Audiohobby.pl

Postęp w budowie odtwarzaczy CD

TUX

  • 20 / 5861
  • Użytkownik
14-05-2008, 14:25

Czeka mnie zakup odtwarzacza i oprócz odsłuchów próbuję się do tematu przygotować teoretycznie, stąd ten wątek :-)

Od momentu powstania odtwarzacze kompaktowe podlegają stałym modyfikacjom, które przynajmniej według konstruktorów powodują zwiększenie jakości reprodukcji.
Oto lista rozwiązań technicznych które pojawiały się w odtwarzaczach CD:
1. Pierwsze odtwarzacze miały przetworniki C/A o rzeczywistej rozdzielczości 14 bit
2. Wprowadzenie przetworników o rzeczywistej rozdzielczości 16 bit ( TDA1541A )
3. Wprowadzenie oversamplingu  
4. Wprowadzenie przetworników 1-bitowych ( bitstream , MASH )
5. Pojawia się zjawisko zwane jiterem i rozwiązania które mu zapobiegają
6. Wprowadzenie przetworników 1-bitowych o rozdzielczości 24 bit
7. Wprowadzenie napędów DVD
8. Wprowadzenie upsamplingu
9. Wprowadzenie zaawansowanego cyfrowego filtrowania ( np. Anagram )
10.  ....może ktoś coś jeszcze uzupełni .....
 
Proszę o opinie które z rozwiązań technicznych stosowanych w odtwarzaczach CD mają rzeczywisty wpływ na brzmienie , a które są np. wynikiem działań czysto ekonomicznych.
Na co warto zwrócić uwagę kupując odtwarzacz , a jakich rozwiązań unikać ?
Dlaczego niektóre firmy budując odtwarzacze przykładają uwagę do czynników które inne firmy
traktują po macoszemu ?
W oparciu o jakie rozwiązania techniczne były zbudowane najlepiej brzmiące odtwarzacze z jakimi mieliście do czynienia.
Zapraszam do dyskusji.  

TUX

majkel

  • 7476 / 5898
  • Ekspert
14-05-2008, 14:56
Każdy kolejny krok miał posłużyć poprawie jakości i wierności dźwięku, ale technologię jednobitową należy traktować jako podejście alternatywne do wielobitowej, np. oversamplingu + przetwornik o wyższej niż 16 bitów rozdzielczości. Obecnie topowe przetworniki często są jednobitowe, np. AD1955, WM8740. Upsampling wydaje mi się obiecującą technologią.

TUX

  • 20 / 5861
  • Użytkownik
14-05-2008, 17:56
Miałem przez ponad 4 lata Audioneta ARTv2. Dźwiekowo bardzo mi odpowiadał więc nie szukałem innych odtwarzaczy i dlatego słabo jestem zorientowany w rynku odtwarzaczy.
W końcu padł w nim napęd. Teraz szukam czegoś co zgara na conajmniej takim samym poziomie jakości.
Na pewno nie wydam więcej niż 20kzł, ale mam cichą nadzieję, że w związku z postepem technicznym uda się kupić znacznie taniej coś grającego równie znakomicie...... :-)))
I musi być nowy z gwarancją, i żaden top loader .  

TUX

magus

  • 20990 / 5901
  • Ekspert
14-05-2008, 18:09
TUX,

Chodzi fama :) że ciężko znaleźć cokolwiek lepszego od Lectora

6.0 kosztuje chyba poniżej 10 kzł

ale może niech wypowie się fama osobiście... ona jest w 2 osobach - vector i lancaster :) (może jest ich więcej?)
------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

Ged

  • 1716 / 5900
  • Ekspert
14-05-2008, 19:39
A czy jest duża różnica pomiedzy Gamut CD1 a CD3, bo CD1 jest u nich za 6.5 tys ?

Triceramops

  • 280 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
14-05-2008, 22:30
TUX
>W końcu padł w nim napęd. Teraz szukam czegoś co zgara na conajmniej takim samym poziomie jakości.

Czyżby uszkodzenie napędu miało być powodem zmiany CD? Jeśli sie nie mylę, w ARTach stosowano czytniki Philipsa (CDM 12.3?), nawet nie w wersji PRO, więc wymiana mechanizmu powinna być prosta i niezbyt kosztowna...

discomaniac71

  • 275 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
14-05-2008, 23:05
Owszem poczatki to byly kosci 14-bitowe ale dosc szybko pojawily sie 16-tki bo jeszcze przed polowa lat 80-tych. Pierwsza byl bodaj PCM 54 jesli chodzi o stajnie BB. PCM 56 do dzis uznany jest za jeden z najlepszych 16-bitowych DACs podobnie jak TDA 1541. Jednak w Twojej historyjce zabraklo kilku waznych elementow. Pojawily sie tez kosci 18-bitowe (wtedy sadzono ze sa 2 bity straty) - tutaj przykladem moze byc PCM 58 (znakomity DAC ktory w dobrej aplikacji moze zaskoczyc). Okolo 1989-90 roku zaczeto tez produkowac przetworniki 20-bitowe (np PCM 63 uznany do dzis przez niektorych za najlepszy w historii czy juz nie taki dobry aczkolwiek i tak swietny PCM 1702 ktory pojawil sie znacznie pozniej). Przetworniki 1-bitowe sa szybsze ale mniej dokladne. Boom na nie pojawil sie okolo 1990-91 roku. W polowie lat 90-tych wraz z pojawieniem sie dvd zaczeto produkowac kosci 24-bitowe (np PCM 1704). Natomiast kosci wspolczesne sa raczej 1-bitowe i maja tylko rozdzielczosc 24-bitow. Znacznie spadly ich ceny ale np taki PCM 63 z drugiej reki wciaz jest dosc drogi. Niektore firmy jak np Audio Note bardzo dlugo produkowaly odtwarzacze na "przestarzalych" przetwornikach (np CD 3 jest 18-bitowy).
Moim zdaniem najwazniejsza jest aplikacja. Znam wiele dobrych i kiepskich cdekow robionych na tej samej kosci.

moris

  • 83 / 5901
  • Użytkownik
15-05-2008, 12:13
>>>discomaniac71
Kilka uwag technicznych:
Bardzo rzadko teraz przetworniki są czysto 1- bitowe jakimi były bitstreamy, najczęciej kilubitowe sigma-delta
>>>"Przetworniki 1-bitowe sa szybsze ale mniej dokladne."
Jest wręcz odwrotnie.... wszystkie R-2R są dużo szybsze od każdego sigma-delta.


TUX

  • 20 / 5861
  • Użytkownik
15-05-2008, 14:28
>> Triceramops,

Nie jestem elektronikiem i mam zasadę , że swój sprzęt oddaję do autoryzowanego serwisu. A serwis Audioneta mieści się w Niemczech. Biorąc koszt transportu ( odtwarzacz waży 18kG ), znaczny koszt wymiany napędu w ART2 plus koszt niemieckiej roboczogodziny to naprawa staje się na tyle kosztowna ( nawet kilka tysięcy złotych ) , że skorzystałem z okazji gdy pojawił się kupiec-elektronik który zamierza naprawić Audioneta we własnym zakresie.   No i sprzedałem ARTa ... po za tym już mi się znudził toploader i ciągła konieczność skupiania uwagi przy dociskaniu płyty ciężarkiem. Ale to nie jest wątek o Audionecie .....


Jak na razie jedyny techniczny wpis popełnił discomaniac, proszę o więcej wpisów technicznych :-))
Czy rzeczywiście tak trudno znaleźć jakieś jedno konkretne rozwiązanie techniczne stosowane w odtwarzaczach które znacząco wpływa na brzmienie i na które warto zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza ???
Czy myślicie, że istnieje postęp w brzmieniu odtwarzaczy ?

TUX

Molibden

  • 1906 / 5901
  • Ekspert
15-05-2008, 15:26
Układy jednobitowe są 1-bitowe. Jedynie akceptują słowa 16-24bitowe na wejściu, a potem sukcesywnie rdukują do 1 bita. Podobnie DACe delta sigma, gdzie taki modulator jest najwyżej 3-bitowy, a resztę konwersji dodaje jako 1-bitową modulację o mniejszym poziomie.

Postęp jest też w filtrach cyfrowych, oprócz całej serii dość przeciętnych układów o niezbyt dobrym zachowaniu w paśmie przepustowym są takie o lepszych parametrach: CXD1088, CXD1244, SM5813, SM5843, DF1704/06, PMD100 oraz konwertery szybkości próbkowania które działają na tej zasadzie, np SRC4192, AD1896.

Wybór szybkich, precyzyjnych wzmacniaczy operacyjnych do stopni wyjściowych o małych zniekształceniach jest teraz też bardzo szeroki.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

vector

  • 321 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
15-05-2008, 15:36
Nie przecze, mialem duzo roznych cdkow......
Moim zdaniem wszystko zalezy od aplikacji i postep technologiczny niewiele ma tutaj do rzeczy. Przynajmniej takie sa moje doswiadczenia do tej pory.
Cala budowa jest wazna a byc moze najwazniejsze sa stopnie wyjsciowe i zasilanie.
Slyszalem cdki na 1541 sprzed kilkunastu lat, ktore stuningowane graly duzo lepiej od najnowoczesniejszych konstrukcji kosztujacych bajonskie sumy.
Potwierdzam tez ze Docet Lector jest firma produkujaca swietnie grajace cdki a biorac pod uwage obecny kurs dolara mozna taki uzywany sprzet kupic z USA praktycznie darmo - 0.6 ponizej 1tys$ a cdp7 mkI ponizej 2tys$!!!
Te cdki nie tylko ciezko pobic ponizej 10kPLN ale w ogole je ciezko pobic!!!
Nie bede tu przytaczal innych firm ale np. taki cdp0.6 gra znacznie lepiej od cdkow kosztujacych 15 razy tyle!!!
I oczywiscie dopowiem, ze nie mam nic wspolnego z firma Docet Lector - zeby bylo jasne!

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

vector

  • 321 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
15-05-2008, 15:59
TUX,
Bedac toba kupilbym Lectora cdp0.6, ktory nowy kosztuje chyba ok 1000 Euro (a moze troszke mniej lub wiecej) a reszte kasy zostawilbym sobie w kieszeni. To nie jest top loader i mozna kupic nowego - chyba bezposrednio z firmy.
Nie ma potrzeby miec lepszego cdka a efekty z cdp0.6 mozna uzyskac naprawde spektakularne.
Dodatkowo jest bonus -  mozesz sie pobawic lampkami......:)))
Zeby osiagnac dalsza poprawe jakosci, ktora jest naprawde znaczaca trzeba zainwestowac w bardzo dobrego vinyla. A to juz inna bajka i inne pieniadze...;)

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Triceramops

  • 280 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
15-05-2008, 22:57
TUX,
oczywiście najlepiej naprawiać sprzęt w autoryzowanym serwisie (choć niestety niejednokrotnie autoryzacja nie musi oznaczać wysokiej jakości usług), sytuacja wygląda gorzej, jeśli jakiś "egzotyczny" producent ma serwis np. wyłącznie fabryczny w USA....

Arkadix

  • 10 / 5870
  • Nowy użytkownik
19-05-2008, 20:27
Co do postępu w budowie odtwarzaczy to w majowym AudioVideo przy okazji recenzji Cambridge Audio Azur 740C napisano „To niesamowite, jak w ostatnim dziesięcioleciu poprawiła się jakość dźwięku z odtwarzaczy CD”.
No cóż , faktycznie ..... pamiętam jak kiedyś moim marzeniem był kosztujący furmankę kasy Meridian 508.24,  a dziś wcale mnie nie dziwi, że niektóre stosunkowo tanie odtwarzacze CD i DVD grają na takim poziomie.

Od strony technicznej temat jest ciekawy, ale trudny do ugryzienia.
Przykładowo : jitter. Każdy słyszał to pojęcie, ale nigdzie nie można znaleźć badań które by potwierdzały, że jitter jest w ogóle słyszalny przez ludzkie ucho. No i jak na ucho stwierdzić, że jeżeli odtwarzacz kiepsko gra to wynika to jittera, a nie ze źle zaprojektowanego analogowego stopnia końcowego ?

Podobnie z rodzajmi przetworników. Nigdzie nie ma wiarygodnych badań , że np. jednobitowy brzmi ładniej  niż wielobitowy ( lub odwrotnie )  i dlaczego.

Jakby ktoś znalazł jakiś ciekawy artykuł na ten temat to proszę o linka .
 
pozdr. Arkadix