Audiohobby.pl

Lampy 6080 i bezbolesne zamienniki

  • Gość
19-12-2010, 09:54
fallow
Takie barwne opisy, brzmienia lamp, czyta się z przyjemnością, jest tylko jedno ale ...
Brak schematu amplifikacji z punktami pomiarowymi i napięciami zasilania.
Każdy z DIY`owców doskonale wie, że lampa "zagra" różnie z różnymi prądami spoczynkowymi.
Dlatego wymiernym, co do oceny brzmienia lamp, byłby układ testowy ze stałymi i niezmiennymi prądami spoczynkowymi lamp, oczywiście dla danego typu i jego zamiennika.

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
19-12-2010, 10:24
@zagra, to są wnioski dla osób, które będą robiły dokładnie to samo co @fallow, czyli wetkną lampę w miejsce poprzedniej. Taka jest wartość tych opisów. Model wzmacniacza chyba został podany, więc można się dokopać do informacji jaka lampa jest domyślnie i ewentualnie schemat znaleźć. Nie zmienia to jednak faktu, iż zdecydowana większość czytających ten wątek nie będzie niczego mierzyć ani regulować, więc ma już napisane co się stanie pominąwszy ten zabieg.

  • Gość
19-12-2010, 10:41
majkel
Ja nie jestem "zagra", pomyliłeś mnie chyba z p. Dariuszem Kuleszą.
Zgadzam się natomiast z teorią, że większość Urzytkowników nic nie będzie mierzyć ani przestawiać.
Jest tylko kolejne ale ...

Jeśli pokusimy się o zmiany prądów w lampie, zwiększając, lub zmniejszając je, to ta sama lampa przy tych samych napięciach zasilania zabrzmi zdecydowanie inaczej.
W tym tkwi siła DIY, że jej zwolennicy potrafią nawet z tych tańszych lamp wyciągnąć więcej dźwięku niż z tych fabrycznych i bardzo drogich urządzeń , uważanych za "grale audio".

Do każdej lampy można dorobić pseudo-naukową teorię.
Dlatego pewne opowieści czyta się niczym "Baśnie z tysiąca i jednej nocy".

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
19-12-2010, 10:42
Sorry, macie takie same avatary.

fallow

  • 6457 / 5856
  • Ekspert
19-12-2010, 11:31
Rozumiem i zgadzam sie z tym co tu piszecie. Nawet wsadzenie powiedzmy 6SN7GTA/B w miejsce 6SN7GT bedzie wiazalo sie z tym, ze w typowej aplikacji (250V, bias 8V) taka 6SN7 GT leci na 64% maksimum, a 6SN7 GTA/B na 45% co juz powoduje zmiane.

Zdaje sobie tez sprawe, ze to samo bedzie oczywiscie w przypadku jakiejkolwiek lampy. Jednak mysle, ze tak czy siak da sie wyroznic jakies cechy wspolne - przynajmniej na to wskazuje "rolling" w 3 wzmacniaczach OTL opartych na 6080.

Uradzenia w ktorych te zamiany sie odbywaly to: Woo Audio WA2, Darkvoice 336se oraz Wheatfield HA2 - zmiany byly generalnie takie same - poza TungSolem 7236, ktorego nie mam juz mozliwosci wpiac do WA2 a nie wpinalem do Wheatfielda.

Rozumiem, ze komus moze podobac sie np. 6N5P gdy odpowiednio ja ustawi bardziej niz np. dziwnie ustawiona czy nie pod jego gust 5998.

Osobiscie nie ma wiedzy z zakresu elektroniki wiec to sa jedynie ekperymenty koncowego uzytkownika - i tak nalezy to traktowac. Nad tym pierwszym pracuje :)

Jesli jako osoby znajace temat o niebo lepiej uwazacie, ze cos takiego nie ma sensu, to mysle ze po prostu lepiej wywalic ten watek zeby nie sluzyl jako wskazowka dla posiadaczy innych urzadzen.

  • Gość
19-12-2010, 12:48
Ja bym tak jednoznacznie nie przekreślał tych zmian i tego tematu.
Pomimo tego że lampy mogą pracować z innymi napięciami statycznymi to jednak ich zakres prądowy, a zwłaszcza P admisyjna anod, nie zostanie przekroczona.
Jest to wg mnie dość pouczający temat, zwłaszcza dla młodych adeptów i "wymieniaczy" lamp.
Dla każdej z nich, powinno się jednak co nieco "grzebnąć"  w układzie.
Tak jak napisałem wcześniej, a teraz rozwinę swoją myśl - nawet ze "śmieciowych" lamp można osiągnąć całkiem przyzwoity efekt brzmieniowy.
Jednak na końcowy efekt składa się zbyt "dużo zmiennych", aby jednoznacznie można było określić, że akurat ta konstrukcja to właśnie ten "gral audio".

Sim1

  • 1829 / 5850
  • Ekspert
19-12-2010, 12:56
>> hekate, 2010-12-19 12:48:37
>[...]  nawet ze "śmieciowych" lamp można osiągnąć całkiem przyzwoity efekt brzmieniowy.

I to jest prawda, mam wciąż mojego pierwszego OTL-a zbudowanego na ruskich pentodach stosowanych w radiostacjach kosztujących nie więcej niż 5 zł sztuka. Totalnie antyaudiofilskie lampy do których brak "szlachetnych" zamienników. Brzmi zadziwiająco dobrze.

lancaster

  • Gość
13-11-2015, 16:59
Elsa, na gorze strony po prawej masz "wyloguj się"

nie przejmuj sie almagra, to jest forumowy socjopata. Gdyby mogl zrzucałby co tydzień jedną atomówkę na dowolnie wybrany szczytny cel.

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
14-11-2015, 16:05
Lan,a który to?

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
16-11-2015, 11:45
Mają dobrą ''średnicę''?