Audiohobby.pl

Co powiecie o Ugodzie

WaldeK

  • 188 / 5390
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 11:56
Sporo było tez na AS , na Elektrodzie ...

Wystarczy pogooglac

WaldeK

Krzych 2

  • 84 / 5888
  • Użytkownik
15-06-2012, 12:17
"Widze, zez Krzychem podobne refleksje :-)

Pozdrowienia"

Też pozdrawiam:)
Zaczynałem od GC i od Non os DACa, było -gorąco z werwą, zmysłowo pomimo wad. Taraz mam Ugodę rozbudowanego DACa, technicznie i technologicznie lata świetlne dalej.... ale no właśnie... tamto grało MUZYKĘ.
Teraz też, ale czy do tamtej konfiguracji nie wrócę.
To COŚ jest bardzo ponętne w gacku, czyż nie?

Rick

  • 34 / 5873
  • Użytkownik
15-06-2012, 13:46
Słucham na Ugodzie już kilka lat, w międzyczasie miałem symasyma, GC, klona KSA50 i jeszcze kilka innych...
wszystkie te wzmacniacze zagrały inaczej niż ugoda, wg mnie na pewno nie lepiej.
podobał mi się krell ale podobnie jak i GC większość płyt brzmiała na nich tak samo "muzykalnie", tzn. wszystkie bardzo podobnie, z określona barwą, bez zróżnicowania.
podobną kolorystykę dawał DAC na wolfsonie; fajnie, miło ale strasznie nudno :)

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 13:50
No dobrze, ładnie to opisujecie. Zostawiam na boku audiofilizm, w moim przypadku nie jest to motyw wyboru konkretnego rozwiązania. Szukam końcówki mocy o szerokim i maksymalnie równym paśmie, jak najmniejszych thd, dużym s/n mocy znamionowej tak 50-70W na 8 omach obciążenia. Ugoda zwróciła uwagę opiniami o pewną nadmiarowość zastosowanych rozwiązań układowych. Mnie się to kojarzy z solidnością i jakością schematu.
Pozostaje pytanie o parametry urządzenia.

Pasywka do Ugody?
Czytałem, że ta końcówka ma jedno lokalne sprzężenie zwrotne wiec z tego powodu małe wzmocnienie. Wzmacniacz na parze tranzystorów prawie się nie grzeje? Nie widać w tych konstrukcjach wielkich radiatorów?
Czy nie powinien mieć jednak porządnego przedwzmacniacza napięciowego? W takim razie jakiego?

Jest to opinia autora innego rozwiązania wzmacniacza Uniamp. Podobno takie samo rozwiązanie układowe symetrycznego wzmacniacza ale wykorzystującego maksymalnie możliwości zastosowanych elementów.
Nie wnikam w zasadność sporów między zwolennikami obu konstrukcji na jakie natrafiłem. Nie kłócili się który lepiej brzmi, bo sam autor Uniampa twierdzi, że nie sposób rozpoznać dwóch prawidłowo zrobionych wzmacniaczy.

Także ja również nie szedłbym w kierunku wstawiania złotych kondensatorów i kosmicznych rezystorów. Interesują mnie raczej wymagania Ugody pod względem układów wejściowych oraz konkretne mierzalne parametry do uzyskania  z tego rozwiązania.




Rozważam też budowę tak zwanego gainnclone ale na LM4780 z płytki Unisonus, i najlepiej w trybie mostkowym. Jeśli już - czyli 4xGC na kanał.

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 14:55
Z interkonektem Lockheed-Martin gra zdecydowanie szybciej.

Nie wiem czy ktoś zauważył, ale czy ja w otwierajacym wpisie chcialem wiedzieć coś o brzmieniu? ;-)
Z opisu wiece sie dowiedziałem jak brzmi LM - coś pomiędzy mocną Yamahą a basujacym Rotelem? Twardo i Grubo? A Ugoda jak przypuszczam lżej i jasniej?

Za to tez dziekuję, ale jednak znacznie bardziej interesuje mnie strona techniczna wzmacniacza Ugoda. Pamiętam że płytki były drogie, bo reszta tak bardzo w cenę nie idzie.

Mirek19

  • 688 / 4607
  • Ekspert
15-06-2012, 15:46
"Z opisu wiece sie dowiedziałem jak brzmi LM - coś pomiędzy mocną Yamahą a basujacym Rotelem? Twardo i Grubo?"

Sorry że się wtrącę, ale jak piszesz takie teksty, to prawdopodobnie nie słuchałeś ani Yamahy, ani Rotela.
Idzie później w "eter" taka opinia i ludzie są zdezorientowani.

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 16:44
Nie przepraszaj że sie wtrącasz. Słuchałem i jednego i drugiego przypuszczam że kiedy jeszcze Ciebie na świecie nie było jesli ta 19 przy nicku to wiek ;-)
Zarówno  stare Yamahy sredniej serii podobnie jak haflery grały dosc grubo i sprezyście. Rotele serii 8 podobnie i jakby spowalniały przynajmniej na Infinity w zamkniętych obudowach.

Ale ani jednego ani drugiego nie byłbys w stanie odróżnić nawet gdyby zalezało od tego Twoje zycie. Więc to uboczne zagadnienie odstawny na bok.

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
15-06-2012, 16:44
>> _arkus

O technikalich dotyczących Ugody są setki stron.

PCB są dobrze zaprojektowane i zrobione.  Zasilacz jest na płytce.  Można robić dual- mono ( chociaż osobiście nie

widzę sensu). Całośc bardzo łatwo się składa.

Dobrze gra bez preampa.

Obecnie na sąsiednim forum szykuje się zbiorowe zamówienie PCB (niedrogo).

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 16:51
Jeśli kogoś interesują mozliwości brzmieniowe układów LM powinien posłuchać Jeff Rowland Concentra II zbudowanego na tych scalakach. Ja niestety nie miałem okazji.

Pozytywnych opinii o Ugodzie znalazłem bardzo dużo. W zasadzie trudno szukac negatywnych opinii o wzmacniaczach bo wszystkie spełniają postawione im zadania z nawiązką.
Wzmacniacz Ugoda wydał mi sie ładny. Dobrze zrobiony, przemyślany i dobrze opisany. Dlatego na niego zwróciłem uwagę.

Zastananwia mnie jeszcze sterowanie. Pasywny tłumik wydaje mi sie trochę nie z tej bajki. Pewnie na początek miałby do niego pasywkę z drabinki rezystorowej.
Ale czym mozna jeszcze go sterować?
Może ktos polecić takie wzorcowe rozwiazania?

ps. wadą jest mała dostepność płytek, ich wysoka cena produkcji i koniecznośc samodzielnego kompletowania elementów. Rozwiazania na LM-ach dostepne są prawie od ręki.

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 16:55
aktualizacja.

Zainteresuje się tym zamówieniem. Co mi szkodzi. Dual mono raczej nie potrzebuję.

Nadal jednak nie wiem jakie ten wzmacniacz ma osiagi.

Tutaj dla przykładu tabelka z parametrami DP Audio Pavla Dudka - jak mi sie zdaje też wzmacniacza o podobnym rozwiazaniu.
http://www.dpaudio.cz/dpa-220.html

Rick

  • 34 / 5873
  • Użytkownik
15-06-2012, 17:46
Poczytaj wątek o Ugodzie na Audiostereo jeszcze raz; od strony 55 Żurek pokazuje pomiary i wyniki.
Wzmacniacz ma podobne parametry do DP, jest podobnej mocy. (u mnie przy obciążeniu 2 ohm było prawie 200W)
Sa to jednak zupełnie inne wzmacniacze, inne sprzężenie zwrotne....

Mirek19

  • 688 / 4607
  • Ekspert
15-06-2012, 18:54
>arkus, mam wrażenie że wnioski Twoje na temat Yamahy i Rotela są również brane z czytanych opinii o tych wzmacniaczach.
19 to nie mój wiek, tylko kolejne Twoje przypuszczenia.
Co do tematycznej Ugody - najlepiej ją zrobić, i wówczas oceniać, koszt niewielki, a frajdy co niemiara.
To samo dotyczy pozostałych klocków, a zwłaszcza Jeffa Rowlanda, nawet w uproszczonej formie 4xLM3886 w kanale, lub takim układzie, ale pracującym w mostku.
Gdyby temat był w zakładce Recenzje/Opinie - można by wówczas polemizować o wyższości jednej konstrukcji nad drugą.
Ja się już wtrącać w temacie nie będę, ale nie lubię jak ktoś zbytnio fantazjuje, zwłaszcza że internet jest wręcz zarzucony różnymi opiniami "gdzieś tam" zaczytanymi/zasłyszanymi.
Proszę również nie przyjmować mojego "małego stażu" na Forum, za wyznacznika mojej wiedzy w temacie - będzie to również błędne domniemanie.

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 21:27
Napisałem wyraźnie co słyszałem, kiedy i z czym to grało. Nie wpieraj mi że tego nie słyszałem, bo to zwyczajnie niekulturalne jest.
Wzmacniacze same z siebie nie grają, więc opinii na temat ich brzmienia może być tyle co słuchających i nawet jakbyś bardzo chciał w bezpośrednim porównaniu nie odróżnisz dobrze zrobionych wzmacniaczy od siebie.
Natomiast w dłuższym okresie każdy może sobie wyrobić opinie o pewnych cechach brzmienia na podstawie odsłuchów. Moja opinia o Yamaha oraz Rotelu - tych sprzed 15-20 lat - jest właśnie taka jaka jest i bądź łaskaw przyjąć do wiadomości że wynika z moich własnych doświadczeń a nie recenzji i komentarzy.

Ugoda nie jest tanim wzmacniaczem. Tanie to są kity za 60 złotych. Ugoda kosztuje 300zł. za kanał.
Również klon JF ConcentraII nie jest tani, bo wymaga 4 modułów powerclone plus przedwzmacniacz z symetryzatorem.
Nawet 2xLM4780 na kanał to jest około 200złotych w wersji zmontowanej – na przykład z MR Elektronik, plus przedwzmacniacz, bateria kondensatorów z prostownikiem za kolejne 100-150zł i mocne trafo za kilka stówek.


Jeśli Twoją jedyną radą jest "złóż i posłuchaj\',  to ja bardzo chętnie złożę i posłucham, ale za Twoje pieniądze bo widzę, że jesteś chętny do zapłacenia rachunków.
Wtedy taka rada będzie cokolwiek warta.

_arkus_

  • 143 / 4341
  • Aktywny użytkownik
15-06-2012, 21:28
>> Rick, 2012-06-15 17:46:29
Poczytaj wątek o Ugodzie na Audiostereo jeszcze raz; od strony 55 Żurek pokazuje pomiary i wyniki.>>

Dzieki.
Tam też się udam wzrokiem.

Gustaw

  • Gość
15-06-2012, 22:02
>> _arkus_, 2012-06-15 21:27:24
Natomiast w dłuższym okresie każdy może sobie wyrobić opinie o pewnych cechach brzmienia na podstawie odsłuchów. Moja opinia o Yamaha oraz Rotelu - tych sprzed 15-20 lat - jest właśnie taka jaka jest i bądź łaskaw przyjąć do wiadomości że wynika z moich własnych doświadczeń a nie recenzji i komentarzy.

Arkus wybacz ale czasami piszesz jak rasowy audiofil. W jednym przypadku dla Ciebie recenzent opisujący własne wrażenia słuchowe to złotouchy bajkopisarz ale Arkus dokładnie w tej samej roli to wyrocznia delficka której podważenie wyroku jest określane jako niekulturalne :-) Może ja czegoś nie wiem i nie rozumiem ale dostrzegam pewną eeee.... równoległość (bo nie chcę użyć określenia medycznego) dwóch sprzecznych z sobą toków myślenia u jednej osoby.
Tak czy inaczej nieśmiało sygnalizuję niekonsekwencję i już nie przeszkadzam w wątku technicznym o wzmacniaczu w którym sam domagasz się informacji technicznych a jednocześnie powołujesz się na swoje subiektywne wrażenia słuchowe sprzed dwudziestu lat (sic!).

To tylko małe wtrącenie, na marginesie.

:-)