Audiohobby.pl

AKG K701 - znalazłem bas w tych słuchawkach :O

aallen

  • 651 / 5335
  • Ekspert
08-03-2012, 10:17
Dobra tylko pytanie czy takie wymuszanie basu nie jest szkodliwe dla nich za zbytnio ?

asmagus

  • 4439 / 5434
  • Ekspert
08-03-2012, 10:19
Ciekawa teoria. Oznaczałoby to też, że tragiczny DF, który powoduje bezwładność pozwala tu na co .... większe wychylenie? Tak na chłopski rozum to musi się negatywnie odbić na pozostałych zakresach.

Dj

  • 1088 / 4660
  • Ekspert
08-03-2012, 10:30
mi się wydaje że takie coś powoduje spadek dynamiki tak to rozumie. cały dźwięk jest wolniejszy dłużej zostaje i przez to bas bardziej pierze.
jak sobie słucham audycji radiowych to mi się zawsze wydaje że słuchawki mają ogromny bas a potem... niespodzianka jak z cd gra

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
08-03-2012, 10:31
Nie szkodzi, ponieważ przy niskim DF działają mniejsze siły między cewką, a resztą przetwornika. W tym przypadku siły hamujące, które pozwalają rezonansowi przetwornika "rozwinąć skrzydła".

Sprawa jest banalna do wyjaśnienia. Przykładowo - HD800 mają 300 omów dla 1kHz i 550 omów dla 100Hz wskutek rezonansu tamże. Jeśli wzmacniacz ma impedancję wyjściową 400 omów, to dla 1kHz większa część napięcia odłoży się na rezystancji wzmacniacza, a dla 100Hz większość odłoży się na przetworniku. Mamy więc efekt głośniejszego grania 100Hz niż 1kHz. Przy wyjściu 0 omów proporcje częstotliwości i napięcia są stałe - 100% napięcia trafia na przetwornik, i efektu podbicia nie będzie.

asmagus

  • 4439 / 5434
  • Ekspert
08-03-2012, 10:37
Okej to łapię, ale ten "efekt podbicia" występuje w całym paśmie czy w jakimś fragmencie?

Fragment ze "słownika audio" hifi.pl

"Praktyczne wyjaśnienie znaczenia WT jest następujące. Wskutek bezwładności membrana głośnika może się poruszać dłużej niż trwa pobudzenie, a poruszająca się w polu magnetycznym cewka generuje pasożytnicze napięcie. Aby wytłumić niepożądane dragnia potrzebny jest jak najwyższy współczynnik tłumienia - czyli inaczej mówiąc jak najlepsze zwarcie głośnika"

Corvus5

  • 2596 / 5352
  • Ekspert
08-03-2012, 10:38
Damping factor (DF) czyli współczynnik tłumienia opisuje prędkość tłumienia drgań przetwornika, który porusza się ze względu na to, że m.in. membrana posiada swoją masę, a więc ma swój pęd. Ruch tłumi m.in. zawieszenie, ale elektrycznie też się da, gdyż przetwornik działa też w drugą stronę i zamienia dźwięk w wartość elektryczną. Gdy w tor elektryczny doda się elementy, na których może odkładać się napięcie, np. rezystor, to odłoży się na nim część różnicowa napięcia pod wpływem przepływającego prądu. Takie odłożenie się napięcia na dodatkowym elemencie spowoduje spadek napięcia na przetworniku i gorszą kontrolę. Odkładane napięcie na rezystorze będzie maleć razem ze zmianą różnicy Uwy - Uprzetw.

aallen

  • 651 / 5335
  • Ekspert
08-03-2012, 10:54
No dobra ale jak to sie dodatkowo przelicza ? Teoretyczne jesli pobieram moc bezposrednio na kanal to mialbym w tym wypadku mals 8 ohm dla kolumny. Sluchawki maja 120 ohm

Dezydery

  • 68 / 4590
  • Użytkownik
17-03-2012, 11:52
Wracając....

Z czym k701 grają dobrze? Możecie poradzić konkretny napęd pod te słuchawki?
Tak miał być pięknie a wyszło na to, że muzyka zamiast sprawiać więcej radość daje jej z goła mniej.

Ile trzeba wydać pieniędzy by móc w pełni cieszyć się potencjałem k701?
Nie chciał bym ich tak szybko sprzedać...

Radical

  • 721 / 5188
  • Ekspert
17-03-2012, 13:32
Ale czego konkretnie oczekujesz od K701?

Dezydery

  • 68 / 4590
  • Użytkownik
17-03-2012, 13:43
By kontrabas zagrał jak kontrabas. Tego brakuj mi najbardziej.

Rolandsinger

  • 2894 / 5886
  • Ekspert
17-03-2012, 13:57
Kol. Dezydery,

Słuchasz od poniedziałku na K701. Pyt. nr 1: ile mają przebiegu? Jeśli mniej niż 200h, to właściwie nie wiem, o czym rozmawiamy. K701 wg wszystkich znanych mi źródeł i również na podst. moich ślepych testów są wzorcowym przykładem na wygrzewanie. 300h i możemy rozmawiać o brzmieniu tych słuchawek.

Druga sprawa - słuchawki te wymagają konkretnego napędu. Są to jedne z najbardziej wymagających dynamików. Moc, barwa, wydajność prądowa i jak tu Koledzy zauważyli DF wzmacniacza mają bardzo duże znaczenie, źródło jest równie ważne - zwiewne DACi czy CD będą zabójcze dla tych słuchawek.

K701 potrafią zagrać fatalnie, jak i wybitnie, prezentują bardzo neutralny, transparentny dźwięk, nieco lekki i z dystansu, bezkonkurencyjnie oddają wokale i instrumenty dęte za sprawą znakomitej średnicy. Górę mają bardzo szczegółową, ale nie tak wyeksponowaną jak środek pasma. Basowej potęgi w nich nie ma, choć jak donoszą niektórzy - bas jest całkiem dobry. Rzecz jasna - to zupełnie inna szkoła brzmienia niż CAL! Ponadto K701 są podatne na przewatowanie, gdy ktoś za pomocą nieodpowiedniego wzmacniacza chce dać im w d. Sam w ten sposób zajechałem jeden egz. Najlepiej wygrzewać je "mityczną" metodą GradoFana, nie wdając się w deliberacje jak ona działa - gramy na początku cicho i wyłącznie basowym materiałem - efekty są bardzo odczuwalne.

Jeśli napędzasz je z niewłaściwej dziurki i w dodatku są niewygrzane, to się dziwię, że w ogóle możesz ich słuchać.



____________________________________________

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

z.B.

>>Kwantum przydanego mu basu jest wręcz wstrząsające, tworząc obrazy nacechowane potęgą i mocą, a jednocześnie spowite wszechobecnym niemal basowym łoskotem<<

>>Nowe gniazdko sieciowe spowodowało, że nagle miałem mnóstwo dźwięków. Nadciągały z każdej strony, wewnętrznie zróżnicowane, niby razem, ale każdy osobno, w swojej własnej misji.<<
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

Radical

  • 721 / 5188
  • Ekspert
17-03-2012, 14:04
>> Dezydery, 2012-03-17 13:43:51
By kontrabas zagrał jak kontrabas. Tego brakuj mi najbardziej.

--------------------------------------
No to moim zdaniem one tego nigdy nie oddadzą, nie ważne do czego podepniesz. Nie wiem, może na jakichś elektrowniach za 10 tys i w góre ale z moich doświadczeń wynika że tak, można coś tam poprawić ale różnice nie będą diametralne.

Wojtek__

  • 26 / 4437
  • Użytkownik
17-03-2012, 15:49
K701 z jednej strony są faktycznie bardzo szczegółowe ale jak zrobi się gęściej to niestety się gubią i często można wyróżnić i czy 2 prowadzące instrumenty a reszta to jedna wielka "mamałyga"

Dezydery

  • 68 / 4590
  • Użytkownik
17-03-2012, 22:41
Rolandsinger,

Słuchawki kupiłem używane, wiadomo mi, że mają za sobą kilkaset, czyt. blisko 1000 godzin grania za sobą. Co cieszy słuchawki są w stanie idealnym, wiek widać tylko po kolorze padów.
Z metodą GradoFana miałem okazje zapoznać za sprawą forum mp3store. Mój jednak egzemplarz ma już swoje "jałowe granie" za sobą.

Zgodzę się co do wokali. Nigdy nie przywiązywałem doń szczególnej uwagi. Muzyka instrumentalna była, zaznaczam była znacznie częściej przez mnie słuchana póki k701 nie zaczęły regularnie śpiewać do moich uszu.

Po to tutaj piszę by znaleźć odpowiednie do nich napęd. Piszą o napędzaniu ich z niewłaściwej dziurki powtarzasz niejako moje zapytanie. Kupiłem słuchawki, słyszę, że mogła by być lepiej wiec proszę o radę. Masz rację mój obecny CD nie daje do końca rady.

Jeśli miałeś do czynienia z k701 rad będę jeśli udzielisz mi rady odnośnie ich napędzenia. Zależy mi na konkretach ;)

Dezydery

  • 68 / 4590
  • Użytkownik
17-03-2012, 22:47
Wojtek,

Braku klarowności nie zauważyłem. Wręcz przeciwnie jestem pod sporym wrażeniem szczegółowość i niespotykanej prędzej separacji poszczególnych instrumentów. Słucham raczej małych jazzowych składów, być może w nagraniach orkiestr symfonicznych i temu podobnych "gęstych" realizacjach jest z goła inaczej.
Ta cecha nadal wprawia mnie w niemały zachwyt gdy słucham, np. klasycznych płyt Milesa Davisa, Coltrane\'a itp.