Audiohobby.pl

Okultyzm w muzyce

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2012, 15:20
>> lancaster, 2012-04-09 13:14:17
>> Wszystko przez to, ze np. taki Nergal wygląda na scenie jak pudrowana baba z "Wampirów bez zębów"

Nie on pierwszy. Wszystko zaczęło się od Arthura Browna już w latach 60-tych. Później poszło z górki - Alice Cooper, Kiss, King Diamond... Ale norwescy black metalowcy, przynajmniej Ci z początków tzw. drugiej fali, nie używali corpsepainta by wyglądać "cool". Uzasadniali to zrównaniem każdego z muzyków w obliczu Szatana, odhumanizowaniem wyglądu i tym podobne. Tradycję zapoczątkował Dead z Mayhem. Dziś może i budzi to uśmiech politowania, ale w czasach aktywnego działania organizacji Temple Of The Full Moon, gdzie kościoły płonęły często i gęsto, także w Polsce, nikt się raczej z tych kolesi nie śmiał. Notabene Nergal też należał do tej "wspólnoty".

lancaster

  • Gość
09-04-2012, 15:26
Kraft, rzadko bywam nieuprzejmy ale na takich kolesi obowiązują chyba te same przepisy co w przypadku wścieklizny u lisów ? ew. można poczekać aż sami się odstrzelą.

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2012, 15:39
Potrafią te działania uzasadnić na setki sposobów, szczególnie Norwegowie, którzy rzekłbym są genetycznie antykatoliccy. Zarzucasz nam podpalenie kościoła? Wpierw policz, ile ważą zgliszcza naszych dawnych świątyń, na których ów kościół stanął - odpowiedzą.

Oni naprawdę nie uważają, by wiara rzymskokatolicka w czymkolwiek górowała nad ich pogańskimi wierzeniami, determinującymi poszanowanie praw natury, hołubienie tradycji wikingów itd. :)

lancaster

  • Gość
09-04-2012, 15:48
Kraft, ależ ja nikomu nie odmawiam uważania swojej wiary za najmojszą, tym bardziej że słodko wyglądają w tych kaskach z rogami :-) Niech tam sobie wierzą w rusałki, Odyna i węże morskie. Czytałem Thorgala !:-)
Tyle ze tak jak o średniowiecznych numerach kościoła katolickiego nie powiem, ze były normalne tak niech Norwegowie nie oczekują że ten fragment ich działalności za taki uznam....a wzięty w poniewierkę Nergal jako nie-Norweg jest w tej sytuacji moim zdaniem zwyczajnie mega dupowaty ... i ten puder + pewnie stringi z Koniakowa :-)))

lancaster

  • Gość
09-04-2012, 16:01
...wiecie co...chyba rzeczywiście sataniści dorwali się do mediów, bo takie g... dają wszędzie, ze to musi być ich robota. Faktycznie chcą przeciągnąć ludzi na swoja stronę :-)

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2012, 16:09
No, ale zostawmy Nergala, który nawet tekstów sam nie pisze i inne wieśniackie gusła, gdzie czci się figurkę czerwonego diabełka z widłami. Mamy jeszcze zespoły pokroju Deathspell Omega. Ich teksty to zupełnie inny poziom, ocierający się o filozofię. Nie zobaczysz gości w żadnych mediach, nie grają koncertów, ukrywają tożsamość. Niezwykle sprawni instrumentalnie, bazując na doświadczeniach starszych deathmetalowych kolegów z Gorguts wskrzeszają szkołę Arnolda Schoenberga, tworząc przerażające dla zwykłego słuchacza aranże, zmuszają do myślenia.

Słowem satanizm w muzyce ma wiele oblicz. I te różne oblicza są niezwykle atrakcyjne dla młodych ludzi, bo dają recepty na wygodne i beztroskie życie. Kurka, nie gustuję w hip-hopie, ale nawet ten zaczyna przesiąkać dwuznaczną symboliką.
Jay-Z - On to the next one


Kanye West - POWER


Podobnie dzieje się z muzyką elektroniczną, w przeszłości w ogromnej większości nastrajającej optymistycznie, stąd określenie uplifting, a dziś w klubach dominuje ciemność i okultyzm właśnie.

lancaster

  • Gość
09-04-2012, 16:30
Kraft, no to na smutno młodzież się dziś bawi i tyle. Tego roku na sylwestra wpadłem na moment do poznańskiego klubu Czekolada (m.in tam miałem się bawić), rzadko bywam w takich miejscach - mógłbym być tatą większości uczestników takich imprez :-)
Nie było jakoś specjalnie okultystycznie za to było zwyczajnie do bani :-/ może to ten okultyzm, tylko ja go nie widzę....raczej przećpane towarzystwo bez pozytywnej iskry.

Swoja drogą nie wiem dlaczego cały ten "satanizm" sam sie kojarzy z taką smutną, ponurą kupą ?
Krew, czachy, malowane maski, charkot, syf....to jacyś turpiści są ?

"bo dają recepty na wygodne i beztroskie życie."

Jakie ? Z tego co do tej pory pokazano to raczej recepty na bagno.

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2012, 16:47
Nie wiem stary, podzielam w tym względzie zdanie Ulricha, który powiedział kiedyś że satanizm jest największą porażką metalu. Kocham metal, daje mnóstwo energii, ale gdy słyszę 20-letniego smarka, który chce mnie uczyć jak żyć, w co wierzyć i kogo nienawidzić, to mam zwyczajnie niesmak :)
 
Wiem jedno - recepty idą z góry. Muzycy nie tworzą w próżni, mają podpisane kontrakty, a kto zarządza większością wytwórni i jakie ci ludzie mają poglądy, to chyba każdy z nas się domyśla ;)

Dj

  • 1088 / 4670
  • Ekspert
09-04-2012, 16:50
dla mnie największym występkiem kościoła były właśnie wyprawy krzyżowe oraz sprzedawane odpusty.
dziś są msze święte za które trzeba składać ofiarę i niestety przypomina to płatne odpusty.
to boli...
Ja czytałem o Ozzim co robił.
jedzenie nietoperza na scenie czarne mysze,cpanie, alkohol w dużych ilościach na pewno nie są pozytywne.
Muzyka jego jest Piękna płytę Paranoid uważam za najlepszą płytę tego gatunku.
Metallica kolejny przykład goście nie są halo co chwile się wyklinają wyzywają itp...

Satanizm by mi nie przeszkadzał gdyby nie wyrządzał szkody innym...
smutne to jest że człowiek człowiekowi czyni zło... jak sam się zabije pal licho ale wyrządzać komuś krzywdę uważam za największe sku...... jakie człowiek robi.    

Gustaw

  • Gość
09-04-2012, 16:53
Nie no ..ogólnie zabawne środowisko. Jeden członek zespołu zabija członka innego zespołu (Burzum- Mayhem) inny popełnia samobójstwo (Burzum). Nooo... trudno tutaj nie widzieć związku pomiędzy tymi wesołymi przypadkami a rodzajem granej muzyki.  Wesoła kompania.

Gustaw

  • Gość
09-04-2012, 16:57
>> Dj, 2012-04-09 16:50:50
dla mnie największym występkiem kościoła były właśnie wyprawy krzyżowe oraz sprzedawane odpusty.

Wyprawy krzyżowe były przede wszystkim przedsięwzięciem ekonomicznym


>>dziś są msze święte za które trzeba składać ofiarę i niestety przypomina to płatne odpusty.
Można wiedzieć gdzie ? Pytam, bo ja się nie spotkałem.

Dj

  • 1088 / 4670
  • Ekspert
09-04-2012, 17:01
pieniężną...
 gustaw

lancaster

  • Gość
09-04-2012, 17:03
Dj, jakbyś wrzucił w siebie tyle towaru co Ozzie to byś zjadł całą jaskinię nietoperzy nie będąc satanistą ;-)

Kraft

  • 448 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2012, 17:04
Mówisz Gustaw o Vargu Vikernesie, założycielu i liderze Burzum, który zamordował niejakiego Euronymousa z Mayhem tylko z tego powodu, że w jego opinii ta druga kapela sprzeniewierzyła się ideałom black metalu :)

Jeśli ktoś chce wejść w to głębiej, choćby na zasadzie lepszego poznania wroga (hehe), to jest wywiad z Vargiem, który parę lat temu opuścił więzienie i opowiada o korzeniach i przyczynach całego tego ruchu:


Na pierwszy rzut oka całkiem sympatyczny, wesoły norweski farmer ;)

Gustaw

  • Gość
09-04-2012, 17:05
>> Dj, 2012-04-09 17:01:06
pieniężną...
gustaw

OK ale gdzie, w jakim kościele, trzeba składać ofiarę pieniężną ?