Audiohobby.pl

Muzykalne słuchawki dynamiczne- istnieją?

jjurek

  • 2059 / 5826
  • Ekspert
05-05-2012, 12:11
Po dłuższym nasłuchaniu się ortodynamicznych Yamah i Staxów z wyższej półki powrót do odsłuchow dynamików jest

dla mnie bolesny. Problemem nie jest ilość/jakość basów czy wysokich, poczucie realności/ kreowanie przestrzeni ale

nienaturalne wybrzmiewanie średnicy.

Które z słuchawek dynamicznych mają jak najbardziej zbliżoną do naturalnej barwę/ rozkład harmonicznych ?
 

fallow

  • 6457 / 5865
  • Ekspert
05-05-2012, 12:23
Pojawia sie w tym pytaniu zmienna ktora jest na tyle niepomijalna i na tyle roznie okreslona przez kazdego czytajacego ze nie jest mozliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie :)

Owa zmienna to oczywscie: najbardziej zblizona do naturalnej barwe/rozklad harmonicznych :))

Dyskutowalismy juz o tym na forum n razy i zawsze wychodzilo na to samo, ze dla kazdego naturalne brzmienie to w zasadzie cos innego, kazdy odbiera i wyobraza je sobie inaczej. Kazdy tez ma inne doswiadczenia, przypisuje inna wage roznym atrybuta brzmienia i inny ich uklad bedzie dla kazdego mieszanka "natury".


Mysle, ze jedyna mozliwosc proby odpowiedzi na to pytanie to:

a) poszukanie odpowiedzi samemu
a.1) wyznaczenie sobie kierunku poszukiwan za pomoca zapytania o to, osoby o ktorej wiemy ze ma zblizony audiofilski gust :D

jjurek

  • 2059 / 5826
  • Ekspert
05-05-2012, 12:31
fallow

Psujesz zabawę :)

fallow

  • 6457 / 5865
  • Ekspert
05-05-2012, 12:39
No dobra, przepraszam nooo. Cos mnie naszlo :)))

Potraktujmy to tak, jak by tego posta wyzej nie bylo albo mozemy go usunac przy pomocy Lois\'a de Funes\'a :))

jjurek

  • 2059 / 5826
  • Ekspert
05-05-2012, 12:46
Przeprosiny przyjmuję.

W ramach zadośćuczynienia za poniesione przeze mnie straty moralne proszę podać swój typ MUZYKALNYCH

SŁUCHAWEK DYNAMICZNYCH.


:)

Gustaw

  • Gość
05-05-2012, 12:47
>> jjurek, 2012-05-05 12:11:30

To może ja przyczynię się do rozwoju dyskusji i "inteligentnie" odpowiem.

>>>Które z słuchawek dynamicznych mają jak najbardziej zbliżoną do naturalnej barwę/ rozkład harmonicznych ?

Żadne z tych których słuchałem.

:)

Gustaw

  • Gość
05-05-2012, 12:48
Muzykalne są Denony 7000 ale do STAXów sporo im brakuje.

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
05-05-2012, 12:53
Byłem w okresie wielkanocnym i zaraz po na w sumie pięciu koncertach, trzy w Filharmonii Krakowskiej, jeden w małym klubie, drugi w nieco większym - tu grano jazz nowoczesny i standardowy, w filharmonii szeroko pojętą klasykę graną i śpiewaną.

Jeżeli muzykalnością nazwiemy podobieństwo do gry instrumentów oraz głosów ludzkich, to magnetostaty mają najdalej do tego, elektrostaty nieco mniej, a dynamiki są blisko, z czego w zależności od repertuaru raz to będzie któryś z modeli Grado, a raz (o dziwo) Sennheiser HD800. Uwzględniwszy muzykę wspomagającą się prądem elektrycznym, wychodzi, że firma Grado produkuje najbardziej muzykalne, w sensie podobne do muzyki słuchawki.

Zresztą wczoraj byłem na spotkaniu z jednym nowo poznanym kolegą, kuzynem innego kolegi i współpracownika, i mając tam np. wzmacniacz na krzemie oraz Zanę Deux, do tego Grado GS1000 i PS1000, stwierdziliśmy, że sporo więcej prawdy wydobywa się z krzemowca, podobnież moje uwagi na temat słuchawek elektrostatycznych okazały się zbieżne z tym, co właściciel sądzi o swoich kolumnach Martin Logan grających piętro wyżej w kontekście dynamicznych podłogówek w systemie na parterze.

Czyli albo wyjaśnimy co znaczy słowo "muzykalność, albo musimy przyjąć iż muzykalność do muzyki ma się mniej więcej tak jak koń do koniaku, albo rumak do rumu - tu się już nie będę spierał. ;)

Gustaw

  • Gość
05-05-2012, 13:03
Odnosząc się do wypowiedzi Majkela mogę potwierdzić,  że Grado PS-1000 są muzykalne, muzykalne inaczej. ;)

Dj

  • 1088 / 4670
  • Ekspert
05-05-2012, 13:28
Piezoelektryki Grają zupełnie inaczej od dynamików, basu najniższego nie mają, mają bas sztywny i bardzo lekki, średnica oraz góra nie ma mowy żeby nas zakuła, dźwięk jest delikatny i ma specyficzne wypełnienie.

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2012, 13:54
Jeśli szukamy prawdy, muzyka grana na żywo jest miernym odnośnikiem ze względu na zmienne warunki odsłuchowe. Ten sam zespół, z tym samym repertuarem i sprzętem towarzyszącym zabrzmi inaczej w różnych lokalizacjach. Nie ma rady innej jak przejażdżka do studia nagrań, gdzie warunki w czasie danej sesji są stabilne by przekonać się co realizator wraz z muzykiem rzeczywiście chcieli przekazać. Większość słuchawek zniekształca przekaz totalnie, a przy tym emocje które mieliśmy odczuć. Z dynamnicznych, które miałem w takich warunkach okazję testować, najbliżej były HD 600.

Natomiast faktem jest, że prawdy mało kto oczekuje ;)

Kuba_622

  • 312 / 4921
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2012, 13:55
Muzykalny - "wrażliwy na muzykę i uzdolniony muzycznie" jak twierdzi PWN.
Natomiast jest to też jeden z tych wyrazów, który zaczęli używać dziennikarze mający niewdzięczne zadanie napisania w kilka dni jakiś 15000 znaków na temat czegoś, co wprowadza zmiany na granicy percepcji. Dlatego potrzebne były różne pustosłowia: muzykalny, analogowy, referencyjny, neutralny, wyrafinowany, wykwintny itd. Można z tego generować dowolnej długości tekst adekwatny do dowolnej sytuacji: dźwięk jest muzykalny przez swoją neutralność choć traci na wyrafinowaniu przez co nie można nazwać go w pełni referencyjnym... itd.
Krótko mówiąc każde słuchawki są muzykalne, natomiast rozważyłbym niezwykle ważny problem, czy muzykalność to taka cecha którą się albo ma, albo się jej niema, czy może można być muzykalnym tylko trochę ;)


A w ogóle jeżeli komuś podobają się ortodynamiki i elektrostaty to po co kupować słuchawki dynamiczne? :)

folab

  • 297 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2012, 14:26
"Muzykalny" sprzęt ,dla mnie ,to taki który sprawia dużo frajdy ze słuchania muzyki,czyli dla każdego coś innego będzie mniej lub bardziej muzykalne.Mam Beyery 990 PRO ,HD -600 ,Kossy Porta Pro,Beyery 880 (mojego brata) ,mam też Senki PX-100 ,z tych wszystkich dla mnie najbardziej muzykalne są HD-600,możliwe że dlatego że prawdopodobnie są to słuchawki o klase lepsze od innych w podobnej cenie,pokazują sporo detali bez narzucania się,nie przytłaczają .Wyjątkowo muzykalne są Kossy Porta Pro,wyjątkowo tanie ,ale bardzo przyjemne w odbiorze .

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2012, 15:56
Pisanie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze, ale po co z góry zakładać niecne intencje piszących? Mnie się zawsze wydawało, że  fora audio istnieją głównie po to, by odkrywać drogę do wspomnianej satysfakcji z odsłuchów, bo nad tym również można dyskutować. Wymiana doświadczeń, opinii, poszerzanie wiedzy. Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się zrewidować pogląd na temat konkretnego repertuaru muzycznego, ale także sprzętu pod wpływem opinii innej osoby, której zdanie cenię, albo która ma gust zbieżny z moim. Nie widzę w tym nic złego...

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2012, 16:55
Niech będzie, ale przerysowanie to nie wzięło się z próżni. Umiejętność ubrania w słowa emocji niesionych przez muzykę, także w zestawieniu z konkretnym sprzętem, w sposób powszechnie zrozumiały - to wyjątkowa rzadkość. Jako autor wielu recenzji miałeś sposobność się o tym przekonać. Ktoś Ci przyklaśnie, ktoś inny każe się puknąć w czoło. Normalna rzecz.