Audiohobby.pl

Gaincard 47 labs clone.

stefanB

  • 166 / 5891
  • Aktywny użytkownik
27-11-2008, 15:27
Temat wymaga dokładniejszego opisania.
Bieżące home audio gorlicha to: http://www.microprecision.de/39.html
a studyjne: http://www.microprecision.de/27.html
Odkąd do ludu audiofilskiego dotarło, że gorlich klei być może najlepsze  n i s k o t o n o w c e  w historii, coraz więcej firm zaczyna używać ich głośników wszystkich typów. Zajęło to wiele lat,  bo Podszus uzyskał patent na membranę typu sandwich z tworzywa i metalu w 1935r, a sławę głośników niskotonowych produkowanych ręcznie na zamówienia studyjne i indywidualne w małej manufakturze, ugruntowały lata siedemdziesiate i osiemdziesiąte.
Są osoby najbardziej ceniące sobie sobie starszą produkcję i twierdzące, że te "nowe" to już nie to samo. Mam wersję niskotonowca 1984r, ale pewnie nigdy nie usiądę do porównań z nowymi, bo mi będzie szkoda kasy na tę próbę, cytuję więc za innymi.
Po 1998r, gdy gorlich mocno rozszerzył swoją ofertę- http://www.microprecision.de/index.html  ich głośniki stają się coraz modniejsze i zaczynają się pojawiać w coraz większej ilości konstrukcji widocznych na rynku.
O głośnikach średnio i wysokotonowych gorlicha się nie wypowiadam, bo nie znam opinii. Moja, być może niekompletna, wiedza mówi, że u p. dr Gorlicha kupuje się niskotonowca.
Sredniotonowy, też ręcznie dłubany, dwucalowy moduł Jordana, to był pierwszy głośnik jakim sobie Ted J. "otworzył kopem" drzwi do studiów. BBC  uznało, że jest to "jedyny głośnik zdolny prawidłowo odtworzyć głos ludzki."i przyjęło jako wzorzec (chyba jedyny jordan z tą rekomendacją?).  A nie przetworzyć jak napisałem wcześniej bez sensu. Był robiony w latach chyba 75-85, raczej nie znany wśród jordanowców, na jego bazie powstała cała linia szerokopasmowców
Isophase Ribbon tweeter, to pomysł z 1980r. ale nie wiem na czym to dokładnie polega, więc nic nie mówię.
Całość do kupy zebrał pan Raimund Saerbeck, dzisiaj wódz hifisound

"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

a_men

  • 746 / 5887
  • Ekspert
27-11-2008, 20:33
Teraz wszystko jasne.
Ze swojej strony dodam, że głośniki Gorlich są czasem spotykane w instalacjach car audio - zawodniczych i nie tylko.
Mam gdzieś czasopisma z testami i pomiarami tych zestawów.
Wysokotonówki to tuningowane Scan Speaki.

szakunec

  • 110 / 5892
  • Aktywny użytkownik
09-12-2008, 17:46
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Witam!

Nie wiem czy w temacie - jednak muszę podzielić się z wami kilkoma moimi spostrzeżeniami.
Od około pół roku mam Mantę Oberon:  http://www.manta.com.pl/product.php?lang=pl&kat=112&Item=10 .
Jest to tak hybrydka  -->   przedwzmacniacz jest na lampie, końcówka na tranzystorach...

Jako sam wzmacniaczyk grał bardzo przyjemnie  - można było spokojnie bez dyskomfortu podłączyć i posłuchać ...
W ramach zabawy - jako że robiłem ostatnio bypasy  ala Ł. Fikus na Dualu cv40 - pomijając przedwzmacniacz (efekty to ściągnięcie kocyka, lekkie odchudzenie basu i jego misiowatego charakteru, super przejrzystość - wzmacniacz przestał grać miodnie, a bardziej prawdziwie, szczegółowo)  --->  postanowiłem zrobić to samo z Oberonem Manty...
Odłączam sygnał idący z lampowego przedwzmacniacza --  podpinam do końcówki sygnał prosto z CDeka i słucham...

...  i  zaskoczka .... Tak realistycznego grania jeszcze nie słyszałem. Przestrzeń mmmm, przejrzystość, czystość dźwięku, wybrzmienia..  dźwięki nie wygasały tak szybko jak kiedyś (jeżeli grały jeszcze cicho było to słychać - można było śledzić kiedy kończą się i zaczynają)  -  było tło, było czuć materię w dźwięku, że coś tam jest....  Było bardzo detalicznie  -  ale o dziwo nie nachalnie, nie kuło po uszach  --  ciekawe połączenie.  Basik był różnorodny, krótki i punktowy, nie zaciągał. Świetne były wokale -  bardzo wyraźne, w niektórych utworach czasami nie można zrozumieć co śpiewają, mówią.. Tu każde słowo było zrozumiane, a wokal nie był monotonną papką. Dość jednak ochów i achów  --  podłączone były dość wysokoskuteczne B&O Beovox 2400 i dynamika ogólnie była ok. Basu mogło być jednak ciupkę więcej. Taki chakter - jednak trochę więcej.
Z zdziwienia zaglądam co za scalaki tak pięknie grają...  okazuje się, że 2x LM1875T....   hmmm   - bajka.
Sama płytka jest wielkości dwóch pudełek po zapałkach a ilość elementów zniewala  :P
Czy ktoś miał doświadczenie z tym LM-em ?  Szczerze mówiąc GC jeszcze dobrze nie słuchałem - jeżeli jednak gra jeszcze lepiej - to nie mam pytań.

Oto przepotężna końcówka mocy:
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

lancaster

  • Gość
09-12-2008, 18:25
Ostatnio slucham na 1875 i bardzo sobie chwalę(chyba suma sumarum bardziej mi podchodzi od 3875....w kazdm razie do 3875 nic mnie  wtej chwili nie ciagnie)
To bardzo dobre granie. Dobrej lampie nieco ustępuje pod wzgledem realizmu ale nie jest to zaden szok taka pxrzepinka.

Obecnie mam w domu Trends Audio(Tripath) i od niego 1875 tez mi sei bardziej podoba.

W 1875 kondy filtrujace mam 470uF :)

szakunec

  • 110 / 5892
  • Aktywny użytkownik
09-12-2008, 18:28
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


--->  Lan

Jak uważasz  - co można w tej Mancie poprawić  ?  Gra naprawdę bardzo fajnie  -  zastanawiam się nawet nad zrobieniem czegoś od podstaw na tych LM1875T
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

lancaster

  • Gość
09-12-2008, 20:25
Zostawibym mantę taką jaka jest jako punkt odniesienia i obawił sie w diy od podstaw na Twoim miejscu.
Koryzstam obecnie z kondensatorow BC Comp i jesem bardzo zadowolony,
To jest bardzo prosty ukladzik(mozna go wykonac w oparciu o schemat datsheet lm 3875)
Trafo zasilajace mam 2x17V

rodzyn

  • 112 / 5867
  • Aktywny użytkownik
09-12-2008, 21:04
>
spróbujcie też aku - żelowe - będzie super 2x2 x12v koszt ok 100zł(4,5ah-25szt) 140zł(7ah - 35 złszt), przy litowych będzie niebo ( 2x3 aku x 8v ) 4,5 ah koszt ok 250zł - przy tej kostce 4,5 starcza na 3 x10 godz. sesje z przeciętną głośnością
Rodzyn

antos

  • 104 / 5851
  • Aktywny użytkownik
10-12-2008, 21:10
 Lancaster

Własnie zdziechciłem Gaincolna z tego co miałem na LM3875, 2 szt traf Lachowski po 2x22V ze zwykłym drutem na wtórnym, płytki Petera,stare diody ołowiowe , nowe LM bezołowiowe,Rikken ,Caddock kable Cardas i oczywiście kondensatory BC components.

No no ładnie grają panie doktorze.....;) ogólnie dzwięk duzo lepszy niż z Panasoników zwłaszcza skraje pasma. Gra rozdzielczo w zasadzie porównywalnie z BG. Niestety nie mogę już przekładać kondków do starego ze względu na utrudniony dostęp. Wcale się nie dziwię że preferujesz BC bo ten dzwięk ma coś w sobie , poza tym nie czuje się niedostatków jak w przypadku Panasoników. No musi to trochę pograć bo kondki są nowe.
sorry za jakość zdjęć
 :-)

lancaster

  • Gość
11-12-2008, 10:26
antos,  kiedys myslaem ze BC to obciach :) i oglnie tylko na swoj sluch zwalaem ze mi sie podobaja :)
...potem zobaczyem je w kilku naprawde znakomitych urzadzeniach(jak chocby Nagra DCD) i stwierdziem ze nie ma sie co prezyć - dobrze dograć i jest OK.
Nie polecalbym ich tylko fanom "wygładzonego" brzmienia. Wowczas BG spisza sie lepiej.
A że ja jestem fanem "chrumkającego" dla odmiany brzmienia to i BC mi podchodza :)
Dla mnie taka prezentacja jest bardzo naturalna a cala moje przygoda z kondami Philipsa zaczęła sie od militarnych szarych"kapsli" 47uF od ktorego to w polaczeniu z ruskim teflonem nie znalazlem nic lepszego do odsprzegania -15V w TDA1541.
A probowalem i BG i Elny, Nichicon i wiele innych(Rubycona ogolnie kilka typów).
Lubie BG ale nie jest to tak ze majac w torze inne kondy mam na nie ochote(BG N 10, 33 i 100 mam "kontrolnie" na stanie i testuje jak kazde inne :))


Jak bedziesz sie nudzil to machnij wzmaka na 1875 :)

szakunec

  • 110 / 5892
  • Aktywny użytkownik
11-12-2008, 13:14
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


Drążąc temat 1875  --  znalazłem na necie taki schemacik  -- może rzuci ktoś na niego fachowym okiem i oceni jego poprawność:
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

stefanB

  • 166 / 5891
  • Aktywny użytkownik
11-12-2008, 14:19

Jak sobie gadacie o kondach...
Zaproponuję Siemens Sikorel zbypassowany Siemens MKV 100n









"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5879
  • Zaawansowany użytkownik
11-12-2008, 16:31
>szakunec

wydaje mi się, że jest błąd z polaryzacją kondensatora C7 .. ?

antos

  • 104 / 5851
  • Aktywny użytkownik
11-12-2008, 21:50
  lancaster, 2008-12-11 10:26:44
Jak bedziesz sie nudzil to machnij wzmaka na 1875 :)...... pewnie kiedyś się skuszę:-) tym bardziej że BC zaskoczyły mnie in +

Co do BC...
Okazuje się że mam dwa zupełnie inaczej grające GC. Pisałem wczesniej że nowe LM bezołowiowe grają zupełnie inaczej,  jestem coraz bardziej przekonany że ten nowy gra o 50% bardziej rozdzielczo od ołowiowego. Podobnie jest z diodami ale tutaj róznice nie są aż tak duże....sprawdzałem to Peter też pisłą o tym.

Nowego LM od razu zdyskwalifikowałem jako zbyt natarczywego wręcz męczącego zbyt dużą ilością szczegółów...na co zwrócił mi też uwagę jeden znajomy. Jednak teraz z BC nastąpiła świetna synergia i pod pewnymi względami gra to znacznie lepiej od połaczenia stary LM + BG ...pomijam wpływ traf, z wysokoskutecznymi głosnikami pomijalny.
Srednica i góra czaruje poprostu...dodam jeszcze że wymieniłem w Shigaraki 0,1 na RTX:-) WARTO!!!!!!!!!!!!
Byc może w tym tygodniu podłączę to do pre nr 3 ;)



 :-)

zoltar7

  • 1309 / 5893
  • Ekspert
14-12-2008, 21:10
a ja tam generalnie jestem rozczarowany GC. Może komuś może się taka prezentacja podobać, ja tam wolę porządne sprawdzone tranzystorowe wzmacniacze... jak np. Sony 770ES.

mgmkom

  • 6 / 5553
  • Nowy użytkownik
10-02-2009, 21:13
To mój pierwszy wpis więc Witam Wszystkich.
Mam pytanie. Chcę do GC dodać diodę LED. Czy mogę ją włączyć między "+" i "-" jak na pierwszym obrazku, czy lepiej pomiędzy "+" i "0" - jak na drugim obrazku? Oczywiście wartość rezystora w każdym przypadku będzie inna, to wiem.