Audiohobby.pl

Wpływ kondensatorów wyjściowych wzmacniacza na SPL woofera

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
24-10-2010, 22:24
Na rysunkach zamieszczam symulacje jak mogłaby wyglądać współpraca głośnika Wavecor  WF120BD01 ze wzmacniaczem miniAMP, który w konfiguracji SE ma na wyjściach kondensatory 1000uF.
W miejscu rezonansu mechanicznego na charakterystyce SPL powstaje zapaść a poniżej podbicie, na skutek interakcji między indukcyjnym charakterem lewego zbocza piku rezonansowego na impedancji i pojemnością kondensatora. Podbicie można by uznać za korzystne zjawisko, bo rozciąga nam pasmo przenoszenia w dół, ale kosztem pogorszenia odpowiedzi na skok napięcia.

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
31-10-2010, 22:33
1000uF to jest mało jak na kondensator sprzęgający, szczególnie przy 4 hm. Lepiej żeby to było 2-3mF a nawet więcej + jakiś bypass foliowy (ewentualnie foliowcem np 30-50uF można podłączyć samą sekcję wysokotonową).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
31-10-2010, 22:34
Za mała pojemność nie pozwala przenosić poprawnie dużych impuslów prądu, trzeba liczyć ok 1A na 1-2mF, zależnie od jakości kondensatora.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
01-11-2010, 12:25
Zrobiłem symulacje dla dwóch połączonych równolegle GDN 11/30 w budzie 12L. Niebieska charakterystyka z włączonym w szereg kondensatorem 1000uF.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
01-11-2010, 17:03
Wpływ szeregowego kondensatora na charakterystykę SPL jest podobny do basreflaksu ale niestety zwiększa zniekształcenia, w przeciwieństwie do obudowy z otworem, bo tylko wymusza większe wychylenia membrany trochę poniżej rezonansu mechanicznego.

plusy:
+ wzmocnienie basu poniżej rezonansu
+ odfiltrowanie najniższych częstotliwości

minusy:
- większe zniekształcenia
- gorsza odpowiedź na skok jednostkowy

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
02-11-2010, 00:38
Przepraszam, ale nie istnieje fizyczna mozliwosc bezkarnego zastosowania kondensatorow elektrolitycznych w audio.Jednym z glownych powodow kiepskiej mikrodynamiki wzmacniaczy tranzystorowych jest koniecznosc stosowania duzych kondensatorow elektrolitycznych.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
02-11-2010, 00:41
Elektrolit w zwrotnicy...duze przegiecie...

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
02-11-2010, 08:43
>> almagra, 2010-11-02 00:38

Po pierwsze to te duże kondy we wzmaku służą tylko gromadzeniu ładunku - celem zasilania wzmaka kiedy akurat nie ma mocy z trafa. Po drugie - są poza ścieżką sygnałową, skoro wzmak i tak pracuje w pętli sprzężenia zwrotnego. Wzmacniacz w którym kond zasilacza byłby w ścieżce sygnałowej, miałby silne brumy (niskie PSRR). I może właśnie upiększanie przez owe brumy i PSRR sprawiły że niektórzy zaczęli dawać o wiele za małe kondy w zasilaczach swoich zabawek - zwłaszcza gainclone o niskim ujemnym PSRR był tu wdzięcznym obiektem.

Co do lamp - mają one małej pojemności kondy zasilacza tylko dlatego że pracują przy dużym napięciu i małym prądzie. A wszystko to potem i tak przechodzi przez trafo wyjściowe. To jest dopiero parszywie nieliniowy i niestacjonarny element. Prawdę powiedziawszy powód nr. 1 dla którego nigdy nie zrobiłem nic na lampach. Na początku mojego zainteresowania audio usłyszałem że lampy są fajne - i postanowiłem zgłębic temat nieco. Zacząłem analizować jeden schemat (z katalogu ELFA - Dynaco Mark III) i zobaczyłem trafo na wyjściu. Do widzenia...

konrad

  • 850 / 5502
  • Ekspert
02-11-2010, 14:45
misiomor, a materiał muzyczny po obróbce (masteringu) jest taki jaki zagrali wykonawcy? Jak chcesz mieć 100% prawdy to trzeba sluchać live. Więcej szkody robi teraz loudness war niż ten biedny transformator, więc jak już nagranie jest grzebane to wolę grzebnąć je po swojemu.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
02-11-2010, 16:12
Po pierwsze duże kondensatory w zasilaczu przewodzą NIESTETY składową sygnałową i obwód głośnikowy zamyka się przez nie.Skąd  pokutuje to przeświadczenie,że głośnik jakoś cudownie nie jest włączony poprzez elektrolity zasilacza.Tylko w przypadku wzmacniacza mostkowego i to pracującego w klasie A prąd pobierany z zasilacza jest constans niezależnie od wysterowania.Po drugie pod względem brzmieniowym dobry transformator kładzie na przysłowiowe łopatki taki 10milifaradowy elektrolit,mimo teoretycznej przewagi kondensatora...i nie chodzi bynajmniej o pasożytnicze R i L.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
02-11-2010, 18:03
>> almagra, 2010-11-02 16:12

Zapominasz tu o sprzężeniu zwrotnym - które jednak redukuje wszelkie takie negatywne zjawiska, zwykle o wzmocnienie pętli. No i rzecz jasna naturalny PSRR dobrych końcówek mocy, osiągany nawet bez udziału sprzężenia zwrotnego.

Oczywiście powyższe mechanizmy niewiele pomogą na niedostatki transformatora - zwłaszcza w momencie kiedy mamy "zwrot" na krzywej histerezy i chwilowo zerową różniczkową względną przenikalność rdzenia.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
02-11-2010, 23:19
Ja o niczym nie zapominam.Sprzezenie zwrotne jest kolejna przyczyna utraty szczegolowosci i wyostrzenia brzmienia wzmacniaczy tranzystorowych.Histereza jest do opanowania.  

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
03-11-2010, 08:35
Jak można opanować ową histerezę? Jak nie ma wysokiej przenikalności względnej (różniczkowej), transformator nie działa. A niestety przy histerezie to jest nieuniknione - przez krótki moment ale jednak.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
05-11-2010, 22:22
Empirycznie ustaliłem, że dobroć Qtc głośnika, z włączonym w szereg kondensatorem, w obudowie zamkniętej powinna wynosić od 0,5 do 1 a optymalna wartość to Qtc=0,841

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
27-11-2010, 20:57
Jest niezwykłe, że głośnik, z nieskompensowanym rezonansem na impedancji, podłączony do wzmacniacza przez kondensator pozwala na uzyskanie płaskiej charakterystyki SPL z jednoczesnym obniżeniem dolnej częstotliwości granicznej. Próba wypłaszczenia podbitej charakterystyki SPL, dla głośnika ze stałą impedancją, prowadzi do podniesienia dolnej częstotliwości granicznej.