Audiohobby.pl

AKG K701 - znalazłem bas w tych słuchawkach :O

ogorek

  • 855 / 5204
  • Ekspert
03-03-2012, 20:07
Witam, miałem kiedyś słuchawki z tematu (czyli AKG K701) ale bardzo mało ich słuchałem. Sprezenotwałem je chrześniakowi. Kiedyś na testach forumowych z mp3store słuchałem ich i faktycznie miały wycięty bas (wtedy tak je odebrałem).

Z postów na forach audio wynika, że "podobno" mają bas ze wzmacniaczem dającym więcej niż 3W.
Nawet @Fallow kiedyś pisał (chyba na mp3store), że słuchał ich właśnie z takim mocnym wzmacniaczem.

Nie mam zamiaru tak ich torturować. Od czwartku cieszę się (znowu) nową parą AKG K701 z thomann.pl

A dziś (przez przypadek) odkryłem na nich bass.

Na Violectricu V90 grają czysto i przestrzennie ale bez basu (nie eksperymentowałem jeszcze z GAIN-em w tym wzmacniaczu). Stwierdzenie "bez basu" jest bardzo adekwatne jak się porówna ich granie na @Majkelowym BP.

Niestety - nawet z BP to jest nadal taka namiastka basu.

Dziś przypadkowo podłączyłem je do swojego Vincenta CD1.1 do jego wyjścia słuchawkowego. Kiedyś czytałem, że jest ono zrealizowane na jakichś op-ampach i niektórzy posiadacze wspomnianego CD decydują się na upgrade tego "wzmacniacza słuchawkowego".

Przeżyłem szok :O Otrzymałem szum (niestety) i zupełnie satysfakcjonujący (ba wręcz dobry bas).

Nagranie: Aga Zaryan "Live at Palladium". Płyta numer 2, nagranie 1 z tej płyty "Tender as a rose".

Violectric - trzeba się domyślać gitary basowej
BP - jest, wydaje się nawet,  że jest dobrze
Vincent CDS1.1 - wiecej niż zadowalająco. Jest PRAT, jest nawet wypełnienie - drgania kontrabasu (sporo niskiego basu).

Wspomniana dziurka nie jest w stanie dobrze wysterować basu na HD380 PRO, ale już CAL! (niemodowane) bardzo dobrze kontroluje. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy ?

Jak na razie to jestem lekko skonfudowany bo większą radość sprawia mi (na niektórych rodzajach muzyki) słuchanie z tej dziurki CD niż na uznanych wzmacniaczach słuchawkowych. Z jednej strony należy się cieszyć ale z drugiej jednak przejrzystość BP jest bardzo wciągająca.

Pragnę od razu sprostować "one nie buczą basem ale potrafią go naprawdę zagrać". Znacznie lepiej niż dobrze wysterowane HD380 PRO.

Czy może jednak ten wbudowany amp w CD-ku nie jest najwyższych lotów ale może faktycznie jakiś super wydajny mocowo ?
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zibra

  • 812 / 4960
  • Ekspert
03-03-2012, 20:32
Jak dla mnie takie wzmaki wbudowane w sprzet stacjonarny rzeczywiscie sieja/dodaja basu, ale tracila na tym reszta przekazu - bardziej plasko, mniej szczegolowo, obcieta gora - generalnie taki EQ +bass/-highs. Szczegolowe sluchawki z niedoborem basu moga wtedy rzeczywiscie "zyskiwac", ale czy na dluzsza mete - to trzeba posluchac samemu i wyciagnac wnioski. Jezeli natomist rzeczywiscie jest tak dobrze to przeciez nie ma tego zlego - sprzedac reszte i cieszyc sie muzyka:)
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

ogorek

  • 855 / 5204
  • Ekspert
03-03-2012, 21:19
Jakby bas był tak mocno podbity w tym wzmacniaczy to nie dałoby się CAL! słuchać. Zastanawiam się jaki parametr/parametry decydują o takim a nie innym wysterowaniu słuchawek (impedancja wyjściowa, moc ...)

Chyba masz rację - że po kilku tygodniach testów i porównań -> może nastąpi redukcja sprzętu
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
03-03-2012, 21:21
Wydaje mi się, ze zibra ma rację. W tej dziurce bass musi być podbity.

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
03-03-2012, 21:40
Współczynnik tłumienia to przede wszystkim kontrola.

Moc w impulsie ma pewne znaczenie, szybkość ... jest wiele czynników, które znam i pewnie jeszcze więcej tych, których nie znam ;)


Dezydery

  • 68 / 4569
  • Użytkownik
03-03-2012, 22:14
Od poniedziałku słucham k701 z dziurki w poleconym na forum SONY x222es. Wcześniej przez dłuższy czas słucham z tego samego źródła CAL! (wymieniony przewód).

Niestety już CAL nie posiadam aczkolwiek została mi w głowie odrobina ich brzmienia. Nie zdążyłem przesłuchać jeszcze wiele ale co to usłyszałem do tej porty napawa mnie dużym zdziwieniem. To dlatego, że tam gdzie spodziewałem się magi było co najwyżej przyzwoicie w innych za to momentach zupełnie niespodzianie muzyka czarowała urokiem. Wiele się opinie naczytałem zanim kupiłem AKG.
Miała być przestrzeń i jest, po przesiadce z CAL! wręcz ekstaza ale bas już nie ten... Przyjemnie to wszystko gra, bas jest ale jakby bez swojej podstawy. Nie ma zejścia, nie ma miękkości jaką miały CAL właśnie na najniższych rejestrach. Bas pojawia się jakby dopiero od określonej częstotliwości. Perkusja straciła na wykopie, jest bardziej namacalna, fizyczna (słuchając na CAL słyszałem jakby brzmiące powietrze wokół membrany, na k701 pierwszy plan stanowi moment uderzenia w membranę). Co lepsze, nie umiem powiedzieć, różne znacząco.

Proszę potraktować moją opinię sceptycznie z uwagi na krótki czas mojego obcowania z tymi słuchawkami.

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
04-03-2012, 10:34
Twoje uwagi pokrywają się z moimi obserwacjami z punktu widzenia nieposiadacza K701.

Wojtek__

  • 26 / 4416
  • Użytkownik
04-03-2012, 13:58
Też mam K701, nie jako podstawowe słuchawki ale dla relaksu - tak odbieram ich granie. Przy czym ja w swoich wymieniłem jacka na Furutecha i według mnie zagrały lepiej, przede wszystkim przestały być tak mocno "eteryczne i zwiewne" .

ogorek

  • 855 / 5204
  • Ekspert
04-03-2012, 18:50
@Wojtku, jak jesteś z W-wy to możemy zweryfikować - czy mi się wydaje. Ale na wspomnianym Vincencie CD S1.1 mają poprawny bas. Na Violectricu V90 równiez po włączeniu gain-a (wajcha opisana jako 4 do góry). Bardzo dobrze grają na Violectricu po przełączeniu gain-u na 1 ale wtedy można słuchać na maksimum skali i wcale nie jest za głośno.

W tygodniu rozkręcę Vincenta i sprawdzę jaki op-amp tam siedzi (bo Pan Darek z Audiosystemu mówił mi wiele lat temu jaki i że można go zmienić na inny ale nie zapamiętałem tego).

@Zibra - nie ma ucięcia/pogorszenia góry na Vincencie. Na niektórych słuchawkach basu jest za dużo (HD380) a na niektórych jest fantastycznie kontrolowany CAL!

Przy okazji - spaliłem BP (jeden kanał nie działa) wyjmując (lub wkładając) wtyk słuchawkowy. Tym razem zapomniałem wyłączyć BP wcześniej. Mniemam, że wzmacniacz ten jest bardzo wrażliwy "elektrycznie" na wkładanie/wyjmowanie wtyczki. Pamiętam, że W Łuczyńskiemu zdarzyło się dokładnie to samo na testach w RMS.

Może będzie okazja wysłać BP i AKG @majkelowi - żeby sprawdził możliwości tego duetu.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
04-03-2012, 18:55
Teraz daję standardowo zabezpieczenie przed tym efektem. Nie należy go wyłączać tylko ściszać. Po wyłączeniu i tak jeszcze kilka sekund prąd w BP siedzi. Ja sobie chętnie posłucham AKG, może coś nowego w nich odkryję?

ogorek

  • 855 / 5204
  • Ekspert
04-03-2012, 19:17
To może do paczki dorzucić Vincenta ;) I tak uruchomiłem go tylko dla tych testów. Uzywam PC -> hiface EVO -> DAC na codzień.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
04-03-2012, 21:38
Vincenta przyjmę, jeśli nie będę musiał odsyłać.

Wojtek__

  • 26 / 4416
  • Użytkownik
04-03-2012, 22:38
Niestety nie jestem z W-wy. A z tego co sobie jeszcze przypominam to, że po zmianie wtyku wszystko było rysowane wyraźniejszą "kreską" - w wersji podstawowej dźwięk był trochę rozmyty (ale na to zwróciłem uwagę dopiero po zmianie jacka, przed tego nie zauważałem). Niestety wymiana jacka w tych słuchawkach jest nieodwracalna.

Piotrek608

  • 104 / 5621
  • Aktywny użytkownik
05-03-2012, 08:37
W sony CDP-X222ES wzmacniaczem słuchawkowym jest niesmiertelny NJM4556D wzmacniacz operacyjny predysponowany do słuchawek ..ale tych bardziej wysoko-ohmowych..z AKG K701 to on raczej cieniuuuutko zaspiewa.Nawet dwa równolegle słbiuuutko daja im radę.
Słuchaj cicho! Usłyszysz więcej!!

ogorek

  • 855 / 5204
  • Ekspert
05-03-2012, 09:34
Ja własnie chcę wysłać Vincenta na rekonesans do @Majkela (co tam siedzi) i ew. upgrade - jeżeli taki "highfiedlity" ;) można  upgradować ... Przyd mi się też informacja "skąd bierze się bas z tej dziurki" na niektórych słuchawkach.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …