Audiohobby.pl

Więcej niż bass-reflex

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
13-09-2012, 20:40
Czy jest możliwość większego podbicia danych częstotliwości przez bass-reflex, gdy głośnik nie jest ograniczony mocowo ani Xmax? Pewnie teoretycznie można uzyskać tylko to, co przy układzie otwartym (czyli TL).

Dodatkowo mam sytuację, że skutecznie obniżyłem pasmo zmniejszając średnicę BR. Nie ma problemów ze świstem. Gdyby jednak, to czy wysoka prędkość powietrza i towarzyszący temu świst może powodować ograniczenie działanie BR lub przesunięcie charakterystyki?

lancaster

  • Gość
13-09-2012, 20:50
Mozesz spróbowac zestroic port wyzej (obciąć), wywalic wytłumienie - te zabiegi podbiją wyższy bas...ale moze najprościej...korektorem.

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
13-09-2012, 20:57
Z praktyki wolę niższe zejście niż wyraźne, równe kolano na wyższych, bez ryzyka podbicia. Obcięcie portu odpada, był i tak krótki, zawęziłem go, był zapas. Wywalenie wytłumienia? Mogłoby podbić tą górę, ale to tylko do sytuacji bez wytłumienia.

lancaster

  • Gość
13-09-2012, 22:33
Wytłumienie sprawia ze głośnik "widzi"wiekszą obudowę. Mamy wiec nieco nizej schodzący choć też nieco cichszy w wyzszym podzakresie bas. Co szkodzi spróbować, ew. dobrac optymalnie ?

Corvus5

  • 2596 / 5332
  • Ekspert
13-09-2012, 23:10
W sumie efekty są podobne jak ostatnio u mnie przy dostrojeniu jednego GDN, ale gwoli ścisłości: korekty na większe wzmocnienie BR robię dla słuchawek ;-) Miałem go ostatnio za wysoko zestrojony, zszedłem niżej, nie ma już nigdzie podbicie, ale myślałem jak tu wycisnąć więcej ;-) Po drodze bas się zrobił plastyczno-gumowaty, ale jest ok. Nie wiedziałem, że niektóre typy gitar basowych mogą być takie fajne. Dodatkowo przetwornik lepiej pracuje w wyższych tonach, nawet na niespotykanym dla mnie poziomie: pierwszy plan bliżej, następne są bardziej oddalone niż normalnie, uderzenie w perkusje sieje mniejszą liczbą zniekształceń, a może występuje kompresja dynamiki?