Audiohobby.pl

Pytanie o 6H13C

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
08-01-2011, 10:11
Witam, posiadam w swoim wzmacniaczu Dubiela lampę 6H13c która w zasadzie prawie od początku wykazywała lekkie przydźwięki. W lampie pojawiła się także niebieska poświata.
Specjalnie nie przeszkadza mi to w użytkowania wzmacniacza ale jest pytanie czy jednak warto się tym zainteresować póki lampa jest na gwarancji. Czy taki objaw nie jest początkiem końca lampy?
Pozdrawiam

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
08-01-2011, 13:32
Sprecyzuj jaki efekt nazywasz lekkim przydźwiękiem.Poświata między elektrodami świadczy o pogorszeniu lampy i kieruje ją raczej w stronę kosza.Natomiast poświata na szkle,tzw.golden glow jest spowodowana elektroluminescencją pewnych domieszek szkła i ma znaczenie jako ładna ciekawostka.Reaguje fajnie na zewnętrzne pole magnetyczne.

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
08-01-2011, 20:05
Witam, faktycznie jest to golden glow bo występuje w jednym miejscu na szkle ale trudno mi go nazwać ciekawostką skoro ta poświata, przynajmniej takie jest moje subiektywne odczucie, powoduje przydźwięk.
Jest on dość cichy, wysoki coś w rodzaju pisku a syczenia.
Przy wieczornych sesjach z niską głośnością potrafi skutecznie popsuć efekt. Na szczęście nie jest to efekt trwały i występuje raczej tylko po uruchomieniu wzmacniacza na zimnych lampach (choć nie jest to regułą).
Mam rozumieć że to urok lamp i trzeba z tym żyć? Nie mam się czym przejmować?
Pozdrawiam

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
08-01-2011, 23:31
Takie syczenie lub ćwierkanie może być spowodowane niepełnym stykiem w zgrzewie wewnątrz lampy.Do kosza...

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
09-01-2011, 12:14
Będę obserwował rozwój sytuacji,jeśli się pogorszy to faktycznie wyląduje w koszu. Na jaką lampę warto by było wymienić?
Pozdrawiam

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5856
  • Ekspert
09-01-2011, 12:46
Jakie golden glow? Golden to mogą być retrievery.
Blue glow! O ile świeci wewnętrzna powierzchnia szklanej bańki.
Jeśli świeci między elektrodami i raczej na rózowo czy fiołkowo to wtedy jest problem.
Z niebieskiego, (dobrego) świecienia słyną szczególnie rosyjskie 6P3S i 6S4S.

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
09-01-2011, 13:58
Logicznie to faktycznie blue , świeci wewnętrzna pow. banki. Między elektrodami nic się nie dzieje. Czasami ta poświata jest "ruchoma"i wtedy też zauważyłem większe zakłócenia. To jak z tym jest, trzeba to zaakceptować, czy póki jest taka możliwość reklamować.
Jak pisałem wcześniej da się z tym żyć, ale jeśli miałoby się w późniejszym czasie pogorszyć to chętnie ją wymienię.
Lampy miały być nosy, a czy tak jest nie wiem, niestety się  na tym nie znam. Jedna jest rosyjska, a ta z blue glow trudno stwierdzić, wschodnich znaczków na niej nie widać.
Pozd.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5856
  • Ekspert
09-01-2011, 14:15
>> mindcrasher, 2011-01-09 13:58:08
Logicznie to faktycznie blue , świeci wewnętrzna pow. banki. Między elektrodami nic się nie dzieje. Czasami ta poświata jest "ruchoma"i wtedy też zauważyłem większe zakłócenia.

Zakłócenia nie gud ale ruchoma poświata - gud. Jeśli się jej uważniej przypatrzyć to pulsuje w takt muzyki, bo to wszak efekt bombardowania szkła elektronami, które płyną właśnie w rytm muzyki.
Nie masz zapasowej lampy żeby wstawić w miejsce podejrzanej na próbę?
Zresztą możesz w każdej chwili kupić, one są tanie.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5856
  • Ekspert
09-01-2011, 14:18
Aha, zgubiłem fragment o pochodzeniu lampy. One pod tym oznaczeniem inne niż rosyjskie być nie mogą. Chińczycy produkują 6N13 (nie polecam) a zachodni analog to 6AS7G.

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
09-01-2011, 15:11
Lampę na podmianę może i bym miał ale do wzmacniacza przy zakupie otrzymałem od producenta taką informacje:
" Każda wymiana lamp wyjściowych wymaga otwarcia wzmacniacza i regulacji prądu spoczynkowego co może wykonać tylko serwis".
Czy to nabijanie kasy?

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5856
  • Ekspert
09-01-2011, 15:42
Tu akurat moga mieć rację, nie tyle biorąc pod uwagę konstrukcję wzmacniacza ale wyjątkowy rozrzut parametrów jakim charakteryzuje się ten typ lamp.
W ogóle jeśli trzeba po coś otworzyć wzmacniacz to lepiej żeby osoba nie znająca się na technice nie robiła tego. Wzmanciacze lampowe są niebezpieczne nawet po wyjęciu wtyczki z gniazdka sieciowego.

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
10-01-2011, 01:08
Oczywiscie,ze blue glow.Golden glow virginia flake tak mi popitolil.Lampa jest tania,to fakt,ale powinna byc wyselekcjonowana,a w przypadku duotriod to przachlapane.O ile komus zalezy na optymalnej pracy urzadzenia,a nie tylko na tym,ze zagra.

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
11-01-2011, 21:28
Sprawa jest o tyle prosta z tymi lampami, że wzmacniacza wcale nie trzeba otwierać by je wymienić/podmienić.
Co do regulacji tego prądu to dalej nie wiem czy jest to konieczne, chyba jednak temat odpuszczę i zaakceptuje urok tej jednej lampy do końca jej dni.
Pozdrawiam

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
12-01-2011, 16:36
Sprawa jest o tyle trudna z tymi lampami,że mogą mieć znaczne rozrzuty między połówkami i trzeba przebrać ze 100 lamp aby znaleźć dwie identyczne duotriody 6H13C.

mindcrasher

  • 16 / 5080
  • Nowy użytkownik
12-02-2011, 13:18
Witam, odświeżam temat bo mam nowe spostrzeżenia.
Jak już  pisałem korzystam ze wzmacniacza Dubiela i słuchawek AKG k 701.
Moja pierwsza para słuchawek po pewnym czasie zaczęła grać nieco słabiej na prawy kanał. Strasznie to irytowało i trzeba było grzebać w balansie. Nie moglem dojść do tego co jest przyczyną.
Tak się jednak złożyło że słuchawki w końcu poszły do reklamacji i otrzymałem nowe. Na początku było ok ale teraz odnoszę znowu wrażenie że zaczynają grac słabiej na prawy kanał.
Co może być tego przyczyną???
Z tego co zauważyłem lampa 6h13c na prawy kanał nieco słabiej się żarzy niż ta lewa. Swoją drogą 6DT8 chyba też.  Czy to może być przyczyną słabszego wzmocnienia prawego kanału???
Czasami sytuacja się zmienia dlatego dość trudno dojść do tego co tak na prawdę jest winne.
Co o tym myślicie.
Pozdrawiam