Audiohobby.pl

Beresford TC 7520 DAC Stage 2 GFmod

alghar

  • 639 / 5576
  • Ekspert
26-07-2010, 21:30
Dziś miałem okazje  posłuchac  Beresford -a  TC 7520 Stage 2 GFmod (modyfikowany przez GradoFan-a)w dwóch konfiguracjach.
1 - to  pc jako żłódło(laptop) ,Foobar 2000,pliki flac,kabel usb, Beresford , IC Tara Labs Master ,wzmacniacz DENON 2000 AE,kabel  zasilajacy do listwy Monster,Furutech FP-314Ag-II ,do wzmacniacza Furutech  FP-3TS20 ,kabel głośnikowy Linn K-20,kolumny Dynaudio Contour 1.1 .PC i DAC podłączony do listwy.Dzwięk ten konfiguracji  był powiedzmy " poprawny" ale wysokie tony były wyostrzone , bas poluzowany , jakieś "namiastki " planów i powiedzmy głębia .Szczególnie  czego brakowało muzyce  to dynamiki.Powinien zagrac lepiej z inny  tańszym IC.

 Bardzo  duży w tym udział miał IC który niestety nic nie  czaruje  tylko przekazuje sygnał bez  upiększania i maskowania .Potrafił  pokazac jak gra  żródło.Obnażył  jakim zródłem jest mój laptop:(.W innym systemie po wpięciu go w system "rozłożył" i pokazał jak naprawdę gra a system wart coś z 8kzł.Po wpięciu innego IC  było juz  "lepiej" ale  to pokazało jak inny IC potrafi maskowac niedociągnięcia  w systemie.

2 - to system , jako zródło był cd Philips CD 614, coaxial IXOS 101 podpięty pod Beresford-a ,IC Tara Labs Master ,wzmacniacz DENON 2000 AE,kabel  zasilający do listwy Monster FP-314Ag-II ,do wzmacniacza Furutech  FP-3TS20 ,kabel głośnikowy Linn K-20,kolumny Dynaudio Contour 1.1 . Tutaj od razu było słychac przyrost dynamiki :),pojawiły się plany, głębia , bas stał się zwarty, kontrolowany,wysokie stały się "aksamitne" i bez wyostrzeń.Dzwięk nie męczył , słuchało się tego  z przyjemnością .
Myślę  że DAC w tej konfiguracji tworzy zródło  za około   3 k zł.Mam starą juz wersję  Stage 2( chyba jako pierwszy miałem Stage 2),następne  są już ponoc lepsze szczególnie poprawiono wejście usb ale to za jakiś czas  zweryfikujemy  bo ma przyjechac niedługo Beresford Cayman .W ramach eksperymentu jaki mamy prąd w sieci podłączyłem  tylko DAC do zwykłego ściennego gniazdka ,reszta  jak w systemie 2 pod listwą . Niestety powstał od razu "chaos" w pozycji żródeł,pogorszył sie trochę bas .Podziękowania dla  Jarka.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
26-07-2010, 21:40
Czy jest w stanie konkurować z SB Live 1024 Value wartym obecnie na allegro 12zł pod względem spokoju grania, barwy, czystości?

;-)

Vinyloid

  • 2470 / 5079
  • Ekspert
26-07-2010, 23:28
>> Corvus5, 2010-07-26 21:40:53
Czy jest w stanie konkurować z SB Live 1024 Value wartym obecnie na allegro 12zł pod względem spokoju grania, barwy, czystości?

Tak, Sound Blaster AWE32 oraz model vintage - Sound Blaster 16.

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
26-07-2010, 23:42
Ostatnio miałem przyjemność gościć u siebie Beresa wyposażonego w GFmod v3. Jedno co mogę o nim powiedzieć to odsłuch był dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Mimo wszystkich krążących opinii o podbarwionym i zagęszczającym brzmieniu tego DAC\'a okazało się kompletnie coś innego. Niezwykle zwarty, ciasny i piekielnie szybki bas, wspaniała neutralna średnica odsłaniająca zupełnie nowe spojrzenie na dźwięk, wyraźna i ostra góra, bez zaokrągleń, wszystko bezpośrednio, szybko i neutralnie. Po ponownej przesiadce na E-MU miałem wrażenie ciepłych i rozlazłych kluchów, jakby pasmo było dziurawe i do wzmacniacza trafiała tylko część sygnału. Zaowocowało to zmianą sterownika w Grand Twinie na standardowego Electro-Harmonicsa dzięki czemu zamaskowałem nieco ujawnione w trakcie testu niedoskonałości swojego źródła, a Siemens czeka na lepsze czasy. Na zakup Beresforda jestem już raczej zdecydowany.

GRADO__Fan

  • 299 / 5836
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2010, 13:42
No proszę :) Z tego co pamiętam miałeś kiedyś kontakt z jakąś starszą wersją TC-7520 GFmod i bardziej Ci się podobało EMU1212. Nie wiem na jakim sprzęcie wcześniej słuchałeś.

A napisz coś więcej o tej konfiguracji z TC-7520 GFmod v3
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
27-07-2010, 14:49
No właśnie wtedy to był odsłuch nieco niekompletny bo tylko z dziurki Beresa na 2-way oraz DT880 Pro. Teraz mogłem na spokojnie wpiąć sobie DAC w tor z Grand Twinem i posłuchać go w roli prawdziwego źródła w systemie, a nie w konfiguracji jednego urządzenia robiącego wszystko.

Dokładnie wyglądało to tak:
-PC
-kabelek USB(nie pamiętam jaki model ale coś pozłacanego, ponoć najwyższy model z oferty tej firmy, której on był ;))
-DAC
-IC Proel DieHard
-WBA Grand Twin
-GS1000i/ATH ESW9/2-way

Finalnie planuję korzystać z E-MU w roli transportu, przez USB było momentami zbyt ostro, a przyzwyczaiłem się już do drobnej korekcji wąskopasmowej na źródle. Lubię kiedy góra jest zdecydowana i wyraźna bez zaokrągleń i upiększeń ale nie może być zbyt dużych skoków głośności, wtedy jest idealnie :)

Wniosek z tego płynie taki, że źródło trzeba kupować na samym końcu mając już odpowiednią amplifikację, która pokaże na co to źródło na prawdę stać, inaczej wychodzą takie kwiatki, że coś muli albo słodzi u jednych, a gra ostro i zdecydowanie u drugich.

GRADO__Fan

  • 299 / 5836
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2010, 16:40
EMU chyba ma dobrej jakości wyjście cyfrowe.
Powiedz mi jeszcze czy to była wersja zwykła TC-7520 czy TC-7520 Caiman z upgradem? Ewentualnie od kogo pożyczałeś to sobie znajdę co to było.

Kończę z resztą przygotowywać "czwórkę"
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
27-07-2010, 17:07
To była na bank zwykła 7520-stka. A właśnie miałem się Ciebie spytać czym się różni Caiman, z tego co kiedyś widziałem w sieci też ma GFmod v3 i kosztuje chyba 400zł więcej, czy to jest już najwyższy model tego DAC\'a?

PS A poprawki wprowadzone w czwórce będą dotyczyły brzmienia całego urządzenia czy jedynie USB? W zasadzie USB mnie i tak nie interesuje, jako transport muszę mieć coś pokroju E-MU, w przyszłości pewnie zastąpi je mocniejszy DSP ale zawsze będę korzystał z tego typu rozwiązania.

alghar

  • 639 / 5576
  • Ekspert
27-07-2010, 17:56
@ Paweł  a jakiego kabla zasilającego używasz do WBA Grand Twin  ?

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
27-07-2010, 18:53
Nic specjalnego, trochę lepszy niż standard ale jeszcze nie żaden szczególny, nawet zapomniałem już nazwy producenta :)

Miałem w planach kupno Lappa ale potrzebuję kabla z wtykiem kątowym bo inaczej nie wszedł by mi z listwą pod biurko :/

grisza_1982

  • 389 / 5142
  • Zaawansowany użytkownik
29-07-2010, 20:25
@ alghar

Miałem podobne odczucie kiedy porównywałem dziurkę wzmacniacza słuchawkowego Beresford\'a 7520 Caiman GFmod3 beta po kabelku USB Belkin\'a i optyku TC 3618 (wyjście optyczne zintegrowanego Realtek\'a). Po optyku mocniejszy bas, pojawiło się lepsze wypełnienie na dole i w średnicy, góra bardziej uporządkowana bez ostrości. Wszystkie te różnice dostrzegłem dopiero na SR325i, wcześniej na SR80 i czy też CAL! przewaga transmisji po optyku  była dla mnie bardzo trudna do wychwycenia, do pewnego momentu twierdziłem że po USB i optyku Beres gra identycznie.

@ Paweł
Czy robiłeś może porównanie jakość swojej  E-MU w roli transportu po optyku względem np. wyjść optycznych słabszych kart muzycznych typu Realtek?  Czy używając E-MU w roli źródła masz jakaś specjalną konfigurację swojego PC tzn. jakiś wypasiony zasilacz itp. ?
Ostatnio zastanawiam się nad lepszym transportem, wiem że Realetek nie jest dobrym rozwiązaniem. Choć porównywałem niedawno wyście optyczne mojego zintegrowanego Realtek\'a z konwerterem o nazwie USB-SPDIF Converter RONIN, no i okazało się że brzmienie Beres\'a  z RONIN\'a  jest bliższe temu z transmisji po USB, a wiec nie o to mi chodzi. Być może zamiast kupowania konwerterów lepiej zainwestować z porządną kartę muzyczną z bardzo dobrej jakości wyjściem optycznym?

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
29-07-2010, 21:57
@ grisza_1982, w tej chwili siedzę na gołym E-MU, Beresford, którego słuchałem nie był mój i niestety nie miałem możliwości przetestowania takiego połączenia jakie planuję na przyszłość tj. 1212m jako transport + optyk + DAC, a jedynie przez USB z uwagi na to, że nie mieliśmy z kolegą pod ręką żadnego optyka ani coaxiala. Ciężko mi powiedzieć jak klasuje się wyjście cyfrowe E-MU, z tego co wiem po krążących opiniach nie jest najgorsze, a nawet niezłe, wyjdzie w praniu...

Jeśli chodzi o konfigurację PC to wymieniałem specjalnie zasilacz na mocniejszy i stabilniejszy - Corsair HX520W(Fallow, dzięki za podpowiedź ;)), do tego kartę graficzną nie wymagającą dodatkowego zasilania z chłodzeniem pasywnym - Gigabyte GeForce 7600GT oraz powyłączałem wszystkie niepotrzebne podzespoły na płycie głównej(sieciówki, dźwięk itp). Aktualnie planuję również zmianę platformy z AMD na Intela - Core 2 Duo ale nic nowszego mnie raczej nie interesuje. Ten komputer akurat służy tylko i wyłącznie do odtwarzania muzyki więc bardziej skupiam się na odciążeniu go ze wszystkich zbędnych funkcji niż uzyskaniu wysokiej wydajności pożądanej np. w grach, a płyty główne i tak jak do tej pory najlepiej sprawdzały się takie robione z myślą o OC(stabilność, lepsze rozwiązania zasilania), w tej chwili mam tylko biednego ASUS\'a M2N-E ale myślę, że już niedługo :)

Jeśli chodzi o software to korzystam z oklepanego schematu foobar+ASIO.

W przyszłości na pewno planuję wymianę E-MU na coś mocniejszego pod względem samego transportu, nie mam jeszcze bladego pojęcia co to będzie ale priorytetem dla mnie będzie mocne DSP plus rewelacyjne wyjście na światełko. No ale to dopiero plany, chwilowo mam zastój.

grisza_1982

  • 389 / 5142
  • Zaawansowany użytkownik
30-07-2010, 12:17
@Pawel, dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanko, bo rozumiem że Beresa użyłeś tylko jak DAC, natomiast jako wzmacniacz posłużył Grand Twin.
A czy próbowałeś podczas ostatniej wizyty Beresa u Ciebie wpinać swoje Grado do dziurki jego wzmacniacza słuchawkowego? Jeśli tak to czy wyczułeś duże różnice pomiędzy nim na Grand Twinem?

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
30-07-2010, 12:21
Optyka radzę kupić Belkin PURE AV. On jest szerokopasmowy, dostosowany do Dolby Digital 5.1, więc przenoszenie sygnału CD jest dla niego pestką. Najlepszy optyk jaki mam u siebie.

grisza_1982

  • 389 / 5142
  • Zaawansowany użytkownik
30-07-2010, 14:24
@majkel, a co sądzisz o Optyku Beresford\'a  TC 3618 ? bardzo odstaje od tego Belkin\'a ?