrobione.
Bawili się tym zasilaczem i spalili mi prawie wszystkie bezpieczniki, na uzwojeniu pierwotnym. Taki bezpiecznik trzeba dobrać aby załączony zabezpieczający tyrystor spowodował spalenie bezpiecznika na uzwojeniu pierwotnym i dla mojego przewiniętego i małego toroidalnego transformatora (42R/0.4R) dobry jest bezpiecznik 630mA.
Drogie tantale i tańsze kondensatory elektrolityczne na napięcie 25--35V muszą być jakoś zabezpieczone.